Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Poniedziałek 24 Czerwca 2019 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: minizoo
2011-04-14, 00:00
Brahma (brahmaputra) - pogaduchy
Autor Wiadomość
anna czarnota 
Loża zasłużonych

Województwo: .;...
Pomogła: 6 razy
Wysłany: 2006-10-02, 09:48   Brahma (brahmaputra) - pogaduchy

Jest to duża, masywna kura, o pochodzeniu Azjatyckim, a ukształtowana została w Ameryce z importowanych kur głównie z Indii. W 1850 roku zostały po raz pierwszy zaprezentowane na wystawie przez amerykańskiego hodowcę, nazwano je wtedy Brahmaputrami. Pierwsze brahmy miały pojedyncze grzebienie i były prawdopodobnie krzyżówką kochinów z bojownikami malajskimi. Do Europy najwcześniej, bo w 1853 roku przywiózł je amerykański Hodowca G. Berghom jako prezent dla królowej Wiktorii, następnie w 1856 roku dotarły do Niemiec.

Kury te posiadają małą i szeroką głowę o groszkowym grzebieniu o trzech rzędach, z czego środkowy jest wyższy od dwóch pozostałych, zausznice delikatne, podłużne, gładkie, dzwonki raczej małe, gładkie, wszystko czerwone. Posiadają długie pióra siodła, szeroki i płaski grzbiet, szeroką i wydatną pierś, brzuch opierzony miękkimi piórami, pełny. Skrzydła małe, dobrze przylegające, ogon obficie opierzony z krótkimi sierpówkami. Nogi długie, silne, pierwszy i czwarty palec opierzony, posiadają łapcie. Ogólnie opierzenie powinno być dość luźne, miękkie za błąd uważa się gołe miejsca lub twarde pióra. Inne wady to białe zausznice, grzebień inny niż groszkowy, groszki ułożone inaczej niż w trzech rzędach, wąski grzbiet i pierś, krótka szyja, brak piór na stopach i palcach. Kura posiada mniejszy i delikatniejszy grzebień a także mniejsze zausznice i dzwonka.

Odmiany barwne: biała czarno gronostajowa, żółta czarno gronostajowa, żółta niebiesko gronostajowa, srebrzysta, kuropatwiana, niebieskokuropatwiana, srebrzysta z pomarańczowym grzbietem, czarna, niebieska. Waga koguta 3500 g do 5000g a kury 3000g do 4500g. Obrączki kogut 27 a kura 24. Kury znoszą około 140 jaj rocznie o barwie od żółtobrązowej do brązowej.

Są to kury trudne w hodowli ze względu na późne dojrzewanie, powolny wzrost kurcząt (późno się opierzają), gruby kościec, luźne opierzenie, niski procent jaj wylęgowych, opierzone stopy. Kiedy hodowałam brahmy to zauważyłam że mój kogut był bardzo opiekuńczy w stosunki do mniejszych ras które wchodziły pod niego jak pod kwokę (a robiły to silki), w stosunki do innych kogutów nie agresywny, przy zaczepkach przeważnie obrywał, za to moje kury zawsze musiały pierwsze dojść do jedzenia obrywały przy tym zwykłe kury. Ale najlepiej wyglądają brahmy, kiedy biegną, ponieważ są to bardzo wysokie kury, bujają się na boki a ich luźne opierzenie bardzo faluje. Hodując brahmy musimy pamiętać, iż na jednego koguta nie możemy dawać więcej niż 5 kur, nie jest w stanie pokryć większej ilości, jest to duża rasa kur.

Wśród brahm istnieje również odmiana miniaturowa gdzie kogut waży ok. 1700g a kura 1300g. Znoszą one mniej jaj około 80 rocznie i noszą obrączki w rozmiarach – kogut 18 a kura 16. Występują w upierzeniu: białym niebiesko gronostajowym, niebieskim, czarnym i srebrzystym z pomarańczowym grzbietem. Pierwsze egzemplarze wyhodowano w Saksonii w 1890 roku, są one kopią dużych brahm.

Ten tekst napisałam samodzielnie i nie jest on kopią polskich jak i obcojęzycznych książek, magazynów, czasopism, stron WWW oraz innych tekstów podobnego lub tego samego typu. Tekst napisany na podstawia własnych doświadczeń i stron WWW oraz książki „Amatorska hodowla kur” F. Schone i F. Peschke.
Ostatnio zmieniony przez REDAKCJA FORUM 2015-11-22, 23:25, w całości zmieniany 6 razy  

000 

Ostrzeżeń:
 9/6/9
Wysłany: 2006-10-02, 21:11   

Piękny kogut. Nawet bardzo. Kiedyś jak te kury chowałem oraz brat Ice`a- mieliśmy je nabyte chyba od jednej z najlepszych hodowczyń w kraju-pani A.Zniszczyńskiej.
A skąd ty masz pozyskane swoje brahmy ?

anna czarnota 
Loża zasłużonych

Województwo: .;...
Pomogła: 6 razy
Wysłany: 2006-10-03, 09:22   

Obecnie już nie mam bo zrezygnowałam z ich trzymania, ale znajomy ma bardzo ładne ten kogutek jest od niego, ale ceni się bo za sztukę woła 80-100zł, ale trzeba mu przyznać że ma naprawdę ładne.

Krzysiek 

Wysłany: 2006-10-05, 02:52   

Proszę pamietać,że w przypadku brahm bardzo ważne są tzw,pióra sępie,które powinny być długie i sztywne a których to u wiekszości brahm brakuje,zazwyczaj są one krótkie i podobne do tych jakie posiadają kochiny.Brahmy są popularna rasą ale osobniki bardzo dobre sptykane u nas są sporadycznie i zazwyczaj są to ptaki o ubarwieniu gronostajowym.

clinic1000 

Województwo: lubelskie
Wysłany: 2006-11-09, 16:29   
   Nr Tel.: 603 227 454

z tymi sepimi piórami bywa plobrem bo ciezko kupic osobniki o takoch piórach ja osobiscie mam dwie takie kury w koloze kuropatwianym

sroszkowski 
Specjalista
Założyciel Forum!

Województwo: mazowieckie
Wysłany: 2006-11-09, 16:49   

Kolego "clinic 1000", bardzo dużo zaczynasz wnosić na to forum, masz sporą wiedzę, ale Twoja polszczyzna woła o pomstę do nieba. Co z tego, że ktoś coś ciekawego napisze skoro trzeba rozszyfrowywać co "miał autor na myśli". Proszę nie odbieraj tego jako złośliwość. Nam wszystkim zależy po prostu na tym, aby to forum miało swoją renomę.

clinic1000 

Województwo: lubelskie
Wysłany: 2006-11-10, 20:36   
   Nr Tel.: 603 227 454

przepraszam jeżeli ktos miał plobremy z rozczytaniem i sory za błędy mam dyzortografie a moja wiedza jest jescze mała bo jest młodym chodowcą :lol:

Krzysiek 

Wysłany: 2006-11-11, 11:05   

spicifer - co rozumiesz pod pojęciem'' sępich skoków?- to co napisałeś raczej tyczy się kochinów . Co do standardów to fakt że ''co kraj to obyczaj'' jednak zapewniam że w U.S.A ,Niemczech itd. pióra sępie są ważnym elementem wyglądu brahm .Ciekaw jestem gdzie znalazłeś takie informacje.Szkoda by było przy ustalaniu naszego wzorca tej rasy zaniedbać ten element bo jak już stwierdził clinik 1000 w tej chwili jest malo takich brahm.Wykluczenie takiego zapisu pozwoli na notoryczne kojarzenie z kochinami co w rezultacie zakończy się zatraceniem tej cechy( obecnie właśnie to ma miejsce). Wielu hodowców będących w związkach czasami zadaje pytanie typu :'' a ten kochin to jest na krótkich nogach czy długich? ''
bo jak na długich to wersja amerykańska.Niestety to nie wersja amerykańska a krew brahmy i odwrotnie.Z tego co wiem nasz wzorzec jest oparty na niemieckim
Co sądzisz o ogonkach i grzebieniach kogutków na zdjęciach|?
Jakie rasy kurek hodujesz?
Ostatnio zmieniony przez Krzysiek 2006-11-11, 11:12, w całości zmieniany 1 raz  

Krzysiek 

Wysłany: 2006-11-12, 08:00   

Może inaczej.Owszem ,że w porównaniu np. z sułtanem pióra te powinny być bardziej miękkie,bardziej zaokrąglone ale także wyraźnie musi być zaznaczony ich zarys ( długość,szerokość -na co składa się ich większa ilość niż u w/w sułtana,ja porównywałem z kochinem ) .Jeśli są bardzo miękkie i krótkie to ogólny zarys się rozmywa i dodajac jeszcze słabe upierzenie stopy sprawia wrażenie wyglądu skoków langshana.Niestety właśnie o takie brahmy łatwiej, bo z doświadczenia wiem że przy kolejnym pokoleniu właśnie najbardziej ta cecha wyglądu zanika.Nieraz na wystawach obserwowałem ,że szczególnie kurki brahm i kochinów różniły się jedynie grzebieniami(pomijam rodzaj ubarwienia) i jeśli by ktoś zamienił je właśnie tym elementem wyglądu to automatycznie wlaściciel ich bez namysłu zamienia kartki z nazwą rasy na przeciwną.Zawsze trafia się ptak lepszy lub gorszy , dlatego selekcja ma tak duże znaczenie i odpowiednie kojarzenie stadek podstawowych.Większość jednak myśli nabywajac ptaki że w nieskończonośc może po nich ''ciągnąć'' super okazy.
Co do wzorców to faverola ma trzy,ale trzymajmy się takiego jaki mamy ( mamy?? oceniane na wystawach bywają wszystkie ptaki jakie uda się tylko zgromadzić )
Ujednolicenie wszystkich jest chyba niemożliwe jednak wracając do brahm wiem że w Stanach Zjednoczonych brahmy np.z hodowli europejskiej Adriany Athes są cenione a ma ptaki także wysoko cenione w Europie.
Chodzilo mi o kogutki na powyżej zamieszczonych zdjęciach ( może się zapędziłem trochę)
Ostatnio zmieniony przez Krzysiek 2006-11-12, 08:16, w całości zmieniany 1 raz  

000 

Ostrzeżeń:
 9/6/9
Wysłany: 2006-11-12, 10:36   

Kiedy tak czytam o waszym sporze na temat tych kur, mogę tylko pogratulować wam sporej wiedzy na ich temat. Takich ludzi tu potrzeba.
Kiedyś jak bawiłem się w chowanie brahm i cochinów olb. posiadałem właśnie ptaki różniące się między sobą znacznie (to o czym mowa powyżej). Każde miało zachowane swoje proporcje co do kształtów i wiedziałem co posiadam, nawet gdybym kurki pozamieniał i wrzucił do innego stada-różnica była widoczna. Gdyby ktoś chciał kupić takie ptaki, to mogę palecić p.A.Zniszczyńską z ok.W-wy.

Krzysiek 

Wysłany: 2006-11-14, 05:01   

Baa,oby tu tylko chodziło o owe pióra w różnicach wyglądu tych ras.
Ważne jest by pokazując nasze ptaki w innym kraju nie zmuszać gospodarzy do doszukiwania się podstawowych cech ( które ciężko im znależć) charakteryzujących daną rasę na całym świecie .We wzorcu niemieckim jest typowy langshan i ich ''produkcji'' niemieck langshan lecz jest to wyraźnie zaznaczone.W obecnej chwili my możemy tylko hodować ptaki o pokroju już istniejącym ,obowiązującym w większości krajów lub pokusić się o wyhodowanie np. na bazie brahmy nowej rasy oczywiście z nową nazwą wypracowując cechy charakterystyczne.Jednak czy warto? Obecnie lepiej chyba wypromować nową nieznaną nikomu typową naszą rasę a z pozostałymi dostosować się do większości .
Ostatnio zmieniony przez Krzysiek 2006-11-14, 05:07, w całości zmieniany 1 raz  

jakub 
HODOWCA PTAKÓW

Województwo: wielkopolskie
Wysłany: 2007-05-01, 19:54   

a oto moje brahmy gronostajowe.

zielononozka
[Usunięty]

Wysłany: 2007-05-19, 00:54   

Ja swoje koguty sam wychodowałem
I to dosłownie. przez odpowiednią selekcję doszedłem do Pięknych dużych dorodnych kogótów, w dodatku prawie wszystkir kury po nich kwoczą a to jest podstawą przetrwania mojedo stada!!! :!:

kinga21 

Województwo: wielkopolskie
Ostrzeżeń:
 9/6/9
Wysłany: 2007-05-20, 14:07   

Ja tez posiadam brahmy.Jakub te twoje brahmy gronastojowe sa bardzo ladne.

Łukasz23.

Wysłany: 2007-05-21, 07:48   

ja dostałem parę Brahm od pewnego hodowcy za perliczkę z młodymi byłem bardzo z nich zadowolony bo kura kwoczyła jak oszalała i wyprowadziła w sezonie lęgowym chyba 4 razy młode tyle że bardzo krótko je wodziła to był jedyny tego minus ale za to siedziała dobrze i mimo dużych rozmiarów nie gniotła jaj a i pomieścić ich mogła sporo

natomiast jej partner nie był już taki obrotny kury zbytnio go nie interesowały i nie był też dobrze wychowany przeganiał je gdy dostawały jeść samolubny był bardzo :/

Odpowiedz do tematu