Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Zimowa akcja "STOŁÓWKA"
Autor Wiadomość
zoomaniak


Dołączył: 21 Cze 2006
Posty: 3
  Wysłany: 2006-07-05, 20:40   Zimowa akcja "STOŁÓWKA"

Zimowa akcja "STOŁÓWKA"


W związku z dramatycznymi doniesieniami z kraju i świata, obserwacjami ludzkich zachowań, oraz braku odpowiedniej wiedzy w zakresie sposobu dokarmiania ptaków na rzekach i zbiornikach wodnych w okresie zimy

KLUB CICONIA ZACHĘCA:

osoby prywatne,
szkoły,
towarzystwa przyrodnicze i ornitologiczne,
oraz wszystkie zainteresowane osoby.

do
propagowania wiedzy
o
właściwym sposobie dokarmiania ptaków wodnych


Ptactwo wodne cierpi i często ginie, ponieważ większość dokarmiających je ludzi, nie zna podstawowych zasad dokarmiania ich.

PODZIELMY SIĘ NASZĄ WIEDZĄ Z TYMI,
KTÓRZY TEJ WIEDZY NIE POSIADAJĄ

A wystarczy naprawde niewiele !

Wystarczy wydrukować ULOTKĘ (.pdf) i wybrać się na spacer w okolice, gdzie ludzie chętnie dokarmiają ptaki wodne. Rozdać ulotki do rąk, lub wywiesić na latarniach, słupach, kolumnach mostów i drzewach.

PTAKI POTRZEBUJĄ NASZEJ POMOCY

PTAKI POTRZEBUJĄ MĄDREJ POMOCY

DOKARMIAJMY PTAKI Z GŁOWĄ


Nasza Akcja "STOŁÓWKA" została również opublikowana na stronie Klub Ciconia
 
 
Kamil Kowalski 
Loża zasłużonych
Założyciel Forum!



Województwo: Małopolska
Pomógł: 7 razy
Wiek: 38
Dołączył: 08 Cze 2006
Posty: 1831
Skąd: Kraków
Wysłany: 2006-07-05, 20:41   

Bardzo dobra akcja -popieram!
_________________



>> Phelsuma - Hodowala Phelsum >> Solary - Systemy solarne >> Spis Hodowców >> Koszulki dla Hodowców >> Darmowe Książki
 
 
zoomaniak


Dołączył: 21 Cze 2006
Posty: 3
Wysłany: 2006-07-05, 20:42   

Dziękuje Kamilu (w imieniu ptaków) za poparcie :)

Właśnie my miłośnicy ptaków musimy wyjść do ludzi i pokazać im jak nalezy troszczyć się o naszą nature, o nasze wspaniałe i piekne ptaki :)

Ludzie muszą widzieć nasze działania :)
 
 
Kamikazi 
REDAKTOR
Ptasia Patriotka



Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 21 Cze 2006
Posty: 573
Wysłany: 2006-07-05, 21:28   

Zrobiłam dwa karmniki typu butelkowego gdzie po ziarno ptaki wlatują do środka. Jak na razie jeden spisuje się doskonale. W środku są orzechy włoskie (które pomaga mi obierać dzielny Eryczek ), słonecznik i proso. Ustawiają się kolejki do niego! Wisi dopiero drugi dzień i cieszy się niesłąbnącym zainteresowaniem. Zawiesiłam go przy Lasku Bielańskim koło krzaczków. To moja droga na przystanek więc regularnie będę mogła zaopatrywać go w pokarm. Jak na razie zaobserwowałam bogatki, modraszki i kowaliki. Drugi karmnik zawesiłam w nieodpowiedniej okolicy i obkupują go gawrony. Nie widziałam ani jednej sikorki. Jeśli nadal nic innego nie przylecie wypróbuję inne miejsce.
Zaopatruję sie też w chleb, który kroję w niewielkie kostki dla koczujących nad kanałkiem kaczek. Jednego dnia była też gęś zbożowa! A dziś wyjątkowym gościem jest czernica. Chodzę tam trzeci dzień i niestety za każdym razem znajduję martwe krzyżówki. Dziś 3 nowe Ale nic się nie marnuje bo krukowate wiedzą co robić.

Dla drozdów wykładam w kwietniku głóg i czarny bez (z zapasów zgromadzonych w lecie). Ale zauważyłam że kosy nie gardzą chlebem i że podskubują proso!

Zawiesiłam też na sznurkach jabłka. Zdrapałam trochę skórki i w tych miejscach widać ślady po dziobach. Niestety nie wiem jaki ptak je zostawił.

I oczywiście słoninka ;) którą interesują się zarówno sikory jak i krukowate.

A jak tam Wasze karmniki? Jakie ptaki przylatują do nich? Pochwalcie się swoimi konstrukcjami.

Karmnik typu butelkowego.


Krzyżówki w Parku Kępa Potocka


Gęś zbożowa w Parku Kępa Potocka


Eryk "obiera" orzechy.
 
 
Marfu


Dołączył: 21 Cze 2006
Posty: 8
Wysłany: 2006-07-05, 21:29   

A ja mam karmnik na oknie (witaj Kami ). Jak dotad sciagnalem do niego 9 gatunkow ptakow, z ktorych najprzyjemniejszy byl dzisiejszy samiec zieby!!. Przez dwa tygodnie trzy zieby zerowaly pod balkonem, i wreszcie jeden dzisiaj sie przelamal Co prawda do karmnika jeszcze nie wlazl, ale zerowal na balkonie, a to juz cos.

Nie wiem, na ile moge napisac co sie dzieje na innym Forum... Ale stworzylismy tam lige karmnikowa i - co przeslo moje najsmielsze oczekiwania - 15 osob obserwowalo juz 34 gatunki ptakow! To niesamowite! Rekordzisci mieli przyjemnosc ogladac 18 gatunkow zerujacych na sloneczniku, zbozu, jablkach...

Najczesciej w karmnikach goszcza bogatki, mazurki, dzwonce, wroble i modraszki. Ale juz kolejny gatunek mnie zaskoczyl zupelnie... Grubodziob! Nigdy bym sie nie spodziewal, ze tak czesto sie pojawia (ponad 2/3 karmnikow).

Jak Kamikazi pozwoli, to napisze gdzie - moze ktos chcialby sie przylaczyc i porownac z naszymi "osiagnieciami"? Mysle, ze nasze portale przyrodnicze musza sie przeplatac i ze soba wspolpracowac.
 
 
Kamikazi 
REDAKTOR
Ptasia Patriotka



Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 21 Cze 2006
Posty: 573
Wysłany: 2006-07-05, 21:30   

Witaj na Forum Marfu!
Nie widzę przeszkód abyś napisał o tym co dzieje się na innym Forum. W końcu środowisko przyrodnicze powinno się łączyć a nie dzielić. Mamy podobne cele i priorytety.
 
 
Marfu


Dołączył: 21 Cze 2006
Posty: 8
Wysłany: 2006-07-05, 21:30   

No to skoro moge :-)

Na Forum Przyrodniczym Bocian - zarzadzanym przez Towarzystwo Przyrodnicze Bocian - padl pomysl stworzenia karmnikowej ligi.

Tu można napisac o swoich osiągnieciach - czyli o ptakach w karmniku. Tu zaś sa wyniki... Zapraszam wszystkich do wspolnej zabawy.

A w ciagu ostatnich kilku godzin doszla juz informacja o nowym gatunku w karmniku - dziecioł bialoszyi...
 
 
aix.sponsa


Dołączył: 22 Cze 2006
Posty: 3
Wysłany: 2006-07-05, 21:31   

Ja przez całą zimę - od listopada do kwietnia - karmiłam ptaki. Dla gołębi i wróbli wysypywałam w dużym karmniku mieszankę ziaren. Składała się ona min.z pszenicy, słonecznika, kukurydzy, prosa, konopi, kanaru, owsa, rzepiku i siemienia lnianego. Sikory dostawały "świeczki" ze smalcu wymieszanego z płatkami owsianymi, kaszą jęczmienną i kaszą manną. Gawrony, wrony, kawki i sroki jadły suchą karmę dla psów. Kosy zajadały się miękkim pokarmem, początkowo złożonym z posiekanego jabłka, płatków owsianych i rodzynek. Jednak gdy raz dołożyłam tam pół banana (oczywiście pokrojonego!), ptaszki wcinały to jak szalone. Najbardziej smakował im właśnie banan. Cieszę się, że pomogłam im przetrwać zimę. Co sądzicie o takie ptasiej diecie?
 
 
mirass 
Egzotyk



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 31
Dołączył: 29 Lip 2006
Posty: 837
Wysłany: 2006-08-03, 08:15   

ja dokarmiam głównie w karmnikach i też troche wysypuje na śnieg bo zięby bardzo chętnie szukaja w śniegu, zawieszam słonine, czasem dam jakąś zielenine ale nie bardzo chcą jeśc, na jesień zbieram jarzębine susze ją i wsypuje do karmnika.....w ty, roku bede budował z kuzynem paśnik dla saren i mam zamiar tam dawac siano, kapuste - może czasem kawałek jakiegoś miesa ale jeszcze się zastanowie nad tym (a wy jak myślicie?? powinienem dac czy nie bo jakbym ściągnął jakiegoś niespodziewanego gościa i by zagryzł sarny albo coś) no i oczywiście w wielu miejscach bym dawał ziarno różnego rodzaju żeby różne ptaki mogły się pożywic :-P
_________________


http://puzz.info.pl/?p=ZMr5AZ9DjzbJ
 
 
 
aix_sponsa 



Dołączyła: 27 Wrz 2006
Posty: 12
Skąd: Zza krzaka ;o)
Wysłany: 2006-10-18, 18:38   

Ja zacznę dokarmianie za 2 tygodnie. Podwane pokarmy opisywałam tutaj już wcześniej. Ucieszą się moi podopieczni, o, tak!
PS.Niedawno uratowałam gołąbka :glaszcze: - jeśli chcecie, napiszę o nim w oddzielnym wątku.
 
 
Kamil Kowalski 
Loża zasłużonych
Założyciel Forum!



Województwo: Małopolska
Pomógł: 7 razy
Wiek: 38
Dołączył: 08 Cze 2006
Posty: 1831
Skąd: Kraków
Wysłany: 2006-10-20, 18:21   

aix_sponsa, Oczywiście że napisz ;-)

A czy macie jakieś swoje przepisy (na pokarm) na dokarmianie ptaków?
_________________



>> Phelsuma - Hodowala Phelsum >> Solary - Systemy solarne >> Spis Hodowców >> Koszulki dla Hodowców >> Darmowe Książki
 
 
aix_sponsa 



Dołączyła: 27 Wrz 2006
Posty: 12
Skąd: Zza krzaka ;o)
Wysłany: 2006-10-20, 21:19   

Dobrze, napiszę o tym w wolnej chwili. ale mozesz do mnie pisać po prostu aix.
 
 
Monia 
Monika26


Województwo: opolskie
Pomogła: 6 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 24 Sie 2006
Posty: 291
Skąd: gogolin
Wysłany: 2006-10-24, 15:02   

hejka
ja mam jeden karmnik i na ziemie sypie kukurydze dla sierpówek.A przylatuja:wróble,sikory bogatki i modraszki,dzwońce,szczygły,jery,zieby,grubodzioby,trznadle,kosy,sroki,czasem sójka i dzięcioł.A najczesciej kobuz po wróbelki na obiadek:)zazwyczaj dostają tylko ziarno i słonine,a kosy obierki z jabłek.Grubodzobom mozna dać suszone pestki z wiśni.Czasem dokarmiam kaczki i mojego uratowanego łabędzia goldmana.w tym roku krucho z jedzeniem bo kukurydzy był nieurodzaj i nie było gdzie nazbierać po skoszeniu bo wogule jej nie było.A pszenice za poślad płaciłam 30zł za worek takze mam tylko 120kg pszenicy i ok 25kg słonecznika.w zeszłym roku uzbierałam 200kg kukurydzy i wszystko poszło.ja dopiero zaczne dokarmiac jak spadnie snieg lub przyjda mrozy i pojawia sie ptaki.teraz dostaja odpady od papug jak wymieniam jedzenie w klatkach.pozdrawiam
moze ktos ma przepis na mieszanke warzywna dla łabedzi i kaczek?
_________________
http://picasaweb.google.p...t/MojaEgzotyka#
 
 
mateusz20 
Loża zasłużonych



Województwo: Wielkopolskie
Pomógł: 10 razy
Wiek: 37
Dołączył: 09 Lip 2006
Posty: 1180
Skąd: Woźniki (ko.Gniezna)
Wysłany: 2006-11-15, 21:17   

Idzie zima. Jest to ciężki okres dla dzikich zwierząt. Tak wiec, aby obalić mit, że myśliwi tylko polują i ścigają zwierzynę tak jak mityczny Orion. Chcę przytoczyć stare przysłowie, "Kto hoduje ten poluje" .W moim kole od zawsze jest prowadzona akcja zima. Kilka razy w miesiącu wychodzą w łowisko kilku osobowe grupy myśliwych w celu wyłożenia karmy do paśników i do podtypów. Akcja ta nie kończy się tylko na wykładaniu karmy, ale też polega na budowie i remoncie uszkodzonych urządzeń łowieckich. Jako stażysta miałem obowiązek zbudować podsyp dla bażantów i ambonek, która raczej służy myśliwym do podglądania zwierzyny niż do polowań. Poza tym mam pod swoja całoroczną opieka paśnik dla saren i 6 innych podtypów rozlokowanych w mojej okolicy. Zwierzęta z chęcią korzystają z darmowej stołówki.

IMG_1510.JPG
Paśnik
Pobierz Plik ściągnięto 911 raz(y) 66,68 KB

IMG_1501.JPG
ambona
Pobierz Plik ściągnięto 7188 raz(y) 45,29 KB

IMG_1495.JPG
Podsyp od frontu
Pobierz Plik ściągnięto 883 raz(y) 81,99 KB

IMG_1494.JPG
Podsyp
Pobierz Plik ściągnięto 856 raz(y) 69,92 KB

 
 
wanted 
wanted



Województwo: pomorskie
Pomógł: 34 razy
Wiek: 50
Dołączył: 20 Lip 2006
Posty: 1773
Skąd: Nowa Wieś Lęborska
Ostrzeżeń:
 9/6/9
Wysłany: 2006-11-15, 21:31   

mateusz20, pierwszy raz się spotykam z metalową konstrukcją ambony ?
U nas robi sie tylko drewniane,ładniej się komponują z otoczeniem.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
www.aviornis.com.pl
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 13