Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Opis najważniejszych witamin.
Autor Wiadomość
foxhubert 
REDAKCJA FORUM



Województwo: dolnyslask
Pomógł: 9 razy
Wiek: 41
Dołączył: 26 Lip 2009
Posty: 175
Wysłany: 2010-07-13, 22:03   Opis najważniejszych witamin.
   Skype: hubert.szymanksi.


Opis najważniejszych witamin.

Witamina A
Jest jedną z witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Witamina A przyspiesza wzrost, utrzymuje błony śluzowe w dobrym stanie, podnosi odporność organizmu, poprawia pracę nerek, ma pozytywny wpływ na wzrok. Niedobór tej witaminy jest najgroźniejszy w skutkach w porównaniu z niedoborami pozostałych witamin.

Witamina D
Następna z witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, określana jest jako przeciwkrzywicza. Witamina D jest niezbędnym składnikiem w procesie budowania układu kostnego, umożliwia przyswajanie fosforu i wapnia, ma wpływ na proces tworzenia skorup jaj. Najbardziej aktywną formą jest witamina D3 i tą postać stosuje się w preparatach witaminowych.

Witamina E
Kolejna witamina rozpuszczalna w tłuszczach. Witamina E reguluje przemianę materii, przyswajanie aminokwasów, działa jako naturalny przeciwutleniacz, jest witaminą płodnościową. Niedobór powoduje utratę płodności, zwyrodnienie mięśni i rozmiękczenie mózgu oraz skazę wysięgową u kurcząt i indycząt. Zwiększone zapotrzebowanie występuje w okresie upałów oraz przy skarmianiu mieszanek paszowych zawierających niskiej jakości tłuszcze.

Witamina K
Ostatnia z witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, określana jako krwiotwórcza. Witamina K działa przeciwkrwotocznie a jej niedobór obniża krzepliwość krwi. Jest to szczególnie istotne przy długotrwałych leczeniach, również przedawkowanie środków kokcydiostatycznych może doprowadzić do obniżonej krzepliwości krwi.

Witamina B1
Witamina z grupy B o nazwie tiamina. Witamina B1 reguluje przemianę energii u zwierząt, ważna w intensywnym tuczu rosnących zwierząt przy skarmianiu wysokoenergetycznych mieszanek paszowych. Niedobór powoduje przykurcze (defiladowy chód u kurcząt), niedowłady mięśni, nerwobóle, zaburzenia w gospodarce wodnej i biegunki.

Witamina B2
Witamina z grupy B o nazwie ryboflawina. Witamina B2 odgrywa ważną rolę w przemianie węglowodanów, tłuszczów i białek, wchodzi w skład wielu enzymów. Niedobór powoduje niedowład nóg, zaburzenia wzroku, schorzenia skóry i biegunki.

Witamina B6
Witamina z grupy B o nazwie pirydoksyna. Witamina B6 bierze udział w przemianie białkowej. Niedobory powodują anemię, zaburzenia w układzie nerwowym, nadmierną pobudliwość, zahamowanie przyrostu i stany zapalne skóry.

Witamina B12
Witamina z grupy B o nazwie kobalamina. Witamina B12 bierze udział w przyswajaniu węglowodanów, tłuszczów i związków mineralnych, tworzeniu choliny oraz współdziała z aminokwasami egzogennymi - lizyną i metioniną, działa krwiotwórczo. Niedobór wywołuje anemię, zahamowanie wzrostu, zaburzenia w rozrodzie i schorzenia wątroby.

Pantotenian wapnia
Jest witaminą niezbędną do naturalnego wzrostu, funkcjonowania skóry, układu nerwowego oraz całej przemiany materii. Z powodu licznych funkcji, niedobór wywołuje różnorodne objawy: zahamowanie wzrostu, zmiany na skórze, zaburzenia nerwowe, zaburzenia trawienia. Najsilniej na niedobory reagują młode kurczęta.

Kwas nikotynowy
Określany jako witamina PP. Spełnia ważną rolę w procesie utleniania wewnątrzkomórkowego. Wchodzi w skład enzymów komórkowych, uczestniczy w procesie przyswajania fosforu. Niedobór powoduje pelagrę - chorobę skóry i błon śluzowych jamy ustnej oraz biegunkę i zahamowanie wzrostu. Zwiększone zapotrzebowanie występuje u młodych ptaków i w sytuacjach stresowych.

Biotyna
Określany jako witamina H. Wpływa na wykorzystanie przez organizm wielu witamin. Jest konieczna do tworzenia glukozy. Niedobór wywołuje chorobę zwaną syndromem tłuszczowego zwyrodnienia wątroby i nerek. Zewnętrzne objawy zwyrodnienia to zahamowanie wzrostu, zmiany na skórze nóg, na powiekach i kątach dzioba, czasem peroza. Biotyna jest konieczna dla zwierząt młodych i wysokoprodukcyjnych ze szczególnym uwzględnieniem indyków, kur niosek reprodukcyjnych i niosek towarowych trzymanych w systemie klatkowym.

Kwas foliowy
Bierze udział w przemianie aminokwasów i tłuszczów. Poprawia wykorzystanie metioniny i choliny, jest niezbędny w procesach krwiotwórczych. Niedobór powoduje zaburzenia w tworzeniu się krwinek, biegunki, a u drobiu zmniejszoną wylęgowość, słabe pierzenie i zahamowanie wzrostu.
Ostatnio zmieniony przez mirek_60 2011-07-18, 20:58, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
wik18 


Województwo: lubelskie
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 21 Maj 2010
Posty: 100
Wysłany: 2010-07-14, 09:04   

W czym zawarte są najważniejsze witaminy?

Witamina A
Między innymi zawarta jest w owocach i warzywach : szczególnie w marchewce, pomidorze, również z innymi pokarmami z pochodzenia roślinnego. Oprócz tego także jest dostępna w nabiale i jajkach.

Witamina D
Występuje w jajach, ich żółtkach, grzybach ( i tych suszonych, które lepiej magazynują tę witaminę ) .

Witamina E
Ta witamina jest zawarta w olejach roślinnych z orzecha włoskiego, soi, kukurydzy, słonecznika; jajach; marchewkach; orzechach włoskich i ziemnych; kiełkach pszenicy i zielonolistnych warzywach.

Witamina K
Występuje oprócz w jajkach, serze, oleju sojowym i szafranowym także w owocach i warzywach jak : brokuły, rzepa, szpinak, ogórek, sałata, kapusta właściwa, lucerna, morszczyn, owocach awokado i w ziemniakach.

Witamina B1 ( tiamina )
Występuje niemal wszędzie. Między innymi w : roślinach strąszkowych - groch, fasola, również w owocach i innych warzywach, słoneczniku, drożdżach, orzechach włoskich i na zewnętrznej warstwie zbóż.

Witamina B2 ( ryboflamina )
Ryboflamina ( Witamina B2 ) występuje w migdałach, chudych serach, grzybach, jajach, zielonych częściach warzyw, pełnoziarnistym pieczywie, fasoli, grochu, soi, ochechach włoskich.

Witamina B6 ( pirydoksyna )
Występuje w drobiu ( :diabel:: ), jajkach, drożdżach, warzywach, zbożach, kiełkach pszenicy, soi, orzeszkach ziemnych i włoskich, pestkach dyni.

Witamina B12 ( kobalamina )
Witamina B12 powstaje w układzie pokarmowym zwierząt i jest tam produkowane przez bakterie w nim żyjące. Tworzenie tej witaminy następuje w jelicie grubym.

Pantotenian wapnia
Potocznie zwany wapń, ale jednak pantotenian wapnia występuje w mięsie, kościach, oraz w różnych preperatach w sklepach...

Kwas nikotynowy ( wit. PP )
Główne źródła witaminy PP, czyli kwasu nikotynowego to fasola, groch, ser, soja, orzechy, pełne ziarno, migdały, grzyby.

Kwas foliowy
Liściaste warzywa zielonolistne, pomidory, groch, fasola, soja, buraki, orzechy, słonecznik, pszenica to główne źródla występowania kwasu foliowego.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 13