Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Piątek 21 Lutego 2020 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Rozpoczynamy hodowle karmową. (karaczany)
Autor Wiadomość
Kamil Kowalski 
Loża zasłużonych
Założyciel Forum!Województwo: Małopolska
Pomógł: 7 razy
Wiek: 33
Dołączył: 08 Cze 2006
Posty: 1152
Skąd: Kraków
  Wysłany: 2006-07-13, 19:54   Rozpoczynamy hodowle karmową. (karaczany)


W zapowiedziach w nr 6-7/2006 przeczytałem że w następnym nr (nr 8,9/2006 ) ma być o hodowli karaczanów. Więc jak że zajmuje sie też hodowlą owadów postanowiłem ciut o Karaczanach napisać.Tu na forum i na stronce http://www.spis-hodowcow.pl dowiecie sie więcej.

A tu temat odemnie z forum "Karaczany dla początkujących"

A więcej poczytacie na mojej stronce


http://www.spis-hodowcow.pl
PRZYKŁADOWE INSEKTARIA DLA KARACZANÓW:
Akwarium - tylna ścianka wyklejona (na sylikonie) kamiennymi (wapiennymi) łupkami, łączenia między łupkami wysmarowane sylikonem i posypane drobnymi kanyczkami (akwariowymi)
Podłoże wymieszane - torf,piasek i drobne kamyczki - Jako kryjówki kawałki kory... dodatkowy efekt daje sporej wielkości korzeń, krury jest już w stanie "rozsypki" ale to tym lepiej niektóre gat. karaczanów wygryzają w starych spróchniałych pniach otwory w których się chowają.
Niekiedy próchno dla np. E.floridiana jest dodatkowym pokarmem.


--------------------------------------------------------------------


NIGDY NIE POPEŁNIAJCIE TEGO BŁEDU CO JA! Na tył terrarium nigdy nie dawajcie korka z tablicy korkowej! Taki korek się rozkłada i pleśnieje, dodatkowo w środku ma on tekture!!! Taki tył insektarium nigdy nie powinien być przeznaczony dla owadów! A tymbardziej dla karaczanów! Karaczany z łatwością wygryzą dziury w nim!
Za to polecam płaty korkowe - typowy korek terrarystyczny dla karaczanów im grubszy tym lepszy.... np grubości 5cm.

Całość było to normalne akwarium- jest obrucone w pionie - dolna osłonka jest z pleksji nad nią zwykła kratka wentylacyjna (terrarystyczna), Dodatkowo zamontowałem wiatraczek (taki z komputera wentylator do chłodzenia procesora, lub wyciągnięty z starego zasilacza komputerowego), niektóre gat. karaczanów wymagają doskonałej wentylacji np Neostylopyga rhombifolia.

Podłoże: ziemia leśna wymieszana z piaskiem.Dodatkowo - korzenie, kora jako kryjówki) i spróchniałe kawałki korzeni.
TO INSEKTARIUM POWINO WYGLADAĆ TAK:
KOREK Z TABLICY KORKOWEJ ZOSTAŁ ZASTĄPIONY "KORKIEM TERRARYSTYCZNYM"

"KOREK TERRARYSTYCZNY"-------------------------------------------------------------------------------


Wszelkiego rodzaju pojemniki też mogą służyć jako insektaria, co prawda są mało estetyczne ale do hodowli w zupełności się nadają – oczywiście dopiero po wcześniejszym ich przygotowaniu!
Pamiętać o wentylacji! Miałem przypadek że dałem B.giganteusy do pojemnika bez wentylacji, były one tylko w nim przez noc – rano wszystkie były podłe! Więc przy doborze insektarium pamiętać o jakiejkolwiek wentylacji!Na to "wiadereczko" jak na razie nie narzekam, spisuje się dość dobrze – ma tylko jeden minus zrobiłem trochę kiepską wentylację (wywiercone otworki), taka wentylacja dla owadów może jest wystarczająca bo przepływ powietrza jest... ale gdy jest ciepło a ja jeszcze skropię im ten „pojemnik” to po kilku godz. po jego otwarciu czuć zapach amoniaku (pochodzący z odchodów i innych substancji wydalanych przez karaczany)

Jako podłoże w tym przypadku używam piasku z niewielką domieszką (bardzo niewielką) torfu.
-------------------------------------------------------------------------------


Te pojemniki spisują się DOSKONALE (pojemniki próżniowe na jedzenie) mają tylko jedna maleńką wadę plastik z którego są wykonane to polietylen albo polipropylen - to są dwa plastiki nie sklejane - tu nawet super glu nie pomnożę – niczym się nie skleją!

Oczywiście do takich hermetycznych opakować obowiązkowo trzeba dorobić wentylację! Ja przykleiłem na sylikonie kratki wentylacyjne (terrarystyczne) – oczywiście wcześniej w tych opakowaniach wyciąłem otwory i dopiero na nie przykleiłem kratki.
Jeden maleńki minusik! Sylikon nie chce dobrze łapać tego plastiku! Po ok miesiącu może dwóch kratki się „odlepiają” , sylikon „puszcza”. [takim sposobem obudziłem się z madagaskarskim na poduszce]

Więc jeśli ktoś już będzie robił takie coś bardziej polecam na dwóch CAŁYCH ściankach tych pojemników po prostu powywiercać otwory (najmniejszym wiertłem!!!)

Więc jeśli ktoś już będzie robił takie coś bardziej polecam na dwóch CAŁYCH ściankach tych pojemników po prostu powywiercać otwory (najmniejszym wiertłem!!!)

Nowe małe insektaria (20cm X 20 cm X 20cm)

Koncik na insektaria:
Insektarium z Tuby plastikowej też zdaje egzamin pod warunkiem ze zapewni sie dobrą wentylacje.

Hodowla KaraczanówObecnie opisano prawie 4000 gatunków karaczanów, z dnia na dzień odkrywane są nowe. Przeszło 50 gatunków jest uważanych za szkodniki. Karaczany mogą przenosić około 40-50 różnych chorób, głownie wnikających przez skórę, zdarza się też, że zwracają spożyty pokarm razem z przeróżnymi enzymami. Karaczany hodowane w insektarium są raczej "czystymi" owadami.
Wygląd: mają owalne, spłaszczone ciało, dzięki któremu mogą żyć w szczelinach, pod korą i kamieniami. Spora ilość gatunków potrafi bardzo dobrze latać, ale jest również duża grupa karaczanów bezskrzydłych lub tylko z częściowymi skrzydłami(tzw. Karaczany biegające), które potrafią bardzo szybko biegać.
Głowa: skierowana do dołu, "przykryta" tarczką szyjną.
Nogi: bardzo mocne, masywne, pokryte kolczastymi wyrostkami, stopy mają podkładki.
Długość życia: od 3 miesięcy do 3 lat.Karaczany (jak narazie) zaliczają sie do 5 rodzin:
Blattidae
Blaberidae
Blattellidae
Polyphagidae
Cryptocercidae
Obecnie opisanych jest około 4000 gatunków - ale każdego dnia opisywane są nowe.

Mogą Przenosić ok 40/50 różnych chorób (NA WOLNOSCI) - w insektariach zagrożenie to spada do minimum (sterylne warunki).

Największe osobniki (Megaloblatta blaberoides) dorastaja do 10 cm a rozpiętość skrzydeł dochodzi do 18 cm. A naj mniejszy 15mm.

Niektóre gat. żyją nawet 2 lata, zazwyczaj ok roku max 1,5 roku.

Większość karaczanów wymaga ciepłegi i wilgotnego miejsca (nie wsztskie) - temp 28-32 C ale nie padną tez w temp 25C - ich rozwój bedzie trwac poprostu dłużej. Wilgotnosc względna między 60 a 90%. Trzeba pamiętac o dobrej wentylacji. (Nie trzymać w pojemnikach chermetycznych!). W insektarium o wymiarach ok 35/40cm X 25cm X 25/30cm mozna hodować nawet 200/300 osobników (w zależności od ich wielkości), musimy pamiętać o sporej liczbie kryjówek kawałków kory, kawałków donic, wytłaczanek z jajek, łupin kokosa itp. Na dono kładniemy minimum 5 cm warstwe kompostu - lisci, torfu, ziemi do kaktusów - plus 1/3 całości kompostu musi stanowić piasek.

POKARM

Z pokarmem nie ma w zasadzie problemów, jedzą wszystko: owoce,warzywa,mięso, pokarm dla ryb, suchy pokarm dla psów i kotów itp. Zdarza się ze polują na inne owady. Generalnie trzeba pamietać o sporej dawce pokarmu - bo może wystąpić zjawisko kanibalizmu.
Karaczany są w stanie zjeść dosłownie wszystko. W insektarium karmimy je owocami, warzywami i np. granulatem dla drobiu, gryzoni, ryp ,psów i kotów.
-Jabłko
-Banan
-Marchew tarta
-Buraki
-Gruszka
Czasami zjadają mniejsze owady, wśród tych owadów może wystąpić zjawisko kanibalizmu jeżeli zabraknie pokarmu. Jeżeli stosujemy owoce jako karmę woda do picia niebędzie konieczna.


Płeć:

Samce przeważnie są mniejsze, smuklejsze i mają osiem segmentów odwłoka, ostatni z nich jest nie podzielony. Ostatni segment ma dwa dodatkowe kolce/wyrostki między wyrostkami rylcowymi. Niektóre samce mają skrzydła wyraźnie dłuższe niż u samic.
Samice maja tylko sześć segmentów odwłoka, ostatni z nich jest lekko podzielony, przeważnie nie mają końcowych wyrostków lub są minimalne.


Warunki hodowli:

Temperatura: 25-32C
Wilgotność: 70-90%
Insektarium: 50x50x30 cm w takiej wielkości insektarium spokojnie może żyć 150-200 osobników. Na kilka szt. karaczanów w zupełności wystarczy insektarium (terrarium) 20x20x20 cm lub 20x15x15 cm. Idealnie w hodowli sprawdzają się plastikowe tuby.
Kryjówki: musimy pamiętać o zapewnieniu sporej liczby kryjówek z np.: rozbitych donic ceramicznych,, kawałków kory, kamieni itp.
Ściółka: minimalna warstwa ściółki to 5 cm - liście, torf, kompost zmieszany z piaskiem, ziemia do kaktusów, substrat kokosowy.
Uwagi: Pamiętaj o dobrej wentylacji, uważaj na pleśń, insektarium (terrarium) musi być bardzo szczelne w przeciwnym razie mieszkanie lub pokuj przerodzi się w jedno wielkie insektarium.A tak wygląda największa kolekcja karaczanów w Polsce

Panchlora niveaGromphadorhina portentosaByrsotria fumigataBlaptica dubia (synonim: Blaberus dubia)Achrimandria tesselata

To są HYBRYDY - większość os mówi że są to Blaberus giganteus lub Blaberus cranifer - ale to nieprawda!!! PUKI CO W POLSCE NIE MA! BLABERUSÓW CZYSTEK KRWI! NAWED W ZOO (bez wyjątku czy to Poznańskie,Krakowskie czy Warszawskie) Nie posiada BLABERUSÓW CZYSTEJ KRWI! (osobiście też ich nie posiadam [jedynie hybrydy] dopiero będe je sprowadzał albo z Francji lub Argentyny)
Więc jeśli ktoś wam proponuje czy to w zoologi czy na allegro czy nawet zaufany hodowca jakiekolwiek Blabarusy to na 100% to są hybrydy.
Pewnie chcecie zapytać czemu są hybrydy - bo w Polsce nikt o to nie dbał i trzymano wszystkie gatunki razem, a że blaberusy mogą sie mieszać między sobą to... tak powstały HYBRYDY i sie "rozprzestrzeniły" po kraju.


HYBRYDY BLABERUSÓWMoje Nowe cudeńka :D i nowe fotki. Kilka z tych gatunków są jak narazie jedyne w polsce!Diploptera punctataNeostylopyga rhombifolia
Princisia vanwaerebecki
Rhyparobia maderae


Schultesia lampiridiformis
_________________
POLUB NASZ PROFIL>> Nowy nr Magazynu dla Hodowców - Pobierz
>> Tu znajdziesz sporo dobrych Hodowli - www.katalog.spis-hodowcow.pl
Ostatnio zmieniony przez AL 2016-02-20, 08:59, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
000 


Dołączył: 20 Lip 2006
Posty: 1413
Ostrzeżeń:
 9/6/9
Wysłany: 2006-08-16, 21:40   

Z tego co widać,to masz troszkę z nimi robotyt. Fajnie to sobie wszystko urządziłes?
Ciekawe czy ci kiedys jakieś zwiały i jakie miałes póżniej efekty tych ucieczek?
Widać że tak jak w ptakach,tak i w tych owadach występują krzyżówki.
Ile ty tego wszystkiego masz w chacie?
Opisz może coś na temat-jeśli mają być jako pokarm dla ptaków, zawartość środków odrzywczych w robaczkach. :-D
 
 
Kamil Kowalski 
Loża zasłużonych
Założyciel Forum!Województwo: Małopolska
Pomógł: 7 razy
Wiek: 33
Dołączył: 08 Cze 2006
Posty: 1152
Skąd: Kraków
Wysłany: 2006-08-17, 01:14   

Karaczanów teraz mam:
KARACZANY (Blattaria)
1. Eublablaberus distantis
2a. Gromphadorhina portentosa (standard)
2b. Gromphadorhina portentosa (Black)
3. Panchlora nivea
4. Achrimandria tesselata
5. Blaberus cranifer
6. Neostylopyga rhombifolia
7. Blaberus sp (Sunonim: Blaberus giganteus)
8. Nauphoeta cinerea
9. Byrsotria fumigata
10. Blaptica dubia (synonim: Blaberus dubia)
11. Pycnoscelus femapterus
12a. Princisia vanwaerebecki (standard)
12b. Princisia vanwaerebecki (Tiger)
13. Diploptera punctata
14. Rhyparobia maderae
15. Schultesia lampiridiformis
16. Henschoutedenia flexivittata

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

a wszystkich owadów mam w szt. w dobrym sezonie ok między 5000-6000

A w sztukach jest ich między 1000-2000 nie da sie dokładnie powiedzieć bo jest sporo takich co nie wypatrzyłem bo siedzą w ziemi i mają po 1mm-2mm wielkości.

Generalnie nie mam gat. z Periplaneta i innych które są Kosmopolitami więc odrazu ryzyko ich rozmnożenia w domu jest mniejsze ale zawsze jest jakiś procęt... Ale gdyby się im udało uciec albo rozmnożyc to bidulki długo sie nie nacieszą... Brak pokarmu (raczej po domu i po pokoju nie jest porozwalane wszędzie jedzenie i jakieś odpadki :-P ,za mała wilgotność i za niska temp. Co prawda już odnaleziono karaczany madagaskarskie w podziemiach metra w Moskwie ale tam mają doskonałe warunki.
Tak uciekło mi kilka kiedyś i odnajdywały sie co kilka dni, dobrze że nie zwiały z pokoju bo rodzice by mnie zabili...
Raz z jednym obudziłem się na poduszce, a dokładnie z jednym z tych:z miesiąc temu miałem wypadek pudełko z 8 dorosłymi i z około 100-200 młodych upadło mi :-? - dorosłe udało mi sie złapać, spoto młodtyc też ale część rozlazła się po pokoju .... wystarczyło 2-3 dni żeby zacząć znajdować je powysychane ... po tym wszystkim wielkie sprzątanie i wynoszenie wszystkiego z pokoju i wyłapywanie niedobitków.


Co do wartości pokarmowych napisze przy okazji bo już jest po 2:00 w nocy i nie mam siły.
_________________
POLUB NASZ PROFIL>> Nowy nr Magazynu dla Hodowców - Pobierz
>> Tu znajdziesz sporo dobrych Hodowli - www.katalog.spis-hodowcow.pl
 
 
000 


Dołączył: 20 Lip 2006
Posty: 1413
Ostrzeżeń:
 9/6/9
Wysłany: 2006-08-17, 06:56   

A co ty robisz z nadmiarem ich? Czy masz zapewniony ewentualny zbyt ich i w jakim celu? Przecierz gdzieś musisz je odstawiać bo inaczej miał byś masę ich u siebie. :mrgreen:
 
 
Kamil Kowalski 
Loża zasłużonych
Założyciel Forum!Województwo: Małopolska
Pomógł: 7 razy
Wiek: 33
Dołączył: 08 Cze 2006
Posty: 1152
Skąd: Kraków
Wysłany: 2006-08-17, 15:39   

Tak sprzedaje jak mam ... ale ile ja tego sprzedaje po 10 szt po 2 szt i to wszystkim warjatom jak ja... ja tego nie robie na masówke - bo masówka to liczby idą w 10000000 szt a nie w 1000 szt :-P po za tym mamy też swoje portale, serwisy, kluby , wymieniamy sie tymi owadami - tez jak mam w danym okresie sporo młodych to poprostu rozdaje początkującym hodowcą.
_________________
POLUB NASZ PROFIL>> Nowy nr Magazynu dla Hodowców - Pobierz
>> Tu znajdziesz sporo dobrych Hodowli - www.katalog.spis-hodowcow.pl
 
 
Rocki 
RobertWojewództwo: Mazowieckie
Pomógł: 25 razy
Wiek: 30
Dołączył: 21 Lip 2006
Posty: 947
Wysłany: 2006-08-27, 13:23   

fajne terraria, zwierzątka też spoko :-D ja zawsze marzyłem o ptaszniku... :-)
 
 
Max
[Usunięty]

Wysłany: 2006-10-20, 19:38   

a Jakie karaczany są dobre do hodowli karmowych?
 
 
Serpentin 


Dołączył: 20 Gru 2006
Posty: 11
Wysłany: 2007-01-02, 20:40   

Na karmówke np. w terrarystyce nadaja się świetnie z tego co wiem takie gatunki jak:
-Panchlora nivea (karazcan zielony)
-Nauphoeta cinerea (karaczan szary)- bardzo fajny gatunek do tego celu płodny i odporny. Jak ucieknie w domu a bedzie miał możliwości to zrobi plage ;)
-Gromphadorhina portentosa (karaczan madagaskarski) - troche żadziej
Jednak ostatnio trzyma się je przedewszystkim jako zwierzęta okazowe, a nie jako karmę, ponieważ wiele ma kłopoty ze zjadaniem form bezkrzydłych karaczanów. Są one trudne do zgniecienia przez niektóre zwierzeta. Wiekszym jednak nie sprawia to problemu.
Plusem karaczanów jako zwierzat karmowych jest napewno ich wytrzymałość ;P

Jeśli chodzi o ptaki to każdy gatunek bedzie dobry. Chociaż najlepsze są najpłodniejsze i najbanalniejsze w hodowli.

Zachecam do przestudtiowania http://www.owadziarnia.org/karaczany/gatunki.html oraz całego działu karaczany ;)
 
 
Kamil Kowalski 
Loża zasłużonych
Założyciel Forum!Województwo: Małopolska
Pomógł: 7 razy
Wiek: 33
Dołączył: 08 Cze 2006
Posty: 1152
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-01-02, 20:48   

Serpentin napisał/a:
Gromphadorhina portentosa (karaczan madagaskarski) - troche żadziej


Serpentin? No Co Ty??? Madagaskary na karme?
ten kto ma je na karmówke to:
- nie ma co robić z kasą (bo nie są tanie)
-ma mase czasu (bo "płodzą się mega wolno i bardzo wolno rosną)
Mi raczej nie chciało by się czekać 3-8 miesięcy na młode po to żeby je skarmić.

Co do reszty to się zgodze.
_________________
POLUB NASZ PROFIL>> Nowy nr Magazynu dla Hodowców - Pobierz
>> Tu znajdziesz sporo dobrych Hodowli - www.katalog.spis-hodowcow.pl
 
 
Kamil Kowalski 
Loża zasłużonych
Założyciel Forum!Województwo: Małopolska
Pomógł: 7 razy
Wiek: 33
Dołączył: 08 Cze 2006
Posty: 1152
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-02-17, 23:40   Rozpoczynamy hodowle karmową. (karaczany)

HODOWLA KARACZANÓW

Dinozaury wyginęły, one przetrwały. Są wszędzie… Dostrzegamy je lub nie – towarzyszą nam wszędzie…
Niema jak praktyczna rada hodowcy, który zajmuje się owadami z pasji, z zamiłowania, który rozumie i zna warunki hodowców ptactwa
.


Obecnie opisano prawie 4000 gatunków karaczanów, z dnia na dzień odkrywane są nowe. Przeszło 50 gatunków jest uważanych za szkodniki. Karaczany mogą przenosić około 40-50 różnych chorób, głownie wnikających przez skórę, zdarza się też, że zwracają spożyty pokarm razem z przeróżnymi enzymami. Karaczany hodowane w insektarium są "czystymi" owadami i ich „chorobotwórczość” spada praktycznie do zera. Wgląd: mają owalne, spłaszczone ciało, dzięki któremu mogą żyć w szczelinach, pod korą i kamieniami. Spora ilość gatunków potrafi bardzo dobrze latać, ale jest również duża grupa karaczanów bezskrzydłych lub tylko z częściowymi skrzydłami(tzw. Karaczany biegające), które potrafią bardzo szybko biegać.
Głowa: skierowana do dołu, "przykryta" tarczką szyjną. Nogi: bardzo mocne, masywne, pokryte kolczastymi wyrostkami, stopy mają podkładki. Długość życia: od 3 miesięcy do 3 lat. Największe osobniki (Megaloblatta blaberoides) dorastają do 10 cm a rozpiętość skrzydeł dochodzi do 18 cm. A najmniejszy 15mm.

Jak rozpocząć hodowle? Jakie warunki musimy spełnić?
Na początku musimy sobie odpowiedzieć na pytanie czemu ma służyć hodowla owadów w tym przypadku karaczanów – czy chcemy prowadzić hodowle karmową czy może chcemy mieć po prostu nowego „pupilka” do obserwacji. W brew pozorom to bardzo istotna sprawa, gdyż niektóre gatunki rozmnażają się bardzo szybko a inne bardzo wolno. Do tzw. „karmówek” będziemy „używać” tych szybko rozmnażających się owadów, zaś do hodowli hobbystycznych tych wolniej – bo z reguły to właśnie one mają estetyczniejszy wygląd. Gdy już wybierzemy rodzaj hodowli musimy zadać sobie następne pytanie:
Gdzie zlokalizujemy hodowle?
Jeśli wybraliśmy „karmówke” radził bym prowadzić hodowle w piwnicy, budynku gospodarczym (gdzie temp. nie spada poniżej 10 stopni C) lub w jakimś pustym pomieszczeniu – dlaczego akurat tego typu pomieszczenia? Gatunki stosowane jako karma to przeważnie: Wszystkie rodzaje Periplaneta, Nauphoeta cinerea, Blatta orientalis, Blattella germanica i wiele innych - szybko się rozmnażają, bardzo łatwo się klimatyzują, są bardzo szybkie, są przeważnie niewielkich rozmiarów i zawsze w jakiś sposób mogą się wydostać z terraria (np. podczas podawania pokarmu) i co najgorsze mogą się rozmnożyć w naszych domach. Zaś jeśli wybierzemy hodowle hobbystyczną bez problemu możemy zlokalizować ją w domu – nawet w przypadku ucieczki owada nie mamy o co się martwić ponieważ prawdopodobieństwo rozmnożenia się ich w naszym domu jest niewielkie dodatkowo warunki „klimatyczne” w mieszkaniach są dla nich nie sprzyjające – więc po ucieczce po kilku dniach powinny paść.
Teraz zastanówmy się w czym będziemy trzymać nasze owady?
I teraz znowu mamy dwa warianty – Hodowla Karmowa czy Hobbystyczna:
Karmówka: Zazwyczaj mamy niski budżet wiec staramy się robić wszystko jak najtańszym kosztem – osobiście proponuje pojemniki próżniowe (cena 5-15zł) lub plastikowe tuby (cena 5-10zł), oczywiście wszystkie te pojemniki odpowiednio przystosować. W pojemnikach próżniowych musimy nawiercić otwory wentylacyjne (najmniejszym wiertłem), na które naklejamy pasek „moskitiery” w celu zabezpieczenia przed ucieczką młodych i najmniejszych osobników. Otwory wentylacyjne są niezbędne – bez nich owad nie będzie miał dostępu do powietrza.
Wariant dla hobbystów: można kupić gotowe terraria/insektaria (od 25zł), które wyglądają bardzo estetycznie. Mogą one stanowić fragment wystroju naszego mieszkania zwłaszcza że możemy je urządzić według własnej koncepcji. Wszystkie tego typu insektaria mają olbrzymi plus - są tak skonstruowane, że nie ma praktycznie możliwości ucieczki owada, no chybże sami mu w tym pomożemy np. przez częste otwieranie „drzwiczek” insektaria. Jeśli chcemy by nasza hodowla rozrastała się szybciej to musimy zaopatrzyć się w kable grzewcze.
Co ogólnie powinniśmy wiedzieć o hodowli karaczanów?
Większość karaczanów wymaga ciepłego i wilgotnego miejsca (nie wszystkie) - temp 28-32 C ale nie padną tez w temp 25C - ich rozwój będzie trwać porostu dłużej. Wilgotność względna między 60% a 90%. Trzeba pamiętać o dobrej wentylacji. W insektarium o wymiarach ok 35/40cm X 25cm X 25/30cm można hodować nawet 200/300 osobników (w zależności od ich wielkości), musimy pamiętać o sporej liczbie kryjówek: kawałków kory, kawałków donic, wytłaczanek z jajek, łupin kokosa itp. Na dno kładziemy minimum 5 cm warstwę kompostu - liści, torfu, ziemi do kaktusów - plus 1/3 całości kompostu musi stanowić piasek (Bardzo dobrze sprawdza się substrat kokosowy).
Czym Karmić Karaczany?
Z pokarmem nie ma w zasadzie problemów, jedzą wszystko: owoce, warzywa, mięso, pokarm dla ryb, suchy pokarm dla psów i kotów itp. Generalnie trzeba pamiętać o sporej dawce pokarmu - bo może wystąpić zjawisko kanibalizmu*.
Karaczany są w stanie zjeść dosłownie wszystko. W insektarium karmimy je owocami, warzywami i np. granulatem dla drobiu, gryzoni, ryp ,psów i kotów. Często musimy podawać im :Jabłko, Banana, Marchew tartą, Buraki, Gruszkę.
*(Czasami zjadają mniejsze owady, wśród tych owadów może wystąpić zjawisko kanibalizmu jeżeli zabraknie pokarmu. Jeżeli stosujemy owoce jako karmę woda do picia nie będzie konieczna.)
Jak rozpoznać płeć Karaczanów?
Samce przeważnie są mniejsze, smuklejsze i mają osiem segmentów odwłoka, ostatni z nich jest nie podzielony. Ostatni segment ma dwa dodatkowe kolce/wyrostki między wyrostkami rylcowymi. Niektóre samce mają skrzydła wyraźnie dłuższe niż u samic.
Samice maja tylko sześć segmentów odwłoka, ostatni z nich jest lekko podzielony, przeważnie nie mają końcowych wyrostków lub są minimalne.

Gatunki Na Hodowle Karmowe:

Periplaneta americana
Występowanie: Ciepłe, wilgotne strefy całego świata.
Wielkość: Samice dorastają do 40mm a samce do 30mm.
Wygląd: Połyskliwe, czarno-brązowe. Posiadają skrzydła.
Pokarm: Wszystkożerny, bez wymogów.
Rozmnażanie: Samica składa kokon w szczelinie, między kamieniami z maksymalną liczbą jaj -40. Wylęg nimf następuje po około 5 tygodniach. Dojrzałość płciową osiągają po przejściu 5-13 stadiów rozwojowych.
Uwaga: Szkodnik, masowo występujący w domostwach.
Plusy: Szybki rozwój, nie wymagający, hodowla bardzo łatwa.
Minusy: Bardzo szybki owad, może rozmnożyć się w mieszkaniu.


Karaczan zielony Panchlora nivea
Występowanie: Ameryka środkowa
Wielkość: Samice dorastają do 20mm a samce do około 15mm.
Wygląd: Zarówno samce jak i samice są barwy zielonej, z żółtym paskiem na każdym boku ciała.
Hodowla: Temperatura hodowli powinna wynosić 27-32C oraz wilgotność około 90-100%. Dno insektarium wyścielamy 2-5cm warstwą torfu zmieszanego z piaskiem i liśćmi (np. brzoza, dąb) - warstwa ta powinna być stale wilgotna ale nie przelana.
Pokarm: Banan, jabłko tarte na grubym tarle, miód rozcieńczony z wodą (w stosunku 1:5), sucha karma dla np. kotów, psów, gryzoni, ryb (najlepiej ją lekko zwilżyć).
Rozmnażanie: Mamki przechowujące jaja w swoim ciele zabarwiają się na brązowo/czarno (to nie reguła). Nimfy dojrzewają do około 3 miesięcy. Młode osobniki (nimfy) nie mogą wyschnąć. Dorosły owad (imago) żyje od 6 miesięcy do roku czasu.
Plusy: Szybki rozwój, w warunkach domowych (w przypadku ucieczki) szybko zdycha.
Minusy: Bardzo szybki owad, potrafi latać!


Nauphoeta cinerea

Występowanie: bardzo rozprzestrzeniony w tropikalnych regionach Nowego i Starego Świata. Afryka, Azja, Ameryka Północna i Południowa, Australia.
Wygląd: Dorosłe owady (imago) są ciemnobrązowe, ze skrzydłami w jasnobrązowe, nieregularne wzorki (zarówno samce jak i samice). Larwy są koloru ciemnego brązu lub prawie czarnego, bez skrzydeł.
Wielkość: jeden z mniejszych karaczanów, dorasta do ok. 30-35 mm.
Długość życia: ok. 1 roku. Szybkość wzrostu oraz długość życia oczywiście uzależniona jest od temperatury.
Aktywność: żeruje całą dobę, jednak najbardziej intensywnie wieczorem.
Terrarium: wszelkiego rodzaju pojemniki (wiadro, akwarium) odpowiedniej wielkości. Wewnątrz umieszczamy jakieś przedmioty dla zwiększenia powierzchni życiowej karaczanów (kawałki kory, wytłoczki po jajkach itp.). Podłoże może stanowić np. torf, mielone włókno kokosowe. Można również zrezygnować z podłoża, co ułatwia sprzątanie i zachowanie czystości w pojemniku. Karaczan ten potrafi wspinać się po gładkich powierzchniach, jak również po powierzchniach szklanych, dlatego ważne jest dobre zabezpieczenie pojemnika. W celu zabezpieczenia pojemnika przed ucieczka należy mieć albo szczelne przykrycie pojemnika, uniemożliwiające ucieczkę. Karczany te nie potrafią latać, więc można również nie przykrywać pojemnika hodowlanego, tylko posmarować krawędź pojemnika wazelina (czynność tą należy jednak powtarzać co pewien okres czasu, w celu wymiany wazeliny na nową). Wskazanym elementem jest mały pojemnik na wodę (zabezpieczony przed możliwością utopienia się w nim owadów np. poprzez włożenie do niego kilku kamyków, lub kawałka gąbki). Z pojemnika na wodę można zrezygnować w przypadku podawania do jedzenia pokarmów zawierających dużo wody.
Temperatura: 20-30°C; im wyższa temperatura tym szybsze tempo rozmarzania i szybszy wzrost karaczanów.
Wilgotność: nie są wrażliwe na zmiany wilgotności, ja nie spryskuje pojemników. Mniejsza wilgotność powoduje odrobinę niższa wydajność hodowli, jednak zapobiega rozwojowi i inwazji roztoczy.
Żywienie: dowolny pokarm w odpowiedniej ilości (owoce, warzywa, pokarmy dla rybek akwariowych, kotów, psów itp.). Ważne jest aby nie dopuścić do zepsucia się podanego pokarmu. Brak odpowiedniej ilości pokarmu może prowadzić do wystąpienia zjawiska kanibalizmu.
Rozpoznawanie płci: dość trudne. Samce posiadają węższe skrzydła oraz są mniejsze. Jedynym pewnym sposobem jest wygląd odwłoka. Samiec posiada ostatni segment (sternit) podzielony, natomiast samica na końcu odwłoka ma cały segment.
Rozmnażanie: gatunek ten jest jajożyworodny. Samica wytwarza tzw. ootekę. Czas inkubacji jaj wewnątrz odwłoka to ok. 35 - 40 dni. Po tym czasie rodzi się ok. 26-40 bardzo ruchliwych młodych długości ok. 5 mm. Dojrzewają płciowo po ok. 70 - 90 dniach. Udowodniono naukowo, że duże zagęszczenie osobników sprzyja szybszemu rozmnażaniu.


Gatunki Do Hodowli Hobbystycznych

Karaczan madagaskarski Gromphadorhina portentosa

Występowanie: Tropikalne lasy Madagaskaru
Wielkość: Samce jak i samice osiągają 60mm długości.
Wygląd: Bezskrzydły karaczan, barwy pomarańczowo/czerwono/brązowej z czarną tarczką szyjną i przednią częścią odwłoka. Na jasnej części odwłoka ma po dwie czarne kropki - na każdym segmencie ciała (na stronie grzbietowej). Podczas zagrożenia wypycha z dużą siłą powietrze z tchawicy, co w efekcie daje syczący dźwięk o sile nawet 90 decybeli. Samce mają szersze czułki i dwa duże guzy na tarczce szyjnej.
Pokarm: Przede wszystkim owoce ale również nie pogardzi innym materiałem organicznym.
Rozmnażanie: Samica nosi jaja w swoim ciele -maksymalnie 6-7 miesięcy poczym rodzi się 20-40 młodych.


Neostylopyga rhombifolia

Występowanie: Azja, Meksyk.
Wielkość: Dorastają od 20mm do 26mm
Wygląd: Jest to przepiękny i bardzo ozdobny karaczan, żółtawy z ciemniejszymi brązowo/pomarańczowymi wzorami. Bardzo szybko biega.
Hodowla: Gatunek nie polecany początkującym hodowcą, często dochodzi do kanibalistycznych zachowań. Bardzo łatwo i bez żadnego problemu porusza się po gładkich powierzchniach (np. po szkle).
Pokarm: Najlepszym pokarmem dla nich są lekko wilgotne płatki pokarmowe dla ryb akwariowych, można również podawać im pokarm dla psów, kotów, jabłko, liście mlecza posiekane w bardzo drobne kawałki (jedynie jako dodatek pokarmowy).
Rozmnażanie: Gatunek składający jaja na podłożu. Nimfy początkowo są mało ozdobne, koloru jasno brązowego. Pierwszą wylinkę przechodzi po dość długim czasie, późniejsze wylinki już szybciej. Młode dosyć szybko dojrzewają.


Karaczan argentyński
Blaptica dubia


Synonim: Blaberus dubia
Występowanie: Argentyna
Wielkość: Samce i samice dorastają do 40-45mm długości.
Wygląd: Dorosłe owady (imago) są koloru czarno-brązowego z jaśniejszymi, jasnobrązowymi wzorkami. Wyłącznie samce posiadają długie skrzydła.
Rozmnażanie: Samica produkuje kokony z 10-35 jajami w odstępach około 5-6 tygodni. Nimfy dojrzewają płciowo po 4-6 miesiącach.Kamil Kowalski

Wszelkie prawa zastrzeżone! Wszelkie prawa zastrzeżone! Wszelkie prawa zastrzeżone!
_________________
POLUB NASZ PROFIL>> Nowy nr Magazynu dla Hodowców - Pobierz
>> Tu znajdziesz sporo dobrych Hodowli - www.katalog.spis-hodowcow.pl
 
 
Kamil Kowalski 
Loża zasłużonych
Założyciel Forum!Województwo: Małopolska
Pomógł: 7 razy
Wiek: 33
Dołączył: 08 Cze 2006
Posty: 1152
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-03-03, 13:47   

Tu napisałem ogromny art o karaczanach: http://owadziarnia.org/viewtopic.php?p=164#164
_________________
POLUB NASZ PROFIL>> Nowy nr Magazynu dla Hodowców - Pobierz
>> Tu znajdziesz sporo dobrych Hodowli - www.katalog.spis-hodowcow.pl
 
 
naz
[Usunięty]

Wysłany: 2008-05-30, 18:09   Jaszczurki

Witam nie dałem rady przeczytać wszystkiego o Karaczanach i chciałem zapytać jakie gatunki są najlepsze dla początkujących i jakie na najlepszy pokarm dla gadów oraz gdzie można dostać parę osobników. :pomocy:
 
 
Kamil Kowalski 
Loża zasłużonych
Założyciel Forum!Województwo: Małopolska
Pomógł: 7 razy
Wiek: 33
Dołączył: 08 Cze 2006
Posty: 1152
Skąd: Kraków
Wysłany: 2009-02-10, 00:04   Re: Jaszczurki

naz napisał/a:
Witam nie dałem rady przeczytać wszystkiego o Karaczanach pomocy::czytaj: w tekście jest wszystko opisane...

:hmm:

a gdzie można dostać / kupić ? - na www.owadziarnia.org , na www.spis-hodowcow.pl
w www.gadygady.pl sporo ludzi sprzedaje karaczany.
_________________
POLUB NASZ PROFIL>> Nowy nr Magazynu dla Hodowców - Pobierz
>> Tu znajdziesz sporo dobrych Hodowli - www.katalog.spis-hodowcow.pl
Ostatnio zmieniony przez Kamil Kowalski 2009-02-10, 00:06, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Michał Prokopowicz 


Województwo: warmińsko-wazurskie
Pomógł: 2 razy
Wiek: 23
Dołączył: 02 Mar 2009
Posty: 144
Wysłany: 2009-03-06, 18:54   

witam *przy okazji ja hoduje karaczany :d *czy mogę karmić kurki mączniakami\drewnojadami?? *bo posiadam ich sporo i z pewnym sęsie nie mam co z nimi zrobić:)
_________________
Hodowla czubatek polskich
 
 
ShowGirl Województwo: łódzkie
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 29 Maj 2010
Posty: 1402
Wysłany: 2010-10-23, 13:20   

Co sie dzieje jak ten karaczan : Nauphoeta cinerea ucieknie, moze mnozyc sie w domu? Zainteresowal mnie ten wpis, hodowla karmowek 2 ostatnich podanych. Czy mozna im podawac np odpadki miesne z tluszczem, zjedza to? To dla mnie dosc istotna informacja bo sa to rzeczy ktorych nie moge dac naa kompost, a fanie byloby jakby cos to przerabialo.[glownie tluszcz roslinny i zwierzecy, bo z tym mam najwiekszy problem w "pozbyciu sie"]. Interesuje mnie tez jak je praktycznie "odłowić" np polowe zawartosci pojemnika, i podac ptaakom tak by im nie zwialy - te ktore nie lataja to moze sobie wyobrazic, ale co z latającymi?
_________________
głównie białe kury .
mój wątek : http://www.forum.woliera....p?p=83910#83910
córeczka znajomych potrzebuje pomocy : http://www.forum.woliera....p=134601#134601
Ostatnio zmieniony przez ShowGirl 2010-10-23, 13:21, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,93 sekundy. Zapytań do SQL: 13