Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Dzwoniec.
Autor Wiadomość
mirass 
Egzotyk



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 31
Dołączył: 29 Lip 2006
Posty: 837
Wysłany: 2007-02-18, 12:00   Dzwoniec.

Dzwoniec Carduelis chloris

Mały ptak z rodziny łuszczaków, dorastający do nawet 15cm długości. Zamieszkuje prawie całą Europę (w tym i Polskę – odbywa u nas legi i zimuje) i tereny Azji sąsiadujące z Europą. Biotopem tego gatunku są: zadrzewienia, ogrody, sady, parki, lasy liściaste i mieszane. Żywi się głównie nasionami, ale również zieleniną i owocami.
Wygląd: ptak krępej budowy o oliwkowozielonym upierzeniu. Spód ciała żółty. Boki głowy szare. Lotki I rzędu żółte podobnie jak i boki ogona. Samica ciemniejsza od samca.
Obserwowałem te ptaki już dłuższy czas i odróżnienie samca nie sprawia mi kłopotu. Samica jest o wiele ciemniejsza od samca, często jej upierzenie jest szarawo – zielone. Samiec o wiele intensywniejszy, czasem aż żółtawy.
Ptaki te budują dość wysoko nad ziemią gniazdo w rozwidleniu gałęzi (zazwyczaj jest to młody świerk). Samica składa do niego dwa razy w roku 4 – 6 jajek, które wysiaduje przez około 2 tygodnie. Młode szybko rosną i po takim samym czasie opuszczają gniazdo.
Głos: różne nosowe dźwięki.
Podobne gatunki: małe łuszczaki o podobnym kolorze.
Gatunek ten jest pod ochroną.


http://www.hlasek.com/car...ris_da0181.html

„MÓJ ARTYKUŁ NIE JEST KOPIĄ POLSKICH JAK I OBCOJĘZYCZNYCH KSIĄŻEK, MAGAZYNÓW, CZASOPISM, STRON WWW ORAZ INNYCH TEKSTÓW PODOBNEGO LUB TEGO SAMEGO TYPU JAK W/W ORAZ ICH TŁUMACZEŃ . JEST TO WYŁĄCZNIE MOJA PRACA INTELEKTUALNA.”
”KORZYSTAŁEM ZE ŹRÓDEŁ: wikipedia.pl
Ostatnio zmieniony przez mirek_60 2011-05-01, 19:32, w całości zmieniany 5 razy  
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 12