Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Inkubator z płyty osb.
Autor Wiadomość
saikozis 


Województwo: mazowieckie
Wiek: 37
Dołączył: 01 Sie 2010
Posty: 4
Wysłany: 2011-01-26, 23:25   

D1989 mógł byś podać dokładne wymiary swojego inkubatora, na ile jajek jest ten inkubator i co zastosowałeś jako element grzejny???
 
 
JulianG 
Kamyk


Województwo: łódzkie
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 06 Lut 2009
Posty: 107
Wysłany: 2011-01-27, 13:11   
   Nr Tel.: 500336400


Po lekturze postów na temat własnoręcznej budowy inkubatora,wiem..........że nic nie wiem:)
Trzymam pawie, więc może się zdażyć,że zniosą jaja gdzieś za płotem.Wtedy będę musiał jaja inkubować,dlatego postanowiłem zbudować inkubator.W piwnicy miałem szafkę od biurka.Wymiary wewnętrzne szafki to: szer.30 gł.46 wys.36.Szafkę od wewnątrz włożyłem ekranem zagrzejnikowym, nie tyle w celu izolacji,co w celu rozproszenia energii cieplnej.Sufit szafki jest izolowany 2cm płytą twardego styropianu .Jako element grzewczy zastosowałem dwie specyficzne żarówki o mocy 60W.Żarówki umieściłem w suficie..Przy pomocy jednej żarówki osiągnąłem żądaną temperaturę.Zastosowałem dwie, na wypadek gdyby jedna uległa przepaleniu.W sumie 120W nie powoduje efektu wzrostu temperatury po wyłączeniu zasilania.Obracanie jaj rozwiązałem na zasadzie przechyłu.W sklejce o wymiarach 26*44cm i grubośći 8mm nawierciłem 24 otwory o średnicy 50 mm.Koszyczki na jajka wykonałem z 1cm taśmy krawieckiej.Ponieważ otwory są za duże dla jajek kurzych, zmniejszyłem je używająć kawałeczków gąbki do uszczelniania okien.Pod tacą z jajami umieściłem pojemniczek z wodą.Regulator temperatury to RT2c,ustawiony na 37,7.Wahania temperatury 37.5_37.8,wilogotność 52%W dniu wczorajszym umieściłem 24 jaja w inkubatorze.15 chłopskich jaj kupionych na rynku.4+5 jaj od sąsiadek.Te 5 jaj to jaja bardzo duże,wątpię aby się coś wylęgło.Zamierzam codziennie schładzać jaja do temeratury 19 i dwa razy dziennie obracać.Proszę życzyć mi sukcesu.:)))
_________________
Wprawdzie, koń jaki jest każdy widzi,jednak nie każdy wie co widzi:)
 
 
 
czArny 
początkujący



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 1 raz
Wiek: 29
Dołączył: 09 Maj 2010
Posty: 82
Wysłany: 2011-01-27, 15:31   

Jak dla mnie 120W na taki mały inkubator to dużo, ale jak wszystko jest ok i jak piszesz że po wyłączeniu termoregulatora temperatura nie rośnie to tylko zostaje mi życzyć powodzenia! :)
Ja też chce już wypróbować swój inkubator,ale moje araukany protestują i się nie niosą. :(
 
 
JulianG 
Kamyk


Województwo: łódzkie
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 06 Lut 2009
Posty: 107
Wysłany: 2011-01-27, 16:59   
   Nr Tel.: 500336400


Żarówka jako element grzejny.

Żarówka 2.1.1.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 403 raz(y) 23,54 KB

_________________
Wprawdzie, koń jaki jest każdy widzi,jednak nie każdy wie co widzi:)
 
 
 
D1989 


Województwo: Śląskie
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Maj 2010
Posty: 80
Wysłany: 2011-01-27, 20:38   

JulianG, mysle zę lepszym rozwiązniem bedzie zamontowanie 3 żarówek 25 po pierwsze taniej po drugie mozesz je tak rozmieśc by ogrzewały równo cały inkubator... po drugie szafka według mnie to nie najlepszy materaił, moze nasiąknąć wodą i po prostu napęcznieje automatycznie zniszczy leg... mimo wszytko mozna spróbować, Życze sukcesów:) Pozdrawiam
 
 
D1989 


Województwo: Śląskie
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Maj 2010
Posty: 80
Wysłany: 2011-01-27, 20:41   

saikozis, inkubator moj jest na 84jaja zielononózki, oczywiscie jezeli sa w tacy bo bez niej wejdzie ich około 100szt wymiary podam Ci jutro bo nie pamietam dokładnie... jest zrobiony z płyty OSB12mm i od góry jest dany ekran za grzejnikowy... ale widze że musze sciany okleić tez tym ekranem. Jako element grzejny zastosowałem na poczatku kabel grzewczy 80W coś około 4m długi ale nie zdawało to zbytnio egzaminy i przerobiłem to na 3 żarówki 25 rozmieszczone róznomiernie takze temperatura jest wszędzie jednakowa. Pozdrawiam
 
 
JulianG 
Kamyk


Województwo: łódzkie
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 06 Lut 2009
Posty: 107
Wysłany: 2011-01-28, 14:19   
   Nr Tel.: 500336400


Aby była jasność.Nie odpowiadam na posty aby udowodnić,że mam rację.Odpowiadam aby wszyscy Ci którzy czytają posty mogli sobie wyrobić własne zdanie.
CzaRnyTo nie jest wcale mały inkubator.Wprawdzie na tacy mieszczą się tylko 24 jaja pawie lub indycze jednak gdyby mi zależało zrobiłbym tace na jaja kurze.Na sklejce o wymiarach 27*44(sklejka o takich wymiarach mieści się w szafce) można wywiercić 40 otworów na jaja kurze.W szafce jest miejsce aby zainstalować jeszcze nawet dwie tace.Myślę jednak,że konieczne by było zainstalowanie wiatraczka.
D1989Energooszcędność zależy głównie od izplacji ścian.Nie ulega chyba dla nikogo wątpliwośći,że płyta meblowa 16mm bardziej izoluje niż płyta OSB grubości 12 mm.
Co do żarówek. Jeżeli będę używał jednej żarówki 60W zamiast dwóch wcale nie będę miał mniejszego zużycia prądu.
Użyłem szafki od biurka dlatego,bo taką miałem.Jednak,......w inkubatorze mamy wilgotnośc na poziomie 50-55%.Jest to wilgotność jaką mamy w mieszkaniach.Wprawdzie podczas klucia wilogotność jest większa, jednak napewno nie większa niż mamy w kuchniach i łazienkach.Dlatego mówienie,że płyta meblowa może nasiąknąć wydaje mi się mocno przesadzone.Wprost przeciwnie.Płytę OSB bardzo trudno będzie umyć,jest porowata,a wtedy bardzo łatwo o zagrzybienie .Użyłem żarówek z odbłyśnikiem w dolnej części bańki po to aby nie było efektu gorąca bezpośrednio po żarówką.Wyłożyłem ściany ekranem zagrzejnikowym licząc,że nie będe musiał instalować wiatraczka.Za 20 dni wszystko będzie jasne.W następnym poście postaram się przedstawić dokładne zużycie prądu.
_________________
Wprawdzie, koń jaki jest każdy widzi,jednak nie każdy wie co widzi:)
Ostatnio zmieniony przez JulianG 2011-01-28, 14:19, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
czArny 
początkujący



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 1 raz
Wiek: 29
Dołączył: 09 Maj 2010
Posty: 82
Wysłany: 2011-01-28, 16:07   

Każdy wykonuje inkubator tak jak najlepiej potrafi i z takich materiałów które są dla niego najodpowiedniejsze . To że napisałem że Twój inkubator jest mały na te 120W to przez to że nie spotkałem się jeszcze żeby ktoś na taką wielkość inkubatora używał żarówek takiej mocy.Nie chciałem żeby wyszło tak że niby jest zły czy coś po porostu byłem zaskoczony.Myślę że nie ważne z czego jest zrobiony i jak wygląda ,ważne aby był skuteczny . ;)
Pozdrawiam i trzymam kciuki!
 
 
dzik 


Województwo: wielkopolska
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 125
Wysłany: 2011-01-28, 17:15   

JulianG napisał/a:
,......w inkubatorze mamy wilgotnośc na poziomie 50-55%.Jest to wilgotność jaką mamy w mieszkaniach.Wprawdzie podczas klucia wilogotność jest większa, jednak napewno nie większa niż mamy w kuchniach i łazienkach.Dlatego mówienie,że płyta meblowa może nasiąknąć wydaje mi się mocno przesadzone

Masz w 100% racje sam chciałem to napisać ale mnie ubiegłeś :diabel:: .
Ja też mam inkubator z płyty meblowej i jakoś mi się jeszcze nie rozleciał więc jak najbardziej polecam płyty meblowe do budowy inkubatora.
 
 
JulianG 
Kamyk


Województwo: łódzkie
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 06 Lut 2009
Posty: 107
Wysłany: 2011-02-04, 18:21   
   Nr Tel.: 500336400


W dniu dzisiejszym prześwietliłem jaja.Jak pamiętacie miałem jaja z trzech źródeł. 15+5+4.
Partia 15 jaj.Prześwietlonych 2,zalężonych 2
Partia 4 jaj.Prześwietlonych 2,zalężonych 2
Partia 5 jaj.Prześwietlonych 5,zalężonych 0
Oby tylko za dwa tygodnie nie okazało się,że.................wiem,że nic nie wiem. :d
_________________
Wprawdzie, koń jaki jest każdy widzi,jednak nie każdy wie co widzi:)
 
 
 
D1989 


Województwo: Śląskie
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Maj 2010
Posty: 80
Wysłany: 2011-02-05, 23:27   

Witam! nareszcie stało sie, na 84 jaja jakie włożyłem do inkubatora mam 66 pisklaków zielononóżki:) wszystkie są zdrowe i wesołe, no moze z wyjątkiem tego ostatniego, według mnie to juz koniec klucia wiec jutro sprawdze co z tymi 18 jajami. Pozdrawiam
 
 
czArny 
początkujący



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 1 raz
Wiek: 29
Dołączył: 09 Maj 2010
Posty: 82
Wysłany: 2011-02-06, 18:49   

D1989,strasznie się cieszę że twój inkubator okazał się skuteczny i obaliłeś stwierdzenie że nasze inkubatory nie nadają się do lęgów.Co z tymi 18 jajkami wiesz już dlaczego nie wykluły się z nich kurczaki ?
Myślę że i ja już niedługo wypróbuje swój inkubator i mam nadzieje że też okaże się skuteczny .
Niech kurczaki zdrowo rosną.
 
 
D1989 


Województwo: Śląskie
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Maj 2010
Posty: 80
Wysłany: 2011-02-06, 23:21   

niestety dziś nie miałem czasu sie tym zająć, gdyż dopiero wróciłem do domu. Już część sprzedałem i jeszcze zostało około 30szt. Pozdrawiam
 
 
D1989 


Województwo: Śląskie
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Maj 2010
Posty: 80
Wysłany: 2011-02-06, 23:23   

PS. czArny, NIE MA RZECZY NIE MOŻLIWYCH!!!!:) tez sie ciesze że WSPÓLNIE obaliliśmy te mity o tych naszych samoróbkach... Pozdrawiam!
 
 
D1989 


Województwo: Śląskie
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Maj 2010
Posty: 80
Wysłany: 2011-02-20, 19:26   

czArny, jak tam inkubator?? nic nie piszesz... inkubujesz coś?? u mnie juz drugi rzut idzie... ciekawe ile sie wylęgnie. Pozdrawiam
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 13