Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Poniedziałek 19 Sierpnia 2019 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Światło w kurniku
Autor Wiadomość
Bruno 
Lubię to co piękne.

Województwo: Podlaskie
Wysłany: 2011-01-07, 19:48   

Ciepłe białe. Czyli po naszemu (wieśniacku) żółte. To które jest zimne (niebieskie) rzeczywiście przez kury nie będzie widziane. Więc mówienie o diodach ogólnie mocno jest nieuczciwe! Akwaryści już duuuuuuuużo na ten temat wyczytali bo nad akwarium dużo trzeba światła więc i koszt jest spory!
Podsumowując. Oświetlenie led do kurnika to strzał w 10! Tylko żarówki powinny być ciepłe białe i do tego w miarę mocne i o szerokim kącie świecenia. Teraz wybór jest co raz większy i co raz lepsze ceny.
KP Liliput, KP Wisienka, Cochin miniaturowy, Araukana.

ShowGirl 

Województwo: łódzkie
Pomogła: 9 razy
Wysłany: 2011-01-07, 19:51   

No dokładnie, ciepłe białe, i wcale nie są takie drogie te żarówki biorąc pod uwage ich żywotność:)
mój wątek : http://www.forum.woliera....p?p=83910#83910
córeczka znajomych potrzebuje pomocy : http://www.forum.woliera....p=134601#134601

marcopolo 

Województwo: lubelskie
Wysłany: 2014-01-07, 14:27   

No to jak to jest z tym światłem led-owym ?
Ma ktoś doświadczenie ?

Jest sens w ogóle doświetlać?
Ostatnio zmieniony przez marcopolo 2014-01-07, 14:28, w całości zmieniany 1 raz  

jmm 
Maciek

Województwo: małopolskie
Wysłany: 2014-01-07, 15:36   

Ja na 12m2 dałem 2 tradycyjne żarówki 40W. Świecą się od godz 16 do 20. Kurki niosą tyle co w lato więc nie ma sensu nic zmieniać :)

mp123 
Marcin Płonka

Wysłany: 2014-01-07, 15:55   

A czy jaja od kur które mają doświetlane np. od 16 do 20 można nazwać jajami od szczęśliwych kurek czy jest to już jakby wymuszanie?

gunia 

Województwo: dolnośląskie
Pomogła: 11 razy
Wysłany: 2014-01-07, 15:58   

mp123...jak mówią szwajcarzy :szczęśliwe kury, to te które mają koguta.... :P oświetlenie tu nie ma nic do rzeczy... :d

mp123 
Marcin Płonka

Wysłany: 2014-01-11, 19:17   

Dzisiaj zaświeciłem im światło o 16 jednak nie wypał ponieważ większość siedziała już na grzędzie i nie miała zamiaru schodzić. Więc kiedy świecić? Całą noc?

gunia 

Wysłany: 2014-01-11, 19:51   

mp123 ja włączam chwilę przed tym jak kury mają zajść, czyli jak tylko zaczyna być ciemniej...a tym możesz wtedy, gdy zauważysz,że kury zaczynają zbliżać sie do wejscia do kurnika...
gdy zauważą,ze jest w środku widno, zajmą się szukaniem jedzonka, grzebaniem, piciem ...a zasiądą na grzędzie jak już zrobią wieczorną toaletę :P
a tak dla uspokojenia : one dzisiaj nie zeszły z grzęd, bo nie wiedziały o co chodzi ...zawsze wchodziły i zasiadały, więc i dzisiaj tak zrobiły :d
jeżeli przez dwa, trzy dni wchodząc do kurnika ,będą miały jasno,pokręcą się trochę po kurniczku i podziobią jakies tam ziarenka, zobaczysz...
a wyłączę własnie za chwilę, bo wiem,ze już weszły na grzędy...
na całą noc zostawiam tylko wtedy, gdy jest silny wiatr lub burze...poswiata od jednej żarówki sprawia,ze nie czują się takie bezradne, bo cos tam widzą i nie jest grozne to wycie wiatru czy odgłos deszczu... :|

pr123 

Wysłany: 2014-01-11, 19:56   

Ja mam bardzo dobry sposób doświetlania kurom. Jak je zamykam to daje tylko trochu jedzenia i potem kury ida na grzedę. Potem między 18 a 19 idę kolejny raz dac im jeść. Kury juz sa tak nauczone ze w minute sa wszystkie na ziemi daje im jeść i świece tylko godz nie wiecej bo po godz kury sa juz na grzedzie. Moim zdaniem to jest najlepszy sposób doświetlania kurom poniewaz za ta godz świecenia mało płace za prąd a i kury na tym korzystaja poniewaz maja wydłużony dzień. Robie tak od kilku lat i podczas zimy zawsze mam najwięcej jajek.

mp123 
Marcin Płonka

Wysłany: 2014-01-11, 20:26   

Czyli powinienem zaświecać około 15.30 (wtedy pierwsze wchodzą do kurnika) a później zaobserwować kiedy będą wchodzić na grzędę i gasić? A co jeśli nie będą miały zamiaru spać :d

gunia 

Wysłany: 2014-01-11, 20:45   

:d jak im się spodoba i nie zechcą iść spac, to zgas im swiatło i ...po minucie na chwilę zaświeć...co rozsądniejsz szybko wskoczą na grzedę...a marudery zapamietają tę lekcję i na nastepny raz zasiądą do spania, gdy tylko wejdziesz do kurnika... :P
Ostatnio zmieniony przez gunia 2014-01-11, 20:46, w całości zmieniany 1 raz  

jmm 
Maciek

Wysłany: 2014-01-11, 22:05   

Można też zastosować wyłacznik czasowy. Ja mam taki najprostszy za 10 zł. Nastawiam świecenie żarówki np na 4 godziny i samo się włącza i wyłącza o wybranej porze. Tak jak napisała gunia - po jakims czasie kury swoim psim swędem :) już wiedzą kiedy wejść na grzędę. Moje zazwyczaj siedzą już wszystkie na ok godzinę przed wyłączeniem żarówki i gadają sobie. Mógłbym skrócić im to świecenie o godzinę ale mam wrażenie, że lubią się wygadać przed spaniem :)

west25 

Województwo: Wielkopolskie
Wysłany: 2014-01-12, 22:34   
   Nr Tel.: 781339757

Ja doświetlam LED-em 3w tj 50w zwykłej żarówki,światło białe,podłączony jest do wyłącznika czasowego(mam go od 3 lat,bez awarii )i nie martwię się kiedy zapalić i gasić,baaaardzo wygodne.W miarę pory roku przestawiam oczywiście kiedy ma się zapalać światło.Zawsze czy latem czy zimą zgaśnie o 22.00 i zapala się 4.00 pomijając okresy w których jest o tych porach jasno oczywiście.Jak dla mnie nie jest to wymuszanie jaj,kura chyba jest bardziej szczęśliwa jak ma pełne wole ;) a ze jajko zniesie aby się odwdzięczyć ,to chyba nie z przymusu
pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez west25 2014-01-12, 22:35, w całości zmieniany 1 raz  

boguś 
M3G

Wysłany: 2014-01-12, 22:55   

Cytat:
No to jak to jest z tym światłem led-owym ?
Ma ktoś doświadczenie

Oświetlanie kurnika lampami LED jest co najmniej niedorzecznością. Koszt takiego oświetlenia na kilkunastometrowy kurnik wyniesie co najmniej kilkaset złotych. Dobre lampy LED są bardzo drogie (jedna ok 100-150zł). Ponadto informacje podawane przez producentów są zazwyczaj zakłamane i podają nierealne parametry lamp i żarówek.
Cytat:
Jest sens w ogóle doświetlać

Jest jeżeli chcesz mieć większą efektywność hodowli.
Cytat:
Ja na 12m2 dałem 2 tradycyjne żarówki 40W

Wystarczyłaby nawet jedna żarówka ;)
Cytat:
Ja doświetlam LED-em 3w tj 50w

Możesz napisać coś więcej o tej żarówce (podejrzanie wysoka wydajność)

Cytat:
zgaśnie o 22.00 i zapala się 4.00

Wg mnie to trochę za długo doświetlasz, aczkolwiek nie wnikam :)

DORO0 

Województwo: ŚLĄSKIE
Wysłany: 2014-01-12, 23:18   
   Nr Tel.: 502-518-485

Wet25, tez mam led 3w/50 to jest sprawdzone bardzo dobre posuniecie jesli chodzi o jaja . Mam to drugi sezon bo tylko doswietlam zimą wtedy kiedy najkrótrszy dzień , też wyłącznik czasowy . Ja /on zapala sie o 24 a gasnie ok 6,30 i zaraz widno wiec produkcja jaj jest . :P

Odpowiedz do tematu