Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Czwartek 13 Sierpnia 2020 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: minizoo
2011-04-14, 21:02
Gołoszyjka polska
Autor Wiadomość
karpik 

Województwo: Podkarpackie
Wysłany: 2006-09-06, 18:20   Gołoszyjka polska

W tym temacie piszcie o gołoszyjkach. Jeżeli jakieś posiadacie to wstawcie zdjęcia, jeżeli je kiedyś mieliście to też coś napiszcie. Przecież to też bardzo piękna Polska rasa:) ale niestety mało spotykana:(
---------------------------------------------------------------------------

Tekst: Anna czarnota (KLIK)

Co do powstania tej rasy są różne teorie, ale przyjmuje się że pochodzą z terenów Węgier, które wtedy należały do cesarstwa Austro-Węgierskiego, a dokładniej powstały podobno z krzyżówki indyjskich kur kulm (które są w typie bojowym) wraz z kochinami i kurami malajskimi. Poprzez selekcje hodowlane stały się dzisiejszymi gołoszyjkami, podobno główne skupisko tych kur było w Siedmiogrodzie (a wszyscy zainteresowani historią polski wiedzą, że Polska prowadziła częste wojny na tym terenie, a także te ziemie wchodziły w skład Królestwa Polskiego i tym sposobem zaczęły się one rozprzestrzeniać na terenach polskich). W ten sposób powstała na naszym terenie odmiana gołoszyjki lubelskiej, rasa ta nie jest jeszcze dokładnie opisana, dlatego podczas wystawiania na wystawach nie jest oceniana. Ta odmiana jest przystosowana do naszego klimatu, jedynie jej duży grzebień może przemarznąć podczas tęgich mrozów. Występują w wielu odmianach barwnych: białej, czarnej, jastrzębiatej, czerwonej, złocisto-jastrzębiatej i kuropatwianej.
Cechą charakterystyczną dla rasy jest goła, nieopierzona szyja wygięta w literą „S”, która powinna być pokryta dobrze ukrwiona czerwoną szyją. Głowa także powinna być słabo upierzona z grzebieniem pojedynczym i różyczkowym, dzwonki i zausznice również czerwone, kolor oczu pomarańczowy. Nieopierzone stopy, słabo upierzona pierś, zaś dobrze linia dolna. Czasami pojawiają się drobne pióra na szyi, nie jest to jednak zbytnia wadą, która eliminuje kurki z hodowli, w następnych krzyżowaniach wychodzą typowe gołoszyjki. Nogi powinny być barwy od jasnoróżowej do bladoniebieskiej, niedopuszczalna jest barwa żółta. Gołoszyjki używane do krzyżówek z innymi rasami przekazują nagą szyję.
Ciężar ciała koguta 2,5 do 3 kg, a kury 2 do 2,5 kg a miniatura kogut 900 g a kura 800g, jajka znoszą białe, żółtawe do szarych. Gołoszyjki lubelskie o masie koguta 4 do 5 kg a kury 3 do 4 kg jaja o barwie jasnej do ciemnobrązowej.

Tekst napisałam samodzielnie na podstawie własnych doświadczeń oraz informacji zasięgniętych z internetu
Ostatnio zmieniony przez 2011-04-23, 03:29, w całości zmieniany 6 razy  

maciej 

Województwo: Lubelskie
Wysłany: 2006-09-06, 22:42   
   Nr Tel.: 666077818

a w literaturze pisze że gołoszyjka wyhodowanazostała w austri i węgrach a miniatura w niemczech

Krzysiek Prokop 

Województwo: warm.-maz.
Wysłany: 2006-09-07, 14:54   

Jest jeszcze polska rasa gołoszyjek-gołoszyjka lubelska. Co prawda ostatnio możemy ją coraz częściej spotykać, gdyż "powraca do łask"(z resztą jak inne polskie rasy, które kiedyś były praktycznie na wymarciu...)

anna czarnota 
Loża zasłużonych

Województwo: .;...
Pomogła: 6 razy
Wysłany: 2006-09-07, 15:17   

Ja widziałam gołoszyjki u kilku sąsiadów i mam zamiar wyprosić jajka lub młode od kogoś odkupić

karpik 

Wysłany: 2006-09-07, 15:59   

Maciek właśnie chodziło mi o gołoszyjkę lubelska.
Też chyba zacznę je chodować ale chciałbym czarne. Może ktoś ma??

anna czarnota 
Loża zasłużonych

Wysłany: 2006-09-10, 21:54   

Co do powstania tej rasy są różne teorie, ale przyjmuje się że pochodzą z terenów Węgier, które wtedy należały do cesarstwa Austro-Węgierskiego, a dokładniej powstały podobno z krzyżówki indyjskich kur kulm (które są w typie bojowym) wraz z kochinami i kurami malajskimi. Poprzez selekcje hodowlane stały się dzisiejszymi gołoszyjkami, podobno główne skupisko tych kur było w Siedmiogrodzie (a wszyscy zainteresowani historią polski wiedzą, że Polska prowadziła częste wojny na tym terenie, a także te ziemie wchodziły w skład Królestwa Polskiego i tym sposobem zaczęły się one rozprzestrzeniać na terenach polskich). W ten sposób powstała na naszym terenie odmiana gołoszyjki lubelskiej, rasa ta nie jest jeszcze dokładnie opisana, dlatego podczas wystawiania na wystawach nie jest oceniana. Ta odmiana jest przystosowana do naszego klimatu, jedynie jej duży grzebień może przemarznąć podczas tęgich mrozów. Występują w wielu odmianach barwnych: białej, czarnej, jastrzębiatej, czerwonej, złocisto-jastrzębiatej i kuropatwianej.
Cechą charakterystyczną dla rasy jest goła, nieopierzona szyja wygięta w literą „S”, która powinna być pokryta dobrze ukrwiona czerwoną szyją. Głowa także powinna być słabo upierzona z grzebieniem pojedynczym i różyczkowym, dzwonki i zausznice również czerwone, kolor oczu pomarańczowy. Nieopierzone stopy, słabo upierzona pierś, zaś dobrze linia dolna. Czasami pojawiają się drobne pióra na szyi, nie jest to jednak zbytnia wadą, która eliminuje kurki z hodowli, w następnych krzyżowaniach wychodzą typowe gołoszyjki. Nogi powinny być barwy od jasnoróżowej do bladoniebieskiej, niedopuszczalna jest barwa żółta. Gołoszyjki używane do krzyżówek z innymi rasami przekazują nagą szyję.
Ciężar ciała koguta 2,5 do 3 kg, a kury 2 do 2,5 kg a miniatura kogut 900 g a kura 800g, jajka znoszą białe, żółtawe do szarych. Gołoszyjki lubelskie o masie koguta 4 do 5 kg a kury 3 do 4 kg jaja o barwie jasnej do ciemnobrązowej.

Tekst napisałam samodzielnie na podstawie własnych doświadczeń oraz informacji zasięgniętych z internetu
Ostatnio zmieniony przez anna czarnota 2006-09-10, 21:55, w całości zmieniany 1 raz  

Dawid Szikora
[Usunięty]

Wysłany: 2006-09-14, 16:49   

aha
Ostatnio zmieniony przez Dawid Szikora 2007-09-11, 21:55, w całości zmieniany 1 raz  

ssammler
[Usunięty]

Wysłany: 2006-10-03, 17:40   

Chcę kupić takie kurki i kogutka na wiosne

Dawid Szikora
[Usunięty]

Wysłany: 2006-10-04, 17:07   

tak
Ostatnio zmieniony przez Dawid Szikora 2007-09-11, 21:54, w całości zmieniany 1 raz  

karpik 

Wysłany: 2006-10-05, 20:42   

DO Pana DAWIDA SZIKORY. A jakie kolory ma Pana znajomy??

anna czarnota 
Loża zasłużonych

Wysłany: 2006-10-31, 13:31   

Dodaje trochę zdjęć gołoszyjek które zrobiłam na polagrze.

clinic1000 

Województwo: lubelskie
Wysłany: 2006-11-08, 19:02   
   Nr Tel.: 603 227 454

mij znajomy w nałeczowie ma tzw gołoszujke lubelska tesz ja kiedys miałem kury te sa swietne bardzo polubiłem ta rase niestety jusz jej niemam

el lobo 

Województwo: łódzkie
Wysłany: 2006-12-14, 20:05   

Kidyś miałem takiego cudaka. Ojcem był ten jarzebaty gołoszyjek z 2 plany, a matka sumatra. Kurka sama nanisoła jajek i usiadła na nich. Z tego lęgu było 5 pisklaków, wszystkie gołoszyjki. Ten jeden był prawdziwym zabójcą. Gdy dorósł musiał byc izolowany od reszty kogutów, bo nie uznawał poddania sie przeciwnika. Trzymalem go jako pupila bo był bardzo ufny, a nawet natretny. Chodził sobie po podwórku i od czasu do czasu przefruwał do sąsiada, gdzie ustawiał koguty :evil: .

spicifer 

Wysłany: 2006-12-14, 21:25   

A co z gołoszyjką lubelską?
Ostatnio zmieniony przez spicifer 2007-11-05, 12:25, w całości zmieniany 1 raz  

el lobo 

Województwo: łódzkie
Wysłany: 2006-12-14, 22:10   

Ja mam koguta czarnego ze złotym siodłem i 3 czarne kury. Planuje zrobic jeden wrzut do inkubatora, jakies 50 jajek. Co sie wylegnie zobaczymy. Kury nie są moim głównym zainteresowaniem, jesli chodzi o hodowle. Trzymam je tylko dla jajek i z sentymentu do tej rasy, dlatego nie przykładam do ich hodowli dużej wagi.
A tu 2 opstatnie zdjęcia jakie znalazłem w archiwum. Więcej zdjęć gołoszyjek juz nie mam.

Ostatnio zmieniony przez Ulvhedin 2014-10-05, 14:29, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu