Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Czwartek 13 Sierpnia 2020 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: minizoo
2011-04-14, 21:02
Gołoszyjka polska
Autor Wiadomość
goloszyjka 

Województwo: lubelskie
Wysłany: 2017-11-23, 13:11   
   Nr Tel.: 781095761

Nie są to okazy takie jak Rafała aczkolwiek ciężko w mojej okolicy o nowy materiał do hodowli. Czy przypominają gołoszyjkę lubelską też nie jestem pewien. Wszystkie kurczaki są z połowy czerwca i lipca z lęgów naturalnych (zielone jajka). Pierwszy kogutek w budowie różni się od innych bo jest z zakupionych jaj i to on zostaje na przyszły rok.

goloszyjka 

Wysłany: 2017-11-23, 13:13   

Lipcowy, a mimo to wyrośnięty.

Sławek G. 

Województwo: Świetokrzyskie
Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2018-07-24, 17:21   

Rozmowa przeniesiona z Albumu:
Wysłał: Sławek G. @ 2018-07-17, 21:32
No proszę, dwa kogucie klony, przy tak zróżnicowanej, wyjściowej puli genowej, to ciekawy przypadek.

Wysłał: RAFAL.M @ 2018-07-17, 22:10
Myślę ze można by było zrobić przynajmniej 5 stad z porównywalnymi genami. Po podwórku biega obecnie ok 150 tegorocznych golasów. Pytanie tylko w jakim kierunku iść. W ostatnim lęgu na ok 45 kurczaków tylko 2 były z opierzoną szyja. Niestety rozpiętość kolorów przerażająca :)

Wysłał: Therion @ 2018-07-18, 00:12
O to chodzi , żeby było kolorowo , te koguty o wiele lepsze od mówców z sasexem.

Wysłał: Sławek G. @ 2018-07-18, 15:14
"Niestety" - a czy nie takie właśnie było założenie hodowlane, żeby było tęczowo. Czyżby zmieniał Pan kierunek hodowli?
Zgadzam się z Therion, pod względem choćby samej tylko budowy, te są znacznie lepsze od Sussexowatych.

Wysłał: RAFAL.M @ 2018-07-18, 20:24
Nadal ma być kolorowo i tak jest. Myślę że kolejnym krokiem będzie selekcja w kierunku jednakowego grzebienia tj różyczkowego. Poczekam jeszcze 2 miesiące i robię ostrą selekcję. Myślę aby zostawić maks 40 kur i kilka kogutów. W tym oddzielne stado po saseksach tj. jeden kogut i 2 kury.

Wysłał: sroszkowski @ 2018-07-21, 08:57
Jak będziesz słuchał takich rad (kolorowo) to nigdy nie stworzysz rasy, bo rasa w rozumieniu świata zachodniego ma swoje uwarunowania, w tym powtarzalnośc barwy. I nie ma tu żadnej dyskusji. No chyba, że nie to jest Twoim celem. To wtedy ok. Nawet w Japonii można spierać się o niuanse (na przykad barwa czarna ma nieskończenie wiele odcienoi) ale czarny to jest czarny, choć czarny może być z zieloną poświatą lub fioletową.

Myślę, że Pan Rafał, dostaje bardzo wiele różnych, mniej lub bardziej cennych rad. Gdyby miał się słuchać ich wszystkich, do niczego by nie doszedł, bo owe rady często wykluczają się wzajemnie. U nas każdy z osobna, wie sam najlepiej jak co powinno wyglądać i jakiego typu ptaki powinni hodować inni.
Na tym etapie pracy, należy przede wszystkim, skupić się na odmiennej od innych ras budowie ptaka. Na stabilizację barwy przyjdzie jeszcze czas, o ile w ogóle będzie taka potrzeba, gdyż w przeważającej większości przypadków, barwa sama w sobie nie stanowi cechy rasowości, dla mnie w rozumieniu ras polskich i wschodnich, jest to nieco bardziej złożone zagadnienie (ale o tym później, może jutro).
W europie jest wiele gołoszyjek i lokalnych ras/typów, wyszczególnionych na podstawie tej cechy, ale gołoszyjność, jest to anomalia w upierzeniu, jak jedwabistość czy szurpatość, sama w sobie (podobnie jak barwa), nie stanowi o odmiennej rasowości danego ptaka.

Jeśli chodzi o specyficzne dla Gołoszyjek Polskich, utrzymywanych w południowo-wschodniej oraz centralnej Polsce, połączenia mniej lub bardziej obfitej czubatości z gołoszyjnością, to do tej pory, w europie nie natknąłem się na takie ptaki.
Co prawda pojawiają się w świecie połączenia gołoszyjności z czubatością np. ptaki z Chile: https://www.feathersite.c...e/BRKChile.html
ale są to zwykłe, różnorakie nieujednolicone mixy, każdy inny pod każdym względem, i takich na świecie pewnie jest więcej. Bywają też bardziej ustabilizowane formy gołoszyjne, niektórych ras np. popularny ShowGirl czyli gołoszyjna Jedwabista, w tym także wyhodowane przez Syeda Akbara, gołoszyjne Czubatki Bezbrode:
https://sciencedevelopments.blogspot.com/2008/05/naked-neck-polish-hyderabadi-breeds-new.html
https://www.youtube.com/watch?v=hHQPNwUHXDE
ale nadal, jest to tylko odmiana danej rasy, a nie oddzielna, nowa rasa.

Jednak stworzenie ptaka ciężkiego o mocnej, tęgiej a jednocześnie wysokiej budowie oraz połączenie w nim pełnej gołoszyjności z obfitą czubatością, plus skonkretyzowanie szczegółów jak: typ i barwa przydatków głowowych, rodzaj i długości ogona, typ i ukształtowanie linii ciała, barwa i ilość znoszonych jaj itd., jest już konkretnym wyznacznikiem czegoś, czego do tej pory w europie i na świecie nie było, (tzn. było w Polsce, ale zapomniane, nie opisane i nie aż tak jednolicie ustabilizowane).
Kolejnym pretekstem do takiego a nie innego kierunku hodowli, jaki podjął Pan Rafał, jest fakt, że takie ptaki były hodowane już przynajmniej w latach 20/30-tych w centralnej Polsce oraz w południowo-wschodniej części kraju (tu pewnie jeszcze wcześniej), niestety jest to tylko konkretny przekaz słowny, bez dokumentacji fotograficznej, bez rycin, bez tekstów. Tak jak u Pana Rafała, były to ptaki duże i ciężkie, z dużymi czubami na głowie i w wielobarwnej, kolorowej formie.
Warto tutaj zwrócić uwagę, że do tej pory, brak jest w Polsce rodzimej rasy ciężkiego/ogólnoużytkowego typu. Co nie znaczy, że nie ma na hodowlę takich ptaków zapotrzebowania - ono jest i to ogromne.

No ale zdecydowana większość cennych rad, kierowanych do Pana Rafała, wręcz nakazuje pozbycie się czuba i stworzenie nieco bardziej lekkiego/smuklejszego typu ptaka z gołą szyją, czyli takiego, jakich w europie i na świecie, są już dziesiątki. A więc jak rozumiem, trzeba nam kolejnego porcelanowo-trójbarwnego mixa, o przeciętnej, niewyróżniającej się budowie, tylko że tym razem z gołą szyją, choć najlepiej żeby jeszcze była ona z krawatem, czyli hodujemy nieustabilizowaną heterozygotę. Pomysł po prostu cud malina.
Ostatnio zmieniony przez Sławek G. 2018-07-24, 17:36, w całości zmieniany 2 razy  

Bawka 
admin spec.wet.

Województwo: warmińsko-mazurskie
Pomogła: 151 razy
Wysłany: 2018-07-24, 18:50   
   Nr Tel.: 601 654 364

Z punktu widzenia standaryzacyjnego dodam tylko, że gołoszyjka to wyłącznie "sprawa polska", bo w EE jej nie zarejestrujemy - Federacja nie rejestruje ras o cechach "ekstremalnych" - dobrostan.

Natomiast osobiście byłabym za zarejestrowaniem dużej, a nawet ciężkiej gołoszyjki bez śliniaka, bez czuba, z grzebieniem różyczkowymi i - no niech będzie - pstrą, ale bez ścisłego określania czerwoną, brązową czy czarną - po prostu pstrą (udział bieli do około 50% powierzchni upierzenia). Za to gołoszyjkę pana Rafała, ale nie tę powiększoną, włączyłabym do... czubatki staropolskiej dla powiększenia jej populacji i puli genowej. Zapis mógłby brzmieć chociażby: "dopuszcza się formę z gołą szyją". I taka gołoszyjka z czubkiem i ze śliniakiem (czyli heterozygotyczna) byłaby wsparciem dla czubatki staropolskiej. Po prostu jej wersją.
Obie wersje gołoszyjki otrzymałyby wzorce i zostałyby zarejestrowane z korzyścią dla samych ptaków i ich hodowców :)

RAFAL.M 

Województwo: MAZOWIECKIE
Wysłany: 2018-07-24, 22:00   

Gołoszyjka polska jest zgłoszona do rejestracji. Szkoda tylko ze bez czuba. Jak by to napisać... Pewne osoby podcięły mi skrzydła w hodowli, stabilizacji i popularyzacji tej rasy. Ale gołoszyjki z pięknym, wysoko osadzonym czubkiem w wielobarwnym upierzeniu będą jeszcze długo w mojej hodowli. Dzieki tym osobom pożegnałem sie ze stowarzyszeniem CP. Ale to juz inna sprawa.
Warto napisać że mimo kogutów z kępką piór na szyi wyszło mi na 45 kurczaków - 42 gołoszyjki i dwa kurczaki z opierzonymi szyjami. Więc sie da...
Ostatnio zmieniony przez Bawka 2018-07-24, 22:39, w całości zmieniany 1 raz  

mikser 

Województwo: łódzkie
Wysłany: 2018-07-24, 22:47   
   Nr Tel.: 660-696-094

RAFAL.M, i właśnie dlatego ( dopasowanie swojej hodowli do wzorca) nigdy nie byłem i raczej nie będę w żadnym stowarzyszeniu ani związku hodowców. Gołoszyjki mają być ogólnoużytkowe i być jak kury zagrodowe, czyli każdy osobnik ma być jedyny w swoim rodzaju, kolorowy o lśniącym upierzeniu. Barwa lub czub nie powinny mieć znaczenia. Ale to tylko moje zdanie.

Therion 

Województwo: Małopolskie
Wysłany: 2018-07-24, 23:13   

Rafał hoduj kury , które Ci się podobają i które 'czujesz' bez sensu zmuszać się do trzymania ptaków , które Ci nie odpowiadają, myślę, że ten typ gołoszyjki który masz przetrwa-bo ma swoich zwolenników.
Ostatnio zmieniony przez Therion 2018-07-24, 23:38, w całości zmieniany 1 raz  

goloszyjka 

Wysłany: 2018-07-25, 14:35   

Skoro gołoszyjka została zgłoszona do rejestracji możecie podać charakaterystykę i typ jaki został zgloszony?

heska 
akagera.pl

Województwo: dolnośląskie
Pomogła: 18 razy
Wysłany: 2018-07-26, 16:51   
   Nr Tel.: 508-298-307

Jaki problem stworzyć odrębny wzorzec dla czubatej gołej? Wczoraj o tym długo rozmawiałam z Bawką. Rafał masz tak odmienne kury anatomią i na tyle dobrze ogarnięty czub, wysoki, pełny, dobrze rokujacy, że nie musisz pisać, że ktoś Ci podcial skrzydła,tylko po prostu zacząć robić swoje. Nikt nie tworzył wzorca, aby komuś zaszkodzić. Trzy różnice i masz swoją odmianę tej rasy. Były wczoraj rozmowy, aby do wzorca dołączyć oba typy grzebienia i czub! Właśnie po to, aby zrobić ukłon w stronę hodowców, którzy obrali nieco inny kierunek w hodowli. Ale żeby móc coś tworzyć potrzeba współpracy a nie kilkunastu postów w kilku tematach w tonie jak wyżej. A osób do współpracy jest sporo. Nawet ta osoba, która ponoć podcięła skrzydła oferowała współpracę. Niestety kontakt przerwałeś.

mikser 

Wysłany: 2018-07-26, 22:12   

I pewnie Ci co zgłaszali gołoszyjki do rejestracji mają ( nie mylić z hodowlą) je od hodowców niezrzeszonych którzy zajmują się nimi od lat. Nie sztuka kupić kury i założyć im obrączki a potem na wystawę. Sztuką jest stworzenie czegoś z niczego. Rafał rób swoje a jakby co to mam fajną kokoszkę dla Ciebie.

heska 
akagera.pl

Województwo: dolnośląskie
Pomogła: 18 razy
Wysłany: 2018-07-27, 00:18   
   Nr Tel.: 508-298-307

Jestem, bo wieści o biadoleniu się szybko niosą. Kilka osób się wstawiło za Tobą, więc można było nawiązać dialog ale zwyczajnie o ile pamiętam napisałeś, że boli Cie NAZWA a nie kto ile ma kury, bo o ile pamiętam Twoja praca nad gołą ma tyle samo lat lub mniej niż praca Artura. Bo to od niego brałeś materiał.

Mikser. Pomyłka. Nic takiego jak zakup gotowych nie miało miejsca.

Miło, że tak wspieracie projekt. Budujące.
Gołoszyjne kury istnieją na wielu podwórkach. Każdy hodował pod własne wymagania, nikt nikomu nie wtrącał się w prace i nie bronił z rejestracją. NIKT. Teraz nagle każdy ma problem. Ot Polska.
Wasze kury są na tyle dobrej jakości, że z palcem w de mogliście startować. Nikomu jednak się nie chciało, teraz jednak, kiedy zabrał się za to "nie ten co typowali" zrobił się bigos. Powodzenia wszystkim i głowa do góry. Szuflada z czubatą gołą nie została zamknięta.

mikser 

Wysłany: 2018-07-27, 06:44   

Podajcie wzorzec i hodowców którzy się pod nim podpisali (lub niech się sami ujawnia) i będzie wszystko jasne, kto z jakim dorobkiem się tym zajął.

RAFAL.M 

Województwo: MAZOWIECKIE
Wysłany: 2018-07-27, 07:59   

heska, i tu pomyłka, moje kury to materiał nie od Artura, chociaż brałem kiedyś jajka od niego i pewnie jakaś cząstka jest.
Główne pochodzenie to kury od Endriu35 (Andrzeja Kamińskiego)/Kajki (Beatki Kotaś) - bo to ta sama linia dużych masywnych kur, skrzyżowanych z kurami od Krzyśka Andrycha.

Dexter 

Województwo: Śląskie
Wysłany: 2018-07-27, 11:11   

Pierwszy post tematu o gołoszyjce -2006rok. 40 stron biadolenia o tych kurach, fantazjach na temat ich fenotypu, kłotni o śliniak.
Polska 2018. dorośli ludzie, z jedną pasją. A jak dzieci w piaskownicy. Urażone dumy, bo po 12 latach bezproduktywnego gadania ktoś coś zrobił.
Niech napisze tutaj.. ocenicie? Kamienowanie planujecie? Czy ktoś tu stał się wyrocznią i będzie decydował kto co może zrobić? A może to forum, to miejsce spowiedzi, gdzie trzeba się tłumaczyć z tego co się robi.

W chwili obecnej każdy z nas ma inny typ kur i każdy z nas ma prawo robić swoje. To że jedna osoba spięła dupę i zgłosila je.. kapelusze z głów. Wiecie co zrobie? ... w najszybszym możliwym czasie pobiorę materiał i zacznie się HODOWLA iWSPÓŁPRACA. Bez płaczu, że to nie moja wizja.

Sławek G. 

Województwo: Świetokrzyskie
Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2018-07-28, 01:21   

heska napisał/a:
Były wczoraj rozmowy, aby do wzorca dołączyć oba typy grzebienia i czub! Właśnie po to, aby zrobić ukłon w stronę hodowców, którzy obrali nieco inny kierunek w hodowli.

Uważam, że to bardzo dobry pomysł i racjonalne podejście do sprawy.
Taką potrzebę, odczuwa się zwłaszcza przy starych rasach polskich, tak mocno zróżnicowanych regionalnie o wielu wariantach, a każdy z nich, w pewien sposób mocno zakorzeniony w danym środowisku lokalnym.
Zamiast zamykać drogę, wymuszając tworzenie nowych, praktycznie identycznych ras, oraz przeprowadzenia kolejnego, nikomu niepotrzebnego procesu rejestracyjnego, powinno się otwierać szerzej furtkę przy wzorcach, dla różnych, niewiele się różniących, wariantów danej rasy. Myślę, że różnica jednej, drobnej cechy (jak np. typ grzebienia, możliwość występowania częściowej melanizacji na skórze czy skokach, lub określonego czuba na głowie ), jeśli tylko jest podyktowana konkretnymi ustaleniami i podparta słusznymi tezami i aspektami historycznymi, powinna znaleźć się w rozszerzonej formie wzorca, tejże rasy.
Jednak takie rozszerzenie, powinno być uwzględnione pod jednym ścisłym rygorem, a mianowicie, że takie dwie/trzy wersje rasy, nie będą się pod żadnym pozorem różnić: typem budowy, specyficzną sylwetką oraz charakterystycznymi cechami, na podstawie który, taka rasa została wyodrębniona i zarejestrowana.

Myślę, że mocne i słuszne aspekty, niejako polskiej indywidualności, połączenia gołoszyjności z czubatością, przedstawiłem we wcześniejszym wpisie.
Takie ptaki, były w Polsce dosyć popularne w pewny okresie, i nie jest to jakiś dzisiejszy pomysł, stworzenia czegoś innego i odmiennego, nie jest to jakiś nowatorski miks, tylko w dużej mierze staropolski oryginał. Ptaki, które zostały połapane na starych wsiach centralnej i południowo-wschodniej Polski, w gospodarstwach, które już często nie istnieją.
Co do słuszności (pod względem historycznym), obranego typu ptaków Gołoszyjki Polskiej, jakie przedstawia między innymi Pan Rafał, odniosę się jutro.

Odpowiedz do tematu