Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Czwartek 13 Sierpnia 2020 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Barneweldzka
Autor Wiadomość
alan1980 

Województwo: Mazowieckie
Wysłany: 2011-11-01, 17:56   Barneweldzka

barneweldzka

http://de.academic.ru/dic.nsf/dewiki/141226

Jest to rasa kur, która została stworzona w okolicach holenderskiego miasta Barneveld - w miejscu znanym środowisku hodowców drobiu na świecie. Rasa ta powstała na skutek krzyżowania lokalnych niosek z dużymi rasami azjatyckimi.

Kury rasy Barnevelder to ptaki średniej wielkości i wagi. Grzbiet jest przeciętnie długi i wklęsły, przechodzący tak w łuk ogona. Pierś jest dobrze zaokrąglona i szeroka. Grzebień średniej wielkości z czterema czy pięcioma zębami. Zausznice czerwone, zaś oczy maja barwę jasnobrunatną z odcieniem czerwieni. Skrzydła złożone i noszone blisko ciała.

Rasa ta występuje jako odmiana czarna, biała, podwójnie łuskowana oraz niebieska podwójnie łuskowana.

Kury rasy Barnvelder znane są ze swej doskonałej nieśności oraz z uwagi na barwę jaj, które są ciemno brązowe. Niestety wada tej rasy jest podatność na chorobę Mareka.

Cytat:
"Encyklopedia kur ozdobnych" - Esther Verhoef, Aad Rijs
Ostatnio zmieniony przez Bawka 2020-07-14, 23:23, w całości zmieniany 5 razy  

elmoo23 

Województwo: łódzkie
Wysłany: 2012-01-06, 23:23   Re: Barnevelder

Zakochałem sie w tej rasie: niby zwykła ,a zarazem niezwykła .Szkoda ,ze bardziej popularna w Niemczech ,Holandii czy Belgii .Dodam tylko ,że rasa ta wystepuje takze w upierzeniu srebrnym podwójnie łuskowanym oraz płcioznacznej barwnej.Obecnie jestem na etapie poszukiwania tych kur (lub jajek) w innym niż troche popularnym u nas upierzeniu złotym podwójnie łuskowanym .Może kto z Forumowiczów ,byłby w stanie mi pomóc ?
Będe wdzięczny za jakiekolwiek namiary na hodowców tej rasy w Polsce lub ludzi którzy wyjeżdzają na zagraniczne giełdy i wystawy i są w stanie mi pomóc .
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony przez elmoo23 2012-01-06, 23:41, w całości zmieniany 3 razy  

elmoo23 

Wysłany: 2012-01-06, 23:35   

Jeszcze kilka innych fotek .I co sądzicie o tej rasie ?

elmoo23 

Wysłany: 2012-01-06, 23:44   

No to jeszcze kilka innych fotek Barnevelderów:

elmoo23 

Wysłany: 2012-01-07, 00:17   Re: Barnevelder

To może dodam jeszcze zdjecia Kogutów :
Ostatnio zmieniony przez elmoo23 2012-01-07, 00:18, w całości zmieniany 1 raz  

Sławek G. 

Województwo: Świetokrzyskie
Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2012-01-07, 10:53   

Również uważam że to bardzo ciekawa rasa, choćby z tego względu że spełnia dwie wydawałoby się skrajnie różne funkcje. Z jednej strony jest typową kura użytkową o przyzwoitej przydatności mięsnej (kogut 3,5kg kura 3kg) i bardzo dobrej przydatności nieśnej, ok. 200 jaj rocznie o lekko ciemno zabarwionej skorupce. Z drugiej zaś strony to pięknie kury ozdobne, oczywiście głównie w barwach podwójnie łuskowanych.
Co do hodowców na większą skalę tych kur w Polsce to jeszcze się nie spotkałem. Raz je tylko widziałem w sprzedaży na "Alledrogo", aukcja dotyczyła 2 kur + 1 kogut w barwie takiej jak na pierwszym zdjęciu w wątku, kury były w typie dużym, sprzedawca miał też miniaturki tej rasy. Z informacji w aukcji wynikało że sprzedawca sprowadził same jajka tych kur z Niemiec, a lęgi przeprowadził już u nas w kraju. Jeśli ktoś naprawdę chciałby mieć tą rasę, to wydaje mi się że jest to najlepszy sposób, nawiązać kontakt z kimś kto zajmuje się ściąganiem rasowego drobiu z zagranicy, na to że łatwo odkupi się kilka kur tej rasy od kogoś w kraju bym nie liczył. Myślę również że z utrudnioną dostępnością tej rasy w Polsce, może wiązać się też trudność w hodowli Barnevelderów. Jeśli już nawet uda nam się stworzyć nasze stado, to po kilku lęgach wypadałoby wymienić krew, i znowu trzeba kontaktować się z kimś kto może sprowadzić nam parę ptaków lub jajek z zagranicy. Dlatego sama hodowla może być trochę uciążliwa i kosztowna, szczególnie jeśli będziemy hodować tą rasę w różnym ubarwieniu, wtedy też trzeba będzie sprowadzać kilka par ptaków w odpowiednich odmianach barwnych.

elmoo23 

Wysłany: 2012-01-07, 21:35   

kamillo1395 napisał/a:
elmoo23, Zamiast wklejać zdjęcia poprzez załączniki to zrób to poprzez imageshack . Bo jak sam widzisz do każdego postu możesz dawać tylko po dwa zdjęcia, i napisałeś 3 posty na których tylko są zdjęcia a nie ma żadnych inf. odnośnie kury- poprzez co zaśmiecane jest forum.!
Proszę następnym razem abyś zdjęcia dodawał przez choćby imageshack lub inną stronkę!

post wygaśnie :!:

Ponieważ rasa ta jest mało znana w Polsce, chciałem przyblizyc troszeczke tę rase ,wszystko co można było napisac o tej rasie zostało napisane w 1 poscie ,oprócz własnie pełnej informacji o rodzaju upierzenia jakie wystepuje u tej rasy ,a opisywanie w tym przypadku mija sie z celem ,bo nic nie odda tak piekna tej rasy jak zdjęcie .Szkoda ,ze jest to uwazane jako zasmiecanie forum!Nie korzystałem nigdy z wymienionych programów ,więc dodałem zdjecia jak tylko umiałem.Postaram sie nastepnym razem jednak popracowac nad tymi programami.
Pozdrawiam ;)

elmoo23 

Wysłany: 2012-01-07, 21:48   

Sławek G. napisał/a:
Również uważam że to bardzo ciekawa rasa, choćby z tego względu że spełnia dwie wydawałoby się skrajnie różne funkcje. Z jednej strony jest typową kura użytkową o przyzwoitej przydatności mięsnej (kogut 3,5kg kura 3kg) i bardzo dobrej przydatności nieśnej, ok. 200 jaj rocznie o lekko ciemno zabarwionej skorupce. Z drugiej zaś strony to pięknie kury ozdobne, oczywiście głównie w barwach podwójnie łuskowanych.
Co do hodowców na większą skalę tych kur w Polsce to jeszcze się nie spotkałem. Raz je tylko widziałem w sprzedaży na "Alledrogo", aukcja dotyczyła 2 kur + 1 kogut w barwie takiej jak na pierwszym zdjęciu w wątku, kury były w typie dużym, sprzedawca miał też miniaturki tej rasy. Z informacji w aukcji wynikało że sprzedawca sprowadził same jajka tych kur z Niemiec, a lęgi przeprowadził już u nas w kraju. Jeśli ktoś naprawdę chciałby mieć tą rasę, to wydaje mi się że jest to najlepszy sposób, nawiązać kontakt z kimś kto zajmuje się ściąganiem rasowego drobiu z zagranicy, na to że łatwo odkupi się kilka kur tej rasy od kogoś w kraju bym nie liczył. Myślę również że z utrudnioną dostępnością tej rasy w Polsce, może wiązać się też trudność w hodowli Barnevelderów. Jeśli już nawet uda nam się stworzyć nasze stado, to po kilku lęgach wypadałoby wymienić krew, i znowu trzeba kontaktować się z kimś kto może sprowadzić nam parę ptaków lub jajek z zagranicy. Dlatego sama hodowla może być trochę uciążliwa i kosztowna, szczególnie jeśli będziemy hodować tą rasę w różnym ubarwieniu, wtedy też trzeba będzie sprowadzać kilka par ptaków w odpowiednich odmianach barwnych.

Ale przecież tak własnie zaczynała sie hodowla wielu zagranicznych ras w Polsce ,ze ktos tam przywiózł parke lub jajka danej rasy i rozmnarzał .Ja chciałem zwrócic tylko uwage na te rase,bo uwazam ,ze jest to rasa godna zauwazenia ,chociazby przez to ,ze pióra kur tej rasy mają niespotykany połysk. Rasa ta obok Maransów ma takze ciemnobrazową barwe jaj .No i oczywiscie ilośc rodzajów upierzeń tej rasy ,które zaprezentowałem na zdjeciach ,takze budzi podziw i zainteresowanie .
Pozdrawiam:-)

Sławek G. 

Województwo: Świetokrzyskie
Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2012-01-08, 22:32   

elmoo23 źle mnie zrozumiałeś. Również jak ty uważam że rasa ta ma wiele plusów użytkowych i do tego piękną bogatą paletę barw upierzenia, co napisałem we wcześniejszym poście. Chciałem jedynie zwrócić uwagę że jest to rasa mało znana w Polsce, przez co jej hodowla może być kłopotliwa i będzie wymagać co jakiś czas sprowadzania ptaków lub jajek z zagranicy. Co nie oznacza że neguję sens hodowli tej rasy w Polsce. Sam jeśli tylko uda mi się urządzić kurnik, mam zamiar rozpocząć hodowlę tych kur. Po prostu dla kogoś kto chce sobie ot tak hodować jakieś tam kurki i co jakiś czas wymienić koguta dokupując go na targu, rasa ta się nie nadaje bo jest u nas praktycznie niedostępna. Ja jedynie chciałem zaznaczyć że hodowla tych kur musi być odpowiednio wcześniej przemyślana, tak jak każdej innej mało znanej czy zupełnie nowej rasy w Polsce. Trzeba liczyć się z tym że dostępność do nowych osobników jest ograniczona a ich sprowadzenie wiąże się ze sporymi kosztami. Ale czego nie robi się dla pasji ;)

Peter Ferjenčík 

Wysłany: 2012-03-08, 21:30   Barneveldery

Mam stadko 1.4. tejto rasy kur (kogut česky a 4 kury vengerskie). Budu na szpredaj v aprili, ked budem mat od nich vyliahnute kurczaki
Lub zamienim za Cochiny obrzimie krogulčie

alan1980 

Wysłany: 2012-03-29, 11:41   

Peter Ferjenčík, rozpocząłeś już lęgi barnevelderów? czy komuś udalo się nabyć te kurki? ja mam problem z nabyciem koguta :(
Ostatnio zmieniony przez alan1980 2012-03-29, 11:44, w całości zmieniany 1 raz  

Peter Ferjenčík 

Wysłany: 2012-04-16, 17:50   Stadko

Moje barneveldky

alan1980 

Wysłany: 2012-05-20, 10:36   

Czy wasze barneveldery znoszą ciemne jajka? W literaturze i sieci można zobaczyć, że jajka tych kur są ciemne, moich barnevelderów jednak są kremowe z brązowymi kropkami gdzieniegdzie - jak to bywa u was?
Macie już tegoroczny przychówek tych kur?

Peter Ferjenčík 

Wysłany: 2012-05-20, 15:32   Barneveldky

Alan,

moje Barneveldky znasaju svetložlté jajka obcas s malymi bodkami.. Tie tmave som videl iba na fotkach.
Mam od nich uz naliahnute kurczaki cca 2 mesacne. Nechal osm si 2 kogutikov + 10 kurok.
Stadko rodičovske 1.4 som uz predal.

alan1980 

Wysłany: 2012-06-28, 05:53   

W jakim wieku najwcześniej potraficie rozróżnić płeć u barnevelderów? Czy u piskląt jest już jakaś charakterystyczna różnica?

Odpowiedz do tematu