Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Kiedy dokładnie kogut osiaga dojrzałość płciową - pianie
Autor Wiadomość
ShowGirl 
REDAKTOR



Województwo: łódzkie
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 29 Maj 2010
Posty: 1000
Wysłany: 2010-12-26, 14:13   Kiedy dokładnie kogut osiaga dojrzałość płciową - pianie

Pytanie może się wydać dziwne ale naprawdę nie wiem, różne rasy dojrzewają w różnym wieku, ale kiedy jest moment dojrzałości płciowej ?
Kiedy kogut zaczyna piać, czy dopiero kiedy kryje skutecznie?
Z kurą jest prościej, wiadomo jak zniesie jajo to już ten moment. Czekam aż czubatka zniesie coś w końcu, jeszcze trochę i będzie miała rok:/ Ale jak zniesie bedzie wiadomo.
Natomiast zaczął mi piać młody kogutek, drugi z tego samego lęgu nie pieje ale cośtam próbuje jakby z kurami.. Wszystko byłoby powiedzmy w normie, gdyby nie to, ze oni maja 3 miesiace..
_________________
głównie białe kury .
mój wątek : http://www.forum.woliera....p?p=83910#83910
 
 
BIANKA1 
MODERATOR



Województwo: dolnośląskie
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 22 Lis 2009
Posty: 1509
Wysłany: 2010-12-26, 14:51   

Z kogutami to chyba bardziej skomplikowane jak z kurami . Ja mam teraz ze 30 kogutów , jak nie więcej . Są w różnym wieku . U kogutów pianie i krycie jest chyba bardziej związane z ich psychiką , niż możliwościami i wiekiem . Im większy macho , tym szybciej pieje i kryje kury . Widziałam już 3 mies . kogutki kryjące własne siostry , i piejące skrzekliwie :diabel:: Mam też dorosłe , roczne koguty , które nie pieją i nie kryją , choć są wielkie gabarytowo . Jak takiego kogutka przeniesiesz gdzieś , gdzie jest sam z kurami , nagle się ożywia . Pieje i kryje . Mam też 2 gąsiory z jednego lęgu . Jeden kryje gęsi , drugi wyłącznie asystuje .
 
 
farmer2 


Województwo: podkarpackie
Dołączył: 26 Lip 2010
Posty: 24
Wysłany: 2010-12-26, 14:53   

bardzo dobre pytanie .. i sam jestem ciekawy jak rozwinie się ten temat :)
ale mimo wszystko uważam że i tak będzie się to składać z wielu czynników np. rasa (bo przecież różne rasy różnie dojrzewają ),żywienie itd.myślę że nawet pora wylęgu może o tym zadecydować - bo co innego gdy mamy kogucika z wiosny a co innego gdy z jesieni...
 
 
ShowGirl 
REDAKTOR



Województwo: łódzkie
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 29 Maj 2010
Posty: 1000
Wysłany: 2010-12-26, 15:09   

Bianko dzięki, więc to że ma 3 miesiące i cos próbuje nie jest takie nienormalne :) )

farmer2 ja wiem ze rasa, itp, szereg czynników, ale ja bym wolała rozpoznać kiedy on jest naprawdę dojrzały. Bo jeśli między pianiem a dojrzałością faktyczną jest np 3 miesiące różnicy to wiesz, w tym czasie 3 rzuty kurcząt można wykluć, a jak się sprężyć to może i 4. Tego co zaczął piać chcę wyłączyć ze stadka, ale po rozmnożeniu - chciałabym wiedzieć na jaki okres czasu się nastawiać. Łączenie w parę z kura koguta niedojrzałego to dla mnie strata czasu, w tym czasie mogłaby być z innym, a wiadomo że ze 20 dni między jednym a drugim powinno być przerwy.. [planuję dużą rotację w tym roku;)]
_________________
głównie białe kury .
mój wątek : http://www.forum.woliera....p?p=83910#83910
 
 
foxhubert 
REDAKCJA FORUM



Województwo: dolnyslask
Pomógł: 9 razy
Wiek: 41
Dołączył: 26 Lip 2009
Posty: 175
Wysłany: 2010-12-26, 17:42   
   Skype: hubert.szymanksi.


ShowGirl, masz trudny orzech do zgryzienia, najlepszy okazał by sie szybki test zabierasz jajko po danym kogucie i zaczynasz inkubacje. Po 3 dniach rozbijasz jajko i widzisz czy zarodek zaczął sie rozwijać. Jednak 3 miesięczny moim zdaniem jeszcze nie zostanie ojcem, choć rożnie to bywa i zależne jest od wielu czynników tak jak wspomnieli poprzednicy. Według rożnych źródeł kogut musi mieć 6 nawet do 9 miesięcy.
 
 
darek72 
OPIEKUN DZIAŁÓW



Województwo: opolskie
Pomógł: 3 razy
Wiek: 51
Dołączył: 21 Mar 2008
Posty: 308
Wysłany: 2010-12-26, 17:50   

Witam! Zazwyczaj jest tak, że wcześniej dojrzewają ptaki mniejszych ras, zresztą z innymi zwierzętami jest podonie. Wpierw dojrzeje jamnik, zdecydowanie później bernardyn. Jeśli chodzi o skuteczność krycia, to miałem kiedyś koguta rasy minorka, który pokrył skutecznie kury. Podłożyłem jajka i byłem zaskoczony- z wszystkich wykluły się kurczęta.Pozdrawiam,D.
_________________
Darek
 
 
farmer2 


Województwo: podkarpackie
Dołączył: 26 Lip 2010
Posty: 24
Wysłany: 2010-12-26, 17:55   

w jakim wieku był ten kogut ? mój wykluł się w połowie czerwca i ani myśli kryć kury ...
 
 
tp29 



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 1 raz
Wiek: 45
Dołączył: 03 Lis 2008
Posty: 614
Wysłany: 2010-12-26, 17:56   

ShowGirl - czy Ty jesteś wróżka, czy co?!;p
Dosłownie sam dziś miałem założyć identyczny temat. Mam młodego koguta i też się zastanawiałem, w jakim wieku kogut jest płodny. Na razie nie widziałem, żeby krył kury ale chciałbym, żeby pomału zaczął się zabierać za te sprawy.
Nie mam innego a jak pojawi się więcej kwoczek chciałem dać im jajka. Ale do póki kogut nie będzie robił swojego to nie będę miał co podłożyć....
Mój ma 4 miesiące.
Mam nadzieję, że niebawem się weźmie za to ;) )
 
 
ShowGirl 
REDAKTOR



Województwo: łódzkie
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 29 Maj 2010
Posty: 1000
Wysłany: 2010-12-26, 19:33   

wiedźmą, ewentualnie;P
niby przeciętnie to 6 miesięcy dojrzewają, czubatki jakoś ekstremalnie wolno [mam duże brodate i kura do dziś nic], ale zdarzają się ponoć sprinterzy. wychodziłoby na to, że trzeba by jakąś kurę "poświęcić" do testowania płodności kogutów. kurochłonne:/
_________________
głównie białe kury .
mój wątek : http://www.forum.woliera....p?p=83910#83910
 
 
darek72 
OPIEKUN DZIAŁÓW



Województwo: opolskie
Pomógł: 3 razy
Wiek: 51
Dołączył: 21 Mar 2008
Posty: 308
Wysłany: 2010-12-27, 12:17   

No i nie na[pisałęm , w jakim wieku był minor:( Już odpowiadam-4 miesiące:)
_________________
Darek
 
 
ShowGirl 
REDAKTOR



Województwo: łódzkie
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 29 Maj 2010
Posty: 1000
Wysłany: 2010-12-27, 23:14   

ponoć zdarzają się kurki osiągające dojrzałośc w wieku 16 tygodni czyli 4 miesiące, więc w sumie czemu by nie kogutki również.
_________________
głównie białe kury .
mój wątek : http://www.forum.woliera....p?p=83910#83910
 
 
Patryk12341999 


Województwo: Swietokrzyskie
Pomógł: 1 raz
Wiek: 24
Dołączył: 07 Gru 2010
Posty: 52
Ostrzeżeń:
 7/6/9
Wysłany: 2011-04-24, 13:04   

mój piał jak miał 5 miesięcy :) -_-
_________________
Patryk Sloka :) ))
 
 
Agnieszkaa 


Województwo: podlaskie
Dołączyła: 16 Kwi 2011
Posty: 10
Wysłany: 2011-05-17, 20:39   

Hmm piszecie 3 miesiące, 5 miesięcy... więc napiszcie mi czy to normalne żeby 4-tygodniowy kogucik zaczął piać??? To zielononóżka. Od dwóch dni daje nam poranne koncerty. Chrypkę ma przy tym ogromną, ale jestem pewna że to pianie właśnie a nie jakies tam inne gdakanie ;) . Mam kilkanaście kogucików w tym stadku i tylko jeden z nich tak się wychyla z tym pianiem. Mieliście takie przypadki?? Jestem totalnie początkująca w hodowli drobiu ;)
 
 
SERAMA 
OPIEKUN DZIAŁÓW
Jacek Grobelniak.



Województwo: Kujawsko-Pomorskie.
Pomógł: 1 raz
Wiek: 53
Dołączył: 25 Paź 2010
Posty: 469
Skąd: SKÓRZNO.
Wysłany: 2011-05-17, 20:43   
   Nr Tel.: 791-987-850


Agnieszkaa, Takie przypadki bardzo rzadko ale się zdarzają u mnie obecnie 9 tygodniowy kogucik rasy serama pieje od kilku dni.
_________________
www.szpic-miniaturowy.pl

Mój temat w Spisie Hodowców:
http://www.forum.woliera.com/viewtopic.php?t=12596
 
 
Karol Chmielewski 
OPIEKUN DZIAŁÓW



Województwo: warmińsko - mazurskie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 29
Dołączył: 17 Sie 2006
Posty: 280
Wysłany: 2011-05-17, 21:27   

Podam przykład z mojej hodowli.
Rasa totenko znana jest przede wszystkim z uwagi na swój długi śpiew. Co lepsze, pieją koguty i... kury. Kurki totenko pieją niemalże podobnie jak koguty normalnych, europejskich ras. Z tym, że w trochę innym tonie. W tym roku, ku mojemu zdziwieniu, ok. 2-3 tygodniowe kurki zaczęły piać. Nie zdziwiłbym się gdyby były to koguciki, bo takie zdarzają mi się dosyć często. A tu proszę, jednak kurki.

No cóż, można teraz po prostu określić to tak, jak mawiał Leonardo da Vinci.
„Natura nie łamie swych praw.” - chyba nie łamie...
Ostatnio zmieniony przez Karol Chmielewski 2011-05-17, 21:32, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 11