Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Niedziela 05 Kwietnia 2020 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Wąż zbożowy
Autor Wiadomość
strusiamama Województwo: pomorskie
Pomogła: 8 razy
Wiek: 33
Dołączyła: 22 Maj 2010
Posty: 2773
Skąd: Czersk
Wysłany: 2011-10-11, 14:15   Wąż zbożowy

Wąż zbożowy (Pantherophis guttatus)

Wąż zbożowy (Pantherophis guttatus, daw. Elaphe guttata) to gatunek węża z rodziny węży właściwych (Colubridae). Osiąga około 110-140 cm długości i 400-500g wagi, w niewoli żyje nawet około 20-25 lat, na wolności krócej, bo około 10-20 lat. Często można się również spotkać z inną nazwą węża zbożowego – zbożówka.


Występowanie

Węże te zamieszkują głównie tereny Florydy i południowo-wschodnich Stanów Zjednoczonych, gdzie na swoje kryjówki często wybierają lasy, kamieniste tereny i pola uprawne. W tych miejscach, a także w niektórych opuszczonych budynkach, często można znaleźć myszy i inne małe gryzonie, dlatego też węże zbożowe tak chętnie tam przebywają. Bardzo często podchodzą do zabudowań domowych, gdzie niestety nie są mile widziane.

Wąż dla początkujących

Utarło się, że jako pierwszego swojego węża powinno się wybrać właśnie węża zbożowego. Nie ma się z resztą co dziwić – zbożówki to bardzo łatwe w hodowli węże, odporne na wiele błędów początkujących terrarystów i nie osiągają one dużych rozmiarów. Oprócz tego są bardzo ładnie ubarwione i łatwo dostępne, dzięki temu, że stosunkowo łatwo jest je rozmnożyć. Najczęściej posiadają one bardzo łagodny charakter, choć oczywiście można natknąć się i na nerwowe osobniki, które mimo wszystko nie są w stanie zagrozić zdrowiu człowieka. Ze względu na małe zęby węży zbożowych, ewentualne ukąszenia nie są bolesne, mogą jednak wystraszyć opiekuna. Zaniepokoić może również fakt, iż wąż ten potrafi grzechotać ogonem, co jest reakcja obronną.

Odmiany barwne

Dzięki łatwości rozmnażania i pewnym odpowiednim cechom, w ciągu wielu lat udało się osiągnąć niesamowitą ilość typów ubarwienia węży zbożowych i wciąż powstają nowe odmiany. Najczęściej spotykane barwy to czerwone plamy z czarnymi obwódkami na rudawym tle, brzuch koloru białego z czarnymi, prostokątnymi plamami. Odmiana ta nazywana jest najczęściej odmianą classic, ponieważ występujące w naturze węże mają najczęściej właśnie takie ubarwienie.
Niektóre ubarwienia:
Amber
Amelanistic
Anerytheristic
Aztec
Blizzard
Blood red corn
Butter corn
Candy cane corn
Caramel
Crimson
Ghost corn
Hypomelanistic
Snow corn
Striped
Zig-zag

Aktywność

Wiele źródeł podaje, że węże zbożowe prowadzą dzienny tryb życia, inne – że nocny. Prawda jest taka, że ich okrągłe źrenice sugerują dzienną aktywność, jednak bardzo często zdarza się, że zbożówki wychodzą z kryjówek dopiero po zmierzchu. W przypadku tego gatunku, jest to prawdopodobnie uwarunkowane charakterem danego osobnika i warunkami panującymi w terrarium. Mój wąż jest bardzo aktywny w dzień.

Wylinka

U węży zbożowych bardzo łatwo zaobserwować zbliżającą się wylinkę. Około tydzień przed tym zjawiskiem skóra węża staje się ciemniejsza i kolory robią się mdłe i wyblakłe. 2-3 dni później oczy zmieniają kolor na "mleczny" co ogranicza widoczność węża, może być bardziej agresywny. Po kilku dniach oczy wrócą do swoich kolorów i po upływie kolejnych 3 dni wąż zrzuca skórę. Istotne jest, aby w okresie, kiedy przygotowuje się do wylinki wąż miał czystą i świeżą wodę, w której na pewno będzie się moczył. Niezbędne są również różne twarde przedmioty o które podczas linienia będzie się ocierał (kamienie, gałęzie itd).


Wielkość terrarium

Tak jak już wyżej zostało powiedziane, węże te nie wymagają dużych terrariów, co nie znaczy jednak, że nie potrzebują ich wcale. Minimalne wymiary terrarium dla węża zbożowego to 80/40/40 cm przy układzie dł/szer/wys. Węże zbożowe, mimo iż niektóre osobniki uwielbiają wspinaczkę, potrzebują dłuższe niż wyższe terrarium. W takim terrarium można trzymać parę dorosłych węży, lecz jeśli zdecydowalibyśmy się na większą ich ilość, trzeba by pomyśleć o zmianie terrarium na większe. Oczywiście podane wymiary są minimalne i jeśli są ku temu warunki, należy postarać się o jak największe terrarium dla swojego pupila. Na pewno wpłynie to korzystnie na jego aktywność i ogólny stan zdrowia.

Temperatury, oświetlenie i warunki panujące w terrarium

Do oświetlenia terrarium wykorzystujemy zwykłe żarówki, halogeny, itp. w cyklu 12-godzinnym. W okresie letnim, długość dnia można wydłużyć do 14 godzin. Można również wykorzystać do tego celu specjalistyczne żarówki exo-terry, ale zwykłe żarówki zdecydowanie wystarczają. Moc żarówek dopasowujemy do temperatury panującej w terrarium. Ma na to wpływ wiele czynników – wysokość ustawienia terrarium nad podłogą, stała temperatura w pokoju, w którym stoi, wielkość terrarium, itd. Podczas dnia, temperatura w terrarium nie powinna przekraczać 26°C. Punktowo, pod promiennikiem warto zadbać, aby temperatura nie przekraczała 32°C. Zapewnimy w ten sposób wężowi możliwość wygrzewania się w pewnym miejscu, a w momencie, gdy będzie mu za ciepło, będzie mógł schować się w jakieś chłodniejsze miejsce. Do ogrzewania można wykorzystać także promienniki ciepła, silikonowe kable i maty grzewcze. Tzw. skałki grzewcze nie są polecane ze względu na wiele przypadków poparzenia zwierząt w ten sposób. Należy pamiętać, aby w nocy zmniejszyć temperaturę do ok. 24°C, ale żeby nie schodziła poniżej tej wartości. Promienniki ciepła nie wytwarzają światła, więc doskonale nadają się do ogrzewania terrarium nocą, jeśli dodatkowe ogrzewanie jest potrzebne. Aby w pełni kontrolować rozkład temperatur, warto skorzystać z termostatu, dzięki któremu ustawimy interesującą nas temperaturę. Wilgotność w terrarium powinna utrzymywać się na poziomie 50-60%. W czasie przechodzenia wylinki przez węża można tę wartość zwiększyć do 70%, aby ułatwić mu ten proces.

Wymagane wyposażenie terrarium

W terrarium koniecznie musi się znaleźć źródło światła i ogrzewania. Najlepiej, aby połączyć jedno z drugim, aby w miarę naturalnie przypominało to działanie słońca. Węże nie potrzebują promieni UVB do prawidłowego rozwoju, dodatkowo ich skóra przepuszcza minimalne ich ilości, dlatego nie musimy inwestować w tego typu żarówkę. Oprócz oświetlenia i ogrzewania, najważniejszymi rzeczami w terrarium jest miseczka z zawsze świeżą wodą i przynajmniej para kryjówek dopasowanych do rozmiarów węża. Im ciaśniejsza kryjówka, tym lepiej. Węże bardzo chętnie korzystają z kryjówek i często się zdarza, że leniwsze osobniki przesiadują w nich całymi dniami, dlatego aby uniknąć stresu węża, trzeba zadbać o to, aby miał się gdzie schować. Warto również wstawić jakąś sztywną roślinę, po której wąż mógłby się wspinać. Podlewanie jej podniesie także wilgotność w terrarium.

Karmienie

Młode wężyki należy karmić 3 razy na 2 tygodnie. Większe raz na tydzień. Najlepiej podawać gryzonie np. myszy, lub szczury.
Można również podawać pisklęta kurczaków. Niektóre osobniki potrafią przyjmować martwe gryzonie, co jest ułatwieniem dla hodowców mających trudny dostęp do żywych. Aby mieć stały dostęp do żywego pokarmu, warto we własnym zakresie rozmnażać gryzonie. Nadwyżki można zamrozić i podać gdy akurat w tym momencie nie będą dostępne świeże oseski czy noworodki.

Zimowanie

Wielu hodowców uważa, że węże zbożowe należy zimować bez względu na to czy zamierzamy je rozmnażać czy nie. Również wielu uważa, że jeśli nie mamy zamiaru ich rozmnażać to zimowanie jest zbędne.
Jeśli jednak chcemy rozmnożyć to zalecane jest zimowanie. Zbożówki rozmnażają się także bez zimowania, aczkolwiek faktycznie lepiej jest te wężyki przezimować. Na początku listopada należy stopniowo obniżać temperaturę do kilkunastu stopni. W tym czasie nie powinniśmy karmić węża. Istotne jest aby wąż dobrze wypróżnił się z nieczystości. Po upływie ok. 3 tygodni od obniżenia temperatury należy pupila przełożyć do np. faunaboxu wypełnionego wiórami drewnianymi lub torfem. Ściółki powinno być tyle, aby wąż mógł cały bez trudu się zakopać. W pojemniku powinien znaleźć się pojemnik z wodą służący jako poidełko. Tak przygotowane pudełko zanosimy w chłodne i wilgotne miejsce (temperatura ok.10-12 stopni C). Idealnie sprawdzają się w tym celu piwnice. Radzę co kilka dni zaglądać do pupila, czy jest wszystko ok. Zimowanie powinno trwać ok. 4 miesięcy. Wybudzanie ze snu jest odwrotne do usypania. Należy podnosić stopniowo temperaturę aż do optymalnej 24 - 27 stopni. Po wybudzeniu po upływie 2 tygodni wąż będzie znów aktywny i głodny.
Zimować można razem kilka osobników jednej płci. Nie powinno się mieszać płci. Nie wolno zimować młodych osobników do pierwszego roku życia, ani chorych i słabszych, ponieważ mogą tego nie przeżyć.

Rozmnażanie

W niewoli węże zbożowe najlepiej parzyć w 2-3 tygodnie po zimowaniu. Na wolności jest to okres między marcem a majem. Samca należy wpuścić do terrarium samicy na około 2 tygodnie, ponieważ do stosunku dochodzi kilkakrotnie. Po tym okresie samica będzie bardziej łakoma na jedzenie i powinno się ją trochę częściej karmić. Miesiąc przed złożeniem jaj samica nie będzie przyjmowała pokarmu, ponieważ nie będzie miała na niego miejsca w swoim wąskim ciałku - będzie ono wypełnione jajami. Po ok 2 miesiącach od stosunku samica złoży jaja. Wybierze sobie na to odpowiednie miejsce pod korzeniami lub za konarami, gałęziami itd. Jaj jest zwykle od kilku do kilkunastu. Do kilku godzin po złożeniu jaj samica będzie ich broniła owinięta wokół nich. Wtedy najlepiej jest nie zbliżać się do niej, ponieważ będzie bardziej agresywna niż zwykle. Po upływie kilku godzin samica opuści jajka i zostawi je na pastwę losu nie interesując się nimi. Warunki terrarium nie pozwalają na prawidłowe wyklucie się młodych, więc musimy przenieść jajka do inkubatora, który łatwo jest samemu zrobić. Nie wolno obracać jajek i należy je ułożyć i przenieść w takiej pozie w jakiej zostały złożone. Wilgotność powinna być w granicach 85%, a temperatura ok. 30°C. Powinniśmy dość często zaglądać do jajek i sprawdzać, czy któreś nie zapleśniało, ponieważ zaniedbanie tego może spowodować pleśnienie kolejnych jajek. Po 2 miesiącach od złożenia klują się młode wężyki mające zwykle 20-25cm. Po około tygodniu od narodzin wężyki pierwszy raz zrzucają skórę i wtedy zaczynają przyjmować pokarm. Należy podać im mysiego noworodka, chociaż często młode nie chcą jeść, więc musimy karmić przymusowo. Można również podać małe kawałki wątróbki wieprzowej lub serca wołowego.

Rozpoznawanie płci:

Samice są masywniejsze i dorastają do większych rozmiarów. Samiec posiada szerszy i dłuższy ogon.
Rozpoznać płeć można na kilka sposobów np. sondowanie lub wynicowanie hemipenisów. Mogą takie zabiegi wykonywać tylko doświadczeni terraryści, ponieważ niedoświadczenie może spowodować krzywdę wężowi.
_________________
Hodowla, Spis Hodowców
Ostatnio zmieniony przez 2011-10-11, 18:14, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,92 sekundy. Zapytań do SQL: 13