Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Piątek 07 Sierpnia 2020 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Bije tureckie-takla.
Autor Wiadomość
kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Województwo: wielkopolskie
Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2008-12-04, 10:38   Bije tureckie-takla.
   Nr Tel.: 660803277

Witam. Chciałbym przedstawić nieznaną bliżej w polskich hodowlach rasę gołębi akrobatycznych jaką są bije tureckie takla, w języku tureckim zwane Oyun Kusu. Jest to bardzo stara rasa gołębi, początki jej hodowli datuje się na ok. 1000 lat temu, można więc śmiało uznać je za jedną z najstarszych znanych ras gołębi. Jest też wielce prawdopodobne, że takle były przodkami wszystkich ras biji , gdyż przed wiekami zawędrowały wraz z podbijającymi wielkie obszary Azji wojskami tureckimi i tatarskimi na tamte tereny. Po pewnym czasie najeżdżcy odchodzili, ale przywiezione przez nich zwierzęta, także gołębie, a między innymi bije zostawały u miejscowych hodowców, którzy z czasem zmieniali ich wygląd zgodnie z własnymi upodobaniami. W Polsce najbardziej znane rasy biji pochodzą z byłych republik radzieckich, gdyż hodowcy nasi od wielu lat prowadzą ożywione kontakty hodowlane z hodowcami z Rosji, Ukrainy, Litwy i krajów bałtyckich, zaś bije tureckie zaczęły trafiać do nas stosunkowo niedawno przywożone na polskie wystawy przez hodowców z Niemiec. Również przez kontakty z niemieckimi hodowcami trafiły do mojej hodowli. W Europie zachodniej ptaki te, podobnie jak inne rasy akrobatyczne z Bliskiego Wschodu, takie jak dunek, kalebek czy adana cieszą się sporą popularnością, zwłaszcza w Niemczech i we Francji, dokąd trafiły razem z imigrantami z Turcji, Iraku, Libanu i Syrii. Imigranci asymilujący się na Zachodzie zaczęli tam hodować swoje rasy gołębi i z czasem ich przepiękne akrobacje zwróciły uwagę miejscowych hodowców , wkrótce więc egzotyczne gołębie z Azji zadomowiły się w wielu europejskich gołębnikach. Takla jest rasą turecką, niezwykle starą i wybitnie lotną i jak wiele starych ras lotnych hodowanych na wielkim obszarze Turcji a także krajów ościennych nie ma jednolitego typu, bywają ptaki zarówno gładkogłowe jak i koroniate a także dwuczube i nosoczube, istnieje także wiele odmian barwnych. Przede wszystkim jednak takla jest bijem i podstawą jej hodowli są wykonywane w powietrzu akrobacje. Wśród wielu ras gołębi bijących takle zaliczane są do najbardziej udanych. Wiele biji z Kaukazu i innych postsowieckich republik azjatyckich zaczyna dobrze bić i wywracać w drugim, nieraz trzecim roku życia, takle w większości po pierwszym spierzeniu wykonują akrobacje, a ptaki dwuletnie, nieraz i roczne są już akrobatycznymi asami.Lot takli trwa w zależności od odmiany i stopnia wytrenowania od 2 do nawet kilkunastu godzin. Odmiany takli noszą przeważnie nazwy tureckich miast, w których powstały. Najbardziej znaną i uważaną za najlepiej lotną jest odmiana Mardin, wyhodowana w mieście o tej samej nazwie.Istnieją także odmiany Sivas, Ankara, Antalya i hodowane w Iraku Risani i Miro. Informacje o taklach zaczerpnąłem z artykułów pana Macieja Kolińskiego z czasopisma "Gołębnik" nr 8i9/2007 a także z rozmów z niemieckimi hodowcami, od których ptaki tej rasy sprowadziłem. Fotki takli odmian mardin i risani z mojej hodowli postaram się wrzucić jutro.
Ostatnio zmieniony przez Iro_mak 2010-12-10, 20:07, w całości zmieniany 1 raz  

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2008-12-07, 12:15   

Oto fotki takli z mojej hodowli:
Ostatnio zmieniony przez kgrzelinski 2008-12-07, 12:20, w całości zmieniany 2 razy  

farmer007 
Grzesiek Korek

Województwo: Dolnośląskie Lwówek Śląski
Wysłany: 2012-02-05, 13:33   Takle
   Nr Tel.: 697 532 139

Też hoduje takle , Pięknie klaszczą i fikają . mam samice która robi w gołębniku akrobacje . Mam je dwa lata , ale niestety nie mogę nic rozchodować. Za każdym razem zagniata mi para młode lub przestaje je karmić jak młode dostają pałek . W tym roku prawdopodobnie przełoże jajka pod pocztowe.
Najlepsze jest jednak to za ile je kupiłem w sprzedaży na portalach widziałem za 120zł za parę a ja kupiłem 8 sztuk po 10 zł od hodowcy z Bogatyni na giełdzie ptaków w Uniegoszczy koło Lubania Śląskiego . Niestety byłem tak nimi zachwycony że nie wziąłem namiarów na tego hodowcę bo chętnie nabył bym od niego jeszcze . Z 8 sztuk 2 mi zwiały i w dodatku dwa samce że dwie samice siedzą obecnie z pocztowymi .

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2012-02-06, 09:44   

Niestety nie pomogę, bo też mam jedną samicę wolną. Wczoraj na wystawie w Poznaniu kolega z Konina miał kilka takli do sprzedania.Niektóre z nich pochodzą po moich gołębiach.

piotromir1991 

Województwo: kujawsko-pomorskie
Wysłany: 2012-03-20, 12:19   
   Nr Tel.: 725-393-982

Witam samica nadal wolna? I czy na sprzedaż?

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2012-03-21, 10:41   

Samiczka ma parę, przywiozłem do niej samca z Niemiec. Niestety jest felerna, napadł na nią krogulec i wybił jej oko. Mam nadzieję, ze uda mi się jednak coś po tej parze uchować.

piotromir1991 

Województwo: kujawsko-pomorskie
Wysłany: 2012-03-21, 18:36   
   Nr Tel.: 725-393-982

To nie dobrze, życzę udanych lęgów i pozdrawiam.

m@teu$z 

Województwo: Podlaskie
Wysłany: 2014-12-19, 22:20   

Witam Serdecznie Wszystkich :) Chciałbym dowiedzieć się czegoś więcej na temat takli tureckich chodzi mi głównie o łączenie w pary. A mianowicie jest dużo typów np koroniaste, nosoczube, dwuczube i gładkogłowe jest też sporo odmian barwnych ale jak je parować żeby nie tworzyć mieszańców ? Dodam że chodzi mi głównie o zachowanie stylowego lotu a nie o wygląd.
Ostatnio zmieniony przez m@teu$z 2014-12-19, 22:20, w całości zmieniany 1 raz  

momo1351 

Województwo: Mazowieckie
Wysłany: 2014-12-22, 12:50   

Najprostsza metoda jest puszczenia takli i ocenie ich akrobacji w locie i dopiero wtedy wybieramy najlepsze osobniki i je laczymy w pare.koki...nie ma ras takli sa szczepy ,odmiany i podrasy ,laczac golebie o innym wygladzie nie otrzymamy bezwartosciowych kokow a takle ktora powinna latac stylowo.i w taki sposob otrzymamy nowy szczep takli ;D a czy moglbys wrzucic swoje takle na forum,bo u nas ciezko dostac czysto rasowe takle ,jest to nadal orientalna rasa i rasa zmaknieta ,nie ktorych wogole nie idzie dostac a jak idzie to za ciezka kase.wiec istnieje mozliwosc ze posiadasz tzw . 'koki' i nie musisz sie az tak zbytnio przejmowac .ale dobrze ze pytasz wgl o to bo tam na zachodzie jest troche inaczej niz u nas.my w sensie europejczycy nie rozrozniamy szczepow,podras itp .i kupuje i laczmy w pary jak leci tarci na tym,taka rada na przyslosc lacz takle ktore sa podobne do soebie wzgledem barwy,budowy i lotu bo wiekszosc szczepow rozni sie od siebie na pierwszy wzor oka aby barwa i budowa.

m@teu$z 

Województwo: Podlaskie
Wysłany: 2014-12-22, 13:35   

Talki jeszcze nie mam chciałem się tylko czegoś więcej dowiedzieć na temat tej rasy zanim coś nabędę. Dowiedziałem się też wczoraj że takle dzielą się na dwa typy kostiumowe i lotne mi chodzi o ten drugi typ. Dzięki za odpowiedź :)
Pozdrawiam

momo1351 

Wysłany: 2014-12-22, 17:56   

Mateusz wroce z pracy to jeszcze napisze troche

sasza 

Województwo: dolnoslaskie
Wysłany: 2014-12-22, 18:29   

takla miro
Ostatnio zmieniony przez sasza 2014-12-22, 18:32, w całości zmieniany 2 razy  

sasza 

Wysłany: 2014-12-22, 18:40   

te tez kostiumowe

sasza 

Wysłany: 2014-12-22, 19:14   

https://www.youtube.com/watch?v=vdr3201tH6g

momo1351 

Wysłany: 2014-12-22, 23:13   

A wiec Szasza pokazał Ci wyglądają takle barwę (kostiumowe) i lotne ,a na filmiku masz pokaz lotu mardinow najlepszej podrasy takli akrobatycznych.ja z Twoim podzialem takli bym sie nie zgodził...bo co rozumiemy pod pojęciem rasa lotna...słysząc rasa lotna widzimy np.stado srebniakow które z łatwością idą w gore a nie takle ktora potrafi przesiedzieć pól dnia na dachu zastanawiać sie gdzie ma polecieć ,rozkladajac co chwile skrzydła ,lub ptaka który nie potrafi podleciec na dach 2 m budynku...i dlatego ja uważam ze dobrym podzialem będzie ppdzial na barww(kostiumowe),lotne i akrobatyczne/zabawowe ale my tu i tak duzo uproszczamy...tak jak juz wspomniałem takla jest rasa zamknieta i mloda w Europie i tutaj nikt Ci tej rasy dobrze nie przybliży ani niewymieni wszystkich szczepów itp.bo tego tematu bo nawet turecy hodowcy zapewne nie potrafią.takla hodowa juz prawie 1000lat co mówi samo za siebie a w Europie dopiero od niedawna ,sam rozumiesz.ze to jest ciezki temat.a odnośnie odmian takli to przeważnie takle kostiomowe tez ladnie latają i możesz byc spokojny bo takie takle są dość drogie i nie wszystkie są jeszcze u nas dostępne.najczestsza odmiana takli dostepna w Europie jest takla turecka :D lub a'la mardin który nawet przy mardinie nie stal lub sam mardin.z taklami akrobatycznymi i lotnymi jest troche inaczej niż z kostiumowi bo tutaj takle mogą występować w różnych barwach i kombinacjach np.dwuczube ,jednoczube . Zreszta tak samo jak te barwę.mam nadzieje ze wiesz o co chodzi np jezeli będziesz miał takle nosoczuba i bez czubow to możesz je smialo laczyc ze sobą bez obawy ze wyjdą koki.Skoro jesteśmy juz przy akrobatach to należy zwrócić uwagę ze nie wszystkie będą pięknie robily akrobacje,mam nadzieje ze kupujesz od sprawdzone hodowcy i Cie nie oszuka jak np mnie z akrobatami .ak

I dodam jeszcze ze takla jak i inna rasa akrobatyczna potrzebuje treningów,dyscypliny itp.bo sama latać nie będzie najwyżej przediedzi caly dzien na drzewie w świętym spokoju

Odpowiedz do tematu