Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Najlepszy sposób na eltroniczny pomiar wilgotnosci
Autor Wiadomość
foxhubert 
REDAKCJA FORUM



Województwo: dolnyslask
Pomógł: 9 razy
Wiek: 42
Dołączył: 26 Lip 2009
Posty: 175
Wysłany: 2010-12-16, 19:10   Najlepszy sposób na eltroniczny pomiar wilgotnosci
   Skype: hubert.szymanksi.


Potrzebuje porady donośnie pomiaru wilgotności za pomocą czujników.
Zrobiłem 3 płytki testowe z czujnikami i okazało się ze nawet zakurzony czujnik w znacznym stopniu zmienia odczyt.
Tak samo jeśli doszło do kondensacji w czujniku pary wodnej i wysechł tez wstępuje błąd odczytu.
Nie wspominając już co robi z nim środek dezynfekcyjny.
A każdy kto inkubował wie jak puch lata w inkubatorze.

Zacznę od tego testowałem nietepujące sterowniki:
1*RT-2c
Gdzie podane jest
Regulator wilgotności:
- utrzymuje stałą wilgotność na poziomie od 0% do 100%
- dokładność skalowania +/-0,1%
- histereza 2%

I tu ciekawa rzecz w karcie katalogowej czujnika wilgotnosci jest podane

temperatura pracy : od 0°C do +60°C
Wilgotność : 20 - 95% RH
Dokładność : ± 5% RH
Czas odpowiedzi : <60 sek.
Histereza : ± 2% RH

Czyli bła pomiaru możne wynosić 5% a zakres pomiaru 20-95% i tu producent w jakis magiczny sposób dokonuje czegoś do czego fizycznie czujnik nie jest
stworzony pomiaru 0-100%.
A warto jeszcze zwrócić uwagę na słowo skalowanie tak samo w przypadku temperatury. Biorąc czujnik o błędzie pomiaru np. 3 stopnie C i tak jestem w stanie
na wyświetlaczu zrobię odczyt co 0,1. Ale Ci którzy uważnie śledzą forum doskonale znają problemu typu różnica miedzy termometrem a urządzeniem właśnie 3 stopnie.
2*
UHTS Tomibis allegro na nim sie wzorowałem jest to rzetelny sprzedawca jako jedyny podaje prawdziwe parametry
# Zakres regulacji temperatury: -40,0...99,0°C
# Histereza: 0,1...10,0 (ustawiana)
# Rozdzielczość pomiaru temperatury: 0,1°C + 1 cyfra (tu:0,1°)
# Błąd pomiaru temperatury: <0,5°C
# Zakres regulacji wilgotności: 10...90%
# Histereza [%]: 1...30 (ustawiana)
# Błąd pomiaru wilg.: +-5% plus 1 cyfra

Mogę powiedzieć tylko tyle czujnik wilgotności zintegrowany z całym modułem tak wiec jego wymiana to koszt 30zł ja przeniosłem układ i wzmacniak operacyjny na płytkę
główna sterownika czyli wymiana to koszt kilku złotych wymieniamy nie moduł a sam czujnik.
Inkubował na tym sterowniku o tego producenta kilkakrotnie i wilgotność świruje po pewnym czasie. Sam czujnik w module jest ciut wyższym "modelem"
niz w poprzedniku RT-2c.

3*
Sterownik inkubatora: ITA-02U Lab tech
I znów kłamstwo.
- doboru wilgotności (płynna regulacja wilgotności, pomiar w zakresie od 0-99%RH),

A zastosowany czujnik zintegrowany z czujnikiem temp Sht11 w karcie katalogowej fizycznie możne dokonywać pomiaru w wilgotności z dokładnością ±3% w zakresie wilgotności od 10% do 80%. O temperaturze nie wspominam moze zoczy o ile wynosi bład odczytu w googole.


Obecnie jeżdżę i oglądam inkubatory starego typu po pegeerach i tam maja zastawany pomiar na różnicy temp. czyli termometr mokry i suchy. Mokry na czujnik jest założony knot zanurzony jednym końcem w wodzie rozwianie które dziła juz dwadzieścia lat w tych antykach i jest sprawne. Acz kol wiek kłopotliwe ponieważ trzeba pilnować wodę w zbiorniczku knota.

Teraz mam pytanie jeśli mielibyście kupić sterownik to z jakim rozwiązaniem. Wygodnym czy skutecznym.
Albo jakim innym rodzajem pomiaru. Chodzi o pomiar elektroniczny tylko po to żeby sterował nawilgatniaczem
Na razie w menu oprócz nastawów temp i wilgotności jest obracanie ja z ilością dni po jakich przestać obracać i czasem miedzy cyklami. Oraz funkcja PID. Obudowa tak w planach jak Lab-tech z dławikami. Co waszym zdaniem warto jeszcze uwzględnic? Dopracowany jest wykres temp. na wyświetlaczu.

syh-1.jpg
Plik ściągnięto 3008 raz(y) 12,57 KB

sy-hs-230_t.jpg
UHT Tomibis
Plik ściągnięto 3008 raz(y) 1,41 KB

1354489741.jpg
Plik ściągnięto 3008 raz(y) 17,32 KB

mokry-suchy-termometr.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 304 raz(y) 17,51 KB

sht11.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 306 raz(y) 29,23 KB

Ostatnio zmieniony przez foxhubert 2010-12-16, 20:15, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
foxhubert 
REDAKCJA FORUM



Województwo: dolnyslask
Pomógł: 9 razy
Wiek: 42
Dołączył: 26 Lip 2009
Posty: 175
Wysłany: 2010-12-19, 17:03   
   Skype: hubert.szymanksi.


Własnie otrzymałem odpowiedz od elektronika który pracuje w SIMENSie stwierdził ze.
Cytuje.


"Ludzie są wygodni to prawda ale być moze wygoda idzie z nie wiedzą
być moze trzeba ludzi uświadamiać na temat rezystancyjnych czujników wilgotności gdzie smiało rzekne iż bład wskazań może po 2-tygodniach sięgnąc 20%.
Wracają do termometru mokrego stosując knot i kapilarne podciąganie wody obowiązkiem hodowcy będzie tylko trzymać wode w zbiorniczku.
Z drugiej strony zauważ iż nikt takiej metody pomiaru ( termometr mokry) nie sprzedaje, moim zdaniem tę karte można wykorzystać . Po przez uświadamianie ryzyka jekie się wiąze z higroskopem rezystancyjnym."

Moze się ktoś wypowie że by łatwiej było mi zdecydować jakie rozwianie zastosować ostatecznie.
 
 
Warhard 


Województwo: dolnyśląsk
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 20 Gru 2010
Posty: 2
Wysłany: 2010-12-20, 22:58   

Potwierdzam złą opinie czujników rezystancyjnych.

Dobrym przykładem jest przejść się w markecie gdzie na półkach są wystawione termometry z pomiarem wilgotności, o ile temperatura na wszystkich jest podobna ( oscylacje sięgają do 2st ) to pomiar wilgotności jest szokiem. Zauważyłem nawet różnice do 40%. Wskazania wilgotności bardziej przypominają losowanie dużego lotka w zakresie 20 do 60.
Co do metody pomiaru "mokry termometr" to na pewno jest to metoda bardzo dokładna o ile higroskop został poprawnie skonstruowany. Częstym błędem tego typu urządzeń są niedokładnie zaimplementowane charakterystyki różnic temperatur w funkcji wilgotności dla temperatury środowiska.

Reasumując
Czujnik rezystancyjny - odradzam
"mokry termometr" polecam o ile jest to rzetelna konstrukcja

Pozdrawiam W.
 
 
foxhubert 
REDAKCJA FORUM



Województwo: dolnyslask
Pomógł: 9 razy
Wiek: 42
Dołączył: 26 Lip 2009
Posty: 175
Wysłany: 2010-12-20, 23:57   
   Skype: hubert.szymanksi.


Dziękuje za zainteresowanie i jednak zdecyduje się na pomiar za pomocą termometru mokrego. Też właśnie dziś miale okazje odwiedzić markety i oglądając stacje pogodowe, stwierdziłem ze nawet modele za 400zł miały różnice odczytu na jednej półce rzędu 20%. Nie wile lepiej miała się sytuacja z tradycyjnymi higrometrami. Można oczywiście znaleźć dobry czujnik ale to koszt kilkuset złotych. A ty mówi o konstrukcji sterownika do 150zł-200zł który był by jak najbardziej skuteczny i niezawodny. Czyli termostat , higrostat , timer.
Mam zamiar postawić na jakość. To będzie to samo co na zdjęciu tylko oczywiście z odpowiednim czujnikiem i przeniesione na wyświetlacz. Biorę tez to pod uwagę ze zagraniczne fora uważaj ta metodę termometru mokrego za jedna z najlepszych po ważeniu jaj.

termometr mokry.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 293 raz(y) 24 KB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 17