Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Czwartek 04 Czerwca 2020 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: minizoo
2011-04-15, 21:55
Czubatka polska brodata miniaturowa brzozowa
Autor Wiadomość
mateusz20 
Loża zasłużonych

Województwo: Wielkopolskie
Wysłany: 2007-04-25, 21:05   

My się chyba źle zrozumieliśmy mi ciągle chodziło o tego koguta, co jest w tle, a nie tego na pierwszym planie. Bo ten gronostajowy to jest ten, którego wczoraj dostałem. Czy o tym mówiłeś żeby go skrzyżować z srebrna kurką?

Przepraszam za wprowadzenie w błąd.

wieslawl59 
REDAKCJA FORUM

Województwo: zachodniopomorskie
Wysłany: 2013-01-21, 17:44   

Temat stary, ale niezakonczony, wiec dopisze. Wszystkie odmiany luskowane czubatek polskich zbudowane sa na bazie kur brzozowych ER, czyli czarnych z kolorowa szyja. Genotyp luskowanych zlocistych to ER/ER Co/Co Db/Db Pg/Pg Ml/Ml s+/s+, a srebrzystych luskowanych to samo tylko S/S na koncu zamiast s+/s+. Zeby z tego zrobic czysto brzozowa nalezy te wszystkie geny zeskrobac az do ER/ER. Moze to zajac sporo czasu i wymaga to krzyzowania z kurami, które tych genów nie maja.
Wg badan Rona Okimoto kura czarna bialoczuba równiez jest zbudowana na brzozowej z dodatkiem melanizatorów, ale moga to byc melanizatory zarówno dominujace jak i recesywne(te sa podstepne). Jesli skrzyzowaloby sie do kuropatwianych, to melanizatorów dominujacych mozna sie juz pozbyc po dwóch trzech latach, ale trzeba byloby przeprowadzac krzyzowki testujace na melanizatory recesywne. Jest to dosyc duzo roboty.

Widywalem koguty wygladajace na brzozowe w galerii. Tu jest jeden

http://www.forum.woliera....php?pic_id=3544
Ostatnio zmieniony przez wieslawl59 2013-01-21, 18:13, w całości zmieniany 2 razy  

Mikuś 

Wysłany: 2013-01-21, 20:01   

wieslawl59, Czyli trzeba skrzyżować łuskowane z kuropatwianymi jeśli źle zrozumiałem to przepraszam ale mam akurat wolną kurę złocisto łuskowaną i koguta kuropatwianego i powiem szczerze że mnie to zainteresowało i mógł bym spróbować.

Bartek Mróz 
Bartek Mróz

Województwo: Mazowieckie
Wysłany: 2013-01-21, 20:15   
   Nr Tel.: 513549800

wieslawl59, mam podobnego koguta tylko że ma tego koloru tylko szyje nie wiem czy on się jeszcze do czegoś nada zaraz postaram się znaleźć jego zdjęcie w galerii, jakby ktoś chciał to mogę go odsprzedać

http://www.forum.woliera....hp?pic_id=14366

Powyżej link do zdjęcia, obecnie kogut ten ma dużo więcej piór na szyi tego koloru.

www.garnek.pl/mrozu
Ostatnio zmieniony przez Bartek Mróz 2013-01-21, 20:23, w całości zmieniany 1 raz  

wieslawl59 
REDAKCJA FORUM

Wysłany: 2013-01-21, 20:21   

Mikuś napisał/a:
wieslawl59, Czyli trzeba skrzyżować łuskowane z kuropatwianymi jeśli źle zrozumiałem to przepraszam ale mam akurat wolną kurę złocisto łuskowaną i koguta kuropatwianego i powiem szczerze że mnie to zainteresowało i mógł bym spróbować.

Dobrze zrozumiales. Potomstwo tej pary znowu pod koguta kuropatwianego i zostawic te które pokazuja najwiecej czerni(moga zaczac pojawiac sie wszelkiego rodzaju restryktory czerni jak kolumbijski i Db.). I znowu pod kuropatwianego az zostana ptaki fenotypowo brzozowe. Beda one zlamane przez kuropatwiane ER/e+. Mozna je wtedy skrzyzowac razem , i niektóre beda czyste , ale mozna to tylko sprawdzic przez krzyzowanie testowe. Kuropatwiany jest recesywny do brzozowego , wiec beda wyskakiwac od czasu do czasu jesli sie nie przetestuje.
Jedyny problem tutaj zeby dobrze rozpoznac te ptaki które nalezy zostawiac, bo moga byc trudne do rozpoznania tak dlugo jak Co i Db beda sie trzymac. Pamietaj ze brzozowe koguty róznia sie od kuropatwianych czarnym trójkatem na skrzydle. Powodzenia

Mikuś 

Wysłany: 2013-01-22, 09:40   

wieslawl59, Zobaczymy efekty złącze je razem jak tylko kurka będzie się niosła relację będę publikował w tym temacie.

Mikuś 

Wysłany: 2013-01-22, 10:04   

sroszkowski, Teraz lekko się pogubiłem może jeszcze jestem za młodym hodowcą żeby to zrozumieć może ktoś ma jakieś zdjęcie lub wyjaśni jak ta brzozowa ma wyglądać bo rozumiem że nie ma to być złotoszyja czy srebrzystoszyja.

wieslawl59 
REDAKCJA FORUM

Wysłany: 2013-01-22, 22:22   

Mrozu napisał/a:
wieslawl59, mam podobnego koguta tylko że ma tego koloru tylko szyje nie wiem czy on się jeszcze do czegoś nada zaraz postaram się znaleźć jego zdjęcie w galerii, jakby ktoś chciał to mogę go odsprzedać

http://www.forum.woliera....hp?pic_id=14366

Powyżej link do zdjęcia, obecnie kogut ten ma dużo więcej piór na szyi tego koloru.

Znani sa rodzice tego koguta?
On moze byc nieco przyciemnionym brzozowym , ale moze tez to byc kogut E(caly czarny) którego jeden z rodziców byl nieczarny, typu kuropatwiany itp. Mozna go skrzyzowac z kura kuropatwiana i zobaczyc jakie kurczaki wyskocza. Jesli pojawia sie kurczeta inne niz czarne, to kogut ten jest mieszancem , którego jeden e-locus MOZE byc ER(brzozowy) ale moze to tez byc E. Jesli komus on sie podoba to naturalnie mozna go uzyc. Problem z ptakami czarnymi to to, ze moga one ukryc cos , czego czlowiek sie nie spodziewa. Dlatego zawsze jest dobrze znac przodków takiego ptaka.
Pozdrawiam

Bartek Mróz 
Bartek Mróz

Województwo: Mazowieckie
Wysłany: 2013-01-23, 08:08   
   Nr Tel.: 513549800

Ten kogut jest z jajek od Pana Rajewskiego, na zdjęciach widziałem same czarne koguty i kury. Jako kurczak też był cały czarny a teraz dostał takich piór.

www.garnek.pl/mrozu

wieslawl59 
REDAKCJA FORUM

Wysłany: 2013-01-24, 18:00   

Moze on zgubil jakiegos melanizatora(widocznie stado nie jest w pelni homozygotyczne ), albo kogut sasiada byl z wizyta. Mozna go spróbowac hodowac. Na kury kuropatwiane z nim, jesli nie ma brzozowych

Pozdrawiam

Odpowiedz do tematu