Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Technika rozróżniania płci u jednio dniowych kurczakow
Autor Wiadomość
karei 


Województwo: dolnoslaskie
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Kwi 2007
Posty: 174
Wysłany: 2007-04-28, 19:00   Technika rozróżniania płci u jednio dniowych kurczakow



[ Dodano: 2007-04-28, 19:02 ]
Ja przeczytałem ze zeby rozróżnić płeć nalęzy rozsunąć kloakę i jeżeli widać czarną kropkę to jest kogutek a jeżeli nic nie widać to kurka.
 
 
 
karpik 


Województwo: Podkarpackie
Pomógł: 2 razy
Wiek: 35
Dołączył: 17 Sie 2006
Posty: 235
Wysłany: 2007-04-28, 19:06   

Ja kiedyś słyszałem że podobno można rozróżnić płeć młodych kurczaków po dłudości skrzydeł jeżeli są dłuższe to są to kogutki, nie wiem jednak czy to prawda??
 
 
karei 


Województwo: dolnoslaskie
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Kwi 2007
Posty: 174
Wysłany: 2007-04-29, 10:19   

Kurka ma dluzsze skrzydelka to znaczy jak to sprawdzic kazdemu rozciągac i miezyc czy jak. a z tą kropką to chyba prawda tak sprawdzają sekserzy ale na 100% to pewien nie jestem ale tak pisalo w książce w hodowli dobiu
 
 
 
karei 


Województwo: dolnoslaskie
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Kwi 2007
Posty: 174
Wysłany: 2007-04-29, 15:16   

To jak mozesz to opisz dokladniej to w koncu skrzydelka czy piora maja byc dluzsze
 
 
 
MichałD 


Województwo: śląskie
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 30
Skąd: Żory
Wysłany: 2007-04-29, 20:59   

Jeżeli chodzi o rozróżnianie płci jednodniowych piskląt to cechą rozróżniającą jest brodawka płciowa na brzusznej powierzchni steku. U samców istnieje ona jako szczątkowy narząd kopulacyjny, natomiast u samic brodawki w ogóle nie ma, albo jej wielkość i kształt są na tyle odmienne w porównaniu z samcami, że możliwa jest identyfikacja piskląt. Istnieją różne typy brodawek w steku piskląt ( samców i samic) widoczne bezpośrednio po wykluciu, co powoduje, że skuteczne stosowanie tej metody rozróżniania płci wymaga dużej wprawy. Na przykład kwestia prawidłowego trzymania piskląt i odsłaniania steku, co mogę powiedzieć z własnego doświadczenia, wcale nie jest taka prosta.
Ostatnimi czasy bardzo popularne stały się mieszańce towarowe u ktorych rozpoznawanie płci jednodniowych piskląt odbywa się z zastosowaniem metody lotkowania ( tj. na podstawie rozwoju lotek). Oczywiście oprócz mieszańców autoseksingowych.
Do tego celu wykorzystuje się geny szybkiego i wolnego opierzania, ktore są sprzężone z płcią.
k- szybkie opierzanie ( cecha recesywna)
K- wolne opierzanie ( cecha dominująca)

W skrócie można powiedzieć, że wolno opierzający się jednodniowy kogutek ma bardzo krotkie lotki II rzędu, natomiast lotki I i II rzędu kurek szybko opierzających się są długie i równe sobie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 11