Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Rocki
2007-07-31, 14:13
Perlica
Autor Wiadomość
Arek-miłośnik 



Województwo: mazowieckie
Wiek: 31
Dołączył: 15 Maj 2007
Posty: 295
Wysłany: 2007-10-01, 08:38   

Tak moje perliczki nie były spokrewnione.Postanowiłem że starego samca sprzedam i jednego młodego.Zostawię sobie dwa młode samce i samiczkę.A czy mozna krzyzować matkę z synem.?Szkoda mi będzie tej starszej perliczki bo jej ukochanego nie będzie.Mam nadzieję że spodoba jej się nowy kawaler(jej syn...) ;)

[ Dodano: 2007-10-01, 08:41 ]
Dzięki Rocki,Dadzio i Mirass za odpowiedzi na moj post.Zwłaszcza tobie Rocki bo podtrzymałeś mnie na duchu.A Dadzio u nas to nikt nie hoduje perliczek więc nie miał bym się z kim wymienić perlikami
_________________
pozdro...
 
 
dadzio 



Województwo: kujawsko-pomorskie
Pomógł: 7 razy
Wiek: 29
Dołączył: 08 Cze 2007
Posty: 605
Skąd: paterek
Wysłany: 2007-10-01, 15:03   

Matkę z synem możesz krzyzować.Tak samo ojca z córką.Takie krzyżowanie było i jest częste w przydomowych hodowlach.

[ Dodano: 2007-10-01, 15:21 ]
Perlica:
pochodzenie:Afryka,Madagaskar i Półwysep Arabski.
latanie:perlice latają bardzo wysoko,lubią czasem nocować na drzewach.Najlepiej podciąć im skrzydła lub je pokopiować,gdyż jak wlecą mogą się bać zejść z niego
wysiadywanie:rzadkie
karmienie:ziarno,oprócz żyta,gdy ptaki nie mają dostępu do zielonek w wolierze należy im je zapewnić.Można podawać paszę dla niosek,jeśli tego nie robimy a ptaki sa zamknięte podawać im twaróg i tartą marchew
dymofizm płciowy:perlika (samca)można poznać po tym,że jego wyrostek kostny jest skierowany bardziej prosto,a u perliczek(samic)jest on skierowany bardziej do tyłu,dzwonki u perlika są wykręcone a u perlicy proste
odchów młodych:najlepiej maluchom podawać pasze dla kurcząt,zamiast paszy można podawać twaróg,jajko gotowane na twardo,oraz kasze jęczmienną.Przez pierwszy tydzień życia podawałem im wodę przegotowaną.
Inkubacja jaj:młode lęgną się między 24 a 30 dniem inkubacji,ponieważ perlice wysiadują rzadko,to młode można uzyskać podkładając jajka kurze,kaczce lub indyczce.Można też prowadzić lęgi sztuczne nastawiamy wtedy inkubator na temperaturę 38 stopni,a wilgotność 60-70%.Jajka układamy poziomo i obracamy je od 1 dnia od3 do 5 razy na dobę.Zaprzestajemy obracania 3 dni przed terminem klucia
odmiany barwne:standard,białe,czarne,lawendowe i inne oraz mieszanki między barwne.

TEN ARTYKUŁ NAPISAŁEM SAMODZIELNIE I JEST ON MOJĄ WŁASNOŚCIĄ
_________________
Zapraszam wszystkich na moje forum www.ptakiozdobne.pun.pl
 
 
 
Arek-miłośnik 



Województwo: mazowieckie
Wiek: 31
Dołączył: 15 Maj 2007
Posty: 295
Wysłany: 2007-10-10, 10:02   

Wiecie co?Wczoraj zaobserwowałem dziwną rzecz.Otóż, gdy zamykałem kurnik na noc to perlik siedział na grzędzie i dziwnie popiskiwał.Perliczka natomiast była na ziemi.Po chwili wskoczyła na grzędę obok perlika.I tu się zdziwiłem.On zaczął ją nagle dziobać nie w głowę(jak to robi większość ptaków)a w skrzydło.Perliczka opuściła głowę na dół i lekko odwróciła się od partnera.Gdy on ją dziobał to perliczka była w bezruchu.I ta akcja toczyła się mniej więcej 5 min.Potem jak gdyby nic się nie stało.Czy wiecie jakie intencje miał perlik wobec perliczki???O co tu mogło chodzić cały czas się zastanawiam.
_________________
pozdro...
 
 
Karlos 
Pyskacz



Województwo: Dolnośląskie
Wiek: 34
Dołączył: 08 Lip 2007
Posty: 85
Skąd: z Wrocławia
Wysłany: 2007-10-20, 17:34   

Ja jeszcze tylko dodam, że dzwonki perlika są dużo większe niż dzwonki samicy.

Hmm... może się wkurzył, że jego "gołąbeczek" siedział sobie na ziemi, a nie od początku obok niego :>

A propos... w przyszłym sezonie będę się starał załatwić perliczki kolory lawendowego. Może ktoś zna... "układ" takich hodowców :czytaj:
 
 
Arek-miłośnik 



Województwo: mazowieckie
Wiek: 31
Dołączył: 15 Maj 2007
Posty: 295
Wysłany: 2007-11-11, 00:09   

Nie wiem czemu ale zawsze perlice mają władze nad kurami.Moje młode perliczki z początku bały się kur i uciekały a teraz sytuacja odwróciła się.Dziwne jest to że tylko dziobia kury towarowe.Jedwabistych to nawet nie tkna
_________________
pozdro...
 
 
dadzio 



Województwo: kujawsko-pomorskie
Pomógł: 7 razy
Wiek: 29
Dołączył: 08 Cze 2007
Posty: 605
Skąd: paterek
Wysłany: 2007-11-11, 13:32   

Widoczniue jedwabiste są dla nich milsze :D U mnie też perliczki ają władze nad kurami.Krzywdy sobie nie obią,ale widać,że perlice dominują.Perliczki mają taki temperament.Zawsze lubią być górą.Moja perlica ,,kładzie na łopatki"koguta towarowego babci.Jest on odniej conajmniej 2 razy większy.U mnie perlik jest mniej bojowy,od perlic.
_________________
Zapraszam wszystkich na moje forum www.ptakiozdobne.pun.pl
 
 
 
Arek-miłośnik 



Województwo: mazowieckie
Wiek: 31
Dołączył: 15 Maj 2007
Posty: 295
Wysłany: 2007-11-11, 13:44   

U mnie jest odwrotnie.To perlik Jest bardziej agresywny.Zawsze odgania k

[ Dodano: 2007-11-11, 13:52 ]
Kury od jedzenia i nie daruje im dopóki jego partnerką się nie najje.Albo jak wypuszcze ptaki z kurnika to on tak lata i gania kury że czasem one przysiądują bo myślą że on chce je pokryć.On nie wie zbyt o co chodzi...
_________________
pozdro...
 
 
Łukasz23 
REDAKTOR



Województwo: Łódzkie
Pomógł: 3 razy
Wiek: 40
Dołączył: 11 Maj 2007
Posty: 589
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2007-11-18, 21:31   PERLICZA ENIGMA ???

wsród perliczek występuje wiele odmian oraz ras kolorystycznych większość z nich jest nam dobrze znana z naszych podwórek jest jednak jeden drobny szczegół który nie daje mi spokoju i nie wiem jak go rozumieć czy te perliczki z linków które zamieszczę to odrębny gatunek (różni przodkowie) czy tylko kolejna rasa bądź odmiana :?:

różnica jaką zauważyłem u tych ptaków to przede wszystkim kolor piór na szyi jedne mają ja pokrytą fioletowymi piórami to te najczęściej spotykane te następne mają ją upstrzoną tak jak resztę ciała nakrapianymi piórami przeważnie są to szeki ptaki u których występują pojedyncze lub tworzące duże plany białe pióra na piersi

kolejna różnica to budowa ciała perliczki o nakrapianych szyjach budową ciała przypominają koło są duże i masywne perliczki o fioletowych piórach na szyi sylwetką przypominają dzikie ptaki

1 2 samce o fioletowych szyjach

http://www.flickr.com/pho...28172754&size=o


2 para perliczek szeków o nakrapianych szyjach

http://www.flickr.com/pho...37952443&size=l


3 samiec szek o nakrapianej szyi

http://www.flickr.com/pho...56000453&size=l


4 samiec perlik szek o nakrapianej szyi

http://www.flickr.com/pho...50034726&size=o


5 wyjątek lawendowy samiec szek o nakrapianej szyi

http://www.flickr.com/pho...51595290&size=l

przyjrzyjcie się uważnie tym ptaką i odpowiedzcie na moje pytanie czy te ptaki to rasa :?: odmiana :?: a może zupełnie inny gatunek :?: pochodzący od zupełnie od 2 różnych przedstawicieli swojego gatunku :co:


.
Ostatnio zmieniony przez Łukasz23 2007-11-18, 21:39, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Rocki 
Robert



Województwo: Mazowieckie
Pomógł: 25 razy
Wiek: 34
Dołączył: 22 Lip 2006
Posty: 1290
Wysłany: 2007-11-18, 21:39   

Wszystkie perlice hodowane na naszych podwórkach są to perlice domowe pochodzące od perlicy pospolitej (Numida meleagris) w hodowli udało wyhodować się wiele odmian barwnych takich jak:
- fioletowo szyja
- lawendowa
- biała
- szek
- czarna
- beżowa
 
 
Łukasz23 
REDAKTOR



Województwo: Łódzkie
Pomógł: 3 razy
Wiek: 40
Dołączył: 11 Maj 2007
Posty: 589
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2007-11-18, 21:57   DZIKIE PERLICE !!!

no tak ale mimo to ewidentnie te ptaki różnią się od siebie wyglądem i budową wieć do czego je zaliczyć odmiany rasy ….. kilka linków do dzikich ptaków ja sądzę że te ptaki pochodzą od róznych przodków występuje kilka gatunków perlic (numidia meleagris) zamieszkujących różne obszary Afryki kto wie czy nie zostały udomowione w tym samym czasie

dlatego też obstawał bym przy wersji że te wyżej zamieszczone ptaki mają różnych pra pra pra…dziadków ;)

mogę się oczywiście mylić bo nie znam się na tym ale ja rozumuję to w ten sposób :P


1 perlica dzika o czerwonych klipsach / podobnie jak domowa perliczka / i nakrapianej szyi

http://www.flickr.com/pho...89078383&size=o


2 perlica dzika o niebiesko czerwonych klipsach z nakrapianą szyją

http://www.flickr.com/pho...57080719&size=o


3 perlica o niebieskich policzkach i klipsach

http://www.flickr.com/pho...N00/1487414357/


4 perlica dzika najbardziej przypominająca nasze domowe perliczki / fioletowa szyja / czerwone dzwonki / białe policzki

http://www.flickr.com/pho...88398961&size=o
Ostatnio zmieniony przez Łukasz23 2007-11-18, 21:57, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Rocki 
Robert



Województwo: Mazowieckie
Pomógł: 25 razy
Wiek: 34
Dołączył: 22 Lip 2006
Posty: 1290
Wysłany: 2007-11-18, 22:05   

Łukasz23, dzikie Perlice przedstawione przez ciebie są przedstawicielami różnych podgatunków perlicy pospolitej (oprócz tego występują również inne gatunki perlic np. perlica sępia). Jeśli nawet rożne gatunki perlic pomagały przy udomowieniu perlic to przez te wszystkie lata różnice między ptakami zanikły tworząc perlice domową, która nieznacznie się różni od dzikiej perlicy. Jednak co do odmian barwnych to one raczej nie pochodzą od dzikich ptaków tylko zostały wyhodowane w drodze selekcji ptaków już udomowianych...
 
 
Kituś 
dawny user


Województwo: Małopolska
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Cze 2007
Posty: 711
Skąd: ---
Wysłany: 2007-11-19, 11:02   

Świetne perlice
Łukasz23 napisał/a:
3 perlica o niebieskich policzkach i klipsach

http://www.flickr.com/pho...N00/1487414357/

szkoda że nasze perlice nie są takie ładne jak ta :D
 
 
Arek-miłośnik 



Województwo: mazowieckie
Wiek: 31
Dołączył: 15 Maj 2007
Posty: 295
Wysłany: 2007-12-13, 18:27   

Mam 2 młode perliki.Muszę zostawić sobie tylko jednego.I tu mam dylemat bo nie wiem którego.Oba są piękne.Jeden jest zwykły z fioletową szyja a drugi na szeki i fioletowe plamki.Dlatego ma i szeli i plamy bo jego ojciec był w szeki a matka fioletowoszyja i taka krzyżówka powstała a ten pierwszy to odziedziczył tylko cechy po matce.Którego wy byście zostawili waszym zdaniem?
_________________
pozdro...
 
 
Łukasz23 
REDAKTOR



Województwo: Łódzkie
Pomógł: 3 razy
Wiek: 40
Dołączył: 11 Maj 2007
Posty: 589
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2007-12-17, 11:48   

zobaczcie ile ich tam jest :!: uwijają się jak mrówki

http://pl.youtube.com/wat...feature=related
 
 
Luśka 



Województwo: mazowieckie
Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 27 Maj 2007
Posty: 1531
Wysłany: 2007-12-17, 12:00   

Fantastyczne są :d
Widok biegnących perliczek zawsze wyjątkowo poprawie mi humor :D
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 13