Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Środa 19 Września 2018 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Obrączkowanie
Autor Wiadomość
Hepir
[Usunięty]

Wysłany: 2011-03-24, 19:56   

Mam pewne pytanie co oznaczają przy numerze obraczki liczby w nawiasach np.7(8) ?? Chodzi tu o obrączki dla gołębi :)

Karolcia
[Usunięty]

Wysłany: 2011-03-24, 21:58   

Według mnie chodzi o płeć - dla samczyka wiekszy rozmiar, a dla samiczki mniejszy, tak jak u drobiu, ale mogę się mylić.

Swoją droga ciekawi mnie oznaczenie na obrączkach EU lub EE oraz HGR - na niekórych mozna spotkac takie skróty
Ostatnio zmieniony przez Karolcia 2011-03-24, 22:00, w całości zmieniany 1 raz  

nicto 

Województwo: śląskie
Wysłany: 2011-03-25, 11:50   

Hepir napisał/a:
Mam pewne pytanie co oznaczają przy numerze obraczki liczby w nawiasach np.7(8)

Jest to rozmiar przynależny rasie, dla odmiany bez łapci rozmiar 7, dla odmian łapciatych rozmiar 8.
Tak samo np. w garłaczach siodłatych 8(11) są odmiany bez łapci i te mają rozmiar 8, natomiast łapciate 11,
Karolcia napisał/a:
Według mnie chodzi o płeć - dla samczyka wiekszy rozmiar, a dla samiczki mniejszy, tak jak u drobiu, ale mogę się mylić.

Niestety Karolcia, jednak się mylisz, u gołębi nie ma rozróżnienia płci co do przynależności obrączki.

Oznaczenia EE, są to obrączki rozprowadzane tylko i wyłącznie przez Polski Związek Hodowców Gołębi Rasowych i Drobnego Inwentarza, Oznakowanie te jest znakiem zastrzeżonym przez federację Europejską. Tylko takie obrączki są uznawane na wszystkich wystawach organizowanych przez związki hodowców.

Oznaczenie EU, jest ogólnie dostępnym znakiem, producenci aby zwiększyć swoje zarobki oznaczają takimi symbolami obrączki, namawiając tych którzy o tym nie wiedzą, że są to obrączki europejskie. Takie obrączki można masowo nabyć na różnego typu bazarach z ptakami.

HGR- to to samo co w tej chwili EU, kiedyś nie było tych EU, więc producenci produkowali, HGR, niby że to obrączki hodowców gołębi rasowych.
Ostatnio zmieniony przez nicto 2011-03-25, 11:53, w całości zmieniany 2 razy  

Karolcia
[Usunięty]

Wysłany: 2011-03-26, 09:12   

Bardzo dziękuje za wyjaśnienie:)

Ale w takim razie np rozmiar 16/18 dla czubatek polskich miniaturowych co oznacza? U kur chyba chodzi o płeć?

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Województwo: wielkopolskie
Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2011-03-26, 10:12   
   Nr Tel.: 660803277

Rzeczywiście u kur chodzi o płeć. Mniejszy rozmiar jest dla kury, większy dla koguta. Oznaczenia na obrączkach : EE to oznaczenie wyłącznie obrączki związkowej. Każdy hodowca zrzeszony w PZHGRiDI ( Polski Związek Hodowców Gołębi Rasowych i Drobnego Inwentarza) zamawia dla hodowanych przez siebie ptaków ( nie tylko gołębi, ale także drobiu ozdobnego)potrzebną w hodowli ilość obrączek. Pobrane przez hodowcę obrączki figurują w spisie związku. Hodowca może wystawiać na pokazach i wystawach jedynie ptaki, które mają wydane mu obrączki. Ma to zapobiec wystawianiu ptaków wyhodowanych przez innych hodowców, by nikt przy ocenie nie przypisał sobie cudzych zasług. HGR i EU to oznaczenia na obrączkach, produkowanych dla obrotu wolnorynkowego, pozazwiązkowego. W naszym kraju większość hodowców nie należy do żadnej organizacji, więc aby i oni mogli zaobrączkować swoje ptaki producenci obrączek wypuszczają na rynek obrączki z oznaczeniami EU i HGR nie uprawniające do wystawiania na wystawach i pokazach, ale mające oznaczenie kraju ( u nas PL), rozmiar, rocznik, numer kolejny obrączki.Na obrączkach plastikowych, wytwarzanych w Niemczech przez producenta, który wykonuje obrączki dla większości organizacji związkowych w Europie, Ameryce i Australii widnieje także literowe oznaczenie serii.

Boni1962 

Województwo: mazowieckie
Wysłany: 2011-09-16, 09:48   

Na którą nogę się zakłada obrączkę?Czy to jest bez różnicy,czy jednak,ma to jakieś znaczenie.

minizoo 

Wysłany: 2011-09-21, 07:38   

Na prawą, trzymając ptaka obrączka jet zawsze widoczna nie trzeba manipulować gołębiem. W zasadzie nic się nie stanie jak jest na lewej, ale są to utrudnienia, to jet jak jazda lewą stroną ;)

king 

Województwo: pomorskie
Wysłany: 2011-09-21, 19:15   

A czy zakłada sie napisami skierowanymi do ziemi czy do gołębia?

minizoo 

Wysłany: 2011-09-21, 19:23   

Napisami do gołębia, czytając numer obrączki odchylasz nogę do tyłu

błazek 

Województwo: łódzkie
Wysłany: 2012-10-23, 21:15   

Witam wszystkich to mój pierwszy post na tym forum :ops:
Mam pytanko odnośnie gołębi pocztowych staropolskich jakie obrączki zakładać o symbolu HGR czy normalne niby związkowe PL no i czy rozmiar 10 będzie ok :?:

bleki 

Ostrzeżeń:
 3/6/9
Wysłany: 2012-10-24, 09:28   
   Nr Tel.: 609-655-935

'EE'to symbol na obrączce związkowej,HGR to obrączki tgzw.rynkowe,na staropolskie wystarczą bo na wystawy z nimi nie pojedziesz,chyba że ktoś pokusi się i zarejestruje tą rasę,rozmiar 10 wydaje się mi zbyt duży dla tych gołębi

Mikuś 

Województwo: Wielkopolskie
Wysłany: 2012-10-24, 15:32   

No 10 mogą być lecz będą luźne najlepiej zakładać 9 z mojego doświadczenia.

błazek 

Wysłany: 2013-06-15, 23:19   

Mam pytanko bo ostatnio wszedł mi do gołębnika pocztowy i chyba mu sie spodobało bo ani myśli odlecieć już 2 dzień lata z moimi ale do rzeczy, na jakich zasadach zakładano pocztowym obrączki olimpijskie ? bo taką właśnie posiada tan siwek ;)

ManiekP 
MODERATOR
specjalista-gołębie

Wysłany: 2013-06-16, 10:39   

błazek napisał/a:
na jakich zasadach zakładano pocztowym obrączki olimpijskie ?

Nie bardzo rozumiem co masz na myśli. O jakie zasady Ci chodzi?
Obrączka olimpijska to obrączka z kartą, tak jak inne oryginalne obrączki. Można je było nabyć bezpośrednio na wystawie w Poznaniu w 2011 roku. Nie ma żadnych "zasad" do obrączkowania nimi. Na nich też można lecieć. W 2011 dostępne były też na aukcjach internetowych w cenie ok 4 zł za obrączkę z kartą.Pozdrawiam.

błazek 

Wysłany: 2013-06-16, 12:00   

Ok chodziło mi bardziej o to czy obrączkowano nimi młode po wybitnych lotnikach czy jak kto chciał

Odpowiedz do tematu