Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Środa 12 Sierpnia 2020 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Kto hoduje szynszyle?
Autor Wiadomość
izetta 

Województwo: wielkopolskie
Pomogła: 12 razy
Wysłany: 2011-11-15, 12:17   Kto hoduje szynszyle?

Nie mówię, że od razu chcę, tylko wiek moich szczurków wskazuje, że jeszcze trochę i "nas opuszczą" a ja bez zwierzaków żyć nie umiem. No i tym razem zastanawiam się nad dwoma szynszylami....
I dlatego poszukuję "domowych" porad i opowieści "co okazuje się w praniu" gdy ma się szynszyle w domu
Ostatnio zmieniony przez SERAMA 2011-11-30, 00:16, w całości zmieniany 1 raz  

albertoo 

Województwo: podkarpackie
Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2011-11-15, 16:58   

Z tego co wiem to masz problemy ze spaniem. Więc szynszyli Ci nie polecam bo w nocy robią huczne "imprezy" :)
Ostatnio zmieniony przez albertoo 2011-11-15, 16:59, w całości zmieniany 1 raz  

sajga 

Wysłany: 2011-11-15, 20:27   

Ja hoduję szynszyle. Są przemiłe . Fakt, uaktywniają sie w nocy. Jednak taka ich natura.Mam ich ponad setkę i kiedy gaszę światło to zaczyna się zabawa.Chyba dwa to nie powinny przeszkadzać w spaniu. Jednym słowem wiecej posiadają plusów niż minusów. Przede wszystkim nie śmierdzą , należa do czystych stworzeń.

albertoo 

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2011-11-15, 21:23   

sajga napisał/a:
Chyba dwa to nie powinny przeszkadzać w spaniu.
Dwa też dają radę w wybudzaniu ze snu.

izetta 

Wysłany: 2011-11-15, 21:26   

sajga, czytałam twoje wypowiedzi na jakimś forum o szynszylach i próbowałam do ciebie napisać, ale nie byłam zalogowana. Ale miłe to spotkanie :)
albertoo, ze spaniem problemy nadal są, ale do koguta już się rpzyzwyczaiłam (tak jak mi mówiliście) a szczurki, mimo że nocne mi nie przeszkadzają, bo...
są u synów w pokoju, bo oni śpią jak kamienie :P

albertoo 

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2011-11-15, 21:36   

Kiedyś na noc puściłem je na strychu. Połowa domu nie spała chociaż normalnie śpią jak susły :) Nie znam natury szczurów, ale szynszyle w nocy szaleją, ganiają się, skaczą po całej klatce i wydają swoje charakterystyczne dźwięki (dosyć głośne a nie jakieś cichutkie "pi pi", a w dzień niewiniątka siedzą cichutko.

izetta 

Wysłany: 2011-11-15, 21:49   

albertoo, moje szczury to w nocy latają jak opętane. Klatka stoi na szerokiej półce i mimo iż jest zawsze otwarta (dziewczynki nie lubią zeskakiwać na dół, trzeba je znosić) to one jak na złość akurat biegają po półkach w klatce i drabinkach tylko wtedy jak ja śpię u chłopaków. Wtedy wynoszę je do łazienki albo "instaluję" sobie stopery w uszach :) Jak chłopacy śpią sami to one biegają po półce na zawnątrz klatki

sajga 

Wysłany: 2011-11-16, 10:01   

Jak napisałem taka ich natura. Są po prostu aktywne w nicy, a w dzień odpoczywają. Napewno są istotami których nie da sie oswoić jak np psa. Jednak mają sporo zalet . Ja hoduję towarowo na skórki i do dalszej howowli. I to tyko w jednym kolorze - standartowym.Nie mogą być trzymane jako dorosłe osobniki po kilka szt tej samej płci.Bo się będą gryzły.Muszą przebywać w oddzielnych klatkach. A.... i jeszcze jedno, muszą mieć mozliwość kąpieli w specjalnym pyle z domieszką talku i siarki ,kąpiel 2 razy w tygodniu. Karmić specjalnymi granulatami dla szynszyli i muszą mieć w klatce stale kawałek drewna brzozowego i kostką siporeksu aby mogły ścierać sobie ciągle rosnące ząbki.
Ostatnio zmieniony przez sajga 2011-11-16, 10:12, w całości zmieniany 1 raz  

malkoz45
[Usunięty]

Wysłany: 2011-11-29, 00:05   

sajga napisał/a:
Nie mogą być trzymane jako dorosłe osobniki po kilka szt tej samej płci.Bo się będą gryzły.Muszą przebywać w oddzielnych klatkach.

z tym się nie zgodzę... u mnie Viki, Szyszka i Śnieżka to samice, do tego mam samca Megana żyją razem... mają jedną dość dużą klatkę i nic się nie dzieje... problem był gdy Viki miała maluchy... ale wtedy ją oddzieliłam... jedną wydałam a szyszka została :hmm: teraz mam spokój bo wykastrowałam samca....
Ogóle są to cudowne istotki... Ja moje wypuszczam na mieszkanie jak jestem... oswoiły się na tyle, ze przychodza jak sie je wafelka czy jabłko...
nie lubia być głaskane czy brane na ręce...
ale przy czestym kontakcie nie boją się ludzi...
Jak chce je zagonic do klatki to klaszcze i zaganiam w strone klatki i szybko sie miarkuja ze koniec biegania :P Świetnie bronią się przed kotami ;) choć wiadomo, ze z kotem który miałby ochote je zjeść szans by nie miały...
Co do nocy to dwa potrafią dać popalić :!: Skacza, gryzą klatkę, "gadają"....
Moim zdaniem to zwierzaki nie dla każdego... to sa istotki które zyją przy człowieku, ale nie koniecznie z człowiekiem...

sajga 

Wysłany: 2011-11-29, 08:28   

To się zgadza. Szynszyle w hodowlach tworzą rodziny [1+4 lub 6 ] i nic się nie dzieje.Jednak płciami muszą być izolowane. Samiec ma nieskrępowany dostęp do każdej samicy z wyjątkiem po 4 dobach po wykocie , aż do odsadzenia młodych] a samiczki muszą być oddzielone. Dla bezpieczeństwa ich samych. i młodych.Z resztą się zgadzam.

malkoz45
[Usunięty]

Wysłany: 2011-11-29, 09:21   

moje samiczki są razem :hmm:
chciaż młodych nie mają.... ale wszytkie biegają razem i jest ok.

izetta 

Wysłany: 2011-11-29, 09:27   

Ja jeszcze nie mam szynszyli, bo umówiłam się z panem (poleconym przez Sajga), że jak będzie miał czarną samiczkę to wtedy biorę. Moze to jeszcze trochę potrwać :)

malkoz45
[Usunięty]

Wysłany: 2011-11-29, 09:45   

nie wiem kogo Ci polecono,
ale ja z czystym sumieniem moge polecić Janusza Duraja!
Mam od niego moje szkraby...
Bardzo fajny człowiek, zawsze chętnie służy pomocą ;)

izetta 

Wysłany: 2011-11-29, 09:48   

Wiesz ja mam "Pana" który mieszka w miarę blisko bo koło Nowego Tomyśla, nie będę musiała więc daleko jeździć. A po rozmowie z nim, wiem już, że to prawdziwy miłośnik zwierząt, też lubi kurki, taki "swój człowiek" :)

sajga 

Wysłany: 2011-11-29, 13:37   

Wymiana poglądów z malkoz45 to wymiana poglądów hodowcy amatora z hodowcą na większą skalę.Twoje szynszylkimalkoz45 część doby mają swobodny ruch poza klatką i to je wycisza. Ja mówię o hodowli fermowej- mojej , gdzie szynszyle cały czas przebywają w klatkach i w żadnym wypadku nie należy trzymać ich razem. Bo nieszczęście gotowe.Każda szynszyla powyżej 4 m-cy musi mieć swoją klatkę.

Odpowiedz do tematu