Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Środa 15 Lipca 2020 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Bawka
2020-03-11, 23:01
kilka laickich pytań i pasze dla koni w żywieniu kur
Autor Wiadomość
Fryga 

Województwo: śląskie
Wysłany: 2020-03-11, 10:23   kilka laickich pytań i pasze dla koni w żywieniu kur

Moi drodzy
To mój pierwszy post i proszę was o pomoc. Planuję zakupić 6 kurek- 2 leghorny, 2 karmazyny i 2 jastrzębiatki- kurnik malutki 2x2 chciałabym go pomalować na wiosnę ale powiedzcie czy są jakieś kolory których kury nie lubią, przy których czują się żle, stają się agresywne <ogólnie jakich kolorów unikać>
mam jeszcze kilka pytań jeśli pozwolicie:
1. jaki jest czas przydatności jajka do spożycia, chodzi o to czy jajka się mogą przeterminować
2. czy wybieg 47 metrów wystarczy dla tej 6 kur?
3. jak często odkażać kurnik i same kury <naczytałam się dużo o krwiopijnych pasożytach - a mam konia alergika i muszę wyjątkowo dbać o czystość kur
4. czy w wolierze muszę mieć jednocześnie popiół, żwirek i kredę pastewną? jaka ma być gramatura żwirku? czy mogę go kupić w składzie budowlanym?
5. posiadam dla koni :owies, jęczmień mikronizowany, kukurydza mikronizowana, otręby pszenne, otręby ryżowe, trawokulki z lucerny i wysłodki buraczane - co z tego mogę dawać kurom

dziękuję z góry za pomoc
Ostatnio zmieniony przez Bawka 2020-03-11, 23:04, w całości zmieniany 2 razy  

AL 
Admin Alicja Pańka

Województwo: Śląskie
Pomogła: 176 razy
Wysłany: 2020-03-11, 16:31   

kurnik malujemy na jasne kolory najlepiej na biało

Bawka 
admin spec.wet.

Województwo: warmińsko-mazurskie
Pomogła: 149 razy
Wysłany: 2020-03-11, 22:43   
   Nr Tel.: 601 654 364

1. jaja przechowujemy w lodówce - temperatura do 4oC, ciemność - do 28 dni od zniesienia lub zgodnie z terminem przydatności na opakowaniu (jaja kupione w sklepie)
2. 47 m2 ? To jakieś 8 m2 na kurę. To zależy, czym będą karmione ptaki, ale raczej nie będzie zielono.
3. odkażać? To zależy przeciw czemu i czym. Można i co 2 tygodnie, ale jeżeli jest taka potrzeba. Wystarczy co miesiąc, zachowując jednocześnie inne zasady profilaktyki: bielenie, sprzątanie, odpowiednia ściółka, zabezpieczone gniazda, odpowiednie grzędy i podgrzędna, przeglądanie kur (pasożyty ,,całodobowe,,) i przeglądanie kurnika po zmroku (ptaszyniec)
4. popiół, żwirek i kredę pastewną? Przy niewielkim wybiegu - tak. Oczywiście w zadaszonym miejscu. Kąpielisko: drobny żwirek (piasek) z popiołem, ziemią okrzemkową. Natomiast kreda w osobnym pojemniku lub mieszana ze żwirkiem. Można kupić żwir w sklepie budowlanym (piasek rzeczny, płukany itp.) lub ewentualnie piasek do akwarium (na te kilka kurek) - 2-4 mm.
5. owies - tak, jęczmień mikronizowany - tak, kukurydza mikronizowana - tak, otręby pszenne i otręby ryżowe - tak, ale z czymś (gotowane ziemniaki, obierki czy makaron), bo same są za drobne i nie będą wykorzystane, trawokulki z lucerny - tak, do 5%, raczej namoczone i podane z np. ziemniakami i otrębami, wysłodki buraczane - nie, mają za dużo włókna dla kur. Brakuje tu tylko pszenicy, ewentualnie paszy przeznaczonej dla kur niosek oraz dodatku witaminowo-mineralnego (witaminy, składniki mineralne, ewentualnie aminokwasy), bo sama kreda nie wystarczy. W sezonie: wiosna - skiełkowane ziarna zbóż, lato - zielonka, jesień - owoce i warzywa, zima - co się da :)
Ziarna mikronizowane w płatkach lub granulach mogą być za duże dla ptaków. Może powinny być rozdrobnione lub moczone - to dodatkowy nakład. Idealne byłoby skomponowanie z ww. składników paszę dla kur i zrobienie granulatu, ale zawsze łatwiej kupić gotową paszę ;)

Odpowiedz do tematu