Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Wtorek 18 Lutego 2020 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Ptaki w ogrodzie - będą niszczyły rośliny?
Autor Wiadomość
magdaxt600 
magdaxt600

Województwo: Zachodniopomorskie
Wysłany: 2012-01-26, 23:07   Ptaki w ogrodzie - będą niszczyły rośliny?

Witam! Chciałabym na wiosnę kupić kilka kurek (jakieś "łatwe" i ładne nioski a może miniaturki...). Kurnika jeszcze nie mam, ale jest w planach. Pojawił się jeden problem - moja mama twierdzi, że kury rozkopią jej ogródek. Teren mamy spory - głównie trawa, ale spora część to ten nieszczęsny ogród. Rosną tam warzywa i kwiaty za które mama gotowa jest zabić. Dlatego mam takie pytanie - czy kury stanowią dla ogrodu zagrożenie jeśli mają do dyspozycji spory teren? :)
Pozdrawiam Magda

Jolek 
STARSZY REDAKTOR

Województwo: śląskie
Pomogła: 39 razy
Wysłany: 2012-01-27, 06:25   

:d Parę kurek nie będzie stanowił aż taki problem, nie zrobią dużych szkód w ogrodzie. Jednak jak sobie upatrzą ogródek gdzie ziemia jest wzruszona to będą grzebać. Niektóre kwiaty mogą być uszkodzone bo kura musi spróbować to czy tamto w szczególności pąki kwiatowe.Bardziej wyskubują rośliny mięsiste i miękkie tak, że na warzywniaku mogą zrobić sporo szkód . W lato jeśli jest sucho i trawa niezbyt soczysta to też je interesują kwiaty o delikatnych liściach jak np; dalie, orliki , lwie paszcze itp.

mirek_60
[Usunięty]

Wysłany: 2012-01-27, 07:38   

magdaxt600, Kura to jest takie stworzenie,że wybierze niestety ogródek Twojej mamy/jeśli nie będzie odgrodzony/.To jest normalne.Potraktuje go jako wielki stół zastawiany wszelakim żarciem.Niestety ale zagrożenie istnieje.

docia 
MODERATOR

Województwo: Irlandia-Mayo
Pomogła: 9 razy
Wysłany: 2012-01-27, 08:04   

Moj tesc rozwiazal ten problem.Chociaz smiesznie to wygladalo.Wyprowadzal kury na spacer:)
Wypuszczal kury do ogrodu i stal z dlugim kijem,jak kura szla w strone rabatek to tym kijem je zaganial spowrotem.Robil tak dwa razy dziennie no ale on mial czas.
Reszte dnia kury spedzaly w kurniku i wolierze.

magdaxt600 
magdaxt600

Wysłany: 2012-01-27, 09:44   

No proszę... A myślałam, że mama wyolbrzymia problem :) ogrodzić tego nie da rady, więc chyba po prostu kupię tylko kilka malutkich kurek.
Zastanawiałam się jeszcze nad parką jakichś ładnych kaczek, ale w ich przypadku problemem może być jezioro - podwórko jest tak pochylone, że cały czas widziały by wodę dlatego boję się, że mogłyby zapragnąć popływać :) To możliwe, że uciekną?
W ogóle chodzi mi o to żeby po podwórku biegało luzem parę ładnych nieszkodliwych "wiejskich" ptaszków :)

Jolek 
STARSZY REDAKTOR

Województwo: śląskie
Pomogła: 39 razy
Wysłany: 2012-01-27, 10:28   

;) takie moje małe spostrzeżenie. Mniej szkód robią kurki z ,,łapciami". Pióra na stopach zniechęcają je do chodzenia w rabatkach i za bardzo nie kopią dziur.
Kaczuszkom możesz wkopać basenik w miejscu gdzie będzie je dobrze widać dla podziwiania. Dla 2 wystarczy. Dobrze jest go czymś obłożyć dookoła aby nie robiło się błoto jak będą chlapać :d Jak będą miały taką pokusę jak jeziorko to mogą uciekać. Trzeba im będzie podciąć lotki :d
Ostatnio zmieniony przez Jolek 2012-01-27, 10:30, w całości zmieniany 1 raz  

izetta 

Województwo: wielkopolskie
Pomogła: 12 razy
Wysłany: 2012-01-27, 10:53   

Jolek, basenik superaśny :)

magdaxt600 
magdaxt600

Wysłany: 2012-01-27, 10:59   

Dzięki :) teraz już troszkę wiem. Jak będą kaczki to ma 100% też basenik zrobię :D

inspektor 

Województwo: podkarpackie
Wysłany: 2012-01-27, 13:13   

Zawsze można odgrodzić wybieg dla kur, czy kaczek. Ja mam dużą działkę, ale dla kur przeznaczyłem jakieś 10 arów i ta powierzchnia jest odgrodzona od reszty działki. Tu kury mają swoje kurniki. Na wybiegu rosną drzewa owocowe i porzeczki. Nie ma tu żadnych zakamarków więc kury znoszą jajka na gniazdach w kurniku. W okresie odchowu kurcząt dodatkowo odgradzam im kilkunastometrowe wybiegi stosując siatkę PCV.

magdaxt600 
magdaxt600

Wysłany: 2012-01-27, 13:38   

U mnie bardzo ciężko było by odgrodzić kurki od ogrodu bo wszystko się przeplata, zagroda też odpada bo ptaki mają być ozdobą :) już nawet na tych jajkach mi tak nie zależy jak na tym by było bardziej swojsko - rodzice prowadzą agroturystykę a nie mamy poza psami i kotami innych zwierzaków, a przecież w agroturystyce coś być powinno :)

A może ktoś podpowie jakiś nieuciążliwy i nieuciekający gatunek drobiu ozdobnego? Jakoś nie mam pomysłu co jeszcze można by luzem na podwórku trzymać :)
Ostatnio zmieniony przez magdaxt600 2012-01-27, 13:50, w całości zmieniany 1 raz  

inspektor 

Województwo: podkarpackie
Wysłany: 2012-01-27, 14:34   

W mojej okolicy jest gospodarstwo agroturystyczne i podwórko jest podzielone, z jednej strony wjazd do gospodarstwa i parking, w środku drzewa i krzewy owocowe, warzywnik, krzewy ozdobne i rabaty kwiatowe a pomiędzy nimi alejki i fajne altanki i ławeczki, a dalej fajnie zrobione wybiegi i woliery. Właściciele mają konie i kucyki, kilka ras kur ozdobnych, gęsi, pawie i kilka kóz. W sumie fajnie to wygląda.

ONAG 

Województwo: Małopolskie
Wysłany: 2012-01-27, 14:43   

magdaxt600 napisał/a:
A może ktoś podpowie jakiś nieuciążliwy i nieuciekający gatunek drobiu ozdobnego? Jakoś nie mam pomysłu co jeszcze można by luzem na podwórku trzymać :)

Z kur to maż ogromny kaliber, np.:
kochiny miniaturowe, silki, karzełki łapciate, bantamki, liliputki i inne miniaturowe rasy.
A z kaczek jeżeli chcesz by chodziły swobodnie bez ogrodzenia i były małe to polecam w 100% call duck (krzyżówki miniaturowe). Są to małe kaczuszki, które bez ogrodzonego wybiegu wracają na noc do kurnika/ woliery. Bardzo łatwe w hodowli, szybko się oswajają i występują w wielkiej gamie odmian barwnych. Natomiast ładniejsze są mandarynki i karolinki ale nie polecam ich do hodowli na dużym wybiegu, gdyż ptaki dziczeją, trzeba młode amputować (lub pilnować i obciąć lotki) bo wybiorą się na spacer z którego nie koniecznie wrócą.

magdaxt600 
magdaxt600

Wysłany: 2012-01-27, 15:02   

Już na 100% mogę powiedzieć że będę szukała karzełków łapciatych takich jak na tym zdjęciu:

Strasznie ładne :)

Kasia90 

Województwo: pomorskie
Pomogła: 4 razy
Wysłany: 2012-02-26, 13:25   

Mam takie pytanie dotyczące silek. Wiecie może czy ta rasa kur chętnie grzebie, bo zamierzam powiększyć swoją chodowle o kilka silek, ale martwie się, że będę musiała zbudować jakiś płot dla ochrony kwiatków.

Marius 
MODERATOR
Mariusz G. ;)

Województwo: Małopolskie
Wysłany: 2012-02-26, 13:52   

Kasia90, oczywiście, że grzebią w ziemi jak każde inne kury ;-))

Mój temat w Spisie Hodowców:
Kliknij Tutaj :)

Pozdrawiam Mariusz!

Odpowiedz do tematu