Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Hodowla ptaków krajowych.
Autor Wiadomość
Jerzy Cwik 
REDAKCJA FORUM



Województwo: Małopolskie, Galicja
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 30 Lip 2006
Posty: 345
Skąd: Nowodworze
Wysłany: 2009-08-30, 11:15   
   Nr Tel.: 502108250


Oczywiście, że jest jakaś szansa, że doleciała, mniej więcej taka sama jak wytypowanie w totolotku "szóstek" przez kolejnych 50 losowań :d Turkawka wschodnia jest dość masowo [jak na gołębie egzotyczne] hodowanym ptakiem. Praktycznie na kazdej giełdzie w Prerovie mozna je kupić za kilkaset koron. Podobnie jest na zachodzie Europy. W Polsce jest stosunkowo rzadko hodowana, ale jest. Widziałem raz na jednej z giełd, gościu przywiózł jakieś 10 sztuk i sprzedawał po 50 zł.
Więc jaka jest szansa, że obserwowany w 2002 r ptak doleciał do nas z Indii czy innej Japoni, a nie uciekł po prostu z hodowli, czy nie pochodził z próby "wolnej" hodowli jaka jest często podejmowana przez hodowców z Europy :?:
 
 
Daniel Kübler 



Województwo: małopolskie
Pomógł: 3 razy
Wiek: 34
Dołączył: 27 Sie 2009
Posty: 50
Skąd: Igołomia
Wysłany: 2009-08-30, 13:54   

Rzeczywiście, tego nie brałem pod uwagę.
 
 
zięba 


Województwo: śląsk
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 24 Kwi 2009
Posty: 70
Wysłany: 2009-08-31, 12:03   

Też uważam, że do krajowych ptaków powinny się zaliczać tylko lęgowe i zimujące, ale na pewno nie takie, które "zaleciały" Co z tego, że jakieś junko przyleciało, choćby o własnych siłach, raz jeden do Polski? Czy przez ten fakt stało się nagle gatunkiem krajowym? 8) :hmm: Weryfikacja takich obserwacji jest oczywiście potrzebna, i chwała KF za to, że zbiera i publikuje o nich informacje, ale to powinny być jakieś osobne listy, a nie lista ptaków krajowych, bo troszkę absurdy wychodzą. Inna sprawa to że ptaki zmieniają zasięgi, np. o czaplę białą czy lęgowego łabędzia krzykliwego coraz łatwiej w Polsce, i trzeba by się jakoś umówić, od kiedy gatunek zaczyna być naprawdę "krajowy" - czy kiedy są coroczne przeloty, czy kiedy zimuje w stadzie co najmniej 10 sztuk, czy kiedy był stwierdzony 50 razy... te przykłady to oczywiście taki żart, bo ja się na tym nie znam i nie wiem, jakie kryteria można by przyjąć. Niemniej jednak protestuję przeciwko temu, że junko jest ptakiem krajowym ;)
 
 
PiotrSzcz 


Województwo: slask
Wiek: 51
Dołączył: 30 Lip 2007
Posty: 7
Wysłany: 2009-08-31, 14:35   

A jak sie ma sprawa SZCZYGLA SYBERYJSKIEGO "???, czasami do nas zalatuje co nie i jest krajowym luszczakiem czy nie , jak zwykle sprawa dyskusyjna :)
_________________
piotr
 
 
Daniel Kübler 



Województwo: małopolskie
Pomógł: 3 razy
Wiek: 34
Dołączył: 27 Sie 2009
Posty: 50
Skąd: Igołomia
Wysłany: 2009-08-31, 20:04   

Jak najbardziej dyskusyjna ;)
Szczygieł syberyjski (Carduelis c. major) to podgatunek naszego krajowego szczygła. Żeby odróżnić naszego szczygła od syberyjskiego trzeba go chyba mieć w ręce i pomierzyć, bo generalnie to się bardzo nie różnią (z wyjątkiem wielkości oczywiście) ;) . Na stronach KF-u podgatunku tego nie ma jako krajowego ani jako stwierdzonego lecz nie uznango za pojaw naturalny, ale jako gatunek, oczywiście figuruje (Carduelis carduelis)
 
 
wanted 
wanted



Województwo: pomorskie
Pomógł: 34 razy
Wiek: 50
Dołączył: 20 Lip 2006
Posty: 1773
Skąd: Nowa Wieś Lęborska
Ostrzeżeń:
 9/6/9
Wysłany: 2009-08-31, 22:22   

Daniel Kübler, a co z gągołami ?
Jak ci wiadomo chyba, to występuje on w 2 podgatunkach:
* B. clangula clangula
* B. clangula americana
Ptaki się między sobą troszkę róznią, wiedzą ONI jak i czym, oraz czy uznają ten podgatunek amerykański i u nas w kraju można go hodować czy raczej traktują tak samo jak ten co występuje u nas ? :!: :!: :!:

Dobre pytanie co > ?
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
www.aviornis.com.pl
 
 
 
Daniel Kübler 



Województwo: małopolskie
Pomógł: 3 razy
Wiek: 34
Dołączył: 27 Sie 2009
Posty: 50
Skąd: Igołomia
Wysłany: 2009-09-01, 07:59   

Wyjaśnijmy trochę,
Ja na forum prezentuję moje zdanie na dany temat. Nie wiem co myśli KF i dlaczego postępuje tak, a nie inaczej. Mogę się jedynie posłużyć informacjami dostępnymi na stronie KF-u. Nie wiem, czy podgatunek amerykański zalatuje do Europy, a tym bardziej do Polski :hmm: . Podgatunków (moim zdaniem) nie można traktować równorzędnie, ale skoro chronimy gatunki, a nie podgatunki....
 
 
wanted 
wanted



Województwo: pomorskie
Pomógł: 34 razy
Wiek: 50
Dołączył: 20 Lip 2006
Posty: 1773
Skąd: Nowa Wieś Lęborska
Ostrzeżeń:
 9/6/9
Wysłany: 2009-09-01, 09:09   

Daniel Kübler napisał/a:
Nie wiem, czy podgatunek amerykański zalatuje do Europy

Nie zalatuje, a więc powinien być normalnie trzymany bez zezwoleń i wszelkiego innego zamieszania tak ?
Oczywiście jeśli ktoś posiada na to stosowną dokumentację, ze to dany podgatunek. Dobrze rozumiem ?
No bo w bernikli obrożnej niektóre podgatunki które nie zalatują do naszego kraju, nie trzeba mieć papierów i zezwoleń.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
www.aviornis.com.pl
 
 
 
Jerzy Cwik 
REDAKCJA FORUM



Województwo: Małopolskie, Galicja
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 30 Lip 2006
Posty: 345
Skąd: Nowodworze
Wysłany: 2009-09-01, 11:58   
   Nr Tel.: 502108250


Polskie prawo w tym zakresie [niestety w innych dziedzinach też :( ] jest pełne bubli i niedoróbek. Jakie gatunki/podgatunki ptaków są chronione w Polsce, to tak naprawdę nie wiadomo :!: O tym decyduje prokurator, sąd [w praktyce ekspert sądowy] a nie ścisłe zapisy prawa :!: Do tego trzeba jeszcze dodać, że każdy sąd [sędzia] może wydać inny werdykt.
 
 
Daniel Kübler 



Województwo: małopolskie
Pomógł: 3 razy
Wiek: 34
Dołączył: 27 Sie 2009
Posty: 50
Skąd: Igołomia
Wysłany: 2009-09-01, 12:35   

Jerzy Cwik napisał/a:
Jakie gatunki/podgatunki ptaków są chronione w Polsce, to tak naprawdę nie wiadomo

To akurat wiadomo, bo Minister Środowiska od czasu do czasu wydaje rozporządzenie (ostatnio 5 lat temu) dotyczące gatunków zwierząt, grzybów i roślin będących pod ochroną. Tutaj jest pies pogrzebany, bo dotyczy to gatunków, a więc B.c. americana także (teoretycznie jest w Polsce chroniony), chociaż nie występuje jako podgatunek na terenie Polski, ale jest częścią chronionego gatunku. Ponadto bernicla nie lęgnie się w Polsce, a nielicznie tylko zimuje i spotykana jest czasem na przelotach, w przeciwieństwie do lęgowego gągoła. Może wymagają zezwoneń na gągoła (także amerykańskiego), bo istniałaby możliwość wybierania jaj naturalnym lęgom, co w przypadku bernicli nie zaszło by.
Minister ŚR. wydając to rozporządzenie zapewne opiera się na opiniach specjalistów, ale najlepiej byłoby, gdyby takowymi ministrami zostawali hodowcy, przyrodnicy, i myśliwi w jednej osobie :diabel:: .
 
 
Jerzy Cwik 
REDAKCJA FORUM



Województwo: Małopolskie, Galicja
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 30 Lip 2006
Posty: 345
Skąd: Nowodworze
Wysłany: 2009-09-01, 12:57   
   Nr Tel.: 502108250


Taaaak :?: :d to proszę o podanie mi miejsca w tym rozporządzeniu, gdzie są wymienione [powtarzam WYMIENIONE] np. gatunki gołębi prawnie chronionych :?: :?: :?:
 
 
Daniel Kübler 



Województwo: małopolskie
Pomógł: 3 razy
Wiek: 34
Dołączył: 27 Sie 2009
Posty: 50
Skąd: Igołomia
Wysłany: 2009-09-01, 15:55   

Nie mogę znaleźć tego z 2004 roku, ale mam jakiś projekt tegoroczny....
http://www.mos.gov.pl/g2/...d8b4f981312.pdf
Znalazłem też wykaz takowych stworzonek w jakimś vademecum biologicznym, sporządzony zgodnie z tym rozporządzeniem i cytuję" Gołębiowate Columbiformes - wszystkie gatunki (((((!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)))))) z wyjątkiem grzywacza Columba palumbus. Jasno napisane, ze wszystkie a to chyba wystarczy, aby nawet dziecko w przedszkolu zrozumiało :/ . W projekcie nowego rozporządzenia jest już przystępniej napisane, więc może kiedy wejdzie w życie nie będzie już takich, naprawdę zbędnych i irytujących pytań - wymienione, że sierpówka, że siniak, turkawka :P
 
 
Jerzy Cwik 
REDAKCJA FORUM



Województwo: Małopolskie, Galicja
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 30 Lip 2006
Posty: 345
Skąd: Nowodworze
Wysłany: 2009-09-01, 16:33   
   Nr Tel.: 502108250


No właśnie :d Jasność jest tylko w stosunku do jednego gatunku i to tylko dlatego, że się na niego poluje a to lobby jest mocne :!: Pozostałe "300" gatunków :?: :?: :?:
 
 
wanted 
wanted



Województwo: pomorskie
Pomógł: 34 razy
Wiek: 50
Dołączył: 20 Lip 2006
Posty: 1773
Skąd: Nowa Wieś Lęborska
Ostrzeżeń:
 9/6/9
Wysłany: 2009-09-01, 16:42   

Daniel Kübler, gągoł się lęgnie ale zapewne nie podgatunek amerykański.
Bernikle obrożne raczej nie, chociaz nie można tego mówić na 100%, inne bernikle tak i to jest już potwierdzone tylko ze w kanadyjskich 3 podgatunki na które u nas w kraju już też trzeba sobie załatwiać stosowne papiery by potem nie mieć kłopotów z ich posiadaniem.
Sytuacja w naszym kraju odnośnie ptaków i zwierząt chronionych przez nasze prawo to paranoja przez wielkie P.
Ile z nich u nas tylko sporadycznie występuje, zalatuje, pojawia się z nikąd (mowa o gatunkach nie rodzimych wcześniej) a oni już patrzą jak tu bata ukręcić i zrobić je krajowymi tak aby zaostrzyć przepisy i nie pozwolić hodowcom chować.
Jakie np. prawo głupie jest odnośnie wielu gatunków papug !

Wiele by tu można było mówić, ale to tylko nasze słowa gdyż oni patrzą na to wszystko z innej strony i dopiero jak zasiądzie tam normalny człowiek znający sytuację jaka jest w kraju (hodowcy itp.) to będziemy zawsze mieli pod górkę.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
www.aviornis.com.pl
 
 
 
Daniel Kübler 



Województwo: małopolskie
Pomógł: 3 razy
Wiek: 34
Dołączył: 27 Sie 2009
Posty: 50
Skąd: Igołomia
Wysłany: 2009-09-02, 09:20   

Jerzy Cwik napisał/a:
Jasność jest tylko w stosunku do jednego gatunku i to tylko dlatego, że się na niego poluje a to lobby jest mocne Pozostałe "300" gatunków

Tutaj się stanowczo nie zgodzę,( chociaż nie jest to za bardzo precyzyjnie napisane, ale od tego jest prawo, żeby je interpretować, i to chyba najgorsze jest w prawie ;) )bo owo nieszczęsne rozporządzenie MŚ dotyczy zwierząt dziko występujących na terenie kraju, a więc w przypadku gołębi 5 ewentualnie 6 gatunków (jeśli wliczymy turkawkę wschodnią ;) )
Co ciekawe w starym rozporządzeniu albo nie było mowy o gołębiu skalnym - miejskim, i ministerstwo uznało go za "podptaka", albo był (jest) pod ochroną :hmm: . W projekcie zaś już jest (będzie) niechroniony. Zgadzam, się, że nasze prawo nie jest doskonałe, ale jakieś tam jest, a co najważniejsze zmienia się - jak widać po wyżej wspomnianym projekcie - na lepsze :)
Z punktu widzenia ornitologa każdy nowy gatunek dla awifauny krajowej(ale taki, który pojawił się naturalnie, np. sierpówka,puszczyk uralski,) jest powodem do radości. Hodowcy oczywiście mają swój punkt widzenia - rozumiem. A czy wg Was taki pelikan baba - ostatnio 1 os. w kotlinie oświęcimskiej i Krakowie (sam widziałem :d ) oraz 2 os. na Ujściu Wisły, przy czym regularnie się ten gatunek pojawia(!) powinien być włączony do krajowej awifauny, czy nie???
PS, wanted co za piękny ptaszek ozdabia Twój awatar??
Ostatnio zmieniony przez Daniel Kübler 2009-09-02, 09:31, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 12