Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Poniedziałek 22 Lipca 2019 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Gołąb staropolski
Autor Wiadomość
bleki 

Województwo: śląskie
Ostrzeżeń:
 3/6/9
Wysłany: 2012-10-12, 09:55   
   Nr Tel.: 609-655-935

Dokładnie tak,więc to ta sama barwa nazywana glazer,od kiedy ta nazwa funkcjonuje?bo ja od podrostka pamiętam na giełdach że wszyscy zachwycali się i szukali oka rybiego i takie określenie utkwiło mi w głowie

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Województwo: wielkopolskie
Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2012-10-12, 10:21   
   Nr Tel.: 660803277

To nazwa pochodzenia niemieckiego , wywodzi się od słowa glaser , czyli szklane. Starsi hodowcy z Wielkopolski używali właśnie określenia szklane oko. Glazer to nazwa gwarowa powstała na terenach dawnego zaboru pruskiego,używana głównie w Wielkopolsce i na Pomorzu. Spotykam się z tą nazwą od dziecka, ale sądzę, że funkcjonuje ona o wiele dłużej, możliwe, że nawet od czasów zaborów.

Karzełek_Polski 

Województwo: Swiętokrzyskie
Ostrzeżeń:
 5/6/9
Wysłany: 2012-12-30, 07:47   

No ja już wiem że będę hodował STAROPOLSKIE.Teraz tylko szukam ,,partnerów''aby mi w tym pomogli.Wiecie,współpraca.Może i ktoś tą rase zajereistruje???.Jeżeli ktoś z forrum jest chętny do współpracy to niech da znać

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2012-12-30, 08:22   

Hoduję staropolskie w różnych kolorach, głównie białe, czerwone, czarne, krase (pstrokate) i szymle. Do zarejestrowania tej rasy jeszcze daleka droga. W rożnych rejonach kraju hodowane są rożne typy staropolskich. Jest typ sieradzki, kaliski, śląski, gorzowski. Prawdopodobnie występują jeszcze jakieś typy pośrednie. Około 2000r. sieradzcy hodowcy próbowali zarejestrować swój typ staropolskich. Były one wystawiane jako pokaz w Łodzi pod nazwą, nie pamiętam już, albo bagdeta sieradzka, albo brodawczak sieradzki. Coś w tym stylu, w każdym razie z Sieradzem w nazwie. Sieradzkie staropolskie powstały w wyniku krzyżowania dawnych staropolskich (kaliskich i śląskich ) z bagdetami i garbonosami. Stanowiły one materiał wyjściowy przy tworzeniu współczesnych rzeszowskich i bagdet częstochowskich. Kaliskie i śląskie staropolskie były przodkami starego typu rzeszowskich, tzw. rzeszowskich grubodziobych , do dzisiaj hodowanych w tamtym rejonie. Rzeszowskie grubodziobe można by nawet zaliczyć jako kolejny typ staropolskich. Prawdopodobnie posłużyły one za materiał wyjściowy do tworzenia staropolskich gorzowskich.Tamtejsi hodowcy krzyżowali je ze staropolskimi kaliskiego typu i z garbonosami.

Karzełek_Polski 

Ostrzeżeń:
 5/6/9
Wysłany: 2012-12-30, 08:31   

Czyli że staropolski ma aż 5 typów??.To kurde nigdy tego nie zarejstrujemy.A który typ ty hodujesz?.A i jest różnica w wyglądzie miedzy tymi ,,typami''??

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2012-12-30, 09:33   

O rany, temat rzeka, nie da się tego ot tak napisać. Trzeba by te ptaki pokazać. Ja hoduję przeważnie typ kaliski i śląski. Praktycznie można by je uznać za jeden typ, są niemal identyczne fenotypowo, ale powstały niezależnie od siebie na Śląsku i w okolicach Kalisza. Mam też kilka sztuk tzw. rzeszowskich grubodziobych i kilka sztuk sieradzkich. Próbuję je połączyć w jeden typ o ujednoliconym fenotypie. Sieradzkie są podobne do rzeszowskich wystawowych, mają "podgięte" dzioby , ale są nieco mniejsze i budową bardziej zbliżone do gołębia pocztowego.

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2012-12-30, 11:31   

Fotki postaram się wrzucić wieczorem.

Mikuś 

Województwo: Wielkopolskie
Wysłany: 2012-12-30, 12:52   

Widziałem staropolskie kolegi kgrzelinski, który był z nim na wystawie w Poznaniu, tylu barw za jednym razem nie widziałem a do tego dużo grochowych marzenie mojego kolegi teraz mnie prosi że bym mu załatwił. Ten mój kolega ma 25 sztuk postaram się wyprosić fotki ale raczej on ma je w typie kaliskim, barwy jakie ma to żółte, czerwone i szymle.

Edek 

Województwo: Dolnośląskie
Wysłany: 2012-12-30, 13:22   staropolskie

Staropolskie czy rzeszowskie dziś, to rasa jeszcze nie calkiem ukierunkowana i ujednolicona.Jak gołab ma większy dziób i narosl od pocztowego ,to dzisiaj zwany zazwyczaj rzeszowskim, prosze popatrzyć jak one się róznią miedzy sobą. Rzeszowski dzisiejszy to odzwierciedla bagdete norymberską,od razu rzuca się w oczy, typowy mieszaniec. Niejednokrotnie to aż smieszne jest .Staropolskie to bardziej utrwalone i nie odbiegają tak od wyglądu cech do nich przynależnych.Ja pamiętam rzeszowskie starej generacji, były to duże gołebie ładnie zbudowane o dużych narosciach i nie tak wygiętym dziobie, jeden w jeden jednakie,byly tylko w kolorach niebieskich i karpiatych,i byly dopuszczalne białe lota, Młódki rzeszowskich byly sprzedawane na targach w rzeszowskim , częstokroć kupowali na rosól. Miałem biuletyn powojjeny byly tam opisane rzeszowskie jak i rysunki ,zdjęcia.pożyczyłem jednemu i zaprzepascił. Bardzo mi szkoda, bo wart było aby to wiedziec, i widziec dawniesze gołebie rzeszowskie.

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2012-12-30, 15:28   

Włąsciwie nazwa gołąb staropolski czy pocztowy staropolski nie jest zbyt szczęśliwa, ale w ciągu ostatnich dziesięciu lat przyjęła się i mocno utrwaliła. Kiedyś był to po prostu pocztowy lub pocztowy ozdobny. Dlaczego? Po prostu te gołębie wyselekcjonowano z dawnych szczepów gołębvi pocztowych lotowych, ale selekcję ukierunkowano na wygląd, nie na zmysł orientacji czy powrotolotność.Nie jest to sprawa nowa. Znakomity lwowski hodowca i autor publikacji o tematyce gołębiarskiej, p. Władysław Chwałek pisał w latach 30-tych w wydawanym przez siebie czasopiśmie "Hodowca" Gołębi", że już na początku XX w. lwowscy i w ogóle polscy hodowcy gołębi pocztowych podzielili się pod względem upodobań hodowlanych. Jedni hodowali gołębie na loty, inni, zafascynowani ich pięknem tworzyli typ ozdobny gołębia pocztowego. Rzeszów i okolice to tereny dawnej Galicji, do której należał także Lwów i tam te trendy hodowlane były mocno zakorzenione. rzeszowscy hodowcy stworzyli swój własny typ pocztowego ozdobnego. Gołębie te spotykane są do dzisiaj i nazywane są rzeszowskimi starego typu lub rzeszowskimi grubodziobymi. Współczesny rzeszowski wystawowy to efekt krzyżowania ich z bagdetami norymberskimi, staropolskimi sieradzkimi, niemieckimi wystawowymi i show homerami. Kolor czerwony i żółty wprowadzono u dawnych rzeszowskich w latach 60-tych i 70-tych XXw. W tamtych latach wyprowadził się do Jedlicza kaliski hodowca pocztowych ozdobnych , śp. Józef Nowak z Osuchowa k. Kalisza. Zabrał on ze sobą w tamte strony czerwone pocztowe, które zachwyciły swoją barwą tamtejszych hodowców. Później zawoził tam także żółte i białe oraz stawaki polskie, które także podobały się hodowcom z Podkarpacia , a do Kalisza przywoził brodawczaki podkarpackie, które miały w naszych stronach duże wzięcie. Teraz nieco o śląskich i kaliskich pocztowych ozdobnych (staropolskich). Ptaki te, podobnie jak śląskie ozdobne powstały na bazie starych szczepów pocztowych lotowych, przeważnie dalekodystansowych, takich jak Fabry, Bricoux, Sion, Hansenne i inne. Były to ptaki większe niż współczesne lotniki, masywne, o silnej i pięknej budowie, z głową łagodnie zaokrągloną, łagodnym łukiem przechodzącą w linię dzioba i silnie rozwiniętymi brodawkami nosowymi oraz ocznymi. Takimi gołębiami lotowano w Polsce, zwłaszcza na Śląsku przed wojną i po niej, zanim w latach80 -tych zaczęto sprowadzać z Zachodu poluchopodobne, mikre współczesne lotniki. Kiedyś gołębie w takim typie jak współczesny gołąb pocztowy były uważane za bezwartościowe poluchy i eliminowane z hodowli. Gołąb pocztowy miał latać ale i zachwycać swoim wyglądem. Takie trendy panowały w Kaliszu i na Śląsku. Nasi, kaliscy hodowcy najbardziej spośród gołębi pocztowych cenili sobie ptaki ze Śląska i chętnie je nabywali. Jednym z prekursorów hodowli pocztowych ozdobnych w okolicach Kalisza był Jan Żiółkowski z Koźminka. Swój szczep tworzył na bazie ras Bricoux, Sion i Fabry, które sprowadził ze Śląska oraz na dwóch pocztowych samcach sprowadzonych z Węgier od jednego z czołowych ówczesnych węgierskich hodowców. Były to duże, masywne ptaki z bardzo rozwiniętymi brodawkami nosowymi i ocznymi, ale z dziobami dłuższymi, niż u ptaków ze Śląska. Na ich bazie wyhodował dwie linie: niebieskich grochów i szymli. Później jeszcze linię płowych i czerwonych. Szymle i płowe z tych linii ma do dzisiaj. To właśnie jego czerwone ozdobne w latach 70-tych trafiały na Podkarpacie i posłużyły do wyhodowania tamtejszych czerwonych i żółtych rzeszowskich grubodziobych.
Ostatnio zmieniony przez kgrzelinski 2012-12-30, 15:31, w całości zmieniany 1 raz  

Edek 

Województwo: Dolnośląskie
Wysłany: 2012-12-30, 15:50   

Jednym słowem namieszane. Jaką linie kto wyprowadził po swojemu to taka jest. Nie jest to opisane i wyszczególnione o jednoznacznym fenotypie i cechach gołębi ,zwanych staropolskimi dla ogółu .Wiedzą tylko wtajemniczeni.

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2012-12-30, 16:53   

Edziu, co Cię tak dziwi? To norma w polskim gołębiarstwie. Rasy powstawały w tajemnicy, by nikt się nie dowiedział, co po czym wyciągnięto. Wielokrotnie umierały wraz ze swoimi twórcami, bo ci woleli zabrać swoją wiedzę o nich do grobu niż przekazać ją innym.

Karzełek_Polski 

Ostrzeżeń:
 5/6/9
Wysłany: 2012-12-31, 19:57   

Dzisiaj wybrałem się na wieś do babci.Korzystając z okazij udałem się na przechadzkę,szukać jakiś ciekawych okazów gołębi.Chodziłem już godzinę i...nic.Aż nareszcie ujżałem na gołębniku gołębie.Gdy doszedłem bliżej okazało się że są to staropolskie.Rozmawiałem z hodowcą(miły młody pan.ok 24 lat)hodowlę odziedziczył po dziadku(ma staropolskie i stawaki polskie-I to stawaki wywracające).Nie taka duża hodowla(24 sztuki wszystkiego) ale za to naprawdę wartościowe ptaki.Staropolskie typu sieradzkiego,powiem wam że BOMBA.A najlepsze są kolory;siwe(niebieskie??),żołte z białymi sterówkami,Czarne,białe,szymle,i takie jakby mixy żołtego z siwkami.Uwówiłem się z nim że na wisonę ,,odciągnie''pare młodych dla mnie(ale to dopiero na wiosnę).To teraz tylko czekać aż przyjdzie wiosna.

P.S
Zapomniałem dodać że podobnie jak pan Krzysztof chce stworzyć jeden typ staropolskich

bleki 

Województwo: śląskie
Ostrzeżeń:
 3/6/9
Wysłany: 2012-12-31, 20:39   
   Nr Tel.: 609-655-935

Kolorów tyle że te 24szt to każdy z innej bajki,śledzę twoje wypowiedzi już jakiś czas,moja rada,zdecyduj się na dwie lub trzy rasy,to jeśli chcesz pokazać kiedyś wartościowe ptaki,ja z jedną rasą mam wiele dylematów,ale może Ty masz więcej czasu,chociaż jestem bardzo zawzięty żeby osiągnąć swój cel,więc więcej niż jednej rasy w trzech typach sobie nie wyobrażam,jeśli dalej będziesz wrzucał coś do każdego ciekawego tematu tylko po to żeby w nim zaistnieć to jaki w tym sens,szanujmy siebie i też siebie na wzajem,życzę dalszych udanych przechadzek po wiosce :d

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2012-12-31, 20:50   

Moje staropolskie.Fotki przeważnie z lata, bo aktualnych nie mam.

Odpowiedz do tematu