Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Środa 24 Lipca 2019 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Listonosz polski
Autor Wiadomość
KrysSz 

Województwo: małopolskie
Wysłany: 2019-01-18, 14:29   Listonosz polski

Witam. Czy są tu na forum hodowcy Listonoszy?
Piękna polska rasa.

KrysSz 

Wysłany: 2019-03-02, 01:43   

https://youtu.be/0d_lPR6w_2Y
Moje stadko na lęgi

merx 

Wysłany: 2019-03-02, 22:51   Re: Listonosz polski

KrysSz napisał/a:
Witam. Czy są tu na forum hodowcy Listonoszy?
Piękna polska rasa.
Niewątpliwie piękna rasa.Tak się zastanawiam czy poza małopolską gdzieś jeszcze wystawiana. Mi najbardziej podobają się te w kolorze żółtopłowym oprócz niebieskich najbardziej typowe osobniki.
Potrafi wrócić do domu z odległości dwóch tysięcy kilometrów.Jeśli warunki mu sprzyjają mknie jak pocisk,osiągając nawet 100 kilometrów na godzinę. Stworzenie,które fascynuje wielu ludzi...gołąb pocztowy.

Przemek95 
Miłośnik ptaków

Województwo: Podkarpackie
Wysłany: 2019-03-03, 09:00   
   Nr Tel.: 737655791

Wspaniałe i niespotykane gołębie

Edek 

Województwo: Dolnośląskie
Wysłany: 2019-03-03, 20:22   Listonosz polski

Mi się wydaje że najbardziej wzorcowe ,to niebieskie.

listonosz polski to płochliwy , nie ufny, zaobserwowałem to kiedyś jak je miałem. .

columbus53 

Województwo: Europa środkowa
Wysłany: 2019-03-03, 21:42   LISTONOSZ POLSKI - POUCZAJĄCA LEKCJA HISTORII

ad. Merx – tą starą rasą zaraziłem kolegów z Pomorza Gdańskiego, którzy pomagali mi wyciągnąć listonosze z zapomnienia. Pokazują je też na wystawach. Polecam moje archiwalne artykuły o tej rasie.

http://www-foto-gilarski-pl.manifo.com/artykuly

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Województwo: wielkopolskie
Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2019-03-04, 22:12   
   Nr Tel.: 660803277

Rasa spotykana także na Pomorzu Zachodnim, w Lubuskiem, i na Dolnym Śląsku. Wystawiana od lat m.in. na gorzowskich wystawach.

m.adam 

Województwo: mazowieckie
Wysłany: 2019-03-10, 16:40   
   Nr Tel.: 793026420

Kilka tych gołąbków było na wystawie zoologicznej w Lublinie. Całkiem spore gołębie dużo ciekawsze od kariera. Były nad wyraz żywotne, wiosna idzie! Z chęcią nawiążę współpracę z hodowcami tych gołębi.

merx 

Wysłany: 2019-03-10, 19:41   Re: LISTONOSZ POLSKI - POUCZAJĄCA LEKCJA HISTORII

columbus53 napisał/a:
ad. Merx – tą starą rasą zaraziłem kolegów z Pomorza Gdańskiego, którzy pomagali mi wyciągnąć listonosze z zapomnienia. Pokazują je też na wystawach. Polecam moje archiwalne artykuły o tej rasie.

http://www-foto-gilarski-pl.manifo.com/artykuly

Odnośnie pańskich publikacji w miesięczniku f&f nt. rysia polskiego. Pamiętam swego czasu na jakiejś stronce w necie schemat krzyżowania rysia ze straserem....pamiętam jak przez mgłę że był to schemat zamieszczony do jakiegoś pańskiego artykułu o tej rasie czy się mylę? Kiedyś było to dla mnie nie wiele warte dzisiaj chętnie bym się z tym zapoznał.
Potrafi wrócić do domu z odległości dwóch tysięcy kilometrów.Jeśli warunki mu sprzyjają mknie jak pocisk,osiągając nawet 100 kilometrów na godzinę. Stworzenie,które fascynuje wielu ludzi...gołąb pocztowy.

columbus53 

Wysłany: 2019-03-10, 20:42   sprostowanie

Ad. Merx

Pisałem tak:
Natomiast w numerze 14/1926, „Drobiu Polskiego” M. Trybulski pisze: „Swojego czasu sprowadziłem z Francji tamtejsze gołębie opasowe, a mianowicie couchois i gros-mondainy, które zużyłem przede wszystkim do pracy nad odświeżeniem naszych rysi. W rezultacie otrzymaliśmy materiał zasilony prądami krwi obcej, wyselekcjonowany według naszych wymogów, który przewyższa znacznie wielkością dawny materiał, chowany od wielu lat w bliskim pokrewieństwie.”
Fakt krzyżowania gołębi „koszua” z rysiem ten sam autor potwierdził również w artykule pt: „Francuskie gołębie koszua”(Drób Polski” - 1932) pisząc: „Osobiście przez szereg lat chowałem te gołębie z pomyślnym wynikiem, miałem też świetne mieszańce Koszua z Rysiem; które w następstwie przyczyniły się do zwiększenia wagi Rysi polskich u innych hodowców, którzy korzystali z mych mieszańców”.
pozdrawiam

KrysSz 

Wysłany: 2019-03-11, 20:44   

Plochliwe A przy łączeniu w pary można się nerwicy nabawic.
Ja najbardziej lubię dembiate czyli bardzo cieknie grochy prawie czarne.
Duże gołębie bardzo lotne. Bardzo dostojne. Niestety czasem ciężko plec poznać bo ogólnie spokojne ptaki. Widok gruchajacego listonosza bezcenny.
Ps. Panowie nie zmieniajcie tematu.

merx 

Wysłany: 2019-03-12, 16:29   Re: sprostowanie

columbus53 napisał/a:
Ad. Merx

Pisałem tak:
Natomiast w numerze 14/1926, „Drobiu Polskiego” M. Trybulski pisze: „Swojego czasu sprowadziłem z Francji tamtejsze gołębie opasowe, a mianowicie couchois i gros-mondainy, które zużyłem przede wszystkim do pracy nad odświeżeniem naszych rysi. W rezultacie otrzymaliśmy materiał zasilony prądami krwi obcej, wyselekcjonowany według naszych wymogów, który przewyższa znacznie wielkością dawny materiał, chowany od wielu lat w bliskim pokrewieństwie.”
Fakt krzyżowania gołębi „koszua” z rysiem ten sam autor potwierdził również w artykule pt: „Francuskie gołębie koszua”(Drób Polski” - 1932) pisząc: „Osobiście przez szereg lat chowałem te gołębie z pomyślnym wynikiem, miałem też świetne mieszańce Koszua z Rysiem; które w następstwie przyczyniły się do zwiększenia wagi Rysi polskich u innych hodowców, którzy korzystali z mych mieszańców”.
pozdrawiam
panie Zbigniewie dziękuję.Tą wzmiankę znam, bardzo cenna zresztą. Odnośnie listonosza. Tak sobie myślę ....że bardzo podobną rasą mogącą służyć do odświeżania krwi lub do poszerzenia palety barw jest bagdeta ostrawska. Co koledzy myślą?

Edek 

Województwo: Dolnośląskie
Wysłany: 2019-03-12, 16:55   Listonosz polski

bagdeta ostrawska ma wyrażną żyłę . i myślę że będzie się powielać u listonoszy.

Dość często widywałem listonosze włąśnie z taką wyrażną żyłą, ładne gołębie postawne te listonosze, tylko ta żyła w nich odrażała. Nigdy nie mogłem wywnioskować skąd ta żyła szyjna ,być może akurat po krzyżówce z bagtetami ostrawskimi, o których meryx na pomniałeś. listonosz polski nie powinien mieć żyły.

columbus53 

Wysłany: 2019-03-12, 19:39   listonosz pl.

Bagdeta Ostrawska (EE 0109/CZ.)
Cyt.
Według źródeł czeskich rasa ta powstała z krzyżowania gołębi pocztowych, kariera, bagdety francuskiej, bagdety norymberskiej i mewek.
Jednak ze względu na intensywnie czerwoną brew u bagdety francuskiej i norymberskiej więzy krwi z bagdetą ostrawską wydają się dość wątpliwe. Bardziej prawdopodobne ze względu na niektóre zewnętrzne cechy rasowe jest pokrewieństwo tej rasy z naszym listonoszem, opisanym w f&f nr 2/2000r.
Dawniej wśród naszych listonoszy trafiały się osobniki z żyłą (wamą) oraz żabotem na piersi. Nie jest wykluczone, że nasze listonosze, niegdyś licznie hodowane w Małopolsce trafiły do naszych południowych sąsiadów. Są to jednak tylko przypuszczenia, gdyż brak jest bezpośrednich dowodów na pokrewieństwo tych ras.
Charakterystyczny żabot występujący u bagdety ostrawskiej spotykany jest również wśród współczesnych gołębi pocztowych. Przez długi czas bagdecie ostrawskiej przypisywano zdolności orientacji właściwe gołębiom pocztowym i z tego też powodu mylnie zaliczana była do gołębi pocztowych.” (źródło: „fauna & flora”nr 3/2003-Bagdety (ostrawska, czeska, morawska)

Jeżeli źródła czeskie mówią prawdę to bagdeta ostrawska, oddziedziczyła żabot po mewce.

Ps, od 2005 roku, znam przypadki , gdy hodowcy czescy, wykupywali w Małopolsce i na Podkarpaciu , nietypowe osobniki z żabotem i używali je do krzyżówek z bagdetą ostrawską.
Listonosz polski z całą pewnością wamę i żabot oddziedziczył po swoich dalekich przodkach czyli po bagdetach syryjskich.
pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez columbus53 2019-03-12, 19:40, w całości zmieniany 1 raz  

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Województwo: wielkopolskie
Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2019-03-12, 23:06   
   Nr Tel.: 660803277

Również jestem zdania, że bagdeta ostrawska pochodzi od naszego listonosza, nie odwrotnie. Listonosz jest rasą sporo starszą niż bagdeta ostrawska, której wzorzec został zarejestrowany w roku ( nie pamiętam dokładnie) 1940 lub 41. Odnośnie pochodzenia żabotu u dawnych listonoszy i bagdet ostrawskich akurat od bagdety syryjskiej, mam jednak wątpliwości. Jest kilka ras bagdet syryjskich, a żabot i żyłę spotyka się jedynie u nielicznych osobników jednej z nich. Skąd wiadomo, że to akurat osobniki bagdety syryjskiej z żabotem, posłużyły do wyhodowania listonosza? Czy możemy mieć pewność, że w ogóle w procesie rasotwórczym brały udział gołębie tej rasy? O ile się nie mylę, wiarygodnych źródeł odnośnie pochodzenia listonosza po prostu nie ma, pomijam wydumane "legendy" , doszukujące się wzmianek o tej rasie u księdza Kluka i "dowodzące" jej istnienia już w czasach zygmuntowskich.

Odpowiedz do tematu