Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Środa 01 Października 2014 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Inkubacja jaj kurzych metoda 'na sucho'
Autor Wiadomość
tygrysek75 

Województwo: London
Pomogła: 17 razy
Wysłany: 2012-03-31, 00:33   Inkubacja jaj kurzych metoda 'na sucho'

Poniewaz metoda ‘na sucho’ jest malo znana w Polsce,pragne się podzielic moim doswiadczeniem i jak się z tym zetknelam.Tu można znalezc literature na ten temat.Zaczelo się od tego ze przy mojej 2 inkubacji mialam problem z wylegiem kurczaczkow.Wylegly się 2 i oba mialy jakis problem.Udalo mi się je doprowadzic do zdrowia i do wieku doroslosci.Inkubowalam wtedy tak jak to podaje wiekszosc zrodel-przez caly okres 50% a przez ostatnie 3 dni 75% U jednego z kurczakow palec był wygiety w druga stone(na szczescie był to 5 palec u rasy Salmon Faverolles którego nie uzywaja by dobrze chodzic,drugiemu kurczakowi przez pierwsze 3 dni musialam przemywac oczy bo caly czas mu się sklejaly,w koncu nawet zakroplilam mu krople do oczu(tzw. na zmeczone oczy)Pomoglo i doszedl do siebie.Reszta jajek mi się nie wylegla-były kurczaczki ale się utopily-były gotowe do wylegu a jednak nie udalo im się nawet przebic skorupki.
Wrocmy jednak do tematu.Wspolczesne inkubatory sa bardzo dobre do utopienia kurczakow w jajkach.Jajka w ciagu inkubacji musza stracic od 11% do 14% swojej wagi,tzn czesc wody musi wyparowac z jajka by kurczak miał miejsce gdzie rosnac i obrocic się do wylegu(chodzi o rosciecie skorupki). Tam gdzie wiekszosc ludzi popelnia blad to dodajemy wode zbyt często ,za duzo tak ze proces parowania jest zwolniony lub calkowicie zatrzymany.Powoduje to ze kurczak rosnie za duzy w srodku jaja.Kurczak przebija się przez skorupke i pozniej nic już się nie dzieje,albo wcale się nie przebija,przerywajac wewnetrzna membrane napotyka wode powodujaca jego utoniecie.
Należy zwrocic uwage przede wszystkim by temperatura była jak najblizsza idealnej,dlatego tak wazne jest żeby inkubator stal w pomieszczeniu gdzie nie ma zbyt duzych wahan temperatury(nie wiecej jak 10C)
Jajka które wybieramy do inkubacji nie mogą być ani za duze ani za male tzn w zaleznosci od rasy rozmiar przecietny dla danej rasy.Jajka trzeba tez sprawdzic czy nie sa pekniete,maja odpowiedni ksztalt ,skorupka dobrej jakosci.Ptaki od których chcemy inkubowac jajka musza być zdrowe i wlasciwie odzywiane i regularnie odrobaczane.Jajka zbieramy tak często jak to tylko możliwe,jeżeli przechowujemy to w pomieszczeniu o wilgotnosci 40-50% i temperaturze ponizej 20C,jajka przechowujemy maksymalnie do 10 dni.
Wrocmy jednak do inkubacji.Inkubator należy wlaczyc 48h przed rozpoczeciem inkubacji po to by wyregulowac temperature.Taraz zajmimy się pomieszczeniem gdzie ma stac inkubator sprawdzmy jaka jest wilgotnosc w pomieszczeniu,najlepiel by było to pomiedzy 50-75% jednak im blizej 50% tem lepiej.Jezeli wilgotnosc w pomieszczeniu spadnie do 40% nie należy się tym zbytnio przejmowac ponieważ jajka w inkubatorze oddawaly wilgoc w srodku.Wyzsza wilgotnosc jest o wiele gorsza niż nizsza.Tak na marginesie wszystkie otwory wentylacyjne w inkubatorze powinny być otwarte.
Po 48h gdy temperatura jest ustawiona inkubator jest gotowy na przyjecie jajeczek i najlepiej po wlozeniu jajek nie otwierac inkubatora przez 7 dni.Po 7 dniach należy przeswietlic jajka i odrzucic te w których zarodek się nie rozwija.Nalezy się z jajkami obchodzic bardzo delikatnie by nie uszkodzic zarodkow ponieważ so bardzo delikatne w tej fazie rozwoju.Przy okazji przeswietlania można sprawdzic jaka jest wilgotnosc w srodku,jeżeli jest nizsza niż 25% należy dodac 1-2 lyzeczki od herbaty wody do pojemnika. 14 dnia ponownie przeswietlamy jajka,należy zwrocic uwage na bardzo ciemna mase w srodku jajka i mala przejzysta czesc na koncu jajka(grubsza strona)to jest komora powietrzna.To jest miejce w którym kurczak będzie przebijal się by zaczerpnac po raz pierwszy powietrze.Gdy inkubujemy tradycyjna metoda ze zbyt duza wilgotnoscia kurczak może się natknac na zbyt duza ilosc plynu i utonie zanim przebije się przez skorupke.Ta czesc jajka należy ogladac berdzo uwaznie jeżeli jest za mala należy zwiekszyc wilgotnosc jeżeli jest zbyt duza zmniniejszyc.Po przeswietleniu wkladamy jajka do inkubatora i zapominamy o nich az do dnia 18.18 dnia sprawdzamy wilgotnosc w srodku i dazymy do 65%.Jajka ukladamy blisko jedno przy drugim.Od tego momentu nie otwieramy już inkubatora.Za kazdym razem gdy otwieramy inkubator wypuszczmy wilgotne i wpuszczamy suche powietrze co powoduje ze kurczaki przyklejaja się do membrany w jajku.Jezeli zachodzi potrzeba można zakryc niektóre otwory wentylacyjne by utrzymac wilgotnosc.Przy zaparowanym okienku należy delikatnie odslonic by troszke się przewietrzylo i można było widziec co się dzieje w srodku.23 dnia kurczaki będą gotowe do wyciagniecia z inkubatora i przeniesienia do odchowalnika.
Kilka ostatnich uwag;klimat odgrywa wazna role przy tej metodzie inkubacji i być może tam gdzie mieszkacie będziecie musieli troszke dostosowac ta metode.Swietnie się to sprawdza przy wylegu kurczat,perliczek,indykow i przepiorek. Inkubacja jest procesem którego trzeba się nauczyc,czasto na swoich bledach,nie należy się zrazac czy zniechecac ale szukac przyczyn niepowodzenia.Zanim zaczniesz inkubowac ta metoda jajka na których ci zalezy sprobuj na takich które nie maja dla ciebie wielkiego znaczenia.Z kazda inkubacja zdobywamy cenne doswiadczenie i uczymy się wiele.
Może ktos skorzysta z tej metody i podzieli się swoimi sukcesami bądź niepowodzeniem wlasnie w tym watku.Jezeli ktos ma jakies pytania co do tej metody chetnie odpowiem i podziele się swoim doswiadczeniem.

liliputka 

Województwo: lubelskie
Pomogła: 1 raz
Wysłany: 2012-03-31, 07:49   

tygrysek75-nie ma nic wspomnianego o obracaniu jajek...piszesz że
tygrysek75 napisał/a:
najlepiej po wlozeniu jajek nie otwierac inkubatora przez 7 dni
8) póżniej w Twoim poście tez nie ma mowy o obracaniu...
kolejne pytanie do Ciebie-czy stosujesz tą metodę ? jaki jest mniej więcej procent wylęgu? pytam bo u mnie kolejna klapa -a mam kolejny zestaw jajek do inkubacji...być może spróbuję Twojej metody

JulianG 
Kamyk

Województwo: łódzkie
Wysłany: 2012-03-31, 08:28   
   Nr Tel.: 500336400

Brawo,brawo,brawo. Nic tylko wydrukować i oprawić w ramkę.Gdyby jeszcze operatorzy mogli niektóre słowa i zdania wytłuścić, byłoby super.
Piszesz,że:
Cytat:
Wspolczesne inkubatory sa bardzo dobre do utopienia kurczakow w jajkach.
To nie inkubatory topią jajka lecz brak wiedzy u inkubujących. Niektórzy z uporem maniaka starają się osiągnąć wilgotność 70% .
Chciałbym zwrócić uwagę na jeszcze jeden problem. Inkubator nie może stać w pomieszczeniu w którym jest zimno.Zimnie powietrze to suche powietrze. Zimne powietrze nie może utrzymać dużo pary wodnej,ogrzewając zimne powietrze osiągamy bardzo małą wilgotność. Także przez częste zaglądanie do inkubatora ,przewracanie jaj kilka razy dziennie zmniejszamy wilgotność.
Zwracam uwagę po raz kolejny,że kurzych jaj się nie wietrzy ,dlatego jeżeli mamy w inkubatorze tackę do rotacji jaj, inkubator podczas całego cyklu inkubacji byłby otworzony 2-3 razy.
W pomieszczeniu w którym aktualnie jestem wilgotność wynosi 50% czyli tyle ile powinno być w inkubatorze. W takiej sytuacji nie ma potrzeby wlewania wody do inkubatora czyli inkubowanie na sucho.
Wszyscy Ci którzy chcieliby inkubować "na sucho" powinni bardzo uważnie przeczytać to co napisała tygrysek75. Z mojego postu proszę zapamiętać tylko to,że zimne powietrze to suche powietrze oraz,że jaj kurzych się nie wietrzy.
P.S
Obracać jajka trzeba,dlatego ważne jest aby inkubator był wyposażony w tackę do rotacji jaj. (wydatek ok 40 zł)Wtedy obracamy jaja bez otwierania inkubatora,w konsekwencji nie zmieniamy wilgotności podczas rotacji.
Ostatnio zmieniony przez JulianG 2012-03-31, 08:33, w całości zmieniany 1 raz  

liliputka 

Wysłany: 2012-03-31, 09:07   

JulianG napisał/a:
ważne jest aby inkubator był wyposażony w tackę do rotacji jaj.

patrzyłam różne oferty to zazwyczaj tacki są dedykowane już jakimś inkubatorom-wiadomo kształt,profil...czy w takim razie jeśli inkubator tacki nie ma i w grę wchodzi ręczne obracanie jajek-to jestem na przegranej pozycji ? mam taki inkubator -może dało by się zrobić tackę -samoróbkę...

tygrysek75 

Wysłany: 2012-03-31, 09:17   

liliputka, Zakladam ze jest automatyczna tacka do obracania jaj,jezeli jej nie ma trzeba sie liczyc ze straty beda
JulianG, Niestety wciaz wiele zrodel podaje ze inkubacja powinna byc przy 70% nawet instrukcje do inkubatorow.Wydaje mi sie ze wiele firm produkujacych inkubatory nie ma bladego pojecia na temat inkubacji.W kazdej insrukcji gdy kupujemy inkubator pisze ze nie moze to byc zimne pomieszczenie i gdzie za duze wahania temperatury czyli odpadaja miejsca przy oknie,nieogrzewanw budynki zima,kurniki(bo niektorzy probuja to tez czasem)Pomieszczenie tez musi byc w miare czyste.Co do wilgotnosci powietrza to u nas zima jest bardziej wilgotna niz latem.
liliputka napisał/a:
-czy stosujesz tą metodę ? jaki jest mniej więcej procent wylęgu?
Tak stosuje ,napisalam to chyba na poczatku.W tym roku dozucilam do jaj ktore otrzymalam przez poczte(okres przewwigilijny)4 jajka od moich kurek.Od moich kurek 2 jajka byly czyste(niezaplodnione) i z 2 wylegly sie kurczaki.Zjaj ktore dostalam poczta wiekszosc przyszla w stanie nie nadajacym sie do inkubacji z powodu ruchomej komory powietrza i zoltka przerobionego na kogel mogel.Z 18 przyslanych jajek wylegly sie 3 kurczaki i 3 ktore mogly sie wylegnac padly na ok 1-3 dni przed wylegiem.Moj inkubator nie ma tacki do obracania wiec ja musielam robic to recznie mino tego moje jajka wylegly sie bez zadnego problemu.Moge ci polecic ta metode ale musisz pamietac ze jest wiele czynnikow nieudanej inkubacji i sama musisz przeanalizowac czy to wina techniki,jaj,zywienia kur,materialu genetycznego,przechowywania czy uszkodzen mechanicznych.Nie zrazaj sie i probuj dalej nie ma nic fajniejszego gdy slyszysz kurczaki ktore zaczynaja cwierkac przed wylegiem i obserwacja jak walcza zeby wydostac sie ze skorupki:)

JulianG 
Kamyk

Województwo: łódzkie
Wysłany: 2012-03-31, 09:29   
   Nr Tel.: 500336400

liliputka Tacka do rotacji jaj nie gwarantuje udanych lęgów. Powodzenie w inkubacji zależy od wielu czynników.Bez badań nikt nie jest w stanie stwierdzić przyczyn niepowodzeń.Tacka tylko ułatwia życie,Natomiast nie otwieranie inkubatora powoduje stabilizację warunków.
Czy można zainstalować tackę w inkubatorze??Prawdopodobnie tak jeżeli zakupisz taką lub podobną za 42 zł. Pod warunkiem,że tacka się w inkubatorze zmieści.
http://www.hodowlany.pl/i..._PULSOR_70.html
Można także zainstalować coś takiego. Jednak potrzeba w tym przypadku dużo miejsca w inkubatorze. Rozwiązanie z tą tacką adresowane jest dla tych którzy samodzielnie budują inkubator.
http://allegro.pl/tace-do...2234831879.html
Tygrysek ja nic nie mówiłem ani o zimie ani o lecie. Ja mówiłem o zimnym powietrzu które wbrew ogólnemu mniemaniu jest suche. Odnosiło się to do tych którzy inkubują w garażach i nie mogą osiągnąć wilgotności.Kiedy zimne powietrze zostanie ogrzane w inkubatorze staje się bardzo suche.
Ostatnio zmieniony przez JulianG 2012-03-31, 09:40, w całości zmieniany 1 raz  

liliputka 

Wysłany: 2012-03-31, 09:43   

tygrysek75 napisał/a:
nie ma nic fajniejszego gdy slyszysz kurczaki ktore zaczynaja cwierkac przed wylegiem i obserwacja jak walcza zeby wydostac sie ze skorupki:)

tylko to mnie motywuje, ;)

daniello 

Województwo: mazowieckie
Wysłany: 2012-03-31, 13:03   

Podobno lepiej na sucho..... ja przestrzegałem przez cały okres wszystkich uwag dotyczących wilgoci i temperatury. Teraz zostały mi trzy dni i mam 68% wilgotności i jak prześwietlam to w komorze tak przy jednym brzegu coś drga jak potrząsne, jak galareta to czy to te ryzyko utopienia???

badyl221 

Województwo: opolskie
Wysłany: 2012-03-31, 21:59   

8) 8) 8) 8) 8) jajek kurzych się nie wietrzy 8) 8) a kura to przyklejona i głodzona przez 21 dni, u mnie schodziła codziennie i wylęg super także zaleca się codzienne zaglądanie do inkubatora czerpmy wiedzie z natury, miałem wyziębione jaja czyli takie ful przewietrzone w 21 dniu i tez się wyległy choć wydaje się to niemożliwe

emem 
Marek

Województwo: Wermlandia
Wysłany: 2012-04-01, 00:06   

Mam podobne zdanie jak badyl. Wysiadująca kura nie jest przecież przyklejona do jajek, a skoro inkubator ma zastępować kwokę, to powinien być do niej jak najbardziej podobny (niekoniecznie fizycznie). Zresztą są inkubatory z funkcją schładzania – nie bez powodu. Tylko czekać, aż pojawia się w nich głośniki z muzyką albo z odgłosami gdaczącej kury :)

Ale do rzeczy. tygrysek75, nie jestem pewien, czy dobrze zrozumiałem, na czym polega metoda „na sucho”, ale zrozumiałem tak:
Jeżeli wilgotność w pomieszczeniu (w którym stoi inkubator) zawiera się w przedziale 40-75% (najlepiej ok.50%) – wtedy w inkubatorze nie potrzeba wody. Kanały wentylacyjne powinny być przy tym maksymalnie otwarte. Niepokój powinna budzić dopiero wilgotność poniżej 25% i wtedy należy interweniować (poprzez dolanie do inkubatora wody). Od osiemnastego dnia wilgotność 65%.

Podsumowując: metoda „na sucho” zaleca wilgotność ok. 50% i 65% przez ostatnie trzy dni – przecież to są zwyczajne parametry inkubacji. Jedyna może różnica polega na źródle wilgotności – zazwyczaj jest ono umiejscowione we wnętrzu inkubatora, a przy „suchej metodzie” wilgotność pochodzi z zewnątrz (i dlatego kanały wentylacyjne musza być otwarte).

Jeśli inkubuję przy wilgotności 45% i 65% - czy to znaczy, ze stosuje metodę „na sucho”?

tygrysek75 

Wysłany: 2012-04-01, 00:18   

Jezeli nie wstawiasz wody do inkubatora do 18 dnia to inkubujesz na sucho.Zrozumiales wszystko bardzo dobrze.Wiele osob zwlaszcza poczatkujacych probuje ciagle podnosic wilgotnosc do 7o% tak jak juz wspomnial to Julian co jest bardzo szkodliwe dla wylegu jaj kurzych i innych ptakow ladowych.Dla mnie osobiscie 45%wilgotnosci do 18 dnia to wciaz za duzo,ale jezeli masz swietne rezultaty legowe i nic nie da sie poprawic to mysle zebys wciaz robil wszystko dokladnie jak to robiles do tej pory.

emem 
Marek

Wysłany: 2012-04-01, 00:32   

Wode mam od poczatku inkubacji i to z grzalka - w przeciwnym razie mialbym moze 10 - 15% wilgotnosci (bo w pomieszczeniu mam okolo 15-20%).
A rezultaty... na razie nienajgorsze, ale tez i inkubacji wiele nie bylo, bo... jedna :)

emem 
Marek

Wysłany: 2012-04-01, 13:07   

Jednak wnioski wyciągnięte z obserwacji najlepszego „inkubatora” do jaj kurzych, czyli kwoki wyraźnie dowodzą, ze jaja są schładzane

gotlieb1957 

Województwo: kujawsko-pomorskie
Wysłany: 2012-04-01, 15:57   

Wszystko zależy od posiadanego inkubatora i tego gdzie jest umieszczony,w moim przypadku przy zaawansowanym termoobiegu brak naczynia z wodą,co mi się zdarzyło przynosi opłakane skutki,tylko 3 razy w procesie inkubacji otwieram inkubator,a opierając się na sprawdzonych niemieckich wzorach środek komory lęgowej jest wyłożony płyciną dębową,a wilotnośc jest utrzymana na jednakowym poziomie przez cały proces inkubacji,wylęg zalwży tylko od sprawności koguta i niezawodności sterowników

emem 
Marek

Wysłany: 2012-04-01, 23:37   

gotlieb1957, jaką utrzymujesz wilgotność?

Odpowiedz do tematu