Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Czym karmic gęsi?
Autor Wiadomość
seba 


Województwo: slaskie
Dołączył: 16 Lip 2007
Posty: 7
Wysłany: 2007-08-27, 14:17   Czym karmic gęsi?

Witam tak jak w temacie czym karmić gęsi?
 
 
wanted 
wanted



Województwo: pomorskie
Pomógł: 34 razy
Wiek: 50
Dołączył: 20 Lip 2006
Posty: 1773
Skąd: Nowa Wieś Lęborska
Ostrzeżeń:
 9/6/9
Wysłany: 2007-08-27, 19:40   

seba, jakie gęsi bo to też ma znaczenie.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
www.aviornis.com.pl
 
 
 
seba 


Województwo: slaskie
Dołączył: 16 Lip 2007
Posty: 7
Wysłany: 2007-08-28, 09:35   

Mój ojciec kupił parę dni temu gęsi na targowisku, wydaje mi sie ze to są normalne gęsi białe płacił za sztukę 15zł.
 
 
darekmakowski6 


Województwo: Opolskie
Wiek: 35
Dołączył: 20 Lis 2008
Posty: 16
Skąd: Rudziczka
Wysłany: 2008-12-18, 21:08   
   Nr Tel.: 609232592


Gęsiom w perwszych dniach zycia należ zadbać aby miały sucho podawać świeżą wodę oraz czyścić pojemniki na karmę ponieważ resztki moą kwaśnieć i to może zaszkodzić gęsiom. Można podawać im ser biały pokruszony albo jajko ugotowane i drobno pokrojone. Albo można kupić paszę specjalną dla gesi. Można podawać im tartą marchewkę ponieważ ją lubią.
 
 
kiwi 



Województwo: Mazowiecke
Dołączyła: 23 Cze 2009
Posty: 23
Wysłany: 2009-06-23, 12:41   

A czy starszym gęsiom można dawać gotowane ziemniaki ze śrutą???
 
 
piotrs 



Województwo: wielkopolskie
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 47
Wysłany: 2009-06-23, 15:06   

Oczywiście że tak, ale jest to pasza bardzo tucząca i gęsi będą tłuste.Zielonka w okresie letnim a ziarno i ziemniaki w okresie zimowym i OK.
 
 
kiwi 



Województwo: Mazowiecke
Dołączyła: 23 Cze 2009
Posty: 23
Wysłany: 2009-06-23, 17:42   

To zanczy, że teraz mam dawać zielenine, warzywa, owoce, a w zime ziarno itp.? ( Jakby co to gęsi nie są do uboju)
 
 
piotrs 



Województwo: wielkopolskie
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 47
Wysłany: 2009-06-23, 18:17   

Właśnie tak, zgodnie z naturą w lecie zielenina gł. trawy z małym dodatkiem pasz tzw treściwych (zboża, gotowe mieszanki) a w zimie odwrotnie żeby je grzało od środka:),ziarno (np. kukurydza,pszenica,owies).
A jakie to gęsi są?
Ostatnio zmieniony przez piotrs 2009-06-23, 18:19, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
kiwi 



Województwo: Mazowiecke
Dołączyła: 23 Cze 2009
Posty: 23
Wysłany: 2009-06-23, 19:52   

Ale mam dawać zboża np. co 2 dzień czy codziennie, ale w mniejszych ilościach? I ile ziarna na 2 gaski? ( Nie wiem w przyblizeniu szklanka czy coś ;) )I czy pszenica może być skiełkowana?Jeszcze nie wiem jakie to gęsi, bo jadę po nie dopiero w czwartek...Szczerze mówiąc nigdy nie miałam styczności z tymi zwierzętami więc jestem w tym zielona...;)
Ostatnio zmieniony przez kiwi 2009-06-23, 19:54, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
piotrs 



Województwo: wielkopolskie
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 47
Wysłany: 2009-06-23, 20:23   

Zapotrzebowanie bytowe gęsi o masie ciała 3-3,5 kg to około 100 g jęczmienia na dzień. Pszenica może być skiełkowana ma więcej vit. zalecana w okresie nieśności.Gęś jeżeli będzie miała wybór sama sobie będzie pobierać to co będzie chciała i już:).
 
 
kiwi 



Województwo: Mazowiecke
Dołączyła: 23 Cze 2009
Posty: 23
Wysłany: 2009-06-23, 21:09   

Jeszcze trochę pomęczę...Czyli gęsi podaje się: Warzywa i owoce, zielonki, śrutę, zboża, ziemniaki, makaron, ryż, kasze...A i czy ziemniaki mogą być młode czy musza być stare?
 
 
piotrs 



Województwo: wielkopolskie
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 47
Wysłany: 2009-06-23, 21:53   

Dobrze było by na początek poczytać choć trochę to forum , dużo CIEKAWYCH rzeczy można się dowiedzieć.
Ziemniaki raczej gotowane,wiek ziemniaka nie ma znaczenia.
Ostatnio zmieniony przez piotrs 2009-06-23, 21:57, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Piotr_Wisienka 
młodszy ornitolog :)



Województwo: Wielkopolskie
Wiek: 39
Dołączył: 13 Maj 2009
Posty: 69
Skąd: Krotoszyn
Wysłany: 2009-06-23, 22:10   

witam

widzę ze temat wrze, dodam cos i ja. Po pierwsze w pierwszych tygodniach życia dawać gąską paszę, najlepiej dla kór (DK) lub dedykowana gąską. Poniewaz mamy lato, więc warto dawac siekana zieleninę. Urwac gdzies trawki i pokroic nozem aby mogły spozyć. Tak jak pisali mozna natrzeć marchwewki, ale na kilka sztuk to powiecmy połowa jednej sztuki na dzien będzie dobrobytem dla tych ptaków. Zieleniana i pasza wystarcza.
Moje gaski za mlodu dostaja też chrupki kukurydziane, przepadaja za nimi :) ale to taki rarytas uczacy je podchodzić do ręki itp :)
ważne aby gąski miały świżą wodę, i jak sie dostanie w nia pasza odrazu wymienić, pasza tam kisnieje i ją zakwasza, co może prowadzić do chorób wątroby, śmierci.
Ważne aby gąski miały miejsce suche i ciepłe na początku bez przeciągów.
Jak są cieple dni mozna je spokojnie spasać samodzielnie w wolierze zewnetrznej, ochoczo będa skubaly trawkę. ważne aby nie robić tego rano i wieczorem bowiem jest rosa, i może to im zadszkodzić, przewaić itp, jesli wypasamy w południe dac miejsce z cieniem, i duzooo wody. :) Gąski się całe w niej zmoczą, bedą czyścić piórka i na słonku wyschną, dla tego najlepiej wykładać je w słoneczne dni. Gąski nie sa trudne w utzrymaniu juz jako 3 tygodniówki u mnie pływają na stawku, i nie musze sie nimi szczególnie martwić.

Gdy będa starsze dać im tylko miejsce osłaniające je od wiatru na zimę, duzy zielony wybieg aby ochoczo skubały trawkę i zima ziarna ( owsa ) ziemniaki z paszą lub otrębami, ale oszczednie bo lubią się zapasać, można marchew .

Gęsi mozna wypasać za młodu bez pgrodzenia, zawsze trzymają się stadem, aby pilnowac by nigdzie za daleko nie odeszły :)
_________________
Kiedy się kaczka pleszcze - na pewno będą deszcze
Przyjdzie święta Weronika - znisie jajo kaczka dzika
Tam gdzie się znajduje gniazdo bociana, podczas burzy piorun nie uderzy
 
 
 
kiwi 



Województwo: Mazowiecke
Dołączyła: 23 Cze 2009
Posty: 23
Wysłany: 2009-06-24, 09:10   

piotrs napisał/a:
Dobrze było by na początek poczytać choć trochę to forum , dużo CIEKAWYCH rzeczy można się dowiedzieć.
Ziemniaki raczej gotowane,wiek ziemniaka nie ma znaczenia.


Czytałam, ale dużo nie znalazłam o gęsiach...Bardzo Dziękuję za odpowiedzi. ;)
 
 
kiwi 



Województwo: Mazowiecke
Dołączyła: 23 Cze 2009
Posty: 23
Wysłany: 2009-06-26, 12:39   

A czy młodym gęsiom( Kaczogęsiom) i kaczkom daje się jedzenia do woli? Że ile chcą? Czy są jakieś granice? ....Bo moje jedża non stpo i nie wiem czy im dac czy nie...( Karmię je ziemniakami zmieszanymi z płatkami owsianymi, granuletem dla drobiu, i śrutą, dziś dostały jeszcze utartą marchew i posiekaną natkę marchwi)
Nie wiem ile one mają: Zdjęcie

Obraz 024.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 678 raz(y) 110,23 KB

Obraz 025.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 650 raz(y) 117,51 KB

Ostatnio zmieniony przez kiwi 2009-06-26, 12:43, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,26 sekundy. Zapytań do SQL: 14