Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Moje pierwsze doświadczenia z inkubacji kurcząt
Autor Wiadomość
leszek2604 


Województwo: lubuskie
Pomógł: 1 raz
Wiek: 65
Dołączył: 14 Lut 2007
Posty: 8
Skąd: Bytom Odrzański
Wysłany: 2007-09-05, 13:01   Moje pierwsze doświadczenia z inkubacji kurcząt

Muszę powiedzieć, że jwstem bardzo zadowolony z zakupu sterownika od naszego kolegi "studenttomek"

temperatura waha mi się +- 0,2stopnia
wilgotność +- 2%
obracanie jajek automatyczne

Mam jedynie jeszcze pewien dylemat z osiąganiem wilgotności na poziomie 70%.
To znaczy grzałka która podgrzewa wodę w kuwecie działa świetnie wraz z grzałką główną (spiralą) utrzymując temp. (37,7st.) i wilgotność do poziomu ok. 65%.

Jeżeli zadam na sterowniku poziom wilgotności 70-75% to obserwuję że wzrasta wilgotność ale temperatura również do ok. 38,2st. mimo że gł. grzałka jest cały czas wyłączona. Czyli sama temp. wody w kuwecie podnosi mi temp. w inkubatorze.

Pomogło mi takie działanie . Zwiększyłem pow. otworów wylotowych do ok. 6-7 cm/kw. i temp. wrtóciła do normy tj. 37,7st. a wilgotność z trudem osiąga 65%.

Myślę że jednym z rozwiązań w celu zwiększenia wilgotności (bez podnoszenia temp. wody w kuwecie jest zwiększenie pow. parowania . Chcę to zrealizować poprzez włożenie do kuwety takich podłużnych kratownic z tworzywa i pokryć je watą lub ligniną. Woda będzie wsiąkać w materiał nad jej powierzchnią i powinna być większa wilgotność.

Albo zastosowanie dodatkowego wentylatorka nad powierzchnią wody?

Myślę że już wiem dlaczego trudno mi osiągnąć wilgotność rzędu 70%.
Zastosowałem (może niepotrzebnie) wietrzenie ciągłe i kubatora poprzez regulowane rozety-kratki went. mniej intensywne podczas inkubacji i bardziej intensywne podczas klucia.
Docelowo chyba wykorzystam sterownik, który ma opcje sterowania cykli oracz czasy działani wentylatorka do przewietrzania.

Ale mimo wszystko jestem bardzo azdowolony z wyników mojej pierwszej inkubacji


Chcę z przyjemnością poinformować ,że moje pierwsza inkubacja jest już prawie zakończona (jeszcze tylko 12 jajek w inkubatorze).

A teraz podzielę się wynikami mojej pierwszej inkubacji.

do inkubatora włożyłem 120szt jajek różnych kurek tzw, domowych jajeczka dostałem od zaprzyjaźnionych osób z tzw. wiosek. Oprócz tego włożyłem 12 szt, jajeczek przepiórki japońskiej kupione na Allegro.

Po 7 dniach inkubacji i prześwietleniu odrzuciłem 12 szt jajek niezalężonych.
Po 16 dniach inkubacji odrzuciłem jeszcze 10szt.

po 18 dniach inkubacji w warunkach:
temp: 37,7st.C ;
wilgotnść 55% ;
obracanie jajek automatyczne co 4 godz./dobę ;
wietrzenie ciągłe inkubatora-regulowane rozetkami, przeszedłem do fazy klucia.

Warunki klucia jakie zastosowałem to:
temp. 37,5
wilgotność 60-64%
wyłączone obracanie jajek
intensywne ciągłe wietrzenie regulowane rozetkami

W 18-19 dzień wykluło mi się 6szt.przepiórek japońskich
Od 20 dnia zaczęły się kluć kurczaczki . Do tej chwili jak piszę wykluło się 88szt.

Podsumuję.

120szt. jajek kur.
-18szt. odrzucone po prześwietleniu
-2szt. nie mogły się wykluć ze skorupy mimo że były całkowicie rozwinięte i wydziobały dzuirkę

Poproszę o opinię odnośnie tego lęgu na przykładzie waszych doświadczeń.

































Zapraszam do mojej prywatnej galerii

http://www.forum.woliera....php?user_id=745

Poniżej podaję też link do albumu w którym umieściłem sporo fotek kurczaczków i samego inkubatora:

http://leszek2604.fotosik.pl/albumy/262964.html
Ostatnio zmieniony przez leszek2604 2007-09-05, 13:48, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
karei 


Województwo: dolnoslaskie
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Kwi 2007
Posty: 174
Wysłany: 2007-09-05, 19:17   

Wg mnie to twój leg przebiegł rewelacyjnie tylko gratulować pomysłu :d
 
 
 
studenttomek 


Województwo: dolnośląskie
Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 21
Wysłany: 2007-09-05, 19:45   

Ja też gratuluje i ciesze się że wszystko poszło pomyślnie.

Widzę że trochę pracy Pan miał, ale efekt i REZULTATY są warte poświęconej pracy! :) Galeria bardzo ciekawa, w końcu zobaczyłem jak wygląda Pana inkubator "na żywo". Po informacjach które Pan tu umieścił, wnioskuję że więcej kolegów z forum spróbuje teraz własnych sił przy budowie inkubatora(całkowicie automatycznego)...
Ja osobiście przerobie układ do obracania jajek - szuflady z rolkami wyszły bardzo elegancko.

Producenci inkubatorów Heka.. i Fest... czeka nieuniknione bankructwo :diabel::

Pozdrawiam
 
 
 
majawn 
Loża zasłużonych



Województwo: mazowieckie
Pomogła: 7 razy
Wiek: 55
Dołączyła: 22 Cze 2006
Posty: 836
Skąd: Gm. Jastrząb
Wysłany: 2007-09-05, 21:10   

brawo! gratulacje dla dla Ciebie i dla studenttomka!
Maja
_________________
Shepherds Green
 
 
Kamil Kowalski 
Loża zasłużonych
Założyciel Forum!



Województwo: Małopolska
Pomógł: 7 razy
Wiek: 38
Dołączył: 08 Cze 2006
Posty: 1831
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-09-05, 21:23   

8) Pełen podziw 8) Majsterkowicz pierwsza klasa! Pomysł na projekt to Pana dzieło czy ktoś pomagał?

Świetna robota!
_________________



>> Phelsuma - Hodowala Phelsum >> Solary - Systemy solarne >> Spis Hodowców >> Koszulki dla Hodowców >> Darmowe Książki
 
 
leszek2604 


Województwo: lubuskie
Pomógł: 1 raz
Wiek: 65
Dołączył: 14 Lut 2007
Posty: 8
Skąd: Bytom Odrzański
Wysłany: 2007-09-06, 08:19   

Kamil Kowalski napisał/a:
8) Pełen podziw 8) Majsterkowicz pierwsza klasa! Pomysł na projekt to Pana dzieło czy ktoś pomagał?

Świetna robota!


Wiatm

Dziękuję za miłe słowa.

Tak. Cały projekt jest mojego pomysłu. Starałem się wykonać ten prototyp jak najmniejszym kosztem i w warunkah domowych. Czyli w myśl zasady "jak się niema co się lubi , to się lubi cos ię ma"

Ale już teraz widzę kilka elementów wymagających poprawy. Przede wszystkim trzeba wykonać ukłąd przewietrzania automatycznego aby wykorzystać opcję sterownika. Regulacja rozetkami powoduje że trzeba je korygować w zależności od temp. zewn. itp.
Również rozwiązanie ciągłego przewietrzania ma swoje wady tzn. nie mogłem osiągnąć poziomu wilgotności większej niż 65%. Po prostu przyciągłym przewietrzaniu wilgoć jest usuwana przez otwory wylotowe rozetki na zewnątrz inkubatora.

Myślę że trzeba wykorzystać sterownik i zainstalować dodatkowy wentylator wyciągowy który w zadanych cyklach będzie przewietrzał inkubator. Bo przy zamkniętych otworach w rozetkach wilgotność można uzyskać na dowolnym poziomie.
 
 
 
peter_spider 
Piotrek


Województwo: Lubelskie
Wiek: 31
Dołączył: 21 Paź 2007
Posty: 12
Skąd: Wólka Czernięcińska
Wysłany: 2008-03-17, 21:23   
   Nr Tel.: 784688669


koledzy, można do inkubatora zastosowac ultradźwiękowy nawilżacz powitrza? nie zaszkodzi to kurczakom?
 
 
 
foxhubert 
REDAKCJA FORUM



Województwo: dolnyslask
Pomógł: 9 razy
Wiek: 42
Dołączył: 26 Lip 2009
Posty: 175
Wysłany: 2009-07-31, 23:15   
   Skype: hubert.szymanksi.


Moim zdaniem można sam szykuje sie do budowy inkubatora i w modelach za 2tys montowane są cytuje "dyfuzor ultradźwiękowy" a dokładnie to samo co generator mgły (ultradźwiękowy nawilżacz) który mozna znlesc w serwisach aukcyjnych za 19zł sam ma zamiar cos takiego zastoswac. Bedzie on podłaczony do higrostatu.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 11