Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Środa 12 Sierpnia 2020 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Wiejskie mleko.
Autor Wiadomość
docia 
MODERATOR

Województwo: Irlandia-Mayo
Pomogła: 9 razy
Wysłany: 2012-08-12, 19:14   Wiejskie mleko.

Mam pytanie do osob posiadajacych mleczne krowy.
Dlaczego kupione mleko prosto od krowy nie kwasnieje tylko robi sie smirdzace ?
Dlaczego smietana zebrana z mleka na drugi dzien robi sie gorzka?

polikarp89 

Województwo: podkarpackie
Wysłany: 2012-08-12, 19:43   

docia, Proponuję zmienić dostawcę mleka, gdyż takie przypadki nie powinny mieć miejsca. :)

docia 
MODERATOR

Wysłany: 2012-08-12, 20:13   

polikarp89, nie mam mozliwosci zmiany dostawcy bo w Irlandii jest zakaz sprzedazy mleka prosto od krowy.To mleko przywozi mi pani,ktora ze mna pracuje i robi to potajemnie.Wczesniej szukalam kogos kto bedzie mi dostarczal mleko ale nikt sie nie chcial zgodzic.
Chodzilo mi konkretnie o to jaka moze byc przyczyna takiego smaku mleka i smietany.

albertoo 

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2012-08-12, 20:30   

A wcześniej brałaś od tej pani mleko? Zawsze takie było? Przyczyn może być wiele, krowa może jest świeżo po ocieleniu, jakaś antybiotykoterapia, z mojego doświadczenia kupne nieotwierane mleko, które przebywa w cieple kilka godzin nie kwaśnieje, ale potem smak/zapach ma okropny.

polikarp89 

Wysłany: 2012-08-12, 20:33   

W lecie tak czasem się zdarza, że gdy się nie schładza mleka i zlewa np wieczorowe z rannym to śmietana jest ciągliwa i gorzka. Ale żeby mleko się zaśmierdziało, hm może miesza z mlekiem krowim mleko kozie? Albo pobieranie mleka i jego magazynowanie odbywa się w niewłaściwych warunkach, nic innego nie przychodzi mi na myśl teraz.

docia 
MODERATOR

Wysłany: 2012-08-12, 21:32   

Czytalam,ze ten smak moze byc od antybiotykow.Pani ta ma jedna krowe i z tego mleka tez korzysta.Fakt,ze wczesniej smak mleka byl lepszy wiec moze to spowodowane jest zlym schladzaniem.Czasami przynosi mi jeszcze cieple mleko z rannego udoju.
A co do mleka to raz bylo bardzo goraco i wtedy ladnie sie zsiadlo w ciagu kilku godzin.
Wczesniej mleko kislo przez kilka dni i wtedy smak byl bardzo zly,a i zapach tez byl paskudny.

BIANKA1 
MODERATOR

Województwo: dolnośląskie
Pomogła: 43 razy
Wysłany: 2012-08-12, 22:14   

W czym ta pani przynosi Ci mleko ? W plastikowych butelkach po napojach ? Niektóre plastiki tak reagują z mlekiem . Zwłaszcza kolorowe i zwłaszcza po napojach energetycznych .

haaszek 
MODERATOR

Pomogła: 21 razy
Wysłany: 2012-08-12, 22:35   

Czy przechowujesz mleko w lodówce czy stawiasz od razu w cieple do skwaszenia?

docia 
MODERATOR

Wysłany: 2012-08-12, 22:57   

BIANKA1, mleko mam w plaskikowych butelkach po wodzie mineralnej.haaszek, tak mleko najpierw jest w lodowce,a dopiero pozniej nastawiane na kwasne.
Szukalam w sklepach kanki na mleko ale nie znalazlam.

haaszek 
MODERATOR

Wysłany: 2012-08-12, 23:03   

Spróbuj raz nastawić mleko na kwaśne od razu po przyniesieniu, w dobrze ciepłym miejscu, możesz dodać trochę smietany, żeby się szybciej skwasiło.

docia 
MODERATOR

Wysłany: 2012-08-12, 23:10   

haaszek, mleko przewaznie trafia do mnie juz schlodzone.Czasami jak jest z rannego udoju to dostaje jeszcze cieple.
Jak sciagac smietane zeby nie byla gorzka?
Zalezy mi na tym mleku bo planuje robic sery.

haaszek 
MODERATOR

Wysłany: 2012-08-12, 23:18   

Ba, przydała by ci się wirówka, to miała byś doskonałą śmietanę :-) ale mleko byłoby wtedy chudsze.
O, coś takiego http://bialystok.olx.pl/w...a-iid-126554732 - z jedego leci mleko odtłuszczone, z drugiego słodka śmietana.

Spróbuj mleko zaraz po przyniesieniu (niezależnie ranne czy wieczorne) wymieszać z łyżką niepasteryzowanej śmietany i postawić w dość ciepłym miejscu. Zobaczysz, czy się skwasi.
Ostatnio zmieniony przez haaszek 2012-08-12, 23:22, w całości zmieniany 2 razy  

muha 

Województwo: mazowieckie
Wysłany: 2012-08-13, 01:02   

Ja , jak do tej pory, poznałem tylko dwa powody tego, że mleko może być gorzkie:
1) Gdy krowie już niedużo czasu pozostało do porodu - po ocieleniu powinno wszystko wrócić do normy;
2) Gdy krowom podaje się bodajże brukiew, wtedy podobno mleko ma gorzkawy posmak, ale tego nie doświadczyłem na własnym języku ;) .

A jeśli chodzi o zsiadanie się mleka to moja mama robi tak, że najpierw mleko jeszcze ciepłe ląduje na cały dzień albo na całą noc w studni i się chłodzi, no a potem w cieplutkie miejsce i wszystko się zsiada jak należy :)

BIANKA1 
MODERATOR

Województwo: dolnośląskie
Pomogła: 43 razy
Wysłany: 2012-08-13, 06:20   

Z racji brania mleka prosto od krowy przeszłam szkolenie u gospodyń . Żeby zebrać śmietanę mleko trzeba dobrze schłodzić . Najlepiej w szklanym słoju , wtedy widzisz śmietanę . Taką zimną śmietanę jeśli ma być słodka to do lodówki , a jeśli kwaśna to musi postać w cieple , ale nie za długo , bo jak długo stoi to robi się taka ciągnąca . Ja wolę słodką , ona i tak jest gęsta .
Mleko po zebraniu śmietany trzeba postawić w cieple . Ja zimą mam 2 cegły na piecu i gar z mlekiem stawiam na nich . Jak mleko kwasi się dłuzej jak 2 dni to gorzknieje .
Mleko prosto od krowy ma nieprzyjemny smak przed ocieleniem , i przy skarmianiu niektórych pokarmów . Najlepsze jest po naturalnym karmieniu , ale jak zaczynają karmić krowy kiszonkami i surowymi kartoflami to czuje się to w mleku .
Niektóre krowy jak i niektóre kozy dają niesmaczne mleko . Nie wiem, może jest to uzależnione genetycznie :hmm: Czasem gdzieś brałam i mleko było wstrętne, a kozie smakowało jak mydliny :(

Grazyna49 
amatorka-pasjonatka

Województwo: mazowieckie
Pomogła: 4 razy
Wysłany: 2012-08-13, 06:43   

Głównie zależy to od naczynia w którym mleko nastawiasz na zsiadłe.
Jak najszybciej należy przelać z plastiku do szkła,albo kamionki.
Zbieranie śmietanki super opisała Bianka.
Mleko może być gorzkawe jak krowy przechodzą z jedzenia zielonek /tych świeżych na łące/na kwaszonki.
Ale teraz latem ,kiedy krowa pasie się na łące powinno być pyszne.
A jaki ma smak mleko takie prosto przyniesione?Jeśli jest smaczne a tylko po ukwaszeniu gorzkie,to wina plastiku.
Przy robieniu serków dobrze jest się zaopatrzyć w podpuszczkę,wtedy nie czeka się na ukwaszenie i serki nie są kwaśne.Tylko też trzeba uważać,żeby dać dosłownie kropelkę na 3-4 litry mleka.

Odpowiedz do tematu