Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Poniedziałek 27 Maja 2019 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Rozmnażanie drzew
Autor Wiadomość
RAFAL.M 

Województwo: MAZOWIECKIE
Wysłany: 2014-03-22, 21:51   

kacper690, ja jestem amatorem w tej dziedzinie więc nie odpowiem na pytanie. Wiem że najlepiej szczepić drzewka na tym samym gatunku. Np. jabłka na antonówce, gruszki, na gruszy kaukaskiej, Czereśnie na dzikiej czereśni (chyba nazywa się ją ptasia) itd.
Kiedyś ojciec zaszczepił antonówkę na dzikiej gruszce. Drzewko bardzo wolno rosło, raz pamiętam że były owoce, ale po jakimś czasie szczep usechł.
Jak ktoś ma inne doświadczenia to z przyjemnością poczytam.

D.M. 

Województwo: Małopolska
Wysłany: 2014-03-22, 22:05   

Ja mam oczko gruszy na jabłoni, zobaczymy czy wybije, oczko żywe. Podobno grusze na jabłoni i odwrotnie rzadko się zdarzają ale z powodu niezgodności w krótkim czasie zamierają.
Miałem grusze na głogach, podobno nie każda odmiana się z głogiem dobrze zrasta ( jak i z pigwą, dlatego mamy pośrednie). Na głogach miałem Cytrynówki i Kongresówkę, Dobra Szara akurat się nie chciała zrastać. Grusze można szczepić na irdze i na jarzębinie. Aronię pienną otrzymujemy po szczepieniu na jarzębinie a pienne agresty i porzeczki na porzeczce złotej bo ta daje szybko ładne i proste pnie.
Na śliwie możemy mieć brzoskwinie, morele i śliwy japońskie.
Ostatnio zmieniony przez D.M. 2014-03-22, 22:07, w całości zmieniany 1 raz  

kacper690 

Województwo: lubelskie
Wysłany: 2014-03-22, 22:28   

Ja w tym roku zrobię kilka eksperymentów między gatunkowych. Pewnie się nie udadzą ale przecież człowiek uczy się na błędach.

http://www.forum.woliera....order=asc&start

Gdy ko­gut na płocie a ku­ra na grzędzie...
mar­twi się gos­po­darz, że kur­cząt nie będzie.

grzechu95 

Województwo: podkarpackie
Wysłany: 2014-03-23, 11:36   

tez mam zamiar zaszczepić jabłonie grusze i czereśnie i nie wiem czy dać glinę czy worek foliowy
RAFAL.M w jakim terminie wykonujesz szczepienie za korę?
Ostatnio zmieniony przez grzechu95 2014-03-23, 11:43, w całości zmieniany 1 raz  

RAFAL.M 

Wysłany: 2014-03-23, 14:39   

grzechu95,
W zależności od pogody. W tym roku wegetacja ruszyła dosyć wcześnie, drzewka puściły soki. Moim zdaniem teraz jest na to ostatni moment. Grusze mają już okazałe pąki.
Proponuję abyś u część szczepów zabezpieczył gliną, u pozostałe folią i za jakiś czas będziesz wiedział co przyniosło lepszy efekt.
Powodzenia i daj znać jakie są rezultaty szczepień.

grzechu95 

Wysłany: 2014-03-24, 17:25   

tylko nie wiem czy coś z tego będzie
na ugorach jest dużo dziczków tylko problem w tym ze dopiero będę je przesadzał i nie wiem czy się przyjmie czy nie będzie to za duże obciążenie dla drzewa

RAFAL.M 

Wysłany: 2014-03-24, 21:10   

grzechu95, to w tym roku poprzesadzaj drzewka a w następnym próbuj poprzeszczepiać. Albo na ugorach przeszczep i w następnym roku poprzesadzaj te na któych szczepy się przyjęły.

tp29 

Wysłany: 2014-04-01, 19:49   

Ja nigdy (ani Tata) nie szczepiliśmy "między-gatunkowo", ale widziałem na zdjęciach takie "dziwadła", że na jednym drzewku rosły dwa różne owoce ...
Trochę to dziwnie wyglądało, ale zarazem ciekawie ...
Może kiedyś spróbuję .. ;)

A tak wygląda jedno z moich szczepień ...
Na razie wyglądają, że żyją, ale jak będzie .. czas pokaże ...

Shimamoto 

Województwo: Dolnosląskie
Wysłany: 2014-10-04, 23:16   

Witam,
a czy można zaszczepic jabłonie na innej podkładce niż Antonówka? Czy ktoś próbował i co z tego wyszło?
Chcę zaszczepić Ananasa Berżenieckiego, Starkinga i jakąś starą odmianę Malinówki; bo mam bardzo stare drzewa; ale nie mam Antonówki. Co więcej, nigdzie w okolicy nikt już Antonówek nie ma. Wszyscy wycinają stare sady, a ja chcę swój zachować i odmłodzić.

Zając 

Wysłany: 2014-10-05, 09:48   
   Nr Tel.: 511-264-514

Shimamoto, oczywiście że można. Teraz mało kto szczepi na antonówce, głównie się szczepi na podkładkach sztucznie wychodowanych, ja np. szczepię na podkładce M- 26- półkarłowata. Mam zamiar w przyszłości też szczepić na dziczkach i antonówkach, ale na razie wolę na podkładkach skarlających, bo wcześniej wchodzą w owocowanie (np. po 3 latach) a tradycyjnie szczepione z tego co słyszałem po 8 - 10 latach.

Shimamoto 

Województwo: Dolnosląskie
Wysłany: 2014-10-05, 22:30   

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, bo już myślałam, że będę na tzw. "pałę" szczepić i czekać nie wiadomo jak długo na efekt. A tu proszę... rozwiązanie jest prostsze niż myślałam. :)

D.M. 

Wysłany: 2015-01-17, 21:15   

Powoli zbliża się czas szczepień, macie już jakieś plany na ten rok? Jakieś ciekawe odmiany? Bo coś cisza ostatnio w temacie.
Ja w tym roku zabieram się za ratowania odmian śliw o jasnych owocach.

samanta 

Województwo: Świętokrzyskie
Wysłany: 2015-01-17, 21:54   

D.M., ja naszczepiłam w tamtym roku wiele odmian gruszy, śliw i jabłoni. Teraz czekanie zostało na efekty. Cały sad obsadzony a nowością była antonówka i biała śliwa.

D.M. 

Wysłany: 2015-01-17, 22:18   

Ja na razie żeby nie zapeszyć nie wspominam jakie stare odmiany chcę zaszczepić, ale z nowszych może uda mi się zdobyć odmianę Tipala. Żółta Afaska już czeka w lodówce ;-)

Zając 

Wysłany: 2015-01-18, 07:15   
   Nr Tel.: 511-264-514

D.M., a czy gdzieś można kupić zrazy śliw ( różnych odmian)? Ja planuję jakieś grusze i śliwy, ale chyba będę musiał kupić sadzonki, bo trudno jest zdobyć zrazy. Z jabłoniami nie ma takiego problemu.

A przy okazji czy ktoś z was szczepił śliwy na tarninie? Bo ja w zeszłym roku zaszczepiłem renklodę i się przyjęła, ale potem niestety pies mi zniszczył drzewko. Ale ciekaw jestem czy dobrze by rosło.

Odpowiedz do tematu