Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Środa 12 Sierpnia 2020 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Owce
Autor Wiadomość
polikarp89 

Województwo: podkarpackie
Wysłany: 2012-10-12, 15:07   Owce

Poszukuję hodowców owiec, którzy swoimi radami i wiedzą pomogą mi w pisaniu pracy mgr. Interesuje mnie tylko użytkowanie mięsne i produkcja jagniąt rzeźnych, oraz kalkulacja kosztów w produkcji owczarskiej w takim właśnie gospodarstwie.

mirek_60
[Usunięty]

Wysłany: 2012-10-12, 17:20   

W tej miejscowości mógłbyś ich znaleźć.Z tego co pamiętam jest tam kilku rolników którzy sie tym zajmują.Owce to chyba czarnogłówki.Urząd gminy pomoże.
http://www.google.com/url...Q4LvJVetDqHwhdA

grzechu95 

Wysłany: 2014-01-31, 12:34   

czy konieczne jest dojenie owiec?

polikarp89 

Wysłany: 2014-01-31, 19:00   

grzesiek-zelik, Zależy to od rasy.

grzechu95 

Wysłany: 2014-01-31, 19:38   

a może ktoś napisać jakie rasy trzeba a jakich nie?

Bawka 
admin spec.wet.

Województwo: warmińsko-mazurskie
Pomogła: 151 razy
Wysłany: 2014-01-31, 20:14   
   Nr Tel.: 601 654 364

Cytat:
czy konieczne jest dojenie owiec?

Konieczne to może nie, jeżeli karmią młode. Ale mleko owcze jest zdrowe, więc może warto? ;)
Jakie się doi?
Najczęściej owce ras plennych (dających więcej młodych) i ich krzyżówki.
http://www.hodowle.eu/75_Hodowla_Owiec.html
I oczywiście rasy typowo mleczne np. owca fińska (nawet 5 młodych i więcej).
Ostatnio zmieniony przez Bawka 2014-01-31, 20:15, w całości zmieniany 1 raz  

grzechu95 

Wysłany: 2014-02-01, 10:11   

no właśnie dobre pytanie jak się doi owce?

Bawka 
admin spec.wet.

Województwo: warmińsko-mazurskie
Pomogła: 151 razy
Wysłany: 2014-02-01, 13:57   
   Nr Tel.: 601 654 364

Co prawda moje pytanie było: "Jakie się doi?" Czyli jakie owce się doi? A nie, jak je się doi? Ale powiem tak: tylne nogi owcy w swoje cholewki od gumiaków, wiaderko pośrodku i... akcja! ;) Żart.

grzechu95 

Wysłany: 2014-02-01, 14:09   

no faktycznie nie doczytałem

s.patryk2 

Województwo: Świętokrzyskie.
Wysłany: 2014-07-27, 13:12   

Witam.
W przyszłym roku chcę założyć przydomową hodowlę owiec.Jestem w tym totalnym lajkiem.Dlatego też mam kilka pytań.
Co jeśli chodzi o owczarnie?,duża?na barana plus 4 owce jakie boksy?
jaka rasa najlepsza?
Czy mięso z nich jest dobre?
Czy owce są wybredne jeśli chodzi o trawę?czy takie 5 owiec bardzo dużo siana potrzebuje?czym można karmić jeszcze?pszenica?owies?jęczmień?chleb suszony?obierki?ziemniaki?marchew?Aby wykarmiły się przez lato te 5 owiec to jaką dużą łąkę muszą mieć?golić je trzeba co roku?co z ich wełny można zrobić?

Pozdrawiam,
Patryk

AndrzejS 

Województwo: małopolskie
Wysłany: 2014-07-27, 13:21   
   Nr Tel.: 665 243 797

s.patryk2 napisał/a:
Co jeśli chodzi o owczarnie?,duża?na barana plus 4 owce jakie boksy?

Jeśli już to minimum 10 sztuk, wówczas masz dofinansowania w wysokości około 320zł do sztuki rocznie.
Co do reszty, (mięsko pyszne) a chcąc się za coś brać należy samemu przygotować się do tego choć "teoretycznie", informacji nie brakuje.

Pozdrawiam
Andrzej

ks. Józef Tischner

s.patryk2 

Województwo: Świętokrzyskie.
Wysłany: 2014-07-27, 16:00   

Okej znalazłem,mam wszystkie info na temat hodowli.

AndrzejS, te dopłaty i tak by mi się nie należały nawet jakbym miła 20szt. dlatego że
Hodowcy przypada rocznie 30 euro dopłaty do każdej owcy. Aby ją uzyskać stado musi liczyć co najmniej 10 samic z gatunku owca domowa w wieku co najmniej 12 miesięcy. Muszą one być objęte systemem identyfikacji i rejestracji zwierząt. Hodowca musi posiadać minimum hektar gruntu zakwalifikowanego do korzystania z unijnej dopłaty z tytułu użytkowania rolniczego.

Pozdrawiam,
Patryk

polikarp89 

Wysłany: 2014-07-28, 22:07   

s.patryk2, Może od początku. Stado 5 owiec to nie hodowla. A przydomowe hobby, dlatego warto się zastanowić czy wgle takie stado kolczykować. Jeśli chodzi i dopłaty to sytuacja wygląda następująco, kilka południowych województw, musiałbym odszukać w pracy mgr które, mają dopłatę 30 Euro do maciorki zakolczykowanej i też o określonym wieku chyba 24 miesiące. Wymogi, musisz mieć nr. siedziby stada i mieć owce na tym terenie na którym kwalifikują się dopłaty. Jest kolejna dopłata 320 zł ale to owiec ras zachowawczych jak np. wrzosówka. Nie oszukujmy się, że w tym przypadku jest tak kolorowo jak piszą w ogłoszeniach "sprzedam owce ras zachowawczych do dopłat", na każdą rasę przypada limit sztuk jakie załapią się na dopłaty, poza tym, te sztuki mają robione badania na czystość rasy i pomijam biurokrację i wymogi jakie trzeba spełnić aby się na takową dopłatę załapać. Przedstawiam w skrócie problemy z jakim borykają się owczarze, i dlaczego ten biznes jest taki specyficzny:
-niska plenność maciorek (120-130%), czyli od matki otrzymujemy średnio 1,2 i 1,3 jagnięcia w roku: a jak podają publikację 1 jagnię od maciorki pokrywa dopiero utrzymanie matki, a każde kolejne młode generuje zysk dla gospodarza
-sezonowość rozrodu (polskie rasy jak merynos czy wrzosówka mają ruję cały rok, a reszta ras niestety jesienią)
- wysokie koszty utrzymania i pasz (10 owiec zjada tyle co 1 krowa, o ile w sezonie pastwiskowym maciorka wyżyje z pastwiska tak w okresie jesienno zimowym potrzebuje siana i trochę paszy treściwej, a jagnięcia nie utuczysz na mleku tylko też trzeba mu podawać owies i dobre siano)
-polskie społeczeństwo nie ma tradycji w spożywaniu jagnięciny czy baraniny (a mało kto wie że to mięso ma właściwości ANTYRAKOWE)
- polska jagnięcina trafia na eksport do Włoch i Niemiec. I ceny w skupie wzrastają w okresie świątecznym a nie każdy owczarz da radę tak synchronizować wykoty)
-owce trzeba w zależności od rasy, strzyc minimum raz w roku. Wełna jest produktem odpadowym i w większości przypadku do strzyżenia trzeba dołożyć.
Dawniej było powiedzenie kto ma owce, ten ma co chce. Dzisiaj jest to powiedzenie trochę skorygowane: Kto ma owce ten jest baran :)

matii 

Województwo: małopolskie
Wysłany: 2014-07-28, 22:33   

polikarp89, Nic dodać nic ująć.
Ja też odradzam kolczykowanie więcej z tym kłopotu niż pożytku.Zawsze urzędnicy znajdą jakieś nie prawidłowości żeby tylko nie dać pieniędzy.Siana trzeba sporo bo barany dużo go niszczą.Pomieszczenie nie musi być duże,barany nie potrzebują dużo miejsca.
Mięso jest dobre o ile zapity baran jest młody.Ja nie ma żadnego problemu ze zbytem na mięso.Ja bym ci na początek proponował owce górskie są wytrzymałe i nie potrzebują prawie żadnej opieki.Barany jedzą wszystko resztki po obiedzie,obierki ze ziemniaków lub innych warzyw.Owsem lub innym ziarnem dokarmia się je tylko w okresie zimowym,wtedy kiedy mają jagnięta.W okresie od wiosny do jesieni wystarczy im trawa o ile pastwisko jest wystarczająco doże.
polikarp89, U nas mówi się trochę inaczej.Kto maił owce dawniej miał co chciał,kto ma teraz ten ma problem :D
A to moje skromne stadko ;)
Ostatnio zmieniony przez matii 2014-07-28, 22:37, w całości zmieniany 1 raz  

polikarp89 

Wysłany: 2014-07-28, 22:46   

matii, Ładne, wystrzyżone, te 2 czarne to wrzosówko-czarnogłowka? Ja właśnie od tego roku postanowiłem, że chociaż 2 maciorki i tryka będę miał. Zmówiłem tryka, miał być czarnogłówek, jadę odbierać i mówię Panie ale to wrzosówka.... No i co wziąłem kolesia. Miał być na obiad, ale że taki grzeczny i ułożony postanowiłem go zostawić i jestem teraz na etapie kompletowania maciorek. Szkoda, że nasze społeczeństwo nie docenia tego mięsa. Ale podobnie jest z gęsiną, o tyle że gęsinę kupi w sklepie a jagnięciny czy baraniny na półce sklepowej w większości sklepów nie uświadczy. Ile masz matek, czym kryjesz, jaka plenność, po ile sprzedajesz jagniaki? Oddajesz do skupu czy sam szukasz zbytu?

Odpowiedz do tematu