Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Poniedziałek 14 Października 2019 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Ulvhedin
2014-01-22, 23:34
Kiszonka dla kur?
Autor Wiadomość
Ulvhedin 
Junior admin
Mirosław Szwedor

Województwo: Śląskie
Wysłany: 2014-07-07, 12:33   
   Nr Tel.: 502046599

Cytat:
Na pewno w Internecie można znaleźć przepisy na takie kiszonki.
Jestesmy w internecie... Wystarczy w tym temacie lub w temacie Jerzego, wg tego co jest tu zawarte nie wszystko trzeba rozdrobnic.
Trzódka Ulvhedina

Joanna 
weterynaria

Województwo: malopolskie
Pomogła: 113 razy
Wysłany: 2014-07-07, 19:05   

Ulvhedin napisał/a:
Cytat:
Na pewno w Internecie można znaleźć przepisy na takie kiszonki.
Jestesmy w internecie... Wystarczy w tym temacie lub w temacie Jerzego, wg tego co jest tu zawarte nie wszystko trzeba rozdrobnic.

Chodzilo nie o rozdrabnianie tylko o kiszenie surowych ziemniaków. Z tym, ze nie wiem czy takie w ogole nadaja się dla drobiu.

Pozdrawiam,
Joanna

emilian 

Województwo: lubelskie
Wysłany: 2014-12-18, 22:20   

Niby kiszonki nie na czasie w okresie Adwentu, ale mam pytanie na przyszłość- czy jeżeli składniki kiszonki po rozdrobnieniu ułożę na folii budowlanej, ubiję i takową folią również pryzmę nakryję, to czy toto się zakisi, czy raczej nie ma szans?

Bawka 
admin spec.wet.

Województwo: warmińsko-mazurskie
Pomogła: 138 razy
Wysłany: 2014-12-18, 22:44   
   Nr Tel.: 601 654 364

To zależy od składników i ilości powietrza jaka zostanie pomiędzy nimi.
Składniki (przynajmniej część) muszą zawierać cukry proste. Musi pozostać jak najmniej powietrza między nimi. Nie wiem, na ile uda się ubić taką pryzmę. I, czy folia budowlana nadaje się do artykułów przeznaczonych do spożycia? ;)

Paweł Wójtowicz 

Województwo: lubelskie
Wysłany: 2015-01-25, 22:00   

Swoją pierwszą kiszonkę dla kur zrobiłem w pażdzierniku 2014. Zastosowałem do niej pozostałości po sprzęcie warzyw takich jak kapusta (zielone zewnętrzne liście), liście brukwi, liście buraków czerwonych i same buraki tylko takie przerośnięte (z białymi paskami w środku), dynie które nie zdążyły dojrzeć i na pewno by się nie przechowały, nać selera, trochę parowanych ziemniaków, liście pietruszki i inna zielenina z ogrodu. Liście krojone w paski, dynia i burki w kostkę 2x2 cm. Beczka 120l napełniona do 3/4 objętości, składniki kładzine warstwami ale każda warstwa najpierw wymieszana w wanience i dopiero do beczki i deptanie. Zastosowałem też worek do kiszenia kapusty. Na koniec worek zakręciłem, przyłożyłem plastikowym deklem z wiaderka po farbie i kamieniem. Po 6 tygodniach zaglądam i bingo. Pachnie ładnie, wygląda też. Z początku kury trochę nie wiedzały co to, ale teraz wpylają jak trzeba. Jestem bardzo zadowolony.

grzechu95 

Województwo: podkarpackie
Wysłany: 2015-01-26, 15:51   

a resztę tej beczki nie zapełniałeś niczym?
http://www.forum.woliera....ghlight=#289503

http://www.garnek.pl/grzesie

pr123 

Województwo: małopolskie
Wysłany: 2015-01-26, 17:37   

Dawałeś do tej kiszonki sól ?
Ja w tym roku kisiłem szatkowana kapuste dla kur i dałem tylko troche soli bo podobno bez soli by sie zepsuła, kapusta jest bardzo dobrze ubita na górze mam tylko połozony kamień i niczym wiecej nie zabezpieczone i kapusta jest elegancka.

Bawka 
admin spec.wet.

Województwo: warmińsko-mazurskie
Pomogła: 138 razy
Wysłany: 2015-01-26, 20:48   
   Nr Tel.: 601 654 364

Pisaliśmy już o tym wcześniej - kiszonka dla ptaków - bez soli. Kapusta należy do warzyw łatwo zakiszających się i nie wymaga dodatków (np.ziemniaków - cukry proste). Trzeba ją tylko dobrze rozdrobnić i ugnieść.

Joanna 
weterynaria

Wysłany: 2015-01-27, 09:01   

pr123 napisał/a:
Dawałeś do tej kiszonki sól ?
Ja w tym roku kisiłem szatkowana kapuste dla kur i dałem tylko troche soli

Ile tej soli daleś na ile kapusty? W wodzie (więc w soku z kapusty) już 0,3-0,5% soli powoduje śmierć u czesci ptaków.

Pozdrawiam,
Joanna

pr123 

Województwo: małopolskie
Wysłany: 2015-01-27, 19:54   

Na 20 kg kapusty dałem gdzieś 0,3 kg soli. Kapusta przed podanie kurom jest 3 razy dobrze płukana i gnieciona wiec nie ma w niej wogóle soli. Czyli aby zakisić kapuste nie trzeba wogóle soli, ale pewnie musi byc ona szczelnie zamknięta prawda??

Miecho 
ogrodnik

Województwo: łódzkie
Wysłany: 2015-01-28, 09:32   

Kapusta i inny materiał do kiszenia powinien być najpierw mocno ugnieciony aby wycisnąć powietrze z wolnych przestrzeni, a potem zakryty bez dostępu tlenu, w czasie ugniatania należy zlewać wydzielający się płyn. Kiszenie powstaje w wyniku rozwoju bakterii beztlenowych (kwasy mlekowego?), a psucie następuje w wyniku dostania się powietrza po otwarciu kiszonki

Ja w tym roku z ostatniego koszenia kisiłem trawę z koniczyną. Upakowałem ja warstwami w wiadrach 20L i na to gruby foliowy worek z piaskiem. Mam szczelne przykrycie (10cm), a po pobraniu kiszonki mogę ponownie szczelnie przykryć.

Joanna 
weterynaria

Wysłany: 2015-01-28, 09:38   

To jest duzo soli, bo 1,5%. To już jest dawka toksyczna. Nie wypłuczesz calej soli, chyba zebyś moczył kapustę w wodzie przed podaniem. Ale zapewne wypluczesz tyle, że sol nie będzie bardzo szkodliwa. Bo w jakims stopniu moze i tak być. Jak podajesz tą kapustę, to pilnuj żeby kury miały dostęp do nieograniczonej ilości czystej wody.

Musi być szczelnie zamknięta i dobrze ubita, bo kiszenie polega na działaniu bakterii beztlenowych. Jak zaczną się rozwijac bakterie tlenowe (a zaczna jak do kiszonki bedzie mialo dostep powietrze), to kiszonka ulegnie zepsuciu.

Pozdrawiam,
Joanna

jozly 

Województwo: dolnosląskie
Wysłany: 2016-09-04, 22:47   

Czy kiszonkę zrobioną teraz z kapusty i liści buraków można sukcesywnie uzupełniać o inne zielone rośliny (natkę marchwi i pietruszki, liście brukwi i rzodkiewki, sałatę, zwiędniętą trawę itp.), w miarę, jak się pojawiają?
Ostatnio zmieniony przez jozly 2016-09-04, 22:48, w całości zmieniany 1 raz  

gogo 

Województwo: Małopolskie
Wysłany: 2016-09-29, 20:32   

A ja dziś zrobiłam pierwszy raz kiszonkę, zobaczymy jak będzie zimą moim "dziewczynom"smakować .
Po zbiorze warzyw wykorzystałam odpadową marchew, nać z buraczków, kapustę, trochę porów, natkę pietruszki . I jeszcze dodałam pokrojoną pokrzywę. Po rozdrobnieniu wymieszałam wszystko, przełożyłam do małej beczki, udeptałam , przykryłam folią i plastikowym wieczkiem , na to położyłam duży kamień i niech się kisi :)

Zobaczymy za jakiś czas co mi sie udało stworzyć i czy będzie to chętnie zjadane .

jozly 

Województwo: dolnosląskie
Wysłany: 2016-10-27, 20:56   

gogo napisał/a:
Zobaczymy za jakiś czas co mi sie udało stworzyć i czy będzie to chętnie zjadane .

No i jak, udała się?

Odpowiedz do tematu