Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Wtorek 15 Października 2019 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
HELP! Dziki, młody ptaszek (sikorka?) wpadła w lep na muchy!
Autor Wiadomość
ktt0 

Województwo: podkarpackie
  Wysłany: 2013-06-25, 19:27   HELP! Dziki, młody ptaszek (sikorka?) wpadła w lep na muchy!

Drodzy,
Potrzebuję Waszej pomocy. Przed chwilą "wyciąłem" z lepu na muchy o dużej powierzchni ptaszka jak na zdjęciu. Nie wiem jak długo walczył ale stracił właściwie większość piór na skrzydłach i ogonku. Jedno skrzydełko zwisa bezwładnie i lekko krwawi. Ptaszek jest chyba w szoku, siedzi bez ruchu w misce z przymkniętymi oczami ale kiedy go niosłem do domu to mnie zawzięcie dziobał. Nie znam się kompletnie na ptakach ale wygląda na młodego.
Jak mu pomóc? Klej z lepu jest naturalny i "bezpieczny" dla zwierząt więc nie ma ryzyka zatrucia ale martwią mnie te obrażenia fizyczne... Czy powinienem z nim jechać do weta? W czym go trzymać żeby się jak najmniej stresował? Dawać mu pić, jeść...? Będę wdzięczny za rady i szybki instruktaż!
W załączeniu fotka bidaka...

Z góry dziękuję!
Pozdrowienia
Marcin[URL= Uploaded with ImageShack.us] Uploaded with ImageShack.us[/URL]

gwozd 

Województwo: lubelskie
Wysłany: 2013-06-25, 22:47   

To sikorka bogatka czyli do jedzenia jakieś owady, larwy. Może takie larwy much jak na ryby ze sklepu wędkarskiego. Wpisuj hasła w Google i szukaj

Joanna 
weterynaria

Województwo: malopolskie
Pomogła: 113 razy
Wysłany: 2013-06-26, 09:55   

Żadnych ptaków nie można karmić larwami much. One są hodowane na zgniłym mięsie, które może ptakim zaszkodzić.

Jeśli chce się podawać "robaki" to mączniki.

O karmieniu można poczytać http://stop.eko.org.pl/po...?module=article
http://stop.eko.org.pl/po...=article&id=110 (tutaj jest też lista lekarzy zajmujacych się dzikimi ptakami).

http://www.ratujmyptaki.o...-doroslych.html - to jest mieszanka nabiałowa, która można karmić ptaki.

Co do tego lepu. Trzeba poklejone piórka wyciąc. Tego się niczym nie zmyje, bo opary wszelkich rozpuszczalników są dla ptaków szkodliwe. Chyba żeby to był klej rozpuszalny w wodzie, ale nie sądzę.

Problem może być ze skrzydłem. Może być złamane.

Najlepiej byłoby znaleźć lekarza, który sie ptaszkiem zajmie.

Sikorka na pewno będzie wymagała opieki i na razie nie będzie mogła zostać wypuszczona.

W miejscach, w których są ptaki, nie powinno się w ogóle stosowac lepów.

Pozdrawiam,
Joanna
Ostatnio zmieniony przez Joanna 2013-06-26, 09:59, w całości zmieniany 1 raz  

Bawka 
admin spec.wet.

Województwo: warmińsko-mazurskie
Pomogła: 138 razy
Wysłany: 2013-06-26, 12:46   
   Nr Tel.: 601 654 364

Niestety, zaradność i odwaga, naraża czasem sikorki na podobne sytuacje. Znam przypadek, kiedy sikorka wleciała do kurnika i wpadła w pułapkę na myszy, gdzie przynętą było nasionko słonecznika. Nie wszystko da się przewidzieć, ale pisząc o tym uczulamy innych na podobne sytuacje.
Ptaszka powinien jak najszybciej zobaczyć lekarz, aby stwierdzić czy skrzydło wymaga złożenia (żeby nie zrosło się źle), żeby sikorka miała szansę wrócić na wolność. Można zadzwonić do azylu czy ośrodka ratowania ptaków, opisać przypadek i zapytać, co robić. Z niesprawnym skrzydełkiem i brakiem w upierzeniu, będzie wymagała dłuższej opieki.

Odpowiedz do tematu