Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Środa 21 Sierpnia 2019 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Liliput - wzorzec
Autor Wiadomość
mateusz20 
Loża zasłużonych

Województwo: Wielkopolskie
Wysłany: 2008-02-14, 18:56   Liliput - wzorzec

Jako pomysłodawca i jeden z ojców Liliputa, po dosyć długim czasie obserwacji dyskusji nad wzorcem naszej narodowej rasy stwierdziłem wczoraj, że nadszedł czas zajęcia ponownie zdanie w tej kwestii. Razem z Magdą i Dawidem po kilkunastu godzinach kulturalnej wymiany poglądów i opinii stworzyliśmy poniższy wzorzec.
Staraliśmy się uwzględnić w nim wiele ważnych cech. Nie było to łatwe z powodów mnogości rodzajów i przeróżnych ubarwień tych naszych podwórzowych klejnotów.
Mamy nadzieje, że zostanie przyjęty pozytywnie

mateusz20 
Loża zasłużonych

Wysłany: 2008-02-14, 18:58   

Liliput - wzorzec

Spośród mnogości odmian barwnych, sylwetek i typów upierzenia oraz różnych ozdób cechujących popularne na wsiach, małe kurki będące klejnotem w koronie polskiego drobiarstwa. Liliput, rdzennie polska, choć nigdy nieuznana oficjalnie rasa, zasługuje na szczególną uwagę. Poniższy wzorzec opisuje najbardziej typową, zgodną z przekazami historycznymi polską kurkę typowo ozdobną, choć o niepodważalnych walorach użytkowych.

Pochodzenie: ptak rdzennie Polski

Cecha charakterystyczna liliputów jest ich niepowtarzalny charakter.
Kurki cechują się bardzo dobrze rozwiniętym instynktem macierzyńskim, potrafią dzielnie bronić gniazda i młodych.
Koguciki z charakteru są zadziorne, w stosunku do obcych kogutów. Lecz wychowywane razem nie toczą ze sobą walk. Natomiast zaniepokojony kogucik potrafi zdetronizować i przepędzić kilka razy większego od siebie przeciwnika. W stosunku, do opiekunów, kurki te są bardzo przyjaźnie nastawione i szybko się oswajają. Przeciwne zachowanie obserwuje się w stosunku do obcych, ptaki są wtedy nieufne, i często chowają się w różnych zakamarkach. Wykazują znaczną płochliwość. Liliputy z natury są bardzo ruchliwe i zaradne, cechują się duża samodzielnością i bardzo dobrze rozwiniętym instynktem grzebania. Ptaki te nie lubią przeszkód na swojej drodze, jeśli nie mogą czegoś przejść, to przeskakują lub przelatują ponad nią.

Wrażenie ogólne:
Niewielka kurka w lekkim typie. Sylwetka wpisana w kwadrat. Krępa, z dumnie wypiętą piersią i zadartym ogonem. Grzbiet krótki, prosty. Całość robi wrażenie sprężystości, dziarskości i zdecydowania, tak charakterystycznego dla usposobienia tej rasy. Upierzenie naturalnie, przylegające, zwarte. Wyraźnie zaznaczone piętno płci, pozwalające odróżnić koguciki od kurek już u bardzo młodych, ptaków.
Kurka cechuje się dobrą nieśnością, która wynosi około 100 jaj w ciągu roku, lecz pozostawiając kurce jaja do wysiedzenia, nieśność wynosi od 10 do 15 sztuk w jednym zniesieniu. Skorupka jaja w kolorze białym lub kremowym.

Średnia waga dorosłych ptaków nie przekracza kilograma. Koguty w porównaniu do kurek są cięższe o około 20 - 30%.

Budowa:

Kogut:

Głowa: średniej wielkości, proporcjonalna, część twarzowa czerwona, nad okiem wyraźna brew;
Dziób: mocny, średniej długości, koloru żółtego, a u osobników o ciemnym upierzeniu przyciemniony;
Grzebień: Pojedynczy - średniej wielkości, stojący zachodzący z przodu na połowę dzioba, ząbkowanie regularne, średnio głębokie, 5-6 zębów.
Różyczkowy - szeroki zachodzący na połowę dzioba, z krótkim końcem; Obie formy grzebienia dozwolone;
Oczy w zależności od odmiany barwnej mogą mieć kolor brązowy, czerwony, pomarańczowy i pomarańczowo-czerwony
Zausznice: małe, gładkie, czerwone, mogą być białawe.
Dzwonki: okrągłe, średniej wielkości, czerwone
Szyja: średniej długości noszona pionowo, okryta cienkimi i długimi piórami grzywy, która opada na barki i grzbiet
Plecy: krótkie, szerokie, noszone pod kątem 45°, pióra siodła wąskie, sięgające dolnej krawędzi brzucha
Ogon noszony wysoko, pod kątem 60-90° pełny, z dobrze wykształconymi sierpówkami zaostrzonymi lub zaokrąglonymi.
Pierś szeroka, wypukła, noszona wysoko, dumnie.
Brzuch: lekko zaznaczony
Skrzydła: przylegające do tułowia, nieco opuszczone. Skrzydła mogą a nawet powinny dotykać się za ogonem.
Uda: krótkie, dobrze widoczne
Nogi średniej długości, mocne przystosowane do grzebania, gładkie, barwy w zależności od upierzenia: zielone, niebieskie, czarne, żółte lub cieliste. Zaopatrzone w ostrogi. Stopa cztero -palczasta.

Kura:

Krępa budowa ciała, tułów uniesiony pod kątem 45°, ogon noszony wysoko, średniej długości, szeroki, brzuch wyraźnie zaznaczony. Grzbiet krótki. Skrzydła przylegające do ciała. Nogi, tak jak u koguta, lecz bez ostróg, Głowa niewielka z mocnym dziobem i małymi dzwonkami oraz delikatnym małym grzebieniem pojedynczym prosty stojący gęsto ząbkowanym, lub delikatnym szerokim różyczkowym. Zausznice, oczy jak u koguta.

Wzorzec dopuszcza ponadto ptaki: czubate i łapciate

- Czubate:

U odmiany czubatej - czuprynka pokrywająca tylko tylną część głowy za grzebieniem. U kur w formie zgrabnej, okrągłej czapeczki wielkości proporcjonalnej do głowy. U koguta pióra czuprynki są dłuższe, wąskie i opadające do tyłu. U obu płci niepożądany jest czubek nieforemny, rozwichrzony. Niedopuszczalne są czubki w formie wiechy, lub utrudniające widzenie, czy pobieranie pokarmu.
Barwa czuprynki musi harmonizować z całością upierzenia i być zgodna z kolorystyką opisaną we wzorcu. Razem z czubkiem może występować grzebień pojedynczy lub różyczkowy.

- Łapciate:

U odmian łapciatych skoki opierzone dokładnie, piórami średniej długości, nieutrudniającymi chodzenia. Opierzone brzeg śródstopia i zewnętrzne części palca środkowego i zewnętrznego. Występują również sępie skoki.

Odmiany barwne:

- Kuropatwiane:

Kogut: Upierzenie głowy razem z szyją złoto-pomarańczowe, przy czym głowa jest nieco ciemniejsza. Tułów od strony barkowej i grzbietowej rudo-brązowy, siodło złocisto-pomarańczowe. Niektóre pióra wzdłuż stosiny zaznaczone są czarną kreską. Lotki I rzędu czarne, II rzędu również czarne, po stronie zewnętrznej brązowe, tworzące element „lusterka”. Duże pokrywy skrzydłowe (I i II rzędu) czarne z niebieskim połyskiem. Ogon czarny, z zielonym połyskiem.

Kura: Barwa upierzenia głowy rdzawo-brązowa, przechodząca na szyi w złocisto-żółtą. Pióra wzdłuż stosiny posiadają pasek ciemnobrązowy, prawie czarny. Pierś barwy łososiowej. Lotki I rzędu są ciemno – popielato - szaro - czarne. Lotki II rzędu po wewnętrznej stronie są barwy lotek I rzędu, a po zewnętrznej dropiate, jasnobrązowe z odcieniem ciemno - popielato - brązowym.

- Kremowo- kuropatwiane:

Kogut: głowa, grzywa i siodło słomiasto - żółte, pióra z ciemnymi paskami wzdłuż stosiny barki ciemno pomarańczowoczerwone, lotki I-go czarne, II-go rzędu po stronie zewnętrznej kremowe (element lusterka), od wewnątrz czarne. Duże pokrywy skrzydłowe (I i II rzędu) czarne z niebieskim połyskiem. Pierś, brzuch, uda i ogon czarne z zielonym połyskiem.

Kura: tak samo ubarwione jak kury kuropatwiane, tylko mają jasnożółte szyje

- Pszeniczne:

Kogut: głowa, grzywa i siodło barwy złocisto - pomarańczowej, mogą występować ciemne paski wzdłuż stosiny piór grzywy, plecy i skrzydła ciemniejsze, jasno-czerwone. Lotki I rzędu czarne, lotki II rzędu posiadają tak jak u odmiany kuropatwianej lusterko, barwy ciemniejszej niż grzywa. Pierś i brzuch czarne z intensywnym, zielonym połyskiem. Ogon czarny, z zielonym połyskiem.

Kura: głowa i grzywa złocisto żółta, reszta ciała barwy żółtawo- jasno-beżowej, jaśniejsze niż grzywa

- Białe:

Czysto biała barwa piór na całym ciele. Dopuszczalny lekki żółty nalot. Mocne zażółcenia są poważną wadą.

- Brzozowe:

Kogut: pióra na głowie, grzywie i siodle są barwy srebrzysto - białej z wyraźnym czarnym paskiem wzdłuż stosiny. U kogutów grzbiet i pokrywy skrzydeł czysto-srebrzystobiałe. Pierś czarna. Ogon czarny z zielonym połyskiem.
Kura: pióra są intensywnie czarne z wyraźnym, zielonym połyskiem, za wyjątkiem grzywy, która jest srebrzysto - biała, z czarnym rysunkiem
Duże błędy:
Matowa czerń.

Poza wyżej wymienionymi odmianami występują również, ptaki o ubarwieniu srebrzysto - kuropatwianym, srebrzysto - pszenicznym oraz kuropatwiane i pszeniczne pstre oraz o znaczeniach niebieskich.

Każde odchylenie od opisanych wyżej punktów musi być postrzegane jako błąd, który powinien być oceniony adekwatnie do stopnia tego odchylenia.

Wady:

Niedostateczne piętno płci, brak harmonii, zbyt lekka, bądź zbyt ciężka budowa. Nadmierna lękliwość, agresja, brak charakterystycznej dla liliputów werwy.

Poważne wady:

U odmiany czubatej. Czapeczka zasłaniająca pole widzenia, rozwichrzona, stercząca. Grzebień inny niż pojedynczy lub różyczkowy. U odmian łapciatych łapcie szczątkowe w postaci rzadko rozmieszczonych "kłaczków" na skokach, U odmian o nogach gładkich piórka na nogach.

Niniejszy wzorzec został napisany, przez zespól zapalonych sympatyków i hodowców Polskich Liliputów. Tekst ten bierze pod uwagę własne doświadczenia autorów a zarazem opinie i zadnie innych hodowców.
Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone.

Magdalena Kaczyńska-Butryn
Dawid Szikora
Mateusz Pluta

13.02.2008

mateusz20 
Loża zasłużonych

Wysłany: 2008-02-14, 18:59   

Cwerka:
Budowa morfologiczna i wygląd zewnętrzny taki jak w powyższym wzorcu, jednak z następującymi różnicami:
- waga w przedziale od 1 - 1.5 kg
- grzebień pojedynczy z 5 – 6 zębami
- nogi niebieskie
- znaczenia niebieskie
- nie występują osobniki czubate i łapciate

Luśka 

Województwo: mazowieckie
Pomogła: 14 razy
Wysłany: 2008-02-14, 19:51   

Ze swojej strony chciałam serdecznie podziękować Mateuszowi i Dawidowi za rzetelną współpracę, dyskusję, wymianę poglądów i doświadczeń i chęć, zeby coś pozytywnego zrobić :)
Dziękuję Wam serdecznie Chłopaki, również za to, że przywracacie wiarę w ludzi :d

Kituś 
dawny user

Województwo: Małopolska
Wysłany: 2008-02-14, 19:52   

To idealny wzorzec :D

mateusz20 
Loża zasłużonych

Wysłany: 2008-02-14, 20:05   

Chciałbym również podziękować Magdzie i Dawidowi za miłą współprace. Szczególne podziękowania chcę złożyć Krzysztofowi Andresowi za korektę merytoryczna i odpowiedz na trapiące nas pytania.

kośnik 

Województwo: Podlaskie
Wysłany: 2008-02-14, 21:53   

Podoba mi się propozycja Waszego wzorca Liliputa polskiego. Zwłaszcza, że jest prawie taka sama jak moja - z wyjątkiem białych zausznic, które moim zdaniem należy w trakcie pracy hodowlanej wyeliminowac z powodów, które opisałem w moim wzorcu. http://www.forum.woliera.com/viewtopic.php?t=2021

mateusz20 
Loża zasłużonych

Wysłany: 2008-02-14, 22:00   

Proponuje, głębsze zapoznanie się z powyższym wzorcem, kilka rzeczy jest podobnych, ale cały tekst nie jest taki sam jak twój

Luśka 

Wysłany: 2008-02-14, 22:05   

kośnik napisał/a:
Podoba mi się propozycja Waszego wzorca Liliputa polskiego. Zwłaszcza, że jest prawie taka sama jak moja - z wyjątkiem białych zausznic, które moim zdaniem należy w trakcie pracy hodowlanej wyeliminowac z powodów, które opisałem w moim wzorcu. http://www.forum.woliera.com/viewtopic.php?t=2021

Kośnik, ogromnie się cieszę, że nasza propozycja przypadła Ci do gustu :d
Jak do tej pory zbiera on bardzo przychylne komentarze, za równo na forach, jak i na pw.
Widać, że ludzie doceniają jego zgodność z historycznym wzorcem.

Niepokoi mnie tylko jedno ... Czy na pewno zapoznałeś się z tym co stworzyliśmy?
Oba wzorce różnią się diametralnie, a podobne są jedynie w niewielkich szczegółach, w których trudno się nie zgodzić, jak choćby wielkość ;)

Pozdrawiam :d
Ostatnio zmieniony przez Luśka 2008-02-14, 22:05, w całości zmieniany 1 raz  

mirek_60
[Usunięty]

Wysłany: 2008-02-15, 08:00   

mateusz20, Luśka, kośnik, Może w tym miejscu wartałoby pokazać o co chodzi zespołowi który opracował wzorzec ,,liliputa polskiego''. Proponuję poprosić Łukasza 23 lub kogoś o podobnych umiejętnościach o narysowanie,namalowanie osobników opisanych we wzorcu po uprzednim skontaktowaniu sie z ekipą ,która wzorzec opracowywała.Pokazując naocznie chociaż przybliżony wzorzec będziemy wiedzieć o co idzie gra.pzdr

mateusz20 
Loża zasłużonych

Wysłany: 2008-02-15, 15:41   

Niedługo będą ilustracje a jak na razie kilka zdjęć kurek naszych użytkowników

kurka kurczaczka

kogut Rockiego

fotografia Dawida Szikory

kogut spicifera

Cwerki

Luśka 

Wysłany: 2008-02-15, 16:26   

Mirku, z Łukaszem juz rozmawiałam, wczoraj wieczorem i wyraził zgodę :d

Łukaszku, serdecznie Ci dziękuję za wsparcie i zaangażowanie :uscisk:

Już myślałam, ze sama będę musiała się przeprosić z ołówkiem :lol:

Mateusz, z przyjemnością zobaczyłam w temacie liliputów zdjęcia ... liliputów ;)
)

Rocki 
Robert

Województwo: Mazowieckie
Wysłany: 2008-02-15, 17:29   

O i jest mój kogut, ale on na tym zdjęciu wygląda fatalnie bo akurat sie pierzył, a i tak trochę mu brakuje do idealnego liliputa bo moim zdaniem ma za długie nogi, teraz mam coś znacznie lepszego ;)

Tedek 

Wysłany: 2008-02-15, 19:41   
   Nr Tel.: 512342889

Gratuluję. Mamy więc, o ile się nie mylę, drugi projekt wzorca /Jurek Wysocki przedstawił swój/, jest więc materiał do dyskusji.Ja nie aspiruję do roli recenzenta ale cieszę się,że coś się posuwa do przodu.Może dzięki Wam będziemy mieli zatwierdzone wzorce polskich ras.Tak trzymać....

Łukasz23.

Wysłany: 2008-02-15, 20:11   

Luśka nie ma za co dziękować to ja Wam bardzo dziękuję cieszę się że mogę Wam pomóc współpraca z Wami to wielkie wyróżnienie dla mnie Dziękuję
Postaram się Was nie zawieść
:uscisk:

Odpowiedz do tematu