Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Piątek 24 Października 2014 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
woliera lęgowa dla mandarynek
Autor Wiadomość
Bawka 
REDAKTOR
Małgorzata Zduńczyk

Województwo: warmińsko-mazurskie
Pomogła: 63 razy
Wysłany: 2013-06-14, 23:58   woliera lęgowa dla mandarynek
   Nr Tel.: 601 654 364

Jedna para, jedna woliera, jedna budka, jeden basenik...
Woliera ma jakieś 2m na 4m, jest wysoka na max. na 2,2 m. Z siatki ogrodzeniowej, wkopanej w ziemię, uszczelnionej siatką drobiarską. Nie wiem, czy podłoga jest zbrojona, ale jeżeli nie - proponowałabym zbrojenie lub wylanie podmurówki. Jedną ścianę stanowi drewniana (z desek) ściana kurnika (od strony południowej). Woliera stoi na skraju kurnika (wschodni narożnik), co daje słońce od wschodu do przedpołudnia, popołudniu i wieczorem, do zachodu. W samo południe ma cień.
W podłogę wmontowana jest plastikowa dziecięca piaskownica, wyjmowana do zmiany wody, mycia i na zimę. Basenik powinien mieć wewnętrzny stopień (oryginalny lub wstawiany), aby młode mogły swobodnie opuszczać wodę.
Budka lęgowa jest niska, dziuplowa, bez przedsionka, z drabinką na desce. Niska, bo korzystająca z niej kaczuszka jest w kopiowana. Oryginalnie, pierwotnie budka była zainstalowana pod samym daszkiem woliery.
Woliera może służyć ptakom (tej parze, ewentualnie ich młodym) zimą. Schronieniem przed wiatrem, opadami, zimnem jest zbudowana ze starych okien (drewniana rama, podwójna szyba) duża budka/kacznik, gdzie ptaki chętnie się chowają przy niekorzystnej aurze (woj.warm-maz.).
Zgrana para lęgowa jest bezproblemowa, daje sobie dokwaterować (jesień, zima) podrośnięte koguty bażancie (które zajmują głównie górne piętro: dach dużej budki, żerdź).
Ale w okresie lęgowym nie tolerują innych ptaków, a czasami ganiają latem, podrośnięte swoje młode.
Myślę, że nie są to wyszukane warunki, ale to wszystko, co kaczuszkom jest niezbędne: bezpieczeństwo (dla ptaków i jaj), zdająca egzamin budka, woda.

binus 

Województwo: malopolskie
Wysłany: 2013-06-15, 09:20   

Nie każdej kacze może się spodobać budka.Lepiej zrobić dwie aby miała wybór i wybrała tą która jej najbardziej odpowiada.A z tą jedną wolierą to ja mam jedną a na nich 4 pary.Oczywiście jak każda para ma jedną wolierę to nie dochodzi do sprzeczek.U mnie tylko się przeganiały.

Bawka 
REDAKTOR
Małgorzata Zduńczyk

Województwo: warmińsko-mazurskie
Pomogła: 63 razy
Wysłany: 2013-06-15, 12:01   
   Nr Tel.: 601 654 364

To jest kolejny sezon, para jest zżyta i trzyma się tej jednej budki. Ale oczywiście w nowej wolierze, nowa para powinna mieć wybór.

Odpowiedz do tematu