Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Czwartek 28 Sierpnia 2014 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
kosz na dachu
Autor Wiadomość
rafi 

Województwo: śląskie
Wysłany: 2013-07-07, 11:21   kosz na dachu

witam widziałem w filmach kosze na dachu dla gołębi wysokolotnych po pierwsze po co one tam są a po drugie jak się taki kosz fachowo robi ( jak ma wyglądać i działać )

ManiekP 
Specjalista - gołębie

Województwo: łódzkie
Wysłany: 2013-07-07, 12:12   

rafi, nie ma czegoś takiego jak kosz dla gołębi. Kosz może być ew. treningowy używany podczas przewozu pocztowych na miejsce startu. Jak możesz to daj jakieś zdjęcie,link wtedy będzie łatwiej zrozumieć. Może chodzi Ci o hordę/fajgiter na dachu? To taka druciana klatka w kształcie prostokąta lub kwadratu w której otwierają się 1,2,3 lub 4 skrzydła. Używane po dziś dzień przeważnie przy hodowli gołębi ozdobnych i lotnych. Czasem także u pocztowych (dla pocztowych są specjalne wloty belgijskie). Pozdrawiam.

Pozdrawiam,
Mariusz

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Województwo: wielkopolskie
Wysłany: 2013-07-07, 13:35   
   Nr Tel.: 660803277

Na pewno hodowcy wysokolotnych nie stosują tego typu urządzeń. Jeśli już to tradycyjni gołębiarze ganiających rasy lotne do tzw. "ścinki' a taki kosz służy im do łapania obcych gołębi ściągniętych z lotu przez własne stado.

ManiekP 
Specjalista - gołębie

Wysłany: 2013-07-07, 15:09   

Taki fajgiter nie służy na pierwszym miejscu do łapania obcych, tylko do dobrego przyzwyczajania młodych i nowych gołębi. Jest to dobre rozwiązanie gdy ma się niewiele gołębi i brak woliery na zimę.

PS. W moich stronach znam grupkę hodowców gołębi lotnych i wysokolotnych(srebrniaków starego typu, murzynów, kasztanków, bocianów, wajszwanców, tiplerów i budapesztańskich), którzy właśnie takie "urządzenia" na dachach komórek i obór mają( w tym bębenki i długie hordy). Uznają ścinki, ale nie łapanie gołębi sąsiada i znajomych. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, a będę u któregoś z nich w odwiedzinach to na życzenie mogę zrobić fotki tym "urządzeniom". Pozdrawiam.

Pozdrawiam,
Mariusz
Ostatnio zmieniony przez ManiekP 2013-07-07, 15:33, w całości zmieniany 3 razy  

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Wysłany: 2013-07-07, 21:35   

To świetnie, porób fotki bo to coraz rzadszy widok. Urządzenia tego typu powoli zanikają, podobnie jak ścinki, żerowanie ptaków w polu, wolny oblot i inne elementy tradycyjnego gołębiarstwa. Co do ich przeznaczenia masz rację, nasza lokalna nazwa takiego kosza to oswajacz , rzadziej stosowana to arfa. mimo wszystko jednak bardziej zaawansowane technologicznie kraty z kilkoma, nawet czterema i więcej zamykanymi automatycznie bokami, często także z zamykana górą to już urządzenia skonstruowane specjalnie z myślą o łapaniu obcych gołębi i do tego przede wszystkim służą. Jako oswajacz wystarczająco dobrze sprawia się krata z jedna klapą.

ManiekP 
Specjalista - gołębie

Wysłany: 2013-07-10, 15:23   

Oto przedstawiam dwa zdjęcia hord, które są w moim gospodarstwie. Ta z drewnianym stelażem stoi u mnie z sentymentu, bo dał mi ją w prezencie bardzo dobry znajomy, nieżyjący już niestety. Ta druciana na dachu, bardzo dobrze spełnia swoją rolę oswajania młodych i nowych gołębi. Drewniana otwiera się na jedno skrzydło, druciana na 3 skrzydła. Jak widać, pod dachem jest wlot do gołębnika i przejście pod hordę-bo w zimę przód klapy jest zamknięty siatką(ona tam wisi na klapie, widać ją) i gołębie wychodzą tylko na dach pod hordę. Nie mam możliwości bym na dachu zrobił wolierę pocztowym, więc musi im wystarczyć horda.

Pozdrawiam,
Mariusz
Ostatnio zmieniony przez ManiekP 2013-07-10, 15:26, w całości zmieniany 1 raz  

ManiekP 
Specjalista - gołębie

Wysłany: 2013-07-11, 17:48   

kgrzelinski, to były 2 zdjęcia z mojego gospodarstwa. Tak jak co tydzień, w sobotę jadę na spotkanie hodowlane. Jeżeli będzie taka potrzeba mogę wykonać więcej zdjęć u znajomych. Pozdrawiam.

Pozdrawiam,
Mariusz

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Wysłany: 2013-07-11, 22:14   

Byłoby świetnie. Dobrze zobaczyć jak hodują inni.

rafi 

Wysłany: 2013-07-16, 08:34   

zrobiłem sobie horde dzisiaj ją pomaluje a w sobotę wstawię zdjęcia tylko się nie przestraszcie bo trochę duża jest 2mx2,5mx48cm wysoka

ManiekP 
Specjalista - gołębie

Wysłany: 2013-07-16, 16:31   

rafi napisał/a:
z tylko się nie przestraszcie bo trochę duża jest 2mx2,5mx48cm wysoka

Twoja horda to jeszcze pikuś. Znajomy z Łodzi, jeszcze jakieś 5 lat temu miał hordę o wymiarach 4x5m i wysoka 0,5m. Dla ozdobnych. Zakrywała 75% dachu.

Pozdrawiam,
Mariusz
Ostatnio zmieniony przez ManiekP 2013-07-16, 16:32, w całości zmieniany 1 raz  

rafi 

Wysłany: 2013-07-17, 05:57   

ale jeżeli miał taką dużą nie przeszkadzało to gołębią np. w lądowaniu

momo1351 

Województwo: Mazowieckoe
Wysłany: 2013-07-17, 14:40   

Powiem tak "a gdzie tam,golab da sobie rade..."

ManiekP 
Specjalista - gołębie

Wysłany: 2013-07-18, 11:34   

momo1351 napisał/a:
Powiem tak "a gdzie tam,golab da sobie rade..."

Nie wiem co miałeś na celu, pisząc ten post, bo do tematu nic ciekawego nie wniósł. Wyczułem w nim "nutkę" sarkazmu. Ale mniejsza o to.

rafi, nie przeszkadzało, bo dach ma ogromny. To nie tylko gołębnik, bo obok jest garaż i drewutnia. Dach jest jeden i przykrywa wszystkie te 3 pomieszczenia, więc te 4x5m nie robiło problemu.

Pozdrawiam,
Mariusz
Ostatnio zmieniony przez ManiekP 2013-07-18, 11:35, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu