Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Czwartek 18 Lipca 2019 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
poturbowana kura
Autor Wiadomość
zosiasamosia 

Województwo: mazowieckie
Wysłany: 2013-12-03, 09:26   poturbowana kura

Witam, pies poturbował mi kurę. Szybko zareagowałam i skończyło się na gołym grzbiecie i lekko rozerwanej skórze na górnej części szyi w okolicy karku. Kura w dobrej kondycji, je i pije. Popryskałam octaniseptem i dlatego, że jest schowana rana w piórkach jakoś się goi. Ale gołe plecy zaczynają dziobać koleżanki. Już trochę pokaleczyły skórę. Co zrobić? Wymyśliłam, że może posmarować rozcieńczoną jodyną żeby nie nęcił czerwony klor. Ale nie wiem czy kura "znosi" jodynę. I czy nie przemarzną jej te plecy? To zielononóżka i nie wchodzi do kurnika :/ Jeśli jest gdzieś wątek "szpitalny" proszę o odesłanie.

Joanna 
weterynaria

Województwo: malopolskie
Pomogła: 113 razy
Wysłany: 2013-12-03, 09:34   

Jodyną nie smaruj. Można zrobić dwie rzeczy.

Odseparować kure do czasu az się wszystko zagoi. Tylko nie można jej trzymać w ciepłym mieszkaniu, bo potem nie będzie można jej dać do nieogrzewanego kurnika.

Albo zalożyć jej "ubranko" tak żeby rana nie była dostępna. Pod opatrunek możesz dać opatrunek żelowy, który można kupić w aptekach. Fajnie się goją pod nim rany.

Pozdrawiam,
Joanna

zosiasamosia 

Wysłany: 2013-12-03, 09:38   

Jakie ubranko?

BIANKA1 
MODERATOR

Województwo: dolnośląskie
Pomogła: 43 razy
Wysłany: 2013-12-03, 09:45   

zosiasamosia napisał/a:
Jakie ubranko?

http://www.google.pl/imgr...ved=0CDcQ9QEwAQ

Bawka 
admin spec.wet.

Województwo: warmińsko-mazurskie
Pomogła: 137 razy
Wysłany: 2013-12-03, 09:55   
   Nr Tel.: 601 654 364

Nie pozwól kurze wykąpać się /w piasku/, zanieczyści ranę. Lepiej zamknąć ją osobno na 2-3 dni, potem ubranko. Jodyna /roztwór alkoholowy/ wysuszy skórę, a nie zniechęci zielononóżek do dziobania. Lepszy będzie opatrunek żelowy /j.w./ lub tłusta maść, może alantan /cieniutka warstwa/.

zosiasamosia 

Wysłany: 2013-12-03, 10:13   

Dzięki, co prawda nie wiele widać na zdjęciu ubranka ale jest to pomysł. Tylko jak to się trzyma? I jak zakłada? 8) Może więcej linków? A opatrunku żelowego to kury nie dziobią? Nie mam jak kury oddzielić od reszty, tylko wziąć do domu. Potem reszta wariatów z podwórka będzie ją gnębić... są do tego zdolne, O tak...

Joanna 
weterynaria

Wysłany: 2013-12-03, 10:14   

"Ubranko" to może być to co pokazała Bianka, ale może być cokolwiek, np. kawałek starej kamizelki czy podkoszulka. Coś co da sie umiescić na kurze tak żeby nie spadlo, nie zdjęła i co będzie chroniło ranę oraz blokowalo dostęp do niej. Tylko nie może za mocno ściskać i nie może być z materiału nieprzepuszczającego powietrze. Trzeba coś wymyśleć.

Ja bym żadnej maści nie dawała.

I trzeba ranę obserwować czy nie zaczyna się coś z nią dziać, bo może się wdać infekcja.

PS
Bianka, ale napisałaś o fiolecie, o czym ja nie napisałam, wiec może jednak nie wygaszaj swojego postu. A tym akurat można posmarować.

Pozdrawiam,
Joanna

Joanna 
weterynaria

Wysłany: 2013-12-03, 10:20   

zosiasamosia napisał/a:
A opatrunku żelowego to kury nie dziobią? Nie mam jak kury oddzielić od reszty, tylko wziąć do domu. Potem reszta wariatów z podwórka będzie ją gnębić... są do tego zdolne, O tak...

Opatrunek żelowy to jest taki kawałek żelu... http://kikgel.com.pl/?p=114 - cos takiego (sa różnych firm). To się daje na ranę, ale potem trzeba zrobić cały opatrunek. Czyli też jakieś "ubranko". Sam opatrunek najlepiej przytrzymac bandażem adhezyjnym ( http://www.sklep-rehabili...4b3dd997853.jpg ) To jest taki bandaż, który sam do siebie przylega. A na to jeszcze dałabym własnie to "ubranko".

Pozdrawiam,
Joanna

zosiasamosia 

Wysłany: 2013-12-03, 10:23   

Joanna, Może być wodny roztwór fioletu gencjanowego? A czy opatrunek żelowy nie spełni roli ubranka? Na plecach to zadrapana skóra, nie rozdarta. Ale ma ok 10 cm długości. Nie zleci to z kury?

Joanna 
weterynaria

Wysłany: 2013-12-03, 10:40   

Tak, wodny roztwór fioletu gencjanowego - tak to się chyba oficjalnie nazywa. Ale jak zakladasz cokolwiek na ranę, to fiolet już niepotrzebny. To co dałaś wystarczy.

Opatrunek żelowy to jest tylko coś jakby kawałek folii. To się nie przykleja, to się tylko nakłada na rane, a potem trzeba to czymś przymocować. W instrukcji jest dokładnie opisane jak to zrobić.

Nie wiem w którym to jest dokładne miejscu, ale tak jak to sobie wyobrażam, to na rane nakładasz opatrunek żelowy lub jak nie masz to gazę jałową. Następnie trzeba całosć zabandażowac takim bandażem jak pokazałam. Bandażujesz pod skrzydłami (tak żeby nie skrępowac skrzydeł). Nie za mocno żeby kura mogła swobodnie oddychać. I albo już tak zostawiasz (nie wiem na ile będzie się trzymac, to znaczy czy sobie tego nie zdejmie), albo jeszcze na to nakłasasz to ubranko czyli np. jakąś kamizelkę. To musi byc coś co będzie się dobrze trzymało (też pod skrzydłami), ale nie będzie za ciasne.

Jak bedziesz kupowac bandaż to najlepiej w neutralnym kolorze, żeby nie kusił kur.

Rozumiem, że szyja i kark też są zranione. Te rany też dobrze byłoby opatrzyć. Ale to jest trudniejsze.

Pozdrawiam,
Joanna

zosiasamosia 

Wysłany: 2013-12-03, 12:19   

Wszystkim bardzo dziękuję, kura wygląda na żwawą, więc będę pilnować aseptyczności. Pozdrawiam

Odpowiedz do tematu