Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Niedziela 22 Października 2017 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Bażant królewski
Autor Wiadomość
darko
[Usunięty]

Wysłany: 2013-12-23, 18:30   Bażant królewski

Bażant królewski- jest to gatunek bażanta charakteryzujący się bardzo długim ogonem. w pełni opierzony samiec osiąga całkowita długość ciała równą nawet 210 cm długości, z czego 150/160 może przypadać na sterówki. Dymorfizm płciowy jest wyraźnie zaznaczony, samiec jest większy od samicy i znacznie barwniej opierzony- dominuje kolor żółty, bursztynowy i czarny, głowa samca jest bardzo charakterystyczna, ponieważ na białym tle przez oczy przebiega czarny pas przypominający maskę Zorro. Upierzenie samic jest bardziej stonowane, dominuje barwa brązowo szara, głowa jaśniejsza.
Hodowla tych bażantów nie należy do trudnych, trzeba jednak pamiętać, aby na jednego samca przypadały min, dwie samiczki do 5/6. W okresie lęgowym koguty moga stac się bardzo agresywne w stosunku to innych ptaków jak również właściciela, co jest zjawiskiem częstym.
Ptaki te stają się płodne w pierwszym roku zycia, często nawet młode samce z wczesnych lęgów już jesienią próbują swoich sił tokując przed samicami. Kury raczej rzadko wysiadują jaka, chyba, że zapewnimy im odpowiednio dużą i spokojną wolierę ze znaczną ilością kryjówek. Okres inkubacji trwa ok 24 dni. Jajka sa koloru oliwkowobrązowego, samice znoszą ich ok 10/15 szt.
Pisklęta mogą być agresywne w stosunku do piskląt innych gatunków, dlatego najlepiej utrzymywać je osobno podczas sztucznego odchowu. Młode karmimy odpowiednimi paszami dla bażantów, można podawać także inne dodatki. Bażanty te nie sprawiają problemów w odchowie.
Dorosłe królewskie karmimy podobnie jak inne gatunki bażantów, zapewniamy stały dostęp do wody oraz karmy, podajemy zielonki, obowiązkowo drobny żwirek, w sezonie lęgowym bardzo dobrym pomysłem jest podawanie gotowanych jaj, twarogu itp.. możemy takie pokarmy podawać także jako normalny dodatek w niewielkiej ilości przez cały rok.
Bażanty te można utrzymywać zarówno na wolnych wybiegach jak i w wolierach, które powinny byc w miarę duże, z odpowiednią ilością kryjówek. Chcąc hodować te ptaki na wolnym wybiegu należy regularnie skracać lotki w skrzydłach.

Poniżej podaję zdjęcia moich bażantów królewskich.

Powyższy artykuł nie jest kopią polskich ani zagranicznych opracowań, jest oparty wyłącznie na mojej wiedzy dotyczącej tych bażantów.

Dariusz 'darko' Cichy
Ostatnio zmieniony przez Ulvhedin 2014-07-13, 22:29, w całości zmieniany 1 raz  

darko
[Usunięty]

Wysłany: 2014-03-24, 19:35   

Jedyne ptaki ozdobne jakie jeszcze mi zostały to właśnie bażanty królewskie. posiadam parkę na wolnym wybiegu. Niestety jaj jeszcze nie mam co mnie trochę dziwi, ponieważ o tej porze roku powinny już ruszać, tym bardziej, że zima była bardzo lekka. Samiec nawet nie tokuje... tokował jesienią, a teraz wcale :hmm:

Na szczęście sa bardzo oswojone, same wchodzą do kurnika i siadają między kurami. Raz samiec siadł na drzewie... ale następnego dnia już normalnie poszedł za samiczką ;)

Bombardier 
staram się :)

Województwo: Opolskie
Wysłany: 2014-03-24, 21:18   

darko, masz górę osiatkowaną czy są aż tak przyzwyczajone jak kury? :D

darko
[Usunięty]

Wysłany: 2014-03-24, 21:42   

Nie, góra nie jest osiatkowana. Mają lekko podcięte lotki, na tyle, że standardowe ogrodzenie przeskakują bez problemu- ale nie korzystają z tej zdolności... a jeśli przez przypadek rozpedzą się za bardzo i wskoczą do sąsiada wtedy czekają grzecznie pod płotem na wpuszczenie na wybieg:)

FoFo 
FoFo

Województwo: Lubelskie
Wysłany: 2014-03-28, 10:47   

Kilka dni temu samiczka zniosła jajko :D
a to moje królewskie:
http://www20.zippyshare.com/v/71485836/file.html
http://www20.zippyshare.com/v/47152823/file.html
3 letnia para.
Pozdrawiam.

tygrysek75 

Województwo: London
Pomogła: 17 razy
Wysłany: 2014-04-03, 09:04   

FoFo, Masz bardzo piękną parę.
Ogony moich bażantów są bardzo zniszczone.Chodzą w wolierze cały czas przy siatce i je sobie niszczą.Teraz wypuszczam je na ogród ale tylko samce.Jeden ostatnio przeleciał przez płot i łaził po trawniku u sąsiada.Wrócił i dostał wciry od drugiego.Zabawne jest to że wycieczkowicz jest dominującym samcem.
Zastanawiam się również nad przesadzoną opinią o ich agresji w stosunku do ludzi.Owszem atakują ale są to buty i nogawki,nigdy nie miałam skoku na nogi jak to robią koguty i powiem szczerze że wolę 10 bażantów niż mieć doczynienia z 1 agresywnym kogutem jakie już miałam.
Jest już ich coraz mniej na wolności i ich status na liście zagrożonyvh gatunkôw się zmienił.200 sztuk na wolności to już trochę mało .
Moje samiczki wszystkie znoszą teraz jajka,nauczyły się robić to w kurniczku,który mają w wolierze.Jaja zalężone ale nie mam lęgów w planach.

darko
[Usunięty]

Wysłany: 2014-04-03, 16:31   

Kilka lat wstecz miałem samca, który pozostawił mi kilkucentymetrową bliznę na plecach... więc ciężko jest powiedzieć jednoznacznie, ze gatunek ten jest bardzo agresywny... są samce, które są szalenie agresywne, spokojniejsze, lub takie jak mój aktualny- spokojne jak baranek :D . Jednego jestem pewien.. samców, które wykazują tak dużą agresję, że strach bez zbroi do woliery wejść nie powinno się dopuszczać do rozrodu, ponieważ takie cechy zwykle dziedziczą się na kolejne pokolenia.

marlena j 

Województwo: kujawsko pomorskie
Wysłany: 2014-08-02, 13:23   

mam koguta królewskiego i szukam dla niego kurek ,będąc dziś na giełdzie w poszukiwaniu kurek spotkałam sie z opinią która mnie zmartwiła.....ponoć b królewskie strasznie się dziobią i są agresywne??? :hmm: czy to prawda?

darko
[Usunięty]

Wysłany: 2014-08-02, 21:25   

marlena j napisał/a:
ponoć b królewskie strasznie się dziobią i są agresywne??? czy to prawda?

Nie wiem w jakim sensie "się dziobią". Samce są wobec siebie bardzo agresywne/szczególnie w okresie godowym/, mogą wykazywać także agresję wobec człowieka(pisaliśmy już o tym w tym temacie) i innych ptaków. Samice także mają między sobą ustaloną wyraźną hierarchię, ale nie jest tak, że jedna drugą zadziobie :)
Młode osobniki trzymamy tylko we własnym towarzystwie- jesli do młodych dołączymy inne, łagodniejsze gatunki młodych bażantów lub kurczaki wtedy królewskie będą je prześladować. Małe mogą także wydziobywać się wzajemnie jeśli nie zapewni im się odpowiedniej przestrzeni i zbilansowanego pożywienia.

mikado 

Województwo: śląskie
Wysłany: 2014-09-17, 11:05   

AL, załącznik d to oddzielna grupa zwierząt a nie żadne tłumaczenia nazw łacińskich. Proszę się zapoznać dokładniej z rozporządzeniem.

marlena j 

Wysłany: 2014-09-17, 12:34   

a gdzie jest dostepne to rozporządzenie?

Bawka 
admin spec.wet.

Województwo: warmińsko-mazurskie
Pomogła: 117 razy
Wysłany: 2014-09-17, 18:25   
   Nr Tel.: 601 654 364

Od 13 listopada 2008 r rejestracji podlegają ptaki wymienione w załącznikach A i B Rozporządzenia Komisji (WE) nr 318/2008 z dnia 31 marca 2008 r. zmieniające rozporządzenie Rady (WE) nr 338/97.

Najlepiej sprawdzić na stronach MOŚ, takiej jak ta:
http://www.mos.gov.pl/art...awie_cites.html

Jest też w/w rozporządzenie na stronie MOŚ, w pdf,
(ale na moim aktualnym sprzęcie nie otwiera się, nie mogę wstawić linku :/ , proszę skorzystać z wyszukiwarki).

AL 
Admin Alicja Pańka

Województwo: Śląskie
Pomogła: 166 razy
Wysłany: 2014-09-17, 19:07   

Nie ma załącznika D, jest tylko zalącznik X - tam sa ptaki przeniesione z załącznika A na które w UE nie potrzeba dokumentów tylko stałe oznakowanie

Ale bażant królewski od kilku lat nie wymaga rejestracji

mikado 

Województwo: śląskie
Wysłany: 2014-09-17, 20:00   

Regulamin allegro a obowiązek rejestracji to dwie różne sprawy. Dla nich to nie ma znaczenia, że w Polsce rejestracja obejmuje tylko zwierzęta z załączników a i b. W regulaminie jest punkt:

W Serwisie obowiązuje zakaz sprzedaży żywych lub martwych okazów zwierząt (a także ich części lub produktów pochodnych), należących do gatunków umieszczonych w aktualnie obowiązujących aneksach A - D do rozporządzenia Rady (WE) nr 338/97 z dnia 9 grudnia 1996 r. w sprawie ochrony gatunkowej dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi.

Obsługa tnie wszystko co jest w tych załącznikach i dlatego znikają bażanty królewskie, kiśćce nepalskie,tragopany stayry itd. ptaki nie wymagające obowiązku rejestracji.

Załącznik d z reguły jest na końcu rozporządzenia.

marlena j 

Wysłany: 2015-04-18, 08:14   

niosą wam jaja bazanty królewskie ? u mnie jeszcze cisza...

Odpowiedz do tematu