Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Sobota 11 Lipca 2020 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Barwa gołębi
Autor Wiadomość
kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Województwo: wielkopolskie
Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2014-01-17, 18:04   
   Nr Tel.: 660803277

Racja, albo kawowy, ten działa dobrze też na czerwone, ale u rostowskich jest rzadko spotykany.

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2014-01-17, 18:09   

ManiekP napisał/a:
Hmm, no to nie wiem. U mnie był żółty pocztowy albo z siwką, albo z groszką (nie pamiętam, bo to było jakieś 3-4 lata temu). Młode wychodziły żołte karpiate i jeden żółtopłowy z pasami. Wszystkie miały sine podbicia ogona, żółte lotki, i sine podbrzusze. Dzioby też miały takie "przykopcone". No ale u mnie mogło być tak, a gdzie indziej mogło być inaczej, wiadomo.

A masz może te aktualne wzorce? Wiem, że na którejś wystawie można było kupić, za dość wysoką cenę bodajże 250zł (chyba, bo nie pamiętam dobrze). Swoją drogą ciekawi mnie, jak bardzo zmieniły się wzorce. Szczególnie interesuje mnie zaktualizowany wzorzec Łódzkich Pstrych i Murzyna Polskiego. Zakładam, że jeśli nawet niektóre wzorce są zaktualizowane, to i tak pewno w bardzo niewielkim stopniu.
Niestety nie mam nowych wzorców, ale przymierzam się do kupienia, bo bez tego ani rusz. Tak już bywa, że nie zawsze jestem przy kasie lub są pilniejsze wydatki. Ot, życie. Ostatnio w poznaniu sprzedawali po 280. Jeśli chodzi o żółtopłowy i żółtopłowy groch to ten musi mieć siwe ( właściwie niebieskopłowe) podbicie. taka jest natura tego ubarwienia. Bez płowosiwego podbicia byłby izabel, nie żółtopłowy.

ManiekP 
MODERATOR
specjalista-gołębie

Województwo: łódzkie
Wysłany: 2014-01-17, 18:23   

kgrzelinski, ach, kurcze nie zrozumieliśmy się, mój błąd. U nas mianem żołtopłowego określa się jaśniutkie pocztowe z żółtymi pasami. Płowy - to u nas falowy. A żółty falowy to właśnie jaśniutki z żółtymi pasami, tzw. młynarz, baluwinder (to określenie u nas dotyczy też barwy pocztowych). Czyli takie nieco ciemniejsze izebelowate (coś na podobieństwo tomaszowskich krótkodziobych, tylko nieco ciemniejsze).

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2014-01-17, 19:14   

W wielu kolorach, m.in. w dominantach, płowych itp. występuje wyraźny dymorfizm płciowy, zwłaszcza u pocztowych i ras wyhodowanych na ich bazie. Samice w tych kolorach mają bardziej siwe podbicie niż samce,ciemniejsze lotki i sterówki, a u samców często występują tzw. plamy atramentowe, czyli czarne, okrągłe plamki, głównie na ogonie i plecach, ale też na lotkach.Niektóre osobniki mają te plamy rozsiane po całym upierzeniu.Samice, zwłaszcza u dominantów mają ciemniejsze dzioby niż samce.

Jedwabek 
Młody Hodowca

Województwo: zachodniopomorskie
Wysłany: 2014-02-22, 14:36   Co to za barwa ?

Witam posiadam takiego samczyka mam pytanko czy ten kolor jakoś się nazywa ? mam samiczke do niego białą w czarne Kropki i kiedyś wyszedł mi po tej parze szymel i tak się domyśliłem że samczyk to może mix Szymel z Płowym jak myślicie ?
Zapraszam :D
https://www.facebook.com/...77401878?ref=hl
:) http://www.forum.woliera.com/viewtopic.php?t=28289
Ostatnio zmieniony przez Jedwabek 2014-02-22, 14:48, w całości zmieniany 1 raz  

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2014-02-22, 20:35   

Czerwony szymel. Dość często spotykany kolor u pocztowych.

grzegorz_szp 

Województwo: opolskie
Wysłany: 2014-04-27, 12:43   
   Nr Tel.: 530728394

Ja zapytam od drugiej strony.Z jakich barw wyhodować niebieskiego bez pasów i opala.Mam pewne teorie ale nie są sprawdzone.Może ktoś posiada wiedzę praktyczną w tym temacie . :?:
Ostatnio zmieniony przez grzegorz_szp 2014-04-27, 12:45, w całości zmieniany 1 raz  

Bawka 
admin spec.wet.

Województwo: warmińsko-mazurskie
Pomogła: 148 razy
Wysłany: 2014-04-27, 15:34   
   Nr Tel.: 601 654 364

Niebieski bez pasów? To niebieski bez genu na pasy (gen dominujący). Teoretycznie - najprościej - wykrzyżować wsobnie z niebieskich z pasami, licząc na to, że gołębie są heterozygotyczne i mają jeden gen na pasy, a drugi "pusty". Ale to macanie w ciemno. Prawdopodobieństwo można by zwiększyć krzyżując najpierw z barwą bez pasów (i innych wzorów), ale trzeba by mieć pewność, że tych pasów na pewno nie ma (czyli np. nie kolor czarny czy biały). Ale czy show racer ma jakieś barwy bez pasów (i grochu)?
Można też wziąć gołębia innej rasy, gdzie występują barwy bez pasów, strasser? ;)

grzegorz_szp 

Województwo: opolskie
Wysłany: 2014-04-27, 17:26   
   Nr Tel.: 530728394

Bawka napisał/a:
Niebieski bez pasów? To niebieski bez genu na pasy (gen dominujący). Teoretycznie - najprościej - wykrzyżować wsobnie z niebieskich z pasami, licząc na to, że gołębie są heterozygotyczne i mają jeden gen na pasy, a drugi "pusty". Ale to macanie w ciemno. Prawdopodobieństwo można by zwiększyć krzyżując najpierw z barwą bez pasów (i innych wzorów), ale trzeba by mieć pewność, że tych pasów na pewno nie ma (czyli np. nie kolor czarny czy biały). Ale czy show racer ma jakieś barwy bez pasów (i grochu)?
Można też wziąć gołębia innej rasy, gdzie występują barwy bez pasów, strasser? ;)

Z tymi niebieskimi to nie jest tak łatwo ,już próbowałem. Udało mi się wyhodować po samcu niebieskim bez pasów i niebieskiej z pasami , samiczkę z pasami ,którą powtórnie dałem do ojca i wyszła kolejna córka bez pasów. Ale w pierwszym pokoleniu wszystkie miały pasy,więc mi się wydaje ,że cecha bezpasowości nie jest cechą dominującą. To były pocztowe.Natomiast teraz kombinuję z gigantami i nie mam żadnego niebieskiego bez pasów ,żeby powtórzyć kombinację.
Ale ktoś wyhodował już takie i chciałem poznać czy to tylko umiejętnie wykorzystana mutacja, czy jest jakiś schemat.

Bawka 
admin spec.wet.

Wysłany: 2014-04-27, 20:22   

Brak pasów jest cechą recesywną.
Ptak z pasami x ptak bez pasów = ptaki z pasami - pokolenie F1.
F1 x rodzic bez pasów = połowa /statystycznie/ z pasami, połowa bez.

witek20 

Województwo: mazowieckie
Wysłany: 2014-07-04, 00:21   
   Nr Tel.: 695223890

jakie mlode beda po tej parze ???
samica jest niebieska z pasami (jej rodzice to niebieski groch matka i niebieski bez pasow ojciec) samiec jak widac czerwony jego rodzicow nie znam ale jak byl wczesniej w parze z czerwona pocztowa z pasami to mlode wyszly cale czerwone w kolorze strasera ale to pocztowa zlikwidowałem bo mi sie ta straserka trafila

i drugie spstrzezenie z pytaniem jakim cudem po białych pawiach wyszly takie młódki

Ostatnio zmieniony przez witek20 2014-07-04, 00:23, w całości zmieniany 1 raz  

Bawka 
admin spec.wet.

Wysłany: 2014-07-04, 08:21   

Jakim cudem? Genetyka. ;) Jak mówi pan Wiesław (forumowy spec.genetyki barw kur) "biały ptak jest jak samochód pod białym pokrowcem" - nie wiemy jakie kolory są schowane. Często pod białym chowa się czarny. Twoje pawiki miały przodka/przodków z tarczami i z czarnym kolorem, a w młódkach, geny na tę barwę/rysunek - spotkały się.
A strassery? Przyznam, że nie wiem czy czerwony u strasserów jest dominujący czy ustępujący. Jeżeli dominujący - młode będą czerwone. Jeżeli ustępujący - mogą być czarne (samce) i czerwone (samice). Jeżeli samiec ma ustępujący (ale nieuwidoczniony) gen rozcieńczający barwę zasadniczą (samica ma - to widać) - to i żółte i niebieskie. A pasy? Samiec nie ma "genu na pasy", samica ma, ale może mieć też "gen na brak pasów" (po ojcu) - gen ustępujący - schowany. Młode mogą być z pasami i bez pasów.

justysia2606 
Koroniarze

Pomogła: 10 razy
Wysłany: 2014-07-04, 10:09   

Witam, i ja podczepię się pod temat, mianowicie,
- jak moje dzieciątka mogę uzyskać kolor żółty, bez sinych nalotów i braku nasycenia tegoż koloru mając jedynie do dyspozycji samicę o wspaniałym kolorze? Większość ptaków o tym kolorze u koroniarzy b-o jest słaba z budowy. Jak łączyć kolory aby samica przekazała ten kolor na młode?
- drugie pytanko, jak osiągnąć czysto białe młode, po parach z dużymi przelotami w ogonach? Jest to czysto eksperymentalne pytanie :D

ManiekP 
MODERATOR
specjalista-gołębie

Wysłany: 2014-07-04, 20:15   

Justyna, mam dla Ciebie dobrą radę, która się sprawdzić powinna u Ciebie. Wiem z własnej autopsji, że aby uzyskać ładną nasyconą żółtą maść u barwnoogoniastych (wpadającą w soczystą pomarańcz nawet) warto posłużyć się czerwonymi. Co prawda sporo młodych wychodzi z takiego połączenia zwykle blado-czerwonych, ale za to żółte idą zazwyczaj świetne. Żółte z siwymi przebiciami, to efekt łączenia przodków żółty/czerwony z czarnym/niebieskim. Po niebieskim i żółtym można dochować się płowych, a po niebieskim i kawowym - srebrzystych. Te barwy choć rzadko spotykane, są możliwe do uzyskania. Więc jeśli chcesz mieć ładne żółte to albo krzyżówka z nasyconym czerwonym (krwistym) albo z nasyconym żółtym (że tak nazwę - oranżowym). ;)

Co do ogonów białych. Pracujesz nad jednobarwnymi KB? :d Jest to do uzyskania, w sposób "mechaniczny" albo genetyczny. Mechaniczny polega na wyrywaniu młodych piórek barwnych (tzw. pałek). Pigment kończy się w tym miejscu nawet po jednym wyrwaniu. Czasem trzeba tak kilka razy. Zazwyczaj się sprawdza, ale nie zawsze. Dotyczy to przeważnie ras, u których barwne pióra wyrastają tam, gdzie powinny być białe, dlatego w tych miejscach po prostu pigmentu jest mniej, ot i łatwiej w sposób mechaniczny zwalczyć. Co niestety i tak pozostaje w genach gołębia i wada może być dziedziczna. Jeżeli chodzi o sposób naturalny, w którym KB mogą pigment zatracić - to pokrewieństwo. Oczywiście nigdy pełne, ale np. kuzyn + kuzynka z tymi samymi wadami. Albo rodzeństwo połowiczne (niepełne - np. po jednym ojcu, ale po dwóch matkach). A można jeszcze łatwiej, ino wtedy trzeba pokusić się o domieszkę innych ras. W łódzkim można jeszcze dostać średniodziobe białe mewki (jednobarwne białe). Ewentualnie pokuszenie się o zakup białego orłowskiego, ale myślę, że do takich eksperymentów to szkoda wydawać na niego kasę, a i szkoda by go ogólnie "krajcować". ;)

witek20, u białych pawików to nic nadzwyczajnego, takie pstrokacizny u młodych. To spowodowane jest zazwyczaj dwoma czynnikami - para jest stara, zbyt długo razem (tzn. brak świeżej krwi, brak zmiany krwi) lub chów w pokrewieństwie przez dłuższy czas. Wcale ich rodzice ani dziadkowie nie musieli być barwni. Znajomy miał u siebie kilka par białych pawików starego typu. Przez pierwsze 3 lata wszystkie młode wychodziły białe. A później z przeplatanymi ogonami, z pstrokatą głową, z fragmentami barwnych pleców. Po starej parze białych wyszedł czarny. To się zdarza.
Ostatnio zmieniony przez ManiekP 2014-07-04, 20:18, w całości zmieniany 2 razy  

witek20 

Województwo: mazowieckie
Wysłany: 2014-07-04, 21:18   
   Nr Tel.: 695223890

ManiekP napisał/a:
witek20, u białych pawików to nic nadzwyczajnego, takie pstrokacizny u młodych. To spowodowane jest zazwyczaj dwoma czynnikami - para jest stara, zbyt długo razem (tzn. brak świeżej krwi, brak zmiany krwi) lub chów w pokrewieństwie przez dłuższy czas. Wcale ich rodzice ani dziadkowie nie musieli być barwni. Znajomy miał u siebie kilka par białych pawików starego typu. Przez pierwsze 3 lata wszystkie młode wychodziły białe. A później z przeplatanymi ogonami, z pstrokatą głową, z fragmentami barwnych pleców. Po starej parze białych wyszedł czarny. To się zdarza.

jesli chodzi o pokrewienstwo to nie ma takiego poniewaz sa z roznych zródeł, jesli o to ze sa dlugo ze soba tez nie bo to ich pierwszy sezon i ich pierwsze młode :) , a straseryco z po nich moze wyjsc samica miala juz z tym samcem 2 razy jajka piersze jedno zgniotła drugie sie bedzie lada dzien klulo pod budapesztka i gilem, drugie jajka zabralem od razu i podłozyłem pod garłaczke i pocztowego , przymierzają sie do 3

Odpowiedz do tematu