Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Czwartek 23 Maja 2019 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: Bawka
2016-10-08, 18:52
Dęte skarby wsi polskiej
Autor Wiadomość
bleki 

Województwo: śląskie
Ostrzeżeń:
 3/6/9
Wysłany: 2014-01-26, 20:31   Dęte skarby wsi polskiej
   Nr Tel.: 609-655-935

Witam,chciałbym przez ten temat nawiązać kontakt z hodowcami prawdziwych stawaków starego typu,podstawowe kryterium to stylowy lot,mam też stawaki akrobatyczne(siadają na ogony)gdyby ktoś miał namiar na hodowców takich ptaków to proszę o info.myślę że ten temat pozwoli poważnym hodowcą na wymianę krwi,a nowym młodym zakochanym w tej rasie na dostanie znakomitego materiału,przy okazji będziemy promować nasze ptaki dodając zdjęcia i filmy z naszych hodowli,zapraszam i pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez Bawka 2018-05-16, 16:09, w całości zmieniany 2 razy  

ManiekP 
MODERATOR
specjalista-gołębie

Województwo: łódzkie
Wysłany: 2014-01-26, 20:41   

Moim zdaniem znakomity pomysł. Choć nie hoduję tych gołębi to z samego opisu - zazdroszczę widoku. bleki Jak będziesz miał na sprzedanie jakąś parkę z młodych w tym roku (najlepiej już spierzałych), to daj znać. Może i bym się pokusił o jedną parkę takich gołębi, tak dla nowości i własnej ciekawości ;) Przynajmniej będę miał pewność, że z dobrego źródła.

bleki 

Ostrzeżeń:
 3/6/9
Wysłany: 2014-01-26, 20:51   

Pewnie coś będzie,jak nic się nie posypie,różnie to bywa,postaram się zrobić dla Ciebie po parce akrobatycznych i stylowo latających,jak któreś Cię zauroczą to podziałamy dalej ;)

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Województwo: wielkopolskie
Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2014-01-26, 22:47   
   Nr Tel.: 660803277

Pomysł ciekawy, ale mający zarówno dobre jak i złe strony. Stawak polski zawsze był stawakiem. Zamiast dzielić go na typ wystawowy, lotny czy akrobatyczny należy wpłynąć na hodowców, by zamiast rozdrabniać i tak zaniedbaną rasę na różne typy, zaczęli hodować STAWAKI, nie jakieś stawakopodobne nieloty. Podstawą wzorca powinien być zapis, że stawak polski przede wszystkim JEST STAWAKIEM i stylowy lot, nie ważne, jak by ten ptak nie wyglądał, powinien być głównym celem hodowli. Potrzebny jest też jasny zapis, że stawak polski , który nie lata stylowo, nie może być uważany za gołębia tej rasy a zanik stylu lotu jest cechą obcej rasy, dyskwalifikującą gołębia z hodowli. Tylko wtedy da się naprawdę ocalić tą wspaniałą rasę; nie przesadzę, jeśli napiszę, że obok rysia jedną z najpiękniejszych i najbardziej udanych ras polskiej wsi.

bleki 

Ostrzeżeń:
 3/6/9
Wysłany: 2014-01-27, 09:18   

Sory Krzychu ale znowu nie mogę się z Tobą zgodzić,dla mnie stawak musi latać i wyglądać,jak będziemy zbierać byle co tylko żeby się składało to w gołębnikach będzie jedna wielka kicha,na wystawie też coś trzeba pokazać,mi nie przeszkadza podział na ptaki wystawowe i lotne,nazwa stawak polski jest już zajęta,moja propozycja dla stawaków lotnych to właśnie stawak właściwy,mam zamiar od tego roku zacząć pokazy,jeżeli dojdzie do rejestracji tych ptaków to nie w grupie ;dęte' tylko w grupie właściwej do tego co ptaki wyprawiają w powietrzu

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2014-01-27, 09:50   

Czyli że jednak się w pewnym sensie zgadzamy. Dla mnie też stawak ma wyglądać ale mimo wszystko MUSI być stawakiem. Jedynie hodując tak jak dawni hodowcy, czyli żeby "to latało i wyglądało" można do czegoś dojść. Sam napisałeś, ze stare rasy, takie jak stawaki trzeba hodować po staremu. Nie widzę tego inaczej tylko ostra selekcja. Do chowu to co lata i wygląda, to co wygląda a nie lata, do gara. Podobnie to co lata a nie wygląda.Starzy wiejscy hodowcy nie mieli sentymentów, każdy ptak musiał być idealny, jeśli miał braki, dostawał "zaproszenie na rosół". Dlatego ich stawaki latały i składały, wejfry wywracały, rysie żerowały w polach i wykarmiały po 7-8 lęgów w roku. Teraz tak się nie hoduje i widać efekty - tendencja zniżkowa we wszystkich aspektach hodowli. Dzielenia stawaka na typy: wystawowy i lotny to moim zdaniem pójście na łatwiznę.Nie mówię, ze będzie łatwo. Trzeba by zmienić podejście do samego wzorca, przestać promować szczudłonogie nieloty i usunąć beznadziejny zapis o białym oku u białych. We wzorcu powinien się znaleźć zapis, ze stawak polski MUSI latać stylowo, nieloty powinny być eliminowane lub dostawać BO za cechy obcej rasy.

bleki 

Ostrzeżeń:
 3/6/9
Wysłany: 2014-01-27, 10:38   

No ok.tylko że te nieloty też mają masę zwolenników,to co podoba się nam nie musi podobać się innym hodowcą,właśnie te szczudłonogie są dla nich idealne,nigdy nie narzucisz im swojej wizji,moim zdaniem dzielenie stawaka na typ wystawowy i lotny to nie żadne pójście na łatwiznę tylko wyraz szacunku dla hodowców obu typów,po co doprowadzać do niepotrzebnych przepychanek

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2014-01-27, 14:11   

W sumie masz jednak rację. Po przemyśleniu muszę Ci ją przyznać. Zbyt mocne jest lobby promujące typ ozdobny, by narzucić im właściwy kierunek hodowli. Będą silne opory a zaszkodzi to Tylko rasie.Jednak stan obecny też szkodzi rasie. Nie można dopuścić do tego by prawdziwe, lotne stawaki wyginęły tylko dlatego, że na topie są szczudłonogie nieloty. Dlatego promowanie oryginalnego, tradycyjnego typu jest dobrym wyjściem. Jeśli dasz radę na swoim terenie zaprezentować oryginalny typ stawaka, a ja spróbuję to samo zrobić u siebie, być może coś nam z tego wyjdzie.

bleki 

Ostrzeżeń:
 3/6/9
Wysłany: 2014-01-27, 15:54   

Dobrze że przyznałeś mi rację,jak my,którzy mają typ lotny nie będziemy mówić jednym głosem to kiepsko widzę przyszłość naszych ptaków,zbiera się powoli dosyć mocna ekipa chcąca hodować stawaka starego typu,to bardzo cieszy

bleki 

Ostrzeżeń:
 3/6/9
Wysłany: 2014-01-27, 16:47   

ManiekP napisał/a:
bleki Jak będziesz miał na sprzedanie jakąś parkę z młodych w tym roku (najlepiej już spierzałych), to daj znać. Może i bym się pokusił o jedną parkę takich gołębi, tak dla nowości i własnej ciekawości ;)

Też miałem mieć parę sztuk tak dla ozdoby :D teraz to ptaki które grają u mnie pierwsze skrzypce

bleki 

Ostrzeżeń:
 3/6/9
Wysłany: 2014-01-27, 18:25   

Akurat tutaj chodzi o daną rasę nie o ogół :d co do nałogów piętnasty miesiąc nie jaram,a jarałem dwie paczki dziennie :D

s.patryk2 

Województwo: Lodzkie
Wysłany: 2014-01-27, 18:26   

Chłopcy a nie da się stworzyć stawaka lotnego z wyglądem do tych wystawowych?

Pozdrawiam,
Patryk

bleki 

Ostrzeżeń:
 3/6/9
Wysłany: 2014-01-27, 18:34   

Toś mi teraz podniósł ciśnienie :D a co podoba ci się w tych szczudłonogich stojących na baczność ptakach?To chodzi właśnie o zachowanie ptaków w starym dobrym stylu,długa noga odpada,totalna dyskwalifikacja,są zauroczeni takimi anomaliami i niech oni to ciągną,jak myślisz?ile pożyje na wolności stawak z defektem zadęcia,przy pierwszym oblocie stanie się posiłkiem jastrzębia
Ostatnio zmieniony przez bleki 2014-01-27, 18:34, w całości zmieniany 1 raz  

s.patryk2 

Województwo: Lodzkie
Wysłany: 2014-01-27, 18:43   

Znaczy się:
Ja to źle napisałem:chodziło mi czy dało by się stworzyć wzorzec dla lotnych stawaków.

Pozdrawiam,
Patryk

bleki 

Ostrzeżeń:
 3/6/9
Wysłany: 2014-01-27, 18:53   

Myślę że jest to nieuchronne,te ptaki po to przetrwały by ktoś w końcu dał im szansę,dziwi mnie tylko bardzo że rasa znana powszechnie,hodowana w całym kraju nie miała przez lata swoich obrońców,jak zahipnotyzowani szli utartym szlakiem ku zagładzie tego co swojskie i piękne

Odpowiedz do tematu