Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Sobota 24 Sierpnia 2019 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Orlik polski
Autor Wiadomość
kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Województwo: wielkopolskie
Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2008-07-02, 10:25   Orlik polski
   Nr Tel.: 660803277

Orliki są typową rasą wysokolotną, jednak pozostawione w wolnym oblocie i nie trenowane mogą się rozleniwić. Rasę tą charakteryzuje typowy lot stójkowy, bez zataczania kręgów nad gołębnikiem, dlatego nie należy ich trzymać razem z ptakami ras o locie normalnym ani z wywrotkami, bo stracą charakterystyczny styl lotu. Aby orliki latały stylowo, nie mogą być pozostawiane w wolnym oblocie, tylko o odpowiedniej porze, to znaczy odpowiadającej hodowcy, by miał czas się nimi zająć, wypuszczane z gołębnika i ganiane do lotu. Najskuteczniejsze jest wypuszczanie orlików i ganianie ich przed karmieniem , bo wtedy nie są ociężałe po jedzeniu i lepiej latają, zaś po zakończeniu lotu chętniej wchodzą do gołębnika, wiedząc, że mają tam zadaną karmę. Jedynie od systematyczności i cierpliwości hodowcy zależy sukces lotowy. Im ptaki więcej będą trenowane, tym będą lepsze w locie. Wystarczy 1- najwyżej 2 treningi dziennie. Orlik nie jest jednak ptakiem na każdą pogodę. Przy złej pogodzie, jak na przykład deszcz, śnieg, silny wiatr czy niski pułap chmur nie należy ich ganiać, bo można ptaki stracić. Młode należy trenować indywidualnie, gdy tylko nabiorą zdolności do lotu. Młodego orlika wynosimy przed gołębnik i wypuszczamy z ręki, by wzbił się w powietrze. Najczęściej od razu siędzie na gołębniku, więc na drugi dzień powtarzamy zabieg i robimy tak codziennie, aż zacznie wzbijać się w powietrze. Gdy jego lot stanie się w miarę pewny, zaczynamy się stopniowo oddalać od gołębnika, najpierw na kilkadziesiąt metrów, póżniej dalej do kilkuset, aby gołąbek wyrobił sobie orientację w przestrzeni i z konieczności ( spora odległość od gołebnika) był zmuszony polatać. Ptaki, które mają już pewny lot i w miarę wyrobioną orientację w terenie wynosimy grupką na sporą odległość ( kilkaset metrów, póżniej nawet kilometr i dalej) i wypuszczamy, czasami w towarzystwie starszego gołębia, który pociągnie młódki do lotu w stronę gołębnika. Przypomina to trochę trening młodych gołębi pocztowych, ale naprawdę się przydaje na przykład w sytuacjach, gdy silny podmuch wiatru odsunie stado orlików na sporą odległość od gołębnika.Z początku młode orliki oblatane w ten sposób najlepiej ganiać oddzielnie, ale po pewnym czasie, gdy nabiorą kondycji, można je dołączyć do stada dorosłych. Stylowy lot orlika, który z rozłożonymi lotkami i ogonem zawiśnie nieruchomo nad gołębnikiem to naprawdę wspaniały widok, piękniejsze w stójce są jedynie stylowe sierpaste mikołajewskie i kurskie, chociaż nie wszystkie. Piękno lotu orlika z nawiązką rekompensuje trud włożony w hodowlę i trening.To, że orliki nie powinny mieć nieograniczonej swobody nie oznacza, że mają być typowymi na stałe przymkniętymi wolierowcami. Po skończonym locie i nakarmieniu można im pozwolić na trochę swobody, na przykład kilka godzin aby mogły się swobodnie wygrzać na słońcu, pozbierać trawki czy jakieś nasiona z ogródka, ziarenka piasku itp, bo jest to ulubione zajęcie wszelkich ras gołębi, po prostu muszą czuć rygor i wiedzieć, że hodowca wymaga od nich lotu na rozkaz oraz powrotu do gołębnika po zakończonym locie.

Rosyjscy hodowcy robią tak: ptaki do klatki i wynoszone kilkaset metrów od gołębnika. Potem każdego ptaka biorą do reki i wyrzut w górę. Z początku ptaki będą wracały na dach, jednak po pewnym czasie zaczną latać. Za jakiś czas, da się zaobserwować, który lata najchętniej. Tego należy wyrzucać pierwszego, by inne zostawały z nim w powietrzu.Orliki to z natury lenie i czasami, jak nie chcą po dobroci, to trzeba je lotować po rosyjsku. Gdy nabiorą nawyku latania można je wyrzucać przez drzwi gołębnika.
Ostatnio zmieniony przez darek72 2011-09-03, 22:39, w całości zmieniany 4 razy  

Chicken1224 

Województwo: Śląskie
  Wysłany: 2012-03-02, 14:01   Informacje o Orlikach

Witam. Ostatnio zaciekawiły mnie gołębie ''Orliki'' (boczki). Prosił bym was o napisanie paru informacji najważniejszych na temat tych gołębi. (czy trudno się je hoduję, czy uciekają z nowego gołębnika tak jak pocztowe itp.) Pozdrawiam

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2012-03-02, 18:39   

Orliki nie są tak bardzo przywiązane do starego gołębnika więc raczej nie uciekają, są jednak rasą wysokolotną więc część z nich ginie podczas oblatywania na nowym lokum. Jak wszystkie rasy o locie stójkowym są trudne w hodowli. Z lęgami nie ma problemu, często nawet robią za mamki dla innych ras, jednak ze względu na specyfikę lotu wymagają intensywnego, specjalistycznego treningu. Nie można pozwolić, by latały z ptakami o innym stylu lotu, bo im się lot 'popsuje".Bywa, że najlepsze lotniki gubią się w locie. Może to się zdarzyć z powodu nagłego załamania pogody czy zerwania się gwałtownego wiatru, który zniesie ptaki w inne rejony, gdzie nie będą umiały znaleźć drogi do domu. hodowla ras o locie stójkowym to w gołębiarstwie "wyższa szkoła jazdy", podobnie jak hodowla ras krótkodziobych.

Bawka 
admin spec.wet.

Województwo: warmińsko-mazurskie
Pomogła: 138 razy
Wysłany: 2013-06-05, 23:36   
   Nr Tel.: 601 654 364

A co tam panie Krzysztofie u wysokolotnych słychać? ;)
Orliki, boki, grzywacze młode mają?

na zachętę.

momo1351 

Województwo: Mazowieckie
Wysłany: 2013-06-06, 13:29   

Ja wtym roku narazie mam 5 mlodych orlikow,by było wiecej ale ostatnio mam cos pecha i wystarczy ze pojda w zakarycie i juz 1-2 nie wroci

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2013-06-07, 13:05   

W tym roku lęgi słabe, mam na razie dwie pary wileńskich. Boki i grzywacze miały dwa lęgi z czystymi jajkami. Teraz wreszcie mają zalężone jajka, które lada dzień powinny się kluć.

Bawka 
admin spec.wet.

Wysłany: 2013-06-13, 22:45   

Bazyliszek, z dedykacją dla Krzysztofa:

orlik wileński.

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2013-06-14, 21:37   

Fajny maluch. Masz też inne kolory?

Bawka 
admin spec.wet.

Wysłany: 2013-06-14, 21:56   

A jaki? Są czerwone, żółte i niebieskie. Ale w tym roku tylko karmią. Nie ma zainteresowania rasą, a mamki są potrzebne.

ManiekP 
MODERATOR
specjalista-gołębie

Województwo: łódzkie
Wysłany: 2013-06-15, 11:25   

Bawka napisał/a:
Nie ma zainteresowania rasą

No gdyby każdy tak mówił to w niedługim czasie pozbylibyśmy się niemal całego dobytku hodowlanego z Polski. Mam w hodowli łódzkie pstre, zainteresowania tą rasą nie ma,lub jest nieznaczne, ale i hodowców jest jak na lekarstwo. A hoduję, bo rasa na wymarciu. Wiele dobrych jakościowo gołębi do 20 lat wstecz(np. wajszwance [i odmiany białolotne-wajszpice], murzyny,kasztany, winerki,itp), sprowadzanych było do roli mamek i praktycznie dobrych jakościowo wajszwanców jest niewiele, że o kasztankach nie wspomnę. Ówczesne mamki tych rasy były o wiele lepszej jakości niż to co dziś spotyka się na targach lub w nielicznych, wiejskich "hodowlach podwórkowych".

Nie hoduję osobiście orlików, bo w łódzkim praktycznie tych gołębi nie ma. Ale to również przez podobne myślenie - bo nie było zainteresowania wśród hodowców, bo nikt nie chciał kupić. Gdybym znał w pobliżu choć jednego hodowcę tej rasy(orlików), to pewnie już gościła by ona w moim gołębniku. Chociaż ze dwie parki. Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony przez ManiekP 2013-06-15, 11:27, w całości zmieniany 2 razy  

Bawka 
admin spec.wet.

Wysłany: 2013-06-15, 12:39   

Cytat:
No gdyby każdy tak mówił to w niedługim czasie pozbylibyśmy się niemal całego dobytku hodowlanego z Polski.

Mariusz, czytaj spokojnie i ze zrozumieniem. ;)
Napisałam:
Cytat:
Ale w tym roku tylko karmią.

Jest ich kilkadziesiąt sztuk, większość wystawianych i punktowanych (lub po takich rodzicach). Nikt z nich nie rezygnuje, bo ta rasa jest hodowana w rodzinie przynajmniej od 80 lat (jeszcze w Wilnie). Tylko ten sezon jest ulgowy, choć nie do końca, bo przecież jakieś bazyliszki są... (patrz wyżej). :)

ManiekP 
MODERATOR
specjalista-gołębie

Województwo: łódzkie
Wysłany: 2013-06-16, 10:21   

Bawka napisał/a:

Mariusz, czytaj spokojnie i ze zrozumieniem. ;)

Bawka- już wielokrotnie to pisałem- ja jestem człowiekiem nadzwyczaj spokojnym. Może Ty jakoś inaczej odbierasz moje słowa, nie wiem. ;)

Mikuś hehe po części może i masz rację. Z tym wyjątkiem, że ja od lat nie mam wielu ras w gołębniku. Nie lubię zbyt mieszanego stada. Poza tym nie mam tyle czasu by siedzieć większość dnia w gołębniku i w sezonie parować tak różnorodne stado. Dlatego jestem "ustawiony" w tym roku na hodowlę długodziobych(łódzki pstry), ciężkich(PPW) i lotnych(budapesztańskich). Oczywiście również pocztowe, one pozostały z sentymentu(ok 20 sztuk). Jednakowoż gołębi o locie tak specyficznym nie posiadam, ponieważ tak jak wcześniej wspomniałem- nie ma u nas takich ras. Oczywiście następnego gołębnika nie budowałbym dla 2-3 par orlików, to chyba zrozumiałe ;) Ale nic nie stoi na przeszkodzie aby latały z budapesztami-lotu nie popsują, bo obie rasy latają całkiem inaczej. To tak, jak porównać dzień do nocy. Póki co nic nie planuje, bo mam dużo innej pracy, a czas to pieniądz. Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony przez ManiekP 2013-06-16, 10:23, w całości zmieniany 2 razy  

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2013-06-16, 11:28   

Rany, Bawka, szkoda, że się wcześniej nie zgadaliśmy. Ja od zeszłego roku mam trzy wolne samce i w tym roku robią mi za mamki w parach z samicami innych ras. Potrzebuję samice czerwone lub żółte do tych samców. W moich stronach nikt wileńskich nie hoduje i nie bardzo miałem jak zdobyć coś do pary.

Edek 

Województwo: Dolnośląskie
Wysłany: 2013-06-17, 21:47   

Jednym słowem bawka zaskoczyłeś mnie tymi wilenskimi orlikami.

Bawka 
admin spec.wet.

Wysłany: 2013-06-17, 23:46   

Krzychu, z końcem lata/sezonu, na pewno będzie można pogadać. A wymienisz się na coś czarnego? Ale z białym siodełkiem?

Odpowiedz do tematu