Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Środa 22 Października 2014 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
niebieskie jaja - czyjeś kury takie znoszą?
Autor Wiadomość
Joanna 
specjalista weterynaria

Województwo: malopolskie
Pomogła: 82 razy
Wysłany: 2014-02-02, 16:17   niebieskie jaja - czyjeś kury takie znoszą?

Czy ktoś ma kury, które znoszą niebieskie jaja? Nie zielone czy zielonkawe, ale normalne niebieskie.

Pozdrawiam,
Joanna

sVider51 

Województwo: Lubelskie
Wysłany: 2014-02-02, 17:39   

Czy o takie Pani chodzi : http://tablica.pl/oferta/...html#fd7afebc22 ?

Joanna 
specjalista weterynaria

Wysłany: 2014-02-02, 17:52   

Nie wiem ;) Tam jest napisane "jaja koloru głębokiej zieleni .z odcieniem błękitu". Na zdjeciu niby są niebieskie. Ale na zdjeciach to rożnie wychodzi.

Nie znam się na araukanach i kolorach ich jajek. Ale jak pisałam artykuł o kolorach skorupek, to po angielsku jest "blue" czyli niebieski. Jest tez pisane, że niebieskie w połączeniu z brązową skorupką dają jaja zielone (różne odcienie zależne od odcienia brązowego). Nazwa genu jest od koloru cyjan. To jest coś takiego http://pl.wikipedia.org/wiki/Cyjan_(kolor)

Tymczasem spotykam się, też w sprzedaży, z jajami araukan koloru zielonkawego, takie powiedzmy seledynowe. I zaczęłam się zastanawiać czy w ogóle są takie czysto niebieskie jaja. Chodzi o to żeby były bardziej niebieskie niż zielone.

Pozdrawiam,
Joanna

wieslawl59 
REDAKCJA FORUM

Województwo: zachodniopomorskie
Wysłany: 2014-02-02, 22:53   

Mam kure która znosi niebieskie jaja. Oczywiscie nie tak intensywne jak niezapominajki, jasne pastelowoniebieskie.

gunia 

Województwo: dolnośląskie
Pomogła: 11 razy
Wysłany: 2014-02-02, 23:43   

moje araukany , a mam je z kilku zródeł, znoszą jajka koloru turkusowego....bardziej niebieskie niż zielone...
czasem kolor jest bardziej niebieski, a kiedy indziej niebieskawy - zalezy od dnia ...ale nigdy nie mialam jajka zielonego ....

na zielony kolor jajka pracuję obecnie :
kurę rasy Marans włączyłam do stadka z araukanowym kogutem...wg tego co piszą tutaj na wolierze, kurka z jajeczka , z takiego związku [ mama - maranska , tatuś araukan ] powinna znosić zielone jajka...
czy będzie - napiszę...
...jeżeli jajeczko przepiórki japońskiej przetrze się szmatką nasączoną wodą z octem, to zlikwiduje się wszystkie "malowanki"na skorupce i wtedy widać niebieskawą skorupkę i to jest kolor jajek jakie znoszą moje araukany...kolor bywa ciemniejszy lub nie, ale nigdy w odcienu zieleni :)

Joanna 
specjalista weterynaria

Wysłany: 2014-02-03, 08:51   

To znaczy, że jednak są niebieskie jaja, bo już zwatpilam ;)

Gunia - z maransa i araukany bedą jajka oliwkowe, różny ocień, ale im ciemniejsze jaja maransa, tym ciemniejszy oliwkowy. Zielone powinny być z połączenia z kurą (lub kogutem, który ma takie geny), która znosi jaja brązowe, ale jaśniejsze. Z tym, że uważaj w wprowadzeniem do stada genów brazowych jaj, bo potem się ich nie pozbędziesz tak łatwo. I stracisz niebieskie jaja własnie na rzecz zielonych.

Pozdrawiam,
Joanna

BIANKA1 
MODERATOR

Pomogła: 37 razy
Wysłany: 2014-02-03, 09:06   

Joanno , są jaja niebieskie i jaja zielone i jaja szaro-zielone znoszone przez różne kury,
Jeśli chodzi o jajka z połączenia maranów z araukanami , to kolor jest zielony - butelkowy . Co ciekawe , jajko araukany ma skorupkę od środka również niebieską . Jajko marana jest jak wiadomo z wierzchu brązowe,ale od środka białe . Jak połączymy te 2 rasy to mamy jajko z wierzchu butelkowo-zielone , a od środka niebieskie , co czyni te jajka niemozliwe do prześwietlenia .
Kolor jajek - ich niebieskość :D -zależy od koloru jajka jakie znosiła normalnie kura . Im bielsze tym kolor będzie błękitniejszy . Jeśli znosiła jajka kremowe do różnych odcieni brązu, to uzyskamy różne odcienie niebieskiego do ciemnej zieleni włącznie .

gunia 

Pomogła: 11 razy
Wysłany: 2014-02-03, 15:46   

Joanno, Bianko ...dziękuję za info...obie lejecie miód na moje serce...zielone jajeczka są moim marzeniem, dlatego bedę ciepliwie na nie pracowała... :d wpuscilam kogutowi araukanowemu kilka zielononóżek, ale zaczęły znosic bielsze jajka niz normalnie [ mam od nich beżowe w różnych odcieniach ]...nie pomyslałam,ze dopiero ich potomstwo może nieść zielone jajeczka...no, ale ...wiosna za pasem, więc może ponownie połączę panie z zielonymi nogami z panem bez ogona... :)
Ostatnio zmieniony przez gunia 2014-02-03, 15:46, w całości zmieniany 1 raz  

Joanna 
specjalista weterynaria

Wysłany: 2014-02-03, 16:20   

Tak, potomstwo. Jak kura znosi jakieś jajka, to już innych nie będzie znosic. Kogut nie ma wplywu na jajka. Dopiero u potomstwa ma wpływ.

Natomiast co do koloru. Jajka maransów i arakaun (własciwie to źle piszę, bo nie takiej pary, a kury, które jest mieszanką tych ras) określane są jako oliwkowe. Ale kolory kazdy okresla po swojemu. Dla mnie butelkowy zielony to jest taki czysty zielony, mocny i intensywny. Nie ma w nim brazowego, a w tych jajkach brązowy jest.

Z kolorami skorupek to jest tak, że te jajka są wszystkich tych kolorów jednocześnie. Tzn jak kura ma geny jajek niebieskich i takich maransowych brązowych, to jajka będzie mniej więcej znosic takie jak zmieszanie tych kolorów. Może nie tak jak normalne zmieszanie farbek; ale bardziej jak nałożenie na siebie dwóch kolorów. Chociaz szczerze mówią nie wiem jak to wygada: czy odkłada się jeden barwnik (niebieski), a potem drugi (brązowy) czy jakoś się w czasie odkladania mieszają. Patrząc na czas (godzinę) odkładania barwników, "niebieski" powinien się odkładać wcześniej, a potem powinny się odkladać razem. Poza tym tak naprawdę nie wiem skąd ten kolor niebieski. Pytałam chemików, ale nie potrafią mi powiedzieć. Bo barwnik jest zielony, ale daje w efekcie niebieskie skorupki. Więc coś musi się z nim dziać. Może w obecności barwnika brązowego ta przemiana nie zachodzi (albo zachodzi w ograniczonym zakresie) i dlatego jajka są bardziej zielone?

Pozdrawiam,
Joanna

BIANKA1 
MODERATOR

Wysłany: 2014-02-04, 06:32   

Ja tylko jeszcze dodam , że moja kura po matce maranie i ojcu araukanie znosi właśnie ciemne ," butelkowe ' jajka . Ma już ponad 4 lata , teraz ma przerwę techniczną :d Z jej jajek i różnych ojców klują się kurki znoszące piękne , oliwkowe jajka .
Marany też nie wszystkie znoszą jednakowy kolor jaj . Jeśli kura marana znosiła bardzo ciemne jajka i została pokryta kogutem araukany , to jajka prawdopodobnie będą takie jak umnie w kolorze " butelkowym " Jeśli znosiła jajka jaśniejsze to wyjdzie kolor oliwkowy . Podaję link do oferty w UK kolorowych jajek.
http://www.ebay.co.uk/sch...=p2047675.l2562

Wygaszam
Ostatnio zmieniony przez BIANKA1 2014-02-04, 11:01, w całości zmieniany 2 razy  

Joanna 
specjalista weterynaria

Wysłany: 2014-02-04, 08:34   

Bianka - nie wygaszaj, niech to zostanie. To się wszystko łączy.

Daj może zdjęcie takich zielonych jajek. Takie jajka na pewno będą miały bardzo różne odcienie tego oliwkowego czy zielonego, bo wynika to z tego, że same brązowe są bardzo różne.

Pozdrawiam,
Joanna

Robert36 

Województwo: Wielkopolska
Ostrzeżeń:
 5/6/9
Wysłany: 2014-02-04, 08:46   

A czy to nie jest tak jak z żóltkiem? żeby było mocno żółte nawet czerwonawe dodaje sie do paszy barwnika lub tartą cegłę czerwoną? A może tak jak z kanarkami czerwonymi? żeby nie straciły barwy dodaje siębarwnik do wody lub do jedzenia? Ciekawe zagadnienie co zrobić czy jajko miało skorupkę niebieską.

Joanna 
specjalista weterynaria

Wysłany: 2014-02-04, 09:00   

Nie da się uzyskać niebieskiej skorupki pożywieniem. Kura musi mieć geny niebieskich jaj, musi też nie mieć genów brązowych jaj, bo wtedy będzie miała jaja zielone.

Jeśli chodzi o pióra kanarków (i innych ptaków o takim samym mechanizmie kolorowania piór) to jest tak, że karotenoidy w pożywieniu są potrzebne do wytworzenia barwnika, który odłoży się w piórach. Z zółtkiem jest podobnie. Tzn ptak sam nie syntetyzuje tych barwników. W przypadku skorupek jaj nie ma takich zalezności. Tutaj barwniki do kolorowania skorupek jaj są syntetyzowane przez ptaka.

"W przypadku niebieskich jaj rozważa się jeszcze jedną rzecz. Biliwerdyna jest antyoksydantem, inne antyoksydanty (np. karotenoidy, niektóre witaminy) zawarte są w żółtku. Jak wynika z badań istnieje pozytywna korelacja między intensywnością koloru skorupki, a zawartością w żółtku przede wszystkim karotenoidów i witaminy E. Tak więc intensywność koloru skorupki świadczy w tym przypadku o kondycji samiczki."

"W okresach kiedy kury znoszą intensywnie duże ilości jaj, brąz skorupki ma tendencję do mniejszej intensywności. Wynika to z intensywnego wykorzystywania syntetyzowanego przez kurę barwnika i w związku z tym mniejszej ilości barwnika przypadającego na jedno jajo."

Fragmenty z http://www.papugi.dt.pl/kury/KolorySkorupek.asp - tak też więcej na ten temat.

Pozdrawiam,
Joanna
Ostatnio zmieniony przez Joanna 2014-02-04, 09:01, w całości zmieniany 1 raz  

Bawka 
REDAKTOR
Małgorzata Zduńczyk

Województwo: warmińsko-mazurskie
Pomogła: 63 razy
Wysłany: 2014-02-04, 10:30   
   Nr Tel.: 601 654 364

jajo w białej skorupie, jajo w skorupie ... (kolor araukana "nałożony" na białą skorupę) i jajo beżowe (silka)

BIANKA1 
MODERATOR

Wysłany: 2014-02-04, 11:00   

Zdjęcia jajek starej kury nie mam - teraz akurat nie niesie .

Zdjęcie jajka jej córki , niebieskie jajko po kogucie araukana - mama nieznana i jajko marana - akurat jaśniejsze . Tyle kolorków na dziś bo reszta kurek strajkuje .

Odpowiedz do tematu