Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Poniedziałek 22 Lipca 2019 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: BIANKA1
2014-03-22, 08:48
leghorny
Autor Wiadomość
krzysztofkuffel 
kryst

Województwo: warminsko-mazurskie
Wysłany: 2014-03-22, 07:41   leghorny

witam wszystkich jeśli taki temat już był jestem tu nowy i prosił bym o pomoc.Zakupiłem jakiś czas temu kilka kurek leghornów wszedzie czytam ze to bardzo dobre nioski a u mnie to wygląda troszkę inaczej mija już ponad pół roku jak sie zaczeły nieść o ile można tak to nazwać.Znoszą kilka jajek dziennie 2 czasem 3 sztuki na 12 kurek maja ziarna różnych zbóż z kukurydzą włącznie w całości jak i ze śrutowaną maja duży wybieg,dostają zielonego dużo woda codziennie zmieniana. Kurnik ma 35 mk. ocieplony doświetlony a co jajek nie ma to nie ma. Bardzo prosze o rade co zle robię.

docia 
MODERATOR

Województwo: Irlandia-Mayo
Pomogła: 9 razy
Wysłany: 2014-03-22, 08:20   

krzysztofkuffel, zapoznaj sie z tym tematem
http://www.forum.woliera.com/viewtopic.php?t=8757
Sprawdz czy w kurniku nie masz pasozytow.

marcin1969 

Województwo: łódzkie
Wysłany: 2014-03-22, 08:28   

krzysztofkuffel,
Kup paszę dla niosek to będą Ci niosły. Leghorn jest dobrą nioską pod warunkiem ,że dostanie odpowiednią paszę.

heska 
akagera.pl

Województwo: dolnośląskie
Pomogła: 18 razy
Wysłany: 2014-03-22, 08:42   
   Nr Tel.: 508-298-307

eriksonnn napisał/a:
Najpierw czeba mieć koguta zeby były jajka

coś Ci się nie pomyliło ?

Może moderatorzy przeniosą temat do odpowiedniego działu skoro sam autor zakłada gdzie bądź ?

A wracając do tematu - ja też miałam leghorny i karmiłam podobnie jak autor wątku, nie dawałam NIGDY paszy i nie daję - nie sądze aby brakowało im paszy. Też obstawiam raczej wpływ innych czynników.

krzysztofkuffel 
kryst

Wysłany: 2014-03-22, 08:55   

paszy nie chciał bym stosować a witaminy dostają

przepraszam jesli zalorzylem ten temat tu ale tak szczerze ciesze sie ze wogole udalo mi sie wystawic

propo koguta to jest
Ostatnio zmieniony przez 2014-03-22, 09:10, w całości zmieniany 1 raz  

marcin1969 

Wysłany: 2014-03-22, 11:03   

heska napisał/a:
nie daję - nie sądze aby brakowało im paszy. Też obstawiam raczej wpływ innych czynników.

To może napisz na wpływ jakich czynników stawiasz które powodują słabą nieśność.
Jak piszesz karmiłaś podobnie ale pewnie nie identycznie , może lepiej bilansowałaś te mieszanki zbożowe i inne składniki .
Pasza dla niosek jest odpowiednio zbilansowana i po niej powinny dobrze nieść. Jeżeli ona nie pomoże to może jest to faktycznie wpływ innego czynnika.
krzysztofkuffel, a wogóle jakie te kurki kupiłeś to znaczy w jakim wieku były?, kurczaki a może dorosłe ?

heska 
akagera.pl

Wysłany: 2014-03-22, 15:00   

Stres, zarobaczenie, ptaszyńce, może również taka linia, że słabiej niosa ale to mało prawdopodobne. Leghorn jest tak już zaprogramowany, że ma nieść. Czasem lepiej czasem gorzej ale powinien.
Ja swoje kurki kupiłam kiedy miały 16 tygodni, zaczęły się nieść po 22 tygodniu bardzo słabo. Potem jak zaczęły tak przestać nie chciały.

Pszenica 70 %, kolejne 30 % to śruta kukurydziana, jęczmień, płatki owsiane.
Następnie daje swoim gotowane ziemianki lub makaron ze zmielonymi surowymi warzywami, 2 razy w tygodniu nabiał do tego oraz naprzemiennie 2 razy w tygodniu zmielone mięso. Gotowane jaja. W zasadzie daje im wszystko co się da.
No i moje mają do dyspozycji spory teren.

Sprawdź stan gniazd, po pierwsze czy są one CZYSTE, wymień tam ściółkę, sprawdź czy nie ma tam innych lokatorów. Sprawdź również czy w kurniku nie zagnieździły się szczury, które mogą również "deprymować" kury. A może masz tam inne zwierzątko, które wyjada zniesione już jaja ?
Jeśli wszystkie odpowiedzi będą w 1000 % na nie, to sprawdź położenie gniazd, być może nie czują się w nich komfortowo, może pada na gniazda jakieś większe światło, może wieje im tam. To nie jest tak, że masz kurnik, kury i ziarno i gotowy przepis na pozyskanie jaj. Czasem naprawdę detale mogą zaważyć na ilości składanych jaj.
I zapal im światło ;) Kupiłeś jak mniemam fermowe leghorny - miały tam światło i czuły się bezpiecznie.

marcin1969 

Wysłany: 2014-03-22, 20:00   

heska,
Hoduję kury kilkanaście lat . Znam wielu hodowców i zdanie na temat leghornów mamy wyrobione. Nieodpowiednia pasza i nioski z nich wtedy kiepskie. Piszę to z doświadczenia mojego i kolegów . To o czym piszesz sprawdzałbym w drugiej kolejności jak pasza nie pomoże , oczywiście mniemam ,że kolega ma dobre warunki dla swoich kur . Chyba ,że kolega kupił leghorny z likwidacji stada , a niestety stare już tez będą słabo niosły.
heska napisał/a:
Pszenica 70 %, kolejne 30 % to śruta kukurydziana, jęczmień, płatki owsiane.
Następnie daje swoim gotowane ziemianki lub makaron ze zmielonymi surowymi warzywami, 2 razy w tygodniu nabiał do tego oraz naprzemiennie 2 razy w tygodniu zmielone mięso.

Ciekawe czy kolega tez tak karmi ?

heska napisał/a:
sprawdź położenie gniazd, być może nie czują się w nich komfortowo, może pada na gniazda jakieś większe światło, może wieje im tam

Gdyby nie odpowiadały im gniazda kury same znalazły by sobie odpowiednie miejsce.

A poza tym co takiego strasznego jest w paszy dla niosek ,że wszyscy się tak jej boicie , jeżeli kury mają dostęp do swobodnego wybiegu ?

heska 
akagera.pl

Wysłany: 2014-03-22, 21:32   

marcin1969 napisał/a:
A poza tym co takiego strasznego jest w paszy dla niosek ,że wszyscy się tak jej boicie , jeżeli kury mają dostęp do swobodnego wybiegu ?

Mi jako tak nie wadzi ale po co wchodzić w dodatkowe koszty skoro można bez tego ? Moje kury niosa się obecnie na poziomie 95 % - bez paszy. Mam tez zaufanych klientów, którzy wiedzą jak karmię i płaca odpowiednio więcej za jaja, bo właśnie nie chca jeść jajek na paszy. Kiedys paszy nie było i kury się niosły.

marcin1969 napisał/a:
Gdyby nie odpowiadały im gniazda kury same znalazły by sobie odpowiednie miejsce.

Logicznie patrząc to tak, ja po prostu staram się podac jak najwięcej możliwości.

marcin1969 

Wysłany: 2014-03-22, 23:08   

heska napisał/a:
po co wchodzić w dodatkowe koszty

No nie wiem czy taniej wychodzi jeżeli kupujesz im nabiał i mięso ?
Liczyłaś kiedyś , czy raczej nie ? Robimy dużo dla swoich pupili i przeważnie kosztów się nie liczy . Czasami łatwiej jest kupić gotową paszę niż samemu kombinować aby była odpowiednio zbilansowana.
heska napisał/a:
Kiedys paszy nie było i kury się niosły

Teraz też się niosą bez paszy . Nie wszystkie rasy kur są jednakowo wymagające.

Fakt pozostaje jeden niezmienny : chcesz mieć jajka od swoich kur musisz o nie odpowiednio dbać.

heska 
akagera.pl

Wysłany: 2014-03-22, 23:27   

marcin1969 napisał/a:
No nie wiem czy taniej wychodzi jeżeli kupujesz im nabiał i mięso ?

Wiem, że tanio nie jest, ale swego czasu kupowałam tylko paszę i ani przez chwilę nie miałam takich wyników w nieśności jak obecnie a przecież nie posiadam stricte niosek towarowych.

krzysztofkuffel 
kryst

Wysłany: 2014-03-23, 09:03   

kurki kupowalem w wieku 20 tyg. od znajomego farmera. Kurnik jest oswietlony co tydzien maja zmieniana ściółkę , maja śrutę ,maja ziarka oraz resztki z obiadów. Jesli chodzi o insekty bylem u weteryniarza zeby sprawdził nie maja nic sa podobno zdrowe a jednak sie nie niosą. Pasz nie chce stosowac ze wzgledu na ekologiczne karmienie nie chce jesc jajek po paszy a po za tym zawsze wydawalo mi sie ze to zdrowsze bo naturalne. Jeśli chodzi o srutę składa sie z różnych mieszanek od kukurydzy ,zbóż po ryz i kasze gryczana. Przeciągów nie ma w kurniku dach nie przecieka wybieg maja może to nie są jakieś pola ogromne ale na pare kurek 100 mk. chyba wystarczy?
Ostatnio zmieniony przez krzysztofkuffel 2014-03-23, 09:13, w całości zmieniany 1 raz  

Wojtek0101 

Województwo: podkarpacie
Wysłany: 2014-03-23, 10:12   

krzysztofkuffel, Może i wystarcza ,ale czy jest on obrośnięty roślinnością ?
Problem może też dotyczyć tego czy dostają odpowiednią ilość wapnia,jeśli nie to zakup kredę pastewną .
Podajesz jakieś witaminy ?
Możliwe też ,że taką nieśność powoduje za duży udział w paszy kukurydzy ,której za dużo powoduje otłuszczanie się kur .

krzysztofkuffel 
kryst

Wysłany: 2014-03-23, 10:53   

krede dostaja a wybieg jest podzielony na 3 czesci raz chodza na jednym raz na drugim wybiegu zeby zdazylo cos wyrosnaca srodkowy caly czas jest dostepny tam juz nic nie rosnie ale musza tamtedy wychodzic czesto sa wypuszczane jeszcze na reszte podworka wiec mysle ze zielonego im nie brakuje ale juz w sumie niczego nie jestem pewny. Witaminy kupilem u wteryniarza w plynie. Moze faktycznie ta kukurydza dalem jej 20kg a mieszanki zbóż 2 worki okolo 100 kg. Do tego jeszcze ziarka w calosci no i resztki z domu typu ziemiaki ogryzki itp. Mozliwe ze przesadzilem z tym wszystkim???

Co ciekawsze posiadam również zielononóżki kuropatwiane jedza to samo lecz na 4 sztuki kurek zawsze sa dwa jajka to juz jest dobrze tak przynajmniej mi sie wydaje.

Dokupie mieszanki zesrutuje i zmieszam zobacze co z tego bedzie bardzo dziekuje wszystkim za pomoc bo dopieru tak naprawde sie ucze wszystkiego.
Ostatnio zmieniony przez krzysztofkuffel 2014-03-23, 11:15, w całości zmieniany 2 razy  

tomek70 

Województwo: Lodzkie
Wysłany: 2014-03-23, 16:08   

Witam może spróbuj dać im troszkę paszy dla niosek raz dziennie, możesz też dodać polfamix

Odpowiedz do tematu