Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Kamil Kowalski
2007-04-26, 10:44
Dziedziczenie Barw.... u kur.
Autor Wiadomość
wj1964 


Województwo: śląskie
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 12 Gru 2007
Posty: 487
Wysłany: 2010-03-03, 21:56   

Zdaję sobie sprawę, że na moje pytanie nie będzie pewnie jednoznacznej odpowiedzi, tylko w najlepszym razie gdybanie. No ale.....
Zaczynam dzielić kury na grupy i w celu pogłębienia jakichś cech chciałbym dokonać dobrego wyboru. Mógłbym próbować różnych wariantów, ale wtedy przy wielkości mojego inkubatora i ilości podstawień skończyłbym pewnie w wakacje.

A zatem jakie kury korzystniej byłoby dać takiemu kogutowi jak na zdjęciu- białe, czy żółte? Zależy mi na tym żeby pierś i pokrywy skrzydeł utrzymały swój kolor.

Jakie kury będą lepsze dla utrwalenia takiego koloru.JPG
Plik ściągnięto 7738 raz(y) 23,93 KB

 
 
Markus Kurspiot 
STARSZY REDAKTOR
Kurczaczek



Województwo: opolskie
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Maj 2007
Posty: 541
Skąd: Głogówek
Wysłany: 2010-03-07, 01:30   

Jak najbardziej polecam Ci kury białe lub czarne. Wtedy jest szansa, że jakaś tam część będzie miała taki kolor. Kolor czarny to jeden z najbardziej "uległych" kolorów, zaś w białym często "siedzi" całkiem inna barwa, co nieco komplikuje sprawę...
_________________
Markus Kurspiot
www.markuskury.pl
 
 
Karol Chmielewski 
OPIEKUN DZIAŁÓW



Województwo: warmińsko - mazurskie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 29
Dołączył: 17 Sie 2006
Posty: 280
Wysłany: 2010-03-09, 18:13   

wj1964 kogut ze zdjęcia możliwe, że ma całą gamę genów, gdyż wyszedł Ci pewnie z „kombinacji” – prób wyhodowania czegoś. Kogut jest barwy „czerwono siodlastej” takiej jak Jokohamy. Możliwe, że ma w sobie geny barwy, określanej jako „dominujący biały” I, który jest dziedziczony w sposób autosomalny niekompletny dominujący, który nie jest sprzężony z płcią, więc może występować w układzie heterozygotycznym jak i homozygotycznym. Są to tylko przypuszczenia i co w nim siedzi dowiesz się po lęgach. ;)

Barwa biała recesywna, dziedziczy się w sposób autosomalny recesywny, więc mogłaby ulec tej odmianie, jaką ma kogut i młode mogłyby odziedziczyć po nim barwę. Tą kombinację można sprawdzić metodą „prób i błędów”, gdyż całkowitej pewności nie ma, jakie geny nosi kogut, lub ptaki jakie będą z nim w stadzie, chyba że są już częściowo ustabilizowane i ich pochodzenie jest wiadome. ;)
 
 
wj1964 


Województwo: śląskie
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 12 Gru 2007
Posty: 487
Wysłany: 2010-03-10, 14:12   

Dzięki Panowie za rady! :)
Raczej Kurczaczek wariantu z czarnymi kurami nie zastosuję, jakoś nie przekonuje mnie ta kombinacja, pozostają więc tzw. białe, no bo czy to co białe, to na pewno białe będzie?
Od dwóch sezonów wychodzą mi koguty w takim kolorze tylko, że dwa lata wstecz tak ubarwiony egzemplarz miał spory grzebień, więc oddałem go koleżance na towarzysza życia dla zwykłych niosek. Niestety kurki jak dotąd nie było żadnej w zbliżonym do takiego koloru.
karol jestem Twoim fanem :D :D :D
Muszę z wszystkich Twoich postów wypisać sobie te wszystkie mądre słowa, potem jeszcze słownik do ręki i dokształcam się, a jak w podobnym tonie jeszcze coś więcej napiszesz to może "broszura z poradami mi wyjdzie" :!: :D :D :D

Jeszcze raz wielkie dzięki za odrobinę oświecenia. Na 21.03. spodziewam się pierwszych pisklaków, niestety pochodzenie mix. A od dwóch dni zasiadła na jajach pierwsza kwoka. Dopiero następny wkład to będą jajka z przemyślanych rozdzieleń.
Pozdrawiam.
 
 
ORI06 


Województwo: mazowieckie
Dołączył: 16 Mar 2010
Posty: 36
Wysłany: 2010-04-05, 20:09   

:D Witam. Chciałbym uzyskać kolor czekoladowy u orpingtonów i zastanawiam się czy dać kuropatwianego koguta do czarnych kur. Co może z tego wyjść? :D :D :D :D
 
 
Markus Kurspiot 
STARSZY REDAKTOR
Kurczaczek



Województwo: opolskie
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Maj 2007
Posty: 541
Skąd: Głogówek
Wysłany: 2010-04-05, 22:38   

Oj... czekolady napewno z tego nie będzie...
_________________
Markus Kurspiot
www.markuskury.pl
 
 
ORI06 


Województwo: mazowieckie
Dołączył: 16 Mar 2010
Posty: 36
Wysłany: 2010-04-06, 14:55   

Acha. A z jakimi kolorami można by pokombinować. ;(
 
 
Jacek


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 21 Cze 2006
Posty: 59
Wysłany: 2010-04-07, 10:53   

ORI06 musisz wprowadzić gen czekoladowy ID z innej rasy, a potem krzyżowanie wypierające i selekcja. Przeczytaj tu :
http://blog.woliera.com/i...ask=view&id=118
J.
 
 
ORI06 


Województwo: mazowieckie
Dołączył: 16 Mar 2010
Posty: 36
Wysłany: 2010-04-07, 20:55   

Dzięki wielkie Jacek,ale nic a nic z tego nie rozumiem. Mam malutkie doświadczenie :ops: w hodowli kur (2 lata) i wiem że uzyskanie nowej odmian barwnej nie jest takie proste, ale nie chce kupować tylko ptaków w gotowym już kolorze i finito,chcę sam zrobić coś fajnego. Proszę o pomoc :pomocy: .
Ostatnio zmieniony przez Iro_mak 2010-04-09, 19:35, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
albertoo 



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 10 Mar 2008
Posty: 275
Wysłany: 2010-04-15, 21:10   

czy po silkach czysto-białych które miały rodziców różnych kolorów wyjdą młode kolorowe?
 
 
Jacek


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 21 Cze 2006
Posty: 59
Wysłany: 2010-04-23, 11:10   

ORI06,
Musisz po prostu skrzyżować brązową lub khaki czubatkę (ewentualnie jakaś brązowa krzyżówka) z czarnym orpingtonem (wszystko jedno której rasy samiec a której samica). Po krzyżówce z brązowym powinna być około połowa kurcząt brązowych a połowa czarnych, po khaki wszystkie młode powinny być brązowe. Następnie z takich brązowych wybierasz te najbardziej podobne do orpingtona i parzysz je z czarnym orpingtonem, i tak przez kilka pokoleń (3-4) aż będą miały budowę orpingtona, a różnic będzie tylko w kolorze.

albertoo,
jeśli dobrze pamiętam, to jeśli silki są rasowe to u nich białe ubarwienie warunkuje recesywny gen c , a więc po obojgu białych rodzicach powinno być białe potomstwo.

J.
 
 
ORI06 


Województwo: mazowieckie
Dołączył: 16 Mar 2010
Posty: 36
Wysłany: 2010-04-23, 18:59   

Jacek,dzięki wielkie.Biorę się więc za czekoladowe orpingtony.A nie wiesz gdzie można kupić takie czubatki :D .
 
 
Ann 



Województwo: lubuskie
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 05 Cze 2008
Posty: 374
Wysłany: 2010-05-10, 09:49   

A jeśli potomstwo nie będzie miało budowy orpingtonów?
Ja z kolei chciałabym uzyskać jasne orpingtony. Ale mam tylko dwie kury brązowe, czarno luskowane i czarnego koguta. Jeśli zacznę je krzyżować z noskami jarzębiatymi, to zapewne wyjdą mi w większości czarne?
A jeśli bym kupiła białego kochina olbrzymiego, albo brachmę i skrzyzowała z orpingtonem? Budowę mają chyba podobną, a pióra na nogach znikną z każdym następnym pokoleniem.
Co trzeba mieć, żeby uzyskać jasną barwę orpingtonów? A może wymienić czarnego koguta na brązowego?
Myślałam nawet nad sprowadzeniem jaj, ale to się nie uda, bo obowiązują kwarantanny...
_________________
orpingtony, cochinka miniaturowa, leghorny, nioski jarzębiate, perliczki białe i lawendowe :-)
----------------------------------------------------
szukasz zwierzaka dla siebie? -----> http://azg.org.pl
 
 
Jacek


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 21 Cze 2006
Posty: 59
Wysłany: 2010-05-13, 11:02   

Ann napisał/a:
A jeśli potomstwo nie będzie miało budowy orpingtonów?

Ann, w 10 pokoleniu nie poznasz.

ORI06,
No i jak idą prace? Czy masz już brązową kurkę lub kogutka? Ja mam malutką brązową kurkę krzyżówkę czubatki chyba z chabo (nosiciel genu ID) i jak dla orpingtona, to jest trochę mała, ale jak się nie ma co się lubi to się lub co się ma. Chodzi ona w grupie i nie wiem czy aktualnie nosi jajka, ale chyba tak, a przynajmniej powinna. Jeśli potrzebujesz nadal, to mogę Ci wypożyczyć. Jesteś z Mazowsza (skąd?), ja pracuję w Warszawie, jakoś się można umówić. A wykorzystując sytuację, kwoczą mi kury, czy nie sprzedałbyś jajek orpingtonów i brodaczy?
J.
 
 
indyk963 



Województwo: śląskie
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 15 Kwi 2010
Posty: 275
Wysłany: 2010-05-13, 14:14   

gdy mam czarnego koguta i białą kurę to jakie się kurczęta wylęgną ?
_________________
Moja hodowla:
http://www.forum.woliera....2faf12051#99866
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 17