Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Środa 28 Czerwca 2017 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Woliera dla bażantów - problem.
Autor Wiadomość
scofield 

Województwo: Małopolskie
  Wysłany: 2014-04-23, 13:31   Woliera dla bażantów - problem.

Witam, jestem w trakcje budowy woliery dla bażantów. Dokładniej nie jest to jeszcze budowa ale przygotowanie terenu i pojawił się pewien problem, ale o tym za chwilę.

Zacznę najpierw od samej woliery, będzie w kształcie prostokąta o wymiarach 12m*7,5m. Prostokąt będzie podzielony wzdłuż dłuższego boku na 3 części po 4 metry, więc wyjdą 3 woliery o wymiarach 4m*7,5m.
Wysokość ścian to około 2,2m (2m siatki + fundament).

Jako fundament użyję płyty używane jako panelowe ogrodzenia betonowe o wymiarach 2,5m*0,5m. Planuję je wkopać na około 30cm.

Siatka na boki woliery, zastanawiałem się nad siatką hex, podjechałem do składu budowlanego żeby "pomacać" tę siatkę. Nie wiem czy ja jestem taki silny czy ona taka słaba... Dlatego użyję siatkę zgrzewaną 19mm*19mm z drutu 1,4mm.

Dach woliery, nie chcę go robić prostego tylko w formie sklepienia, prawdopodobnie zrobię go z "niebieskich rur do wody" i narzucę na niego siatkę polietylenową o oczkach 4cm*4cm.

Co do samych ścian, nie chcę robić 2 metrów siatki zgrzewanej, od dołu zgrzewana na 1m a wyżej siatka polietylenowa. Czytałem na forum, że zdarza się tak, że spłoszony ptak wlatuję w bok woliery rozbijając się o siatkę, dlatego chcę tam dać sznurkową no i też z czystej oszczędności. 1m2 siatki zgrzewanej około 10-11zł a sznurkowej 3-4zł.

Teraz przejdę do mojego problemu, wymierzyłem i zapalikowałem kształt woliery, zmierzyłem różnicę wysokości i między przekątnymi rogami wyszło mi około 50-60cm różnicy, co z tym fantem zrobić? Jako, że jestem producentem siatki ogrodzeniowej "ślimakowej" wiem, że ona przy zakładaniu "naciągnie się" i wszystko bedzie pięknie, ale siatka zgrzewana już taka nie jest. Myślałem zrobić "skok" i jedna woliera byłaby wyżej, ale cały czas dostawiona do innych. Dołożę rysunek obrazujący dokładnie gdzie jest wyżej.

Co wy mi proponujecie? Jak rozwiązać ten problem?

PS. Jeżeli macie jakieś wątpliwości co do samej woliery to pisać. (Przepraszam za długi post, ale wolę od razu opisać niż, żeby ktoś nie zrozumiał o co mi chodzi.)

Link do obrazka: http://www.fotosik.pl/pok...b0d490d557.html
Ostatnio zmieniony przez scofield 2014-04-23, 13:32, w całości zmieniany 1 raz  

AndrzejS 

Województwo: małopolskie
Wysłany: 2014-04-23, 16:03   
   Nr Tel.: 665 243 797

scofield napisał/a:
jestem producentem siatki ogrodzeniowej "ślimakowej"

Więc masz problem z głowy (siatka ślimakowa o oczku 2x2cm), po co kombinować ze zgrzewaną. Jeśli jednak chcesz zgrzewaną to po prostu przytniesz ją na końcu równo ze słupkiem, nie pod kontem prostym, i to jedyna niedogodność.
Andrzej

scofield 

Wysłany: 2014-04-23, 18:30   

Andrzej, żebym mógł robić siatkę o takim oczku musiałbym kupić ślimak i "nóż" o tych wymiarach + drut. Na taką ilość siatki po prostu mi się to nie opłaca, a i w ogóle nie wiem, czy taka siatka o małym oczku nie wygląda na zbyt gęstą.

champion1 

Województwo: śląskie
Wysłany: 2014-04-23, 21:52   

scofield napisał/a:
Nie wiem czy ja jestem taki silny czy ona taka słaba...

zmartwię cię,ale to ona jest taka słaba ;)

scofield napisał/a:
Dach woliery, nie chcę go robić prostego tylko w formie sklepienia, prawdopodobnie zrobię go z "niebieskich rur do wody" i narzucę na niego siatkę polietylenową o oczkach 4cm*4cm.

nie wiem jakiej średnicy mają być te rurki,ale przy długości 3m,przy dobrej zimie rurki po prostu sie wygną
wiec jedynie możesz wpuścić w nią drut,no chyba ze to ma być główna rura wodociągu to co innego
Prościej będzie dać stemple na środku i zrobić dach o przekroju trójkąta lub trapezu
AndrzejS napisał/a:
po prostu przytniesz ją na końcu równo ze słupkiem, nie pod kontem prostym, i to jedyna niedogodność.

kolejną niedogodnością będą powycinane ''zęby'' w siatce,wtedy najlepiej było by zamaskować je.ewentualnie dać siatkę na jednym poziomie i wkopać w ziemię tam gdzie jest wyżej

scofield 

Wysłany: 2014-04-23, 23:22   

Tutaj daję jeszcze link do obrazka z wyglądem woliery.
http://www.fotosik.pl/pok...186df64e7b.html
(rysunek pseudotechniczny w paincie, ale myślę, że czytelny.)

konstrukcja dachu prawdopodobnie będzie z rury 40mm o ściance 3,7mm.

Opis do rysunku.
Rury będą wzdłuż krótszego boku, każda podparta w środku na słupku i dodatkowo wszystkie połączone razem między sobą prętem 10/12mm.

champion1 napisał/a:
ewentualnie dać siatkę na jednym poziomie i wkopać w ziemię tam gdzie jest wyżej

Problem w tym, że jak tak zrobię to w jednym rogu płyta byłaby cała wkopana w ziemię.
Dziś tak posiedziałem na balkonie i patrzyłem w to miejsce i wymyśliłem co zrobić. Poszedłem do garażu po ciężki sprzęt czyli szpadel i taczki i hejaaa :) Tam gdzie wyżej to trochę kopnę, tam gdzie niżej to nasypę i coś może będzie. Jak sie zrobi 10cm różnicy, to się podczaruje :diabel::

Jeszcze jedno pytanko, w miejscu tej woliery rosną drzewka i krzewy: Rajska jabłonka (różowa), młoda czereśnia, dwie jabłonki zwykłe, 3 krzewy aronii, forsycja (taki żółty krzak, osobiście mi się nie podoba :D ) i kilka małych jodełek (mają może z 50cm), czy któraś z tych roślin może zaszkodzić przyszłym mieszkańcom? Planuję tam hodować 3 rodzaje bażantów, Mongolskiego, Srebrnego i Diamentowego.
Krzaki rozmieszczone są równomiernie po całym terenie. Może niedługo strzelę jakieś fotki z pracy.

edit. Woliera będzie przypominała tą ze stronki fermo.pl ( http://www.fermo.pl/poradnik-9-budowa-woliery.html ) z pierwszego zdjęcia, jedynie ten dach będzie inny.
Ostatnio zmieniony przez scofield 2014-04-23, 23:31, w całości zmieniany 1 raz  

champion1 

Województwo: śląskie
Wysłany: 2014-04-24, 00:16   

Od krzaków nic im sie nie stanie.
A myślałeś o zadaszeniu które dadzą schronienie ptakom?

scofield napisał/a:
Czytałem na forum, że zdarza się tak, że spłoszony ptak wlatuję w bok woliery rozbijając się o siatkę, dlatego chcę tam dać sznurkową

Jesli będą spłoszone to nawet siec ich nie powstrzyma przed zabiciem się

scofield 

Wysłany: 2014-04-24, 10:01   

Tak myślałem, żeby zamiast zadaszenia zrobić takie mhm... budki wiklinowe lub z płyty OSB żeby mogły do nich spokojnie wchodzić. Bażant chyba nie wejdzie do takiego domku przez mały otwór bo będzie się po prostu bać. Takie budki o wymiarach 2m długie, 1m wysokie i 1m szerokie (wejściem byłby jeden z dłuższych boków) powinny wystarczyć. Na zdjęciu z linku z mojego poprzedniego postu widać takie właśnie budki z wikliny, byłyby dobre?

Co do ścian, jeśli nie ma większej różnicy to "coś" co wymyśliłem czyli od dołu siatka ocynk a wyżej pleciona zda egzamin?

Odpowiedz do tematu