Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Niedziela 08 Grudnia 2019 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: Bawka
2018-11-20, 21:20
serama - pogaduchy
Autor Wiadomość
SERAMA 
Jacek Grobelniak.

Województwo: Kujawsko-Pomorskie.
Wysłany: 2016-11-10, 23:30   
   Nr Tel.: 791987850

Przeczytałem temat: serama pogaduchy i jestem załamany tym co piszecie, nie wiem z czego to wynika i spróbuję to sprostować. Jak można napisać "brakuje dobrego opisu w języku polskim..." nie prawda, jest wystarczyło wpisać w gogle - serama polski wzorzec rasy. Wzorzec rasy powinien być biblią hodowcy,gdy by każdy chociaż raz go przeczytał nie było by podziałów wagowych na klasy bo we wzorcu nie ma takiego zapisu, jest podana masa ciała: kogut do 500g, kura do 425g., i nie było by różnic w "podejściu do rasy". Selekcja młodych "wybieranie ptaków najlepszych do hodowli..." przepraszam ale na podstawie czego ma być prowadzona ta selekcja... tego nie da się zrobić podczas rozmowy telefonicznej. Serama malezyjska ta ekstremalna,wygięta... to inna rasa całkowicie odbiegająca od wzorca, to tak jak by wszystkie szabo tj. szabo daruma, szabo maruha, szabo okina, szabo taikan wrzucić do jednego worka...
Nikt z seramy nie chce zrobić karzełka, jest podział kur na: karzełki właściwe, bojowce, kury czubate, kury ciężkie, kury średnie, kury lekkie, serama w tym podziale znalazła się w karzełkach właściwych i jak sami widzicie raczej inaczej być nie może... Serama ma mieć tylko żółte skoki, nie to nie prawda, prawda jest taka że barwa skoków jest zależna od barwy upierzenia. Ubarwienie jednolite uznane we wzorcu to: białe, brązowe, czarne, niebieskie, plus wiele innych... no jaki to "krok w tył" to już jest to mamy od czterech lat. Ocena seram na stole "była by dużą atrakcją dla miłośników rasy i publiczności". Oczywiście ale regulamin wystaw i zasady sędziowania zwierząt w strukturach PZHGRiDI brzmi tak: W czasie trwania oceny na sali wystawowej mogą być obecni jedynie; sędziowie, asystenci, sekretarz, i osoby absolutnie niezbędne dla funkcjonowania wystawy. Klub Serama z "Mirkiem" w którym wzorzec holenderski był by wyznacznikiem klubu, nie da rady bo Mirek jest w strukturach PZHGRiDI a w tych strukturach obowiązuje Polski wzorzec rasy. W naszym pięknym kraju jest zbyt mało hodowców rasy mam na myśli tych w strukturach PZHGRiDI, wystawiających seramy znam tylko pięciu i nie wiem czy to aktualne dane, a gdzie pozostali? Pozostali hodują seramy dla siebie ku uciesze oczu i publicznie nie pokazują ich zdjęć, na handel, dla funu... Moim zdaniem Klub Serama Pl w strukturach PZHGRiDI nie powstanie nigdy bo: osoby wypowiadające się w tym temacie i posiadające seramy nic nie robią tylko jak sroki chwalą swoje ogonki... trzeba to zmienić, zebrać się i spróbować... Hodowla seram i klub rasy po za strukturami PZHGRiDI na jakiś dziwnych zasadach mnie nie interesuje.

www.khgrn.pl

Ulvhedin 
Junior admin
Mirosław Szwedor

Województwo: Śląskie
Wysłany: 2016-11-10, 23:51   
   Nr Tel.: 502046599

Jacku, temat na forum z opisem mamy http://www.forum.woliera....ic.php?t=34271, w nim ujęliśmy iż seramy występują w kilku typach, serama malezyjska to nie jest inna rasa, chyba że albo ty źle ująłeś albo ja źle zrozumiałem, to od tej malezyjskiej seramy się zaczęło, nie od Holendrów czy Niemców czy innych narodów, a właśnie tam od Malezji, Europa "sobie ją powiększyła" i nieco wyprostowała.

Opis jest na bazie wzorca nie holenderskiego a naszego właśnie i nie trzeba aż tak bardzo szukać, oczywiście, pomimo opisu który przygotowywaliśmy to i tak pozostawia taką nutkę ciekawości, bo coś więcej o rasie by się chciało wiedzieć.

Wróćmy teraz do tego co Małgosia przedstawiła, a w zasadzie przełożyła tylko biuletyn EE i to właśnie struktury EE wyraziły jak się sprawa przedstawia w hodowli.

Wiem że masz spore doświadczenie w rasie, ale nie pisz że to inna rasa.

Na jednej z wystaw były zaprezentowane seramy, ba byłem zdziwiony że to są seramy, autentycznie wyglądały jak karzełki. Bardzo dużo robi prezentacja ptaków, kiedy one są takie żwawe prezentują się lepiej i same się reklamują nie ma potrzeby ich upowszechniać wtedy.
Trzódka Ulvhedina
Ostatnio zmieniony przez Ulvhedin 2016-11-10, 23:54, w całości zmieniany 1 raz  

Ulvhedin 
Junior admin
Mirosław Szwedor

Województwo: Śląskie
Wysłany: 2016-11-10, 23:57   
   Nr Tel.: 502046599

A swoją drogą Jacku zapuściłeś temat niemiłosiernie :P
Trzódka Ulvhedina

SERAMA 
Jacek Grobelniak.

Wysłany: 2016-11-11, 05:16   

Mirku dokładnie masz rację, serama malezyjska to nie inna rasa to jest serama w innym typie te bardzo ekstremale noszące skrzydła przed skokami bardzo wygięte do tyłu nie nadają się do krzyżowania z europejskim materiałem hodowlanym, dla tego w poprzednim poście zrobiłem porównanie z szabo. Seramy z Ameryki do Europy - Holandii importowała prekursorka rasy w Europie Sigrid van Dort, ona też sporządziła oficjalną ilustrację do europejskiego wzorca seramy.

Prawdopodobnie takie same wzorce mają obowiązywać we wszystkich krajach członkowskich EE przed wystawą Europejską w 2021 roku.

Opis rasy i to co Małgosia przełożyła to kawał dobrej "roboty"ja wam za to dziękuję bardzo.

W naszym kraju Mirku są różne typy seram, tak jak w Malezji.

Dokładnie zapuściłem temat niemiłosiernie za co wszystkich bardzo przepraszam i obiecuję poprawę.

Z nowości hodowlanych - od jakiegoś czasu wraz z Kamilem Fornalczyk pracujemy nad seramą jedwabistą z pozytywnymi skutkami, postanowiliśmy że proces rejestracji seram jedwabistych rozpoczniemy na Wystawie Krajowej w Kielcach, dn. 28-29.01.2017roku. Prosimy trzymajcie mocno kciuki aby Komisja Standaryzacyjna zaliczyła nam pierwszy rok rejestracji.

www.khgrn.pl
Ostatnio zmieniony przez Ulvhedin 2016-11-11, 18:29, w całości zmieniany 1 raz  

quaglia 

Województwo: Wielkopolskie
Pomogła: 9 razy
Wysłany: 2016-11-11, 07:26   

Panie Jacku bardzo się cieszę, że się Pan odezwał. I zgadzam się z większością tego co Pan napisał. Jednak brakuje dobrego pełnego opisu rasy. Wzorzec to nie wszystko nawet gdyby był uzupełniony zdjęciami np. ilustrującymi barwy, idealny grzebień itd. Wzorce zawsze są różnie interpretowane przez hodowców i sędziów, co daje właśnie różnorodność typów w danej rasie.
Ma Pan chyba największe doświadczenie w hodowli seramy. Może pokusiłby się Pan o szczegółowe opisanie jej na swojej stronie. Zebrane w jednym miejscu informacje na temat żywienia , lęgów, zimowania, zdrowia, hodowli ... tych wspaniałych kurek byłyby bezcenne dla początkujących hodowców. A ilustrowane zdjęciami to po prostu byłaby bajka.
Ja na przykład aktualnie mam dylemat czy już przenieść kurki do ogrzewanego pomieszczenia czy zostawić na wybiegu?

SERAMA 
Jacek Grobelniak.

Wysłany: 2016-11-11, 07:35   

quaglia, Dziękuję. Wszystko o czym piszesz będzie do wiosny na stronie internetowej mojej hodowli bo brakuje tam aktualizacji.

Zaraz rozwiążemy twój dylemat, w nocy są już temperatury ujemne bynajmniej u nas a w dzień dodatnie proponuję na noc zabierać seramy do ciepłego pomieszczenia a w dzień jak będzie powyżej +3 przenosić je na wybieg.

www.khgrn.pl

quaglia 

Wysłany: 2016-11-11, 07:37   

Super wiadomość. Ze strona internetową.
Dziękuję za radę. Tak zrobię.

Bawka 
admin spec.wet.

Województwo: warmińsko-mazurskie
Pomogła: 138 razy
Wysłany: 2016-11-11, 09:53   
   Nr Tel.: 601 654 364

Polecam też wzorzec europejski w tłumaczeniu (z j.niem.) pana prof. Manfreda Uglorza (który wykonał tłumaczenia do polskich wzorców ras kur):
http://kwartalnik.golebni...lnik/1_2014.pdf
ze szczególnym uwzględnieniem barw.

kamillo1395 

Województwo: Łódzkie
Wysłany: 2016-11-11, 21:44   

młode koguty seramy jedwabistej :)

Pozdrawiam :)

Bawka 
admin spec.wet.

Województwo: warmińsko-mazurskie
Pomogła: 138 razy
Wysłany: 2016-11-12, 07:31   
   Nr Tel.: 601 654 364

Szkoda tylko, że EE nie uzna seramy w wersji jedwabistej.
Chyba, że zrobią wyjątek dla tej wyjątkowej rasy :)

SERAMA 
Jacek Grobelniak.

Wysłany: 2016-11-12, 18:04   

Bawka, wszystko zależy od Europejskiej Komisji Standaryzacyjnej ds. Drobiu, ja jestem dobrej myśli i mam nadzieję że serama jedwabista zostanie uznana ponieważ w europejskich hodowlach cieszy się dużym powodzeniem.

www.khgrn.pl

JAN JAGIELA 

Województwo: Małopolska
Wysłany: 2016-12-13, 21:12   
   Nr Tel.: 880892434

Mnie natomiast serama w takiej postaci jak jest w Polsce i jaka wiekszosc w kraju posiada tez nie interesuje .Mam seramy oryginalne malezyjskie -sprowadzone od hodowcow z Malezji.Chce miec ptaki oryginalne a nie przerobione w Europie pod wystawy .

SERAMA 
Jacek Grobelniak.

Wysłany: 2017-02-17, 00:55   

Co słychać w hodowli serama, czy tegoroczny sezon lęgowy już rozpoczęty?

U mnie kury zaczynają znosić jaja.

www.khgrn.pl

quaglia 

Wysłany: 2017-02-17, 07:45   

Moje też się ładnie niosą nawet młode z sierpnia. Lęgów na razie nie planuję.

JAN JAGIELA 

Województwo: Małopolska
Wysłany: 2017-03-04, 19:41   
   Nr Tel.: 880892434

Wlasciwie to mozna by cos juz zaczac powoli myslec o legach .W tym roku mam ptaszki skrupulatnie dobrane w parki lub trojki .Nie gwarantuje to jednak tego co by sie chcialo .Jesli cos pojdzie nie tak to po pierwszym legu beda zamiany .

Odpowiedz do tematu