Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Czwartek 12 Grudnia 2019 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: AL
2014-07-12, 07:54
PROGRAM CZUBATKA BRODNICKA
Autor Wiadomość
AL 
Admin Alicja Pańka

Województwo: Śląskie
Pomogła: 172 razy
Wysłany: 2014-07-11, 09:20   PROGRAM CZUBATKA BRODNICKA

Na f znalazłam zdjęcie z prelekcji na temat " czubatka brodnicka" może mi ktoś wyjaśnić co to za rasa ? czym się charakteryzuje - czym rożni się od czubatki dworskiej
Ostatnio zmieniony przez 2014-07-12, 13:13, w całości zmieniany 4 razy  

Kamil Mączkowski 
Hodowca Drobiu

Województwo: warmińsko-mazurskie
Wysłany: 2014-07-11, 13:23   
   Nr Tel.: 510-169-245

Czubatka brodnicka od dworskiej różni się czubkiem, grzebieniem i wielkością ;)

Jest to rasa miniaturowa wywodząca się z naszych terenów :)
trochę o niej opisane jest w aktualnym poradniku rolniczym. Zainteresowani mogą zakupić i poczytać.

proszę kolejne zdjęcie z prelekcji:

Więcej informacji udzieli Anna Roszewska jak i ja :)
Ostatnio zmieniony przez Ulvhedin 2014-08-30, 09:36, w całości zmieniany 1 raz  

AL 
Admin Alicja Pańka

Wysłany: 2014-07-11, 16:20   

Kamil Mączkowski, Czy ta czubatka jest " uznana" jako rasa ?

Kamil Mączkowski 
Hodowca Drobiu

Wysłany: 2014-07-11, 16:48   

AL, nie jest zarejestrowaną rasą tak samo jak czubatka staropolska.
jest to restytucja rasy polega na odnowieniu linii tej rasy. Nie spieszy się nam. Będzie ustabilizowana dopiero damy ją do rejestracji, nie jak to robią z innymi rasami.

AL 
Admin Alicja Pańka

Wysłany: 2014-07-11, 17:20   

Kamil Mączkowski napisał/a:
AL, nie jest zarejestrowaną rasą tak samo jak czubatka staropolska.
Będzie ustabilizowana dopiero damy ją do rejestracji, nie jak to robią z innymi rasami.

Wybacz nie rozumiem tego nie jak to robią z innymi rasami. zarzucasz innym hodowcom że rejestrują rasy nieustabilizowane?

Czy mam rozumieć że to taka " regionalna rasa" i występuje tylko na pewnym terenie ?
Czy raczej takich kurek lata pełno po zagrodach w całej Polsce i tylko ludzie nie wiedzą że mają "czubatki brodnickie"?

Ptaszki ładne, życzę powodzenia w hodowli

Kamil Mączkowski 
Hodowca Drobiu

Wysłany: 2014-07-11, 20:16   

AL, główne stada do restytucji zostały pobrane z okolic Brodnicy i Nowego Miasta Lubawskiego, lecz spotykane są w całej Polsce na wioskach :)

sroszkowski 
Specjalista
Założyciel Forum!

Województwo: mazowieckie
Wysłany: 2014-07-12, 06:26   

AL (...) nie jak to robią z innymi rasami.
.
Kamil, a może wkładania szpili, w gruncie rzeczy konfliktowania warto zachęcać, szukać sojuszników, pozytywnie myśleć?

Hodowców, którzy chcą zajmować się polskimi rasami drobiu jest na lekarstwo i każda para rąk do pracy się liczy.

Osobiście od samego początku kibicuję takim wyzwaniom, jak "czubatka brodnicka", "gołoszyjka polska", czy "czubatka staropolska". Na wszystkie te przyszłe rasy jest miejsce, bo zaniedbania w hodowli rodzimych ras drobiu są niewyobrażalne.

Proszę pamiętać też o tym, że tworzenie ras zawsze ma swój początek, ale nigdy końca, bo to jest pewien proces. Świadczy o tym choćby los karzełka polskiego, w hodowli którego już kilkakrotnie zmieniane były założenia, weryfikowany wzorzec, bo coś tam wychodzi, a coś nie, trzeba pójść na pewne kompromisy, wymagania stawiane choćby przez Komisję Standaryzacyjną Federacji Europejskiej. Nawet stare, stuletnie rasy, ciągle są ulepszane, modyfikowane; zmieniają się bowiem gusta hodowców, moda i warunki środowiskowe.

quaglia 

Województwo: Wielkopolskie
Pomogła: 9 razy
Wysłany: 2014-07-12, 10:12   

Może warto na forum przedstawić założenia hodowli, wstępnie przyjęty standard i warunki jakie powinni spełnić hodowcy chętni do współpracy . Miałam swego czasu kurki w tym typie pochodzące z okolic Golubia -Dobrzynia i mile je wspominam.

Kamil Mączkowski 
Hodowca Drobiu

Wysłany: 2014-07-12, 10:28   

quaglia, postaram się jak najwięcej informacji przedstawić w najbliższym czasie.

Golub to nie daleko od Brodnicy :) Bardzo prawdopodobne że bardzo bliskie wzorcu miałaś :>

mirek_60
[Usunięty]

Wysłany: 2014-07-12, 13:21   

Proszę zuważyć ,że temat otrzymał nowy tytuł i umiejscowienie.Od tej pory będzie w nim o tworzeniu tej rasy.Posty,które nie nawiązują do tematu lub do niego niewiele wnoszą proszę wygaszać.

Łukasz23.

Wysłany: 2014-07-12, 14:58   

...pracujemy głównie nad barwą kuropatwianą

ojjj NIE :? proszę Was bardzo przemyślcie to jeszcze... jest już tyle ras w tej barwie
niech będzie to barwa może zbliżona do KUROPATWIANEJ czerwień pomarańcz brąz kreski paski tylko inne wzory odcienie
po kogutku już wyraźnie widać zwłaszcza po piórach szyi że jest on jakiejś innej barwy
ptak ogólnie bardzo ładny podobnie kurka obok niego
piękny łuskowaty wzór niewielki okrągławy czubek szkoda że mają pobielone zausznice :?
po mojemu wszystko LUX !!!

egelanckie kurki ani duże ani małe
wydają się być takie coś pomiędzy Liliputem a Zielononóżka ?!
kurki pochodzenia wiejskiego... osobiście ustabilizował bym TYLKO ich budowę & wygląd tj np: wielkość czubka barwę zausznic
tak by te wszystkie ich cechy były powtarzalne
jedynie w KOLORZE upierzenia pozwoliłbym na... rozbieżność
zachowałbym czerwień bo ta widać przeważa w stadzie kurki mogłyby być jaśniejsze ciemniejsze mniej lub więcej pasiaste pręgowane itp

Kamil Mączkowski mimo wszystko kibicuję Wam / Tobie wiesz że od samego początku gdy pojawiła się jakaś mała zmianka o tej kurze megaaaa mnie to zainteresowało
uwielbiam takie swojskie kury :P
zachowałem te kilka zdjęć które mi podesłałeś i widzę że ta czerwono brunatna kurka nadal jest i Tworzy stadko :]

poniżej zapodaje foto od Ciebie i od siebie kurki w Waszym stylu ?! Brodnickim :] ?

Filip Migasiewicz 

Województwo: Wielkopolskie
Wysłany: 2014-07-12, 15:53   

Niektóre z tegorocznych młodych. :)

Kamil Mączkowski 
Hodowca Drobiu

Wysłany: 2014-07-13, 09:49   

Łukasz23, gdyby miała pojedynczy grzebyk była by super!
wiem ze kibicujesz i jestem wdzięczny. To dodaje otuchy. Byłeś pierwszy z forum który się tym na poważnie zainteresował
jeśli chodzi o barwę, czy też dokładny wygląd to na pewno będzie się zmieniał jeszcze :)
Filip dodał zdjęcia, jest jednym z osób w projekcie. Jak widać ptaki wychodzą jeszcze w full kolorach :) sam jestem za tym by nie miały białych zausznic, uważam to za mało polskie bardziej kojarzy mi się z kurami śródziemnomorskimi jak minorka czy troszkę dalej od niej hiszpanka.
na pewno Brodnicka Czubatka będzie, już tego dopilnuje. Już teraz gdy proszą mnie o jakąkolwiek prelekcję, od razu zadaje pytanie "czy może być o Czubatce Brodnickiej" ludzie nie wiedzą co to a naprawdę chcą się o tym dowiedzieć. Sporo osób, co jest ku mojej dumie, jak mówią że taka u nich na podwórkach latała !!
ona musi być odtworzona !

Pozdrawiam :>

Secza 
Malowane Podwórko

Województwo: dolnośląskie
Wysłany: 2014-07-13, 14:10   
   Nr Tel.: 784847754

Zgadzam się i ja z tym co Łukasz napisał, zwłaszcza jeśli chodzi o kolor.. te pręgowane, bażancie, tygrysie.. dziczki są bardzo osobliwe i przykuwają bez wątpienia większą uwagę ;) Wiem to bo widziałem je na żywo i są urocze takie właśnie ;) Filip Migasiewicz, kurka z przedostatniego zdj właśnie taka supertopfashion.. taka wzorzysta będzie... i podkład piękny, jaśniejszy.. Chłopaki mają już wszystko poustalane, zaplanowane obcykane.. ruszyło i dobrze gdybym był z Kujaw sam chciałbym sobie je rozmnażać i Wam pomagać ale można mieć prośbę :?: .. nie likwidujcie takich wiecie jakich ;)

poniżej moje zdj z Brodnicy, styczeń 2013

Kamil Mączkowski 
Hodowca Drobiu

Wysłany: 2014-07-14, 07:34   

Secza, Sebastian jest osobą która jako pierwsza zdecydowała się namalować nasze czubatki po wystawię :)

Secza bardzo dokładnie przygląda się naszym poczynaniom :) Za każdym razem gdy mamy możliwość rozmowy to zawsze o nie pyta :)
Jeśli chodzi o barwę to o ile udało by się ją ustabilizować to chciałbym takie o to kurki:

pozdrawiam :)

Odpowiedz do tematu