Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Wtorek 18 Lutego 2020 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Nietypowy poród PILNE
Autor Wiadomość
Edyta1000 

Województwo: mazowieckie
Wysłany: 2014-07-14, 17:57   Nietypowy poród PILNE

Witam
już od kilku dni wydawało mi się, że jedna z samiczek jest po terminie. Przed chwilą zajrzałam do klatki. Na sianie leży jeden żywy króliczek. Nie ma nawet śladu gniazda. Nie ma wyrwanego puchu. To jej trzeci wykot. Była dobrą matką. Samica dyszy i pokłada się. Dałam jej wody i sporo wypiła. Próbowałam podkładać małego pod matkę, ale ucieka. Zarazem raz wylizała malucha. Myślę, że samica ma problem z porodem, a może po prostu jest w trakcie. Boję się, że zagniecie malca i myślę, żeby wyjąć go z klatki. Zarazem boję się, że potem samica go nie przyjmie, jeśli okaże się, że jest jedynakiem. Co robić?

kacper690 

Województwo: lubelskie
Wysłany: 2014-07-14, 21:16   

Edyta1000, nie wyjmuj malca z klatki. Jak wyjmiesz takiego oseska z klatki to później samica może go nie zaakceptować, a później nie jest tak łatwo samemu go karmić.

http://www.forum.woliera....order=asc&start

Gdy ko­gut na płocie a ku­ra na grzędzie...
mar­twi się gos­po­darz, że kur­cząt nie będzie.

fifciek1998 

Województwo: małopolskie Sieniawa
Wysłany: 2014-07-14, 21:32   

Samica koci się zawsze nad ranem .poród trwa10 -15 min .króliki nie zawsze robią sobie gniazda więc jeśli nie zrobiła to zrób sam ze siana w najciemniejszym kącie klatki jeżeli masz mlode od innej samicy 1 lub2 dniowe to możesz jedynaka przenieść do niej ale młody ma być włożony na sam środek gniazda przenosi sie je w rękawiczkach samicę należy wtedy wyciągnąć z gniazda i wsadzić po godzinie ale tylko zależy od samicy ja jednodniowe glaskalem przy samicy a u drugiej ino poptrzyłem na nie i je zagryzła .

Edyta1000 

Wysłany: 2014-07-14, 22:28   

fifciek1998 - dlatego taka byłam zdziwiona widząc czołgającego się malca po południu. Tego dnia parę razy zaglądałam do klatki i młodych nie widziałam.

Zostawiłam malucha, ale boję się zarówno o niego jak i o samicę. Ciężko mi uwierzyć, że ma jednego. Poprzednie mioty miała duże. Samica ze trzy razy mi uciekała z klatki i biegała po działce. Boję się, że małe zamarły w jej brzuchu gdy ją łapałam i przenosiłam (chociaż robiłam to delikatnie). Ewentualnie - czy możliwe że wykociła się na działce wcześniej (dwa dni temu) a teraz urodziła jakiegoś niedobitka??? Z samcem była na wybiegu kilka dni. Nie wiem jak jej pomóc. USG brzucha? Jutro zadzwonię do weta, chociaż u mnie ledwo za pojawienie się u weta z królikiem chcą 50 zł ! Generalnie królica pokłada się w klatce i dyszy. Jakby jednak było z nią jutro lepiej - myślę, by za dwa dni (gdy maluch będzie silniejszy) spróbować jej podłożyć tygodniowe króliczki od jej siostry. Ma ich całkiem sporo...

Bawka 
admin spec.wet.

Województwo: warmińsko-mazurskie
Pomogła: 138 razy
Wysłany: 2014-07-15, 10:40   
   Nr Tel.: 601 654 364

Jeżeli chcesz uratować samicę koniecznie skonsultuj sytuację z lek.wet. Samica prawdopodobnie ma gorączkę. Może być potrzebny antybiotyk. Małego dołóż do tych tygodniowych. Jeżeli był jeden - jest większy - ma szansę. Obejrzyj samicę, czy ma mleko, czy nie ma biegunki i czy jest czysta po porodzie. Jeżeli jest chora, ma infekcję - nie będzie karmić.
Ostatnio zmieniony przez Bawka 2014-07-15, 10:43, w całości zmieniany 1 raz  

Edyta1000 

Wysłany: 2014-07-15, 11:02   

Dziękuję za odpowiedzi.

Samicę przeniosłam w inne (chłodne) miejsce i już zachowuje się w miarę normalnie. Nadal nie rozumiem, czemu ma tylko jednego i to wcale nie dużego. Może poprzedniej nocy pożarła młode? Mogła się wykocić dwa dni temu w ziemnej norze? Nie ma mleka - gdy na siłę dostawiłam małego ssał, ale nic nie leciało. Przystawiłam też tygodniowego od drugiej samicy, ale też nic mu się nie udało z niej wyciągnąć. Mały raczej nie da sobie rady konkurując o mleko ze starszym rodzeństwem u drugiej samicy. Nie bardzo mam czas na ręczne karmienie króliczka. Jest szansa, że samica zacznie mieć mleko? Najwyraźniej przy tylko jednym króliczku jej organizm nie przestawił się na macierzyństwo - stąd może brak gniazda i mleka. Myślałam, aby ewentualnie przystawiać jej małe od drugiej samicy (oczywiście trzymając ją aby nie zagryzła), może po stymulacji dojdzie do laktacji.

pawlo 

Województwo: Małopolskie
Wysłany: 2014-07-15, 11:57   

UdEdyta1000, ty chyba za dużo kombinujesz. Dotknij samice pod brzuchem napewno będziesz czuć nabrzmiale sutki co oznacza ze ma mleko. Dużo samic robi gniazda po wykocie i jeżeli jest ciepło to młodemu nic nie będzie. Takie przerzucanoe i dostawianie mlodego do samicy nie jest najlepsze bo samoca porzucić ci mlode. U mnie samica co miała w poprzednim miocie 11 młodych terazz ma tylko 2 to wszystko zależy od nich samych. A znowu inna samica kocila mi sie przez 2 dni tzn w pierwszym dniu miała 1 mlodego ktory przeważnie był spisany na straty a w drugim dniu robila normalne gniazdo i miala kilka młodych. Przenioslas samą samice czy z klatką w której siedziała.

Edyta1000 

Wysłany: 2014-07-15, 13:18   

U mnie nigdy tak nie było. W końcu malucha zabrałam do innej samicy. Jego matka nie ma mleka. Pupę miał nie umytą.

Odpowiedz do tematu