Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Niedziela 23 Kwietnia 2017 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Pomysł na wolerę ze schronem ogrzewanym
Autor Wiadomość
sebano79 

Województwo: warmińsko-mazurskie
Wysłany: 2014-10-12, 11:21   Pomysł na wolerę ze schronem ogrzewanym

Witam. na wstępie wypadało by się przywitać, jako że to mój pierwszy post na forum.
Jako nastoletnie dziecko z powodzeniem hodowałem papużki faliste w wolierze wewnętrznej. Z racji mojego zamiłowania chciałem zostać ornitologiem. W tym celu wybrałem się do Technikum leśnego i ... na tym poprzestałem. Dalej wiadomo- praca, rodzina - a marzenia rozbiły się o rzeczywistość. Niedawno jednak dostałem od żony dwie papużki faliste i pasja odżyła. Najważniejsze potrzeby rodziny już zaspokoiłem , więc mogę zająć się również sobą.
Przejdźmy do rzeczy. Chcę zbudować wolierę zewnętrzną ze schronem w ogrzewanym garażu z przejściem przez ścianę. Część zewnętrzna ma mieć wymiar 2,5x3m i około 2-2,5 m wys. Przez dziurę w ścianie ptaki będą mogły wejść do ogrzewanego garażu w którym będzie klatka wisząca na ścianie o wymiarach 2x0,4m i 0,8m wys. Wyglądać to ma mniej więcej jak na załączonym obrazku - czerwonymi liniami. W takiej wolierze chciałbym trzymać kilka gatunków papug, z czego pod uwagę biorę oczywiście faliste i nimfy ale również łąkówki wspaniałe, rozelle , aleksandretty i księżniczki walii.
Wdzięczny będę za sugestię odnośnie mojego "projektu"
Ostatnio zmieniony przez sebano79 2014-10-12, 11:51, w całości zmieniany 1 raz  

sokolnik 

Województwo: pomorskie
Wysłany: 2014-10-12, 13:32   

Panie {sebano79} - witamy na Forum!

Miło mi powitać młodszego Kolegę po Technikum Leśnym – jak się domyślam – w Tucholi.

O papugach wiem tyle.....by udostępnić miejsca mądrzejszym, więc zaczynam i kończę na powitaniu :)

Mateusz Rosa 

Województwo: Wielkopolskie
Wysłany: 2014-10-12, 14:27   

sebano79, Wymiary mogą być ale wymienione przez ciebie gatunki papug nie mogą być trzymane razem.

AL 
Admin Alicja Pańka

Województwo: Śląskie
Pomogła: 159 razy
Wysłany: 2014-10-12, 18:20   

Cześć wew. za mała na tyle gatunków ptaków, pozabijają się, w dodatku aby zachęcić je do wchodzenia przez dziurę w scianie to trzeba je tego nauczyć - tylko tam karmienie i woda i oczywiście oświetlenie sztuczne - zawsze tam musi być jasno bo do ciemnego nie wejdą
Co do łąkówek wspaniałych to już zupełnie nietrafiony pomysł aby je trzymać z w/w gatunkami

samochód z tego garażu będziesz ręcznie wypychał i wpychał ? spalinami i oparami benzyny potrujesz ptaki
1 % dla mojego wnuka http://www.forum.woliera....p=404453#404453

sebano79 

Wysłany: 2014-10-13, 19:44   

Sokolnik - witam, ale niestety pomyliłeś się - Milicz (pochodzę z Głogowa). Co do gatunków to oczywiście nie chcę trzymać wszystkich - te co wymieniłem biorę tylko pod uwagę . Skłaniam się ku księżniczce i łąkówce razem z falistymi. Aleksandrettę chcę do domu jako pupila - karmioną ręcznie. Kiedyś wykarmiłem z powodzeniem falistą. Rozlle chyba sobie odpuszczę. Może kiedyś w drugiej wolierze.
Co do auta to zastanawiałem się nad tym. Ale przecież wyjazd z garażu trwa kilka sekund. Nie zauważyłem wyczuwalnego smrodu spalin w garażu więc nie myślałem o tym jako o szczególnie dużym zagrożeniu. Mylę się ? Ktoś na forum już potruł swoje ptaki spalinami?

sebano79 

Wysłany: 2014-10-13, 21:21   

ps. zapomniałem dodać, że część wewnętrzna ma służyć głównie do przezimowania ptaków - gdy temperatury spadną poniżej 0*C.

haaszek 
MODERATOR

Województwo: podkarpackie
Pomogła: 21 razy
Wysłany: 2014-10-13, 21:37   

To, że nie czujesz spalin nie znaczy że ich nie ma. Zawsze są. I zostają właśnie w garażu.
Nie wyobrażam sobie trzymania ptaków w używanym garażu.

sebano79 

Wysłany: 2014-10-13, 23:02   

Ok, w takim razie projekt wędruje do kosza. Temat do zamknięcia. Pozdrawiam.

JanDom 

Województwo: Mazowieckie
Wysłany: 2014-10-15, 01:42   

sebano79 napisał/a:
Ok, w takim razie projekt wędruje do kosza. Temat do zamknięcia. Pozdrawiam.

Nie zniechęcaj się tak szybko, wydaje mi się że jeżeli będziesz wjeżdżał do garażu przodem, to nie zdąży się nasmrodzić na tyle aby szkodziło to ptakom. Ja bym zaryzykował, u mnie w garażu jest oddzielona część w której są kaczki, nawet jak były małe to nic im się nie stało.

sebano79 

Wysłany: 2014-10-15, 06:50   

O, jeden odważny sie przyznał, brawo :!: Wjeżdzam przodem i dlatego uważam, że w miejskim smogu jest więcej szkodliwych gazów niż w miom garażu na wsi na mazurach (jak już pisałem pochodzę z Głogowa:-) ) a jakoś nikogo nie oburzaja ptaki na balkonach. Ale czasami nie warto dyskutować.
Zaczałem sie jednak zastanawiać nad budowa woliery przy nie ogrzewanym budynku gospodarczym - z gazobetonu 18cm ocieplony styro 5cm (zostało mi sporo po budowie domu). Część zewnętrzna w kształcie 3/4 koła na rogu budynku, promień ok 2,5 m ze schronem wewnatrz. Jak zawsze sa plusy i minusy : powierzchnia większa bo prawie 15m2 i około 4m2 schronu, ale za to gorsza wystawa bo północno wschodnia. Budynek taki muszę jesscze najpierw postawić, więc i budowa woliery przesunęła by się o około rok. Martwia mnie też mazurskie zimy. Zdażaja sie tu mrozy ponad 30*C. W garażu nie musiał bym się martwić o zamarzajaca wodę i odpadajaca palce :?
Do wiosny mam czas...
ps. w gospodarczym zamierzam trzymać kury i króliki - jeżeli ma to jakieś znaczenie.
Ostatnio zmieniony przez sebano79 2014-10-15, 07:14, w całości zmieniany 2 razy  

Garullus 

Województwo: śląskie
Wysłany: 2014-10-15, 09:13   

sebano79 napisał/a:
Martwia mnie też mazurskie zimy. Zdażaja sie tu mrozy ponad 30*C. W garażu nie musiał bym się martwić o zamarzajaca wodę i odpadajaca palce :?
A może dało by się w tym garażu po prostu ściankę postawić i w ten sposób wydzielić osobne pomieszczenie dla ptaków (może np. bardziej kwadratowe), jakieś dodatkowe okno wybić żeby doświetlić itp.

sebano79 

Wysłany: 2014-10-15, 09:19   

Na ściankę nie ma miejsca.myślałem też o pleksie nasiatce ,żeby ograniczyć wymianę powietrza i otworze wentylacyjnym.

haaszek 
MODERATOR

Województwo: podkarpackie
Pomogła: 21 razy
Wysłany: 2014-10-15, 11:30   

Dla mnie nadal to zły pomysł.
Pleksi z otworami spowoduje własnie, że nie będzie dostatecznej wymiany powietrza i ptaki będą jak w akwarium albo terrarium. To są dobre warunki do rozwoju chorób. W garażu nie trzymasz niczego poza samochodem, żadnych chemikaliów itd? Przecież to się też ulatnia do powietrza. Poza tym będzie za ciemno, bezpośredni dostęp do światła jest tylko przez to małe okienko przy klatce.

sebano79 napisał/a:
O, jeden odważny sie przyznał, brawo Wjeżdzam przodem i dlatego uważam, że w miejskim smogu jest więcej szkodliwych gazów niż w miom garażu na wsi na mazurach (jak już pisałem pochodzę z Głogowa:-) ) a jakoś nikogo nie oburzaja ptaki na balkonach. Ale czasami nie warto dyskutować.
Własnie dlatego warto dyskutować. Mnie oburzają, podobnie jak ptaki w szopach, ciemnych piwnicach, oborach. Nie rozumiem jak hodując piekne ptaki ozdobne umieszcza się je w pomieszczeniach które nie podkreślaja ich piękna, nie rozumiem tych żerdzi z kantówki, ścian lekko ochlapanych tylko wapnem albo i bez tego. A nie możesz dobudowac do garażu małego pomieszczenia (choćby kosztem wielkości woliery) z oknem od strony woliery?

JanDom 

Województwo: Mazowieckie
Wysłany: 2014-10-15, 19:26   

haaszek napisał/a:
Nie rozumiem jak hodując piekne ptaki ozdobne umieszcza się je w pomieszczeniach które nie podkreślaja ich piękna,

Nie każdy ma możliwość aby przeznaczyć oddzielny pokój na hodowlę np. kilkudziesięciu ptaków. Ptaki mogą cieszyć oko tak w domu jak i w garażu.

haaszek napisał/a:
nie rozumiem tych żerdzi z kantówki, ścian lekko ochlapanych tylko wapnem albo i bez tego.

A kto powiedział że w pomieszczeniu garażowym, muszą być żerdzie z kantówki czy ściany ochlapane tylko wapnem. Zapewniam Cię że wiele osób nie ma tak czysto czy ciepło w domu, jak ja mam w garażu.

sebano79 

Wysłany: 2014-10-15, 20:25   

Zgadzam się z przedmówcą. Budynek jest nowy, garaż otynkowany , glazura, nowe, szczelne okno i drzwi. Jest tu tylko stół, regał samochód i ... spanielka z kilkudniowymi szczeniaczkami :) W garażu w bryle budynku trzeba dbać o czystość, bo wszystko się przecież nosi do mieszkania- i brud i zapachy. Mała ilość światła to nie problem, można doświetlać. Są do tego specjalne świetlówki jak np. osram biolux - zaprojektowane do chowu zwierząt. Myślałem też o akwarystycznych imitujących tropikalne słońce. Nie zapominajmy też , że ma to być tylko schron na wypadek dużych mrozów.
Niestety dobudówka odpada. Kosztowne przedsięwzięcie jeżeli ma pasować do reszty budynku. Priorytetem jest budynek gospodarczy , który ma pełnić głównie rolę kurnika dla niosek. Kiedyś na pewno zbuduję piękną , okrągłą wolierę przy nim w ogrodzie ale muszę pierw się upewnić, jakie temperatury będą panowały wewnątrz zimą. Chce trzymać australijskie paugi , które podobno dobrze znoszą mrozy , ale ja nawet psa z budy na zimę zabieram do domu :D Przy garażu mógłbym zbudować mniejszą wolierę już wiosną.
Nie jestem jednak uparty i chcę spokojnie przemyśleć wszystkie za i przeciw. Póki co dziękuję za wszelkie sugestie.

Odpowiedz do tematu