Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Piątek 21 Lutego 2020 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Jaki ptak ma takie jaja? :)
Autor Wiadomość
julk1 

Województwo: mazowieckie
Wysłany: 2015-05-19, 16:28   Jaki ptak ma takie jaja? :)

Dzisiaj w ogrodzie znalazłem gniazdo ptaka, a w nim jajka. Wg mnie są one koloru zielonkawego, ale jestem mężczyzną, więc mogę się mylić...
Jaki ptak wysiaduje takie jajka jak na zdjęciach?

AL 
Admin Alicja Pańka

Województwo: Śląskie
Pomogła: 172 razy
Wysłany: 2015-05-19, 17:40   

julk1, To gniazdo kosa

julk1 

Wysłany: 2015-05-19, 18:16   

Tak mi się zdawało. Zrobiłem bowiem jeszcze dwa zdjęcia tego ptaka i jak rozpoznałem to chyba kos.
Mam teraz pytanie: jak długo ten ptak wysiaduje jajka? Nie chcę go bowiem płoszyć, ale gniazdo ma 5 m od domu. Chociaż jak dzisiaj kosiłem trawę dwa metry od niego (nie wiedząc jeszcze, że jest gniazdo ptaka) to siedział w gnieździe i tylko mnie obserwował.
Mogę ograniczyć swoją bytność w tej części ogrodu, ale musze wiedzieć jak długo trwa wylęg jajek i chów młodych.

jendrek 

Województwo: śląskie
Wysłany: 2015-05-19, 18:26   

Witam,najszybszym sposobem aby dowiedzieć się akurat coś o ptakach powszechnie spotykanych jest po prostu; GOOGLE
ja tylko wpisałem kos i po chwili już znalazłem

Wysiadywanie
Jaja wysiadywane są przez okres 12–14 dni przez samicę. Średnio co godzinę przylatuje samiec, pozwalając jej na chwilę odpoczynku i zdobycie pożywienia.

Pisklęta
Pisklęta, rzekome gniazdowniki, opuszczają gniazdo po 13–14 dniach. Okryte są ciemnoszarym puchem. Przez około 3 tygodnie, do uzyskania samodzielności, są karmione przez samca.
Proszę się tylko nie obrazić.Pozdrawiam.

julk1 

Wysłany: 2015-05-19, 19:49   

W gogle to oczywiście mogłem sobie poczytać. Oczekiwałem jednak dodatkowo praktycznych informacji czy są to płochliwe ptaki i żyjąc tak blisko domu, mogą wystraszone zostawić wysiadywanie jajek lub wyklute pisklęta. Czy też nie boja się ludzi. Ja jak go spostrzegłem w gnieździe, to kosiłem trawę i było dość głośno. Ale kos nie uciekł.
A tak poza tym, zauważyłem, że jak samica odfruwa, to gniazdo stoi puste. Nie spowoduje to wychłodzenia jajek?
Jak samica jest w gnieździe, to gdzie wówczas jest samiec?

jendrek 

Województwo: śląskie
Wysłany: 2015-05-20, 08:39   

To zależy od ptaków u mnie można powiedzieć samica czy też samiec blisko są człowieka kilka metrów i nie uciekają ,nie są za bardzo płochliwe,a ptaki wysiadujące jajka obojętnie jakiego gatunku z reguły gdy wysiadują jajka to z nich nie schodzą, sierpówka ma u mnie gniazdo na śliwie 2 metry nad ziemią i przechodzę pod nią i nie ucieka,trawę koszę i też siedzi chyba myśli że jest niewidoczna a śliwka nie ma gęstych gałęzi i liści i jest widoczna z daleka.Myślę że spokojnie te kosy odchowają młode.Pozdrawiam.

julk1 

Wysłany: 2015-05-20, 10:04   

Doczytałem, że w ciągu roku kosy maja 2-3 legi, wiec na tak długi okres nie mogę odizolować ogrodu. Ale spokój ptaki mają zapewniony.
Martwi mnie tylko, że kos co jakiś odlatuje z jajek i nie są one wówczas ogrzewane.

adrian_lasek 

Województwo: warmińsko- mazurskie
Wysłany: 2015-05-20, 13:09   

Przede wszystkim jeżeli zrobiły sobie gniazdo w takim miejscu, to widocznie im to nie przeszkadza. Ja po prostu zachowywałbym się dalej tak, jakby ich nie było. Do czasu znalezienia gniazda bezproblemowo je zrobiły, zdążyły znieść jajka i zacząć wysiadywać, więc bez obaw. Co do nie ogrzewania jajek, to zależy jak długi jest to czas. Kilkunastominutowe przerwy w niczym nie zaszkodzą.

Jack Sparrow 
Jacek

Województwo: Mazowieckie
Wysłany: 2015-05-20, 14:09   

Dokładnie tak, u mnie (co bardzo mnie zastanawia) sikorki rokrocznie mają gniazdo przy furtce w słupku ogrodzeniowym. Ja codziennie zjawiam się tam conajmniej 3 razy, mój ojciec dwa więc przynajmniej 10 razy otwieramy i zamykamy furtkę :P Myślałem zeby im przykryć ten słupek jakimś daszkiem, ale po co ??? ...w końcu to już ich piety sezon legowy, więc chyba takiem warunki im odpowiadają :D

Paulo Coelho

julk1 

Wysłany: 2015-06-02, 12:41   

No i wczoraj wykluły się 4 kosy. Mama tuli je pod sobą i przynosi pokarm. Pojawił się też samiec. jak samiczka odlatuje to on pilnuje gniazda, ale nie zawsze.
Wyjaśniła się tez sprawa tego co to za ptak, którego kiedyś widziałem w ogrodzie. pytałem na tym forum i doszliśmy do wniosku, że to gwarek komuś uciekł. Ale to był opisany wyżej kos, tylko dotknięty bielactwem, tak, że miał częściowo białe upierzenie.

julk1 

Wysłany: 2015-06-13, 20:44   

Po prawie 2 tygodniach ptaki na tyle urosły, że wyfrunęły (wyskoczyły?) z gniazda. Są w jego pobliżu na ziemi, ale nie wracają do gniazda. Widzę jak matka je dokarmia.
Czy one wrócą do gniazda?
Po drugie w gnieździe jest jeszcze jedno jajko. Mniejsze od poprzednich i tak długo kos by nie wysiadywał, żeby od 19.05. jeszcze pisklę się nie wykluło.
Czy inny ptak podrzucił do gniazda swoje jajko (kukułka?) czy tez jest to początek nowego lęgu? Ale jak pisklęta wyfrunęły to ptaki straciły zainteresowanie jajkiem.

arturro 

Województwo: Dolnośląskie
Wysłany: 2015-06-14, 05:50   

Pozostało w gnieździe jajko, albo jest niezapłodnione, lub z innego powodu niezdatne do wylęgu.

Odpowiedz do tematu