Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Poniedziałek 22 Lipca 2019 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
rasa, płeć
Autor Wiadomość
jaroks85 

Województwo: zachodniopomorskie
Wysłany: 2015-08-27, 17:57   rasa, płeć

Witam chciałbym się zapytać, dowiedzieć co to za rasa gołębia i czy to jest samiec czy samica. Pytam gdyż nigdy nie miałem do czynienia z gołębiami a chciałbym zacząć i nie wiem co mu do pary załatwić

AL 
Admin Alicja Pańka

Województwo: Śląskie
Pomogła: 172 razy
Wysłany: 2015-08-27, 18:01   

jaroks85, wybacz na forum nie ma jasnowidzów i bez zdjecia nikt nic nie powie

jaroks85 

Wysłany: 2015-08-27, 18:09   

Przepraszam myślałem że poszło ze zdjęciem

oto zdjęcie bażant przy okazji
Ostatnio zmieniony przez jaroks85 2015-08-27, 18:10, w całości zmieniany 1 raz  

Edek 

Województwo: Dolnośląskie
Wysłany: 2015-08-27, 19:39   Gołębie » rasa, płeć

Piękny samiec gołębia pocztowego. koniecznie dać mu samiczkę takiego koloru podobnego jak on, bądż samiczkę płową na jasnym dziobie.

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Województwo: wielkopolskie
Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2015-08-28, 07:00   
   Nr Tel.: 660803277

Prawdopodobnie wiek będzie na obrączce, o ile to, co widać na prawej nodze to obrączka. Czy samiec? Prawdopodobnie, ale pewności nie ma. Starzy gołębiarze mają dla początkujących na takie okazje gotowy skecz:" Najlepiej sprawdzić płeć przy jedzeniu. Rzucasz ziarno, jeśli będzie jadł - to samiec, a jeśli będzie jadła - to samica". Rozpoznanie płci u zdecydowanej większości ras gołębi jedynie na podstawie wyglądu jest w 99,99% przypadków niemożliwe. Na zdjęciu może być kilkuletni samiec - lotnik, ale może to równie dobrze być młoda lub roczna samica narostowa. Ciemny dziób, sine lotki i sterówki bez wyraźnych plam atramentowych, te detale sugerują, że nie musi to być samiec. Nie musi, ale może. Jedynie po zachowaniu da się to stwierdzić, a do tego potrzebny jest drugi gołąb.

Edek 

Wysłany: 2015-08-28, 07:38   Gołębie » rasa, płeć

Niepotrzebna ta dyskusja , to jest samiec.

jaroks85 

Wysłany: 2015-08-28, 13:15   

Dzięki wielkie teraz muszę mu żony szukać hehe POZDRAWIAM

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2015-08-28, 19:07   Re: Gołębie » rasa, płeć

Edek napisał/a:
Niepotrzebna ta dyskusja , to jest samiec.
Dlaczego niepotrzebna? Właśnie potrzebna. Gołębie hoduję prawie 40 lat i nie mam pewności czy to samiec czy nie. Chciałbym wiedzieć , na jakiej podstawie masz pewność, że to samiec. Inni pewnie też. Jak nie odpowiesz, to ciekawość nie da mi spać.

Edek 

Wysłany: 2015-08-28, 19:19   Gołębie » rasa, płeć

Krzysiu nic się nie słuchasz , pamiętasz jak kupowałeś od takich dwóch chłopaków

łabędzie stargardzkie na Sielance, mówiłem że to nie para a dwa samce, kupiłeś i okazały się samcami , tamci zaraz zwiali.

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2015-08-29, 08:02   

Owszem, ale nadal nie wiem, skąd wiesz, że samiec to samiec, a nie samica.

Edek 

Wysłany: 2015-08-29, 09:57   Gołębie » rasa, płeć

Przy pocztowych, samiczki mają z lekka spłaszczone główki, samce bardziej okrągłe, przy nasadzie u samczyka dziób zaczyna się zawsze szerszy ,u samiczki zwężony a tak w ogóle to patrzy się na cały zarys głowy. Są to minimalne niezauważalne niejednokrotnie szczegóły, ale są . To też trzeba wiedzieć jak patrzeć.

ManiekP 
MODERATOR
specjalista-gołębie

Województwo: łódzkie
Wysłany: 2015-08-29, 13:27   

W 100% zgadzam się z Edkiem. Ta metoda jest skuteczna, głównie w przypadku gołębi pocztowych. Już na sam widok można ocenić, czy samiec, czy samica. Do tego co napisał Edek dodam jeszcze, że samiec ma zawsze minimalnie szersze podgardle. W całej mojej gołębiarskiej kadencji - może kilka razy ta metoda się nie sprawdziła. Choć w zasadzie też nie pamiętam takich wyjątków. Edek ma absolutną rację, czerwony na zdjęciu to samiec.

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2015-08-29, 13:40   

Mariusz, Edek, tak to rzeczywiście W TEORII wygląda, w praktyce CZĘSTO też. Nie jest to żadna nowość, ten swego rodzaju dymorfizm płciowy u pocztowych pięknie i ze szczegółami opisał już Peterfi. Niestety nie zawsze się to sprawdza. W tym sezonie wzięło mnie na pocztowe - "kolorki", wiecie, indygo, andaluzy, opale , miedziane, białe pasy itp. W Zgierzu jest tego pełno, więc sporo obiecujących "kolorków" do dalszej pracy hodowlanej sprowadziłem. Na dzisiaj mam tego około 40 sztuk. Niestety posługując się metodą opisaną przez Edzia kupiłem kilkanaście "stuprocentowych" samic, które co do jednego okazały się samcami. Trafiło mi się też kilka "pewnych" samców na grubych dziobach, masywnie zbudowanych, które później, już jako samice, wprowadziłem do stada narostowych, w którym zawsze mi sporo samic brakuje. Niektóre z nich o wiele bardziej na samce wygladały niż groszek, którego omawiamy.

Edek 

Wysłany: 2015-08-29, 15:24   Gołębie » rasa, płeć

Jak by to inaczej się wypowiedzieć, to z zasady jest tak. Każda rasa ma swoiste cechy morfologiczne , wiele tych cech ma wpływ na wygląd zewnętrzny . w jakimś stopniu, jakie występują u samców ,a jakie u samic , Jak się nie zna nie przysposobi do danej rasy, to i wówczas nieraz jest większy problem odróżnieniu , co do płci . W tym przypadku co opisałeś Krzysiu o tym kupnie ,to i bym się zgodził w jakimś rozmiarze , Kupowałeś w rzeczywistości gołębie bardzo pocztowo podobne , tworzone bardziej na kolor,wygląd,gołębie raczej o nie utrwalonym fonotypie rasowym , w takich przypadkach niejednokrotnie jest to już bardziej skomplikowane w wytypowaniu ,samców czy samic.

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2015-08-29, 20:46   

Niestety Edziu, ale żadna chyba rasa nie jest tak niejednolita fenotypowo i u żadnej ten fenotyp nie jest słabiej utrwalony, niż ma to miejsce u gołębi pocztowych. Zwłaszcza w ciągu ostatnich czterdziestu lat u ptaków wyczynowych mamy do czynienia z fenotypowym uwstecznieniem do poziomu polucha, ponieważ hodowcy nastawili się typowo na wyczyn, pomijając wygląd gołębi.Jak u takich uwstecznionych fenotypowo poluchopodobnych najprawdziwszych z prawdziwych gołębi pocztowych odróżnić samca od samicy, tego doprawdy nie wiem. I nie pisz mi proszę o żadnych mieszankach, bo to w ogóle nie wchodzi w grę.

Odpowiedz do tematu